Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: badjimi »

Witam!
Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że już kilka tytułów znajduje się w kolekcji. M.in.
Osadnicy z Catanu + żeglarze, Cytadela, Blue Moon City, Prawo dżungli, Inwigilacja, Wilki i owce.
W przypadku powyższych dylematy przy podejmowaniu decyzji o zakupie były zazwyczaj niewielkie.
Teraz zachciało się powiększyć kolekcję i tu już niestety dylemat odrobinę poważniejszy.

Gra powinna się przede wszystkim sprawdzać w rozgrywce dwuosobowej - najczęściej pogrywam z moją drugą Połówką. Czasami dołączy do nas siostra, więc trzy osoby też powinny się dobrze bawić.
Odkąd kupiliśmy Osadników ciężko jest mi namówić kobitę do zagrania w coś innego.
Stąd wniosek, że pasują jej gry, w których uprawiamy, handlujemy, kupujemy, budujemy itd.
Dodatkowo lubi, kiedy gra posiada dużą, kolorową planszę i ewentualnie, kiedy w grze rzucamy kosteczkami.
Ja natomiast z niewiadomych przyczyn lubię, kiedy w grze występuje system bieżącego kontrolowania stanu punktacji.
Biorąc pod uwagę powyższe kryteria (chociaż nie są one niezbędne w 100%)
zastanawiamy się nad:

Stone Age,
Puerto Rico,
Wysokie napięcie

oraz ewentualnie:

Caylus
Wsiąść do pociągu
Notre Dame

Pomóżcie, doradźcie... :wink:
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: BloodyBaron »

Sugeruję lekturę tych wątków, które stawiają to samo pytanie. znajdziesz tam nieco nt. gier, które zwróciły Twoją uwagę.
Warto najpierw dobrze przeczytać wątki, które już istnieją nim założy się nowy - w zasadzie o tym samym.

powodzenia.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: Rathi »

I koniecznie dokup "Miasta i Rycerze" do Osadnikow : )
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: kisio »

badjimi pisze:Witam!
Gra powinna się przede wszystkim sprawdzać w rozgrywce dwuosobowej - najczęściej pogrywam z moją drugą Połówką. Czasami dołączy do nas siostra, więc trzy osoby też powinny się dobrze bawić.
Odkąd kupiliśmy Osadników ciężko jest mi namówić kobitę do zagrania w coś innego.
Stąd wniosek, że pasują jej gry, w których uprawiamy, handlujemy, kupujemy, budujemy itd.
Dodatkowo lubi, kiedy gra posiada dużą, kolorową planszę i ewentualnie, kiedy w grze rzucamy kosteczkami.
Ja natomiast z niewiadomych przyczyn lubię, kiedy w grze występuje system bieżącego kontrolowania stanu punktacji.
Biorąc pod uwagę powyższe kryteria (chociaż nie są one niezbędne w 100%)
zastanawiamy się nad:

Stone Age,
Puerto Rico,
Wysokie napięcie

oraz ewentualnie:

Caylus
Wsiąść do pociągu
Notre Dame

Pomóżcie, doradźcie... :wink:
1. Po pierwsze rozgrywka dwuosobowa, więc na pewno nie Wysokie Napięcie, PR i Wsiąść do Pociągu dają radę, Caylus z tego grona najlepszy (o SA i ND się nie wypowiadam, bo nie znam). Z moją żoną gram w Agricolę, Caylusa i Brassa (tak wariant 2-osobowy).
2. Kupowanie, sprzedawanie, budowanie - tu PR i Caylus na pewno, WN może nie przypaść do gustu ze względu na konieczność przeliczania na każdym kroku.
3. Estetyka wykonania (kolorki, itp.) wg mnie PR nie za bardzo spełnia to kryterium (i tak w wesji PL jest o niebo lepiej, niż na przykład w DE), Wsiąść do Pociągu pasuje, jak ulał.
4. Jawne punktowanie: tylko w Caylusie jest wszystko widoczne, w PR, WN i nawet we Wsiąść do Pociągu końcową punktację oznajesz po zakończeniu gry.



Myślę, że powinniście zastanowić się nad:
Wsiąść do Pociągu
Agricola
Carcassonne
Książęta Florencji (tematyka może podejść Twojej lubej ;) )
Blue Moon City (kolorki)
Stone Age (być może, nie znam)
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: LostLukas »

badjimi pisze:Witam!
Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że już kilka tytułów znajduje się w kolekcji. M.in.
...,Blue Moon City,...
kisio pisze: Myślę, że powinniście zastanowić się nad:
...
Blue Moon City (kolorki)
...
:)


Ze swojej strony gorąco polecę Agricolę. Oprócz kostek myślę, że posiada wszystkie wymienione/wymagane przez ciebie cechy.
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: kisio »

LostLukas pisze:
badjimi pisze:Witam!
Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że już kilka tytułów znajduje się w kolekcji. M.in.
...,Blue Moon City,...
kisio pisze: Myślę, że powinniście zastanowić się nad:
...
Blue Moon City (kolorki)
...
:)
Faktycznie :lol:
Pisane po północy, starość, już nie ta głowa.
Awatar użytkownika
hagakure
Posty: 40
Rejestracja: 12 lut 2007, 13:51
Lokalizacja: Tarnów

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: hagakure »

a ja zdecydowanie ze swej strony polecił bym ci elasund - the first city of catan. pamietam, że kiedy pierwszy osadnikowy szok minął, zdecydowałem sie kupić elasunda. po pierwszej grze juz miałem pewność, że sie zakochałem:

- pewne elementy z catan są obecne - rzuty kostkami
- rewelacyjnie się skaluje
- mniejszy czynnik losowości
- piękne wydanie
- gra trochę cięższa od settlersów ale bardzo grywalna i szybko masz ochote na kolejna partyjkę, poza tym czuć w niej rękę klausa teubera.

osobiście polecam gorąco, dla mnie to taka bardziej zaawansowana i bardziej wymagająca gra ze świata catanu.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: mst »

badjimi pisze: Stone Age,
Puerto Rico,
Wysokie napięcie

Caylus
Wsiąść do pociągu
Notre Dame
Najlżejsze jest Wsiąść do pociągu (zwróćcie też uwagę na rozszerzenie - Szwajcarię - przeznaczone specjalnie do grania w 2-3 osoby), następnie Stone Age (pomimo dużej złożoności rozgrywki znaczący element losowy, który może - przynajmniej czasami - wyrównywać szanse słabszych graczy), Puerto Rico i Notre Dame (wymagające bardziej złożonego planowania ale IMHO to też b.dobry wybór) i wreszcie zdecydowanie cięższe i bardziej mózgożerne Caylus i Wysokie Napięcie.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: Tommy »

Moim zdaniem z tego co wynika z tytułów jakie macie to grą która poradziłbym zdecydowanie na starcie to Ticket to Ride:Europa.

Jeżeli wciąż Osadnicy Was kręcą to zdecydowanie polecam dodatek miasta i rycerze - zmienia grę totalnie i jedno jest pewne: jak zaczniesz grąc z tym dodatkiem nie wrócisz do samej podstawki! Zwiększa ciężar gry a przez to, że jest oparty wicąż na znanym mechanizmie jest można by rzec "naturalną" kontynuacją w kupowaniu/graniu.

A poza tym, to Filary Ziemi są bardzo dobra pozycją, Stone Age również (i są kosteczki), wiele osób na pewno poleci Agricolę (chyba HIT tego roku, chociaż gra droższa niż inne pozycje w tym topicu wymieniane), Puerto Rico też nie powinno Was zawieść (chociaż ja np. fanem nie jestem - jakoś nie znalazłem tego czego szukałem). Caylus i Wysokie napięcie to pozycje jednak cięższe, ale też absolutnie dobre!

Myślę, że masz wiele zakupów przed sobą :D

PS. jak masz większy budżet to nie zapomnij o grze (dla mnie najlepszej) czyli Age Of Empires 3 - teraz w Rebelu jest już chyba za 169pln. Ja kupowałem za 200pln i nie żałuję ani grosza wydanego na tą grę!
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: Filippos »

Zdecydowanie Stone Age. Spełnia wszystkie twoje kryteria oprócz całkowicie jawnej punktacji. (W grze występują karty które punktują na końcu).
Gra jest przecudownie wydana, ma kosteczki :mrgreen:, świetnie się skaluje, losowość jest ale w stopniu nie decydującym o zwycięstwie, no i last but not least jest 10 razy mądrzejsza od Osadników - chińczyka XXI wieku :twisted:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: Rathi »

Gralem w Stone Age w 2 osoby tylko raz (dlatego opinia pewnie jest malo miarodajna) i nie moge polecic tej gry dla 2 osob.
W 3-4 osoby gra sie dobrze, ale w 2 to jest wyscig "kto wiecej kart zdobedzie". Patrzac na to, ze licznik punktow jest do 100, w 3-4 osoby zdobywa sie pod 200, a w 2 osoby ponad 400, to cos tu jest nie tak. O ile ograniczenie ilosci domkow jest sluszne, o tyle pozostawienie 100% kart nie bardzo. Powinno ich byc sporo mniej.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: Geko »

400 pkt. w dwie osoby?? A stosowaliście zasadę, że surowce na danym złożu może zbierać tylko jeden gracz i w danej rudzie mogą być zajęte maksymalnie dwa z trzech podstwowych pół (rolnictwo, potomstwo i narzędzia)?

Grałem ze dwa razy w dwie osoby i gra się bardzo dobrze. Ba, nawet jest łatwiej ogarnąć sytuację i bardziej przeszkadzać przeciwnikowi.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: Legun »

Rozważ jeszcze "Hanzę", choć faktycznie "Filary Ziemi" wyglądają na najlepiej spełniające Twoje kryteria. Moja Małżowinka bardzo je lubi, ja - szczerze mówiąc - zdecydowanie mniej.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: Rathi »

Geko pisze:A stosowaliście zasadę, że surowce na danym złożu może zbierać tylko jeden gracz i w danej rudzie mogą być zajęte maksymalnie dwa z trzech podstwowych pół (rolnictwo, potomstwo i narzędzia)?
Oczywiscie.
Fakt, Zona zebrala zdecydowanie mniej kart, stad roznica w punktach byla ogromna. Pewnie srednia wyszlaby mniejsza, gdybysmy mieli mniej wiecej po tyle samo kart, ale i tak byloby duzo.
Poza tym, skoro gra na 2 osoby sprowadza sie w zasadzie do tego, kto wiecej kart zdobedzie, to troche slabo.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
grzes19
Posty: 118
Rejestracja: 25 lis 2007, 11:12
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: grzes19 »

A mojej żonie Wsiąść do pociągu zupełnie nie przypadło do gustu, jak zresztą wszystkie gry, w których jest czynnik losowy. Frustruje się jak jej karty nie "idą".
Za to przypadł jej do gustu Shogun, w którego da się grać w 2 osoby. Podejrzewam, że Railroad Tycoon też się jej spodoba ale dopiero co opracowałem i wydrukowałem polskie karty, więc jeszcze nie było okazji do gry.
Puerto Rico zupełnie nam się nie podoba a o Wysokim Napięciu to już nawet nie wspomnę.
Kolekcja

Liczba 19 w moim nicku to deczko mniej niż mój wiek / 2 ;)
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: LostLukas »

grzes19 pisze:A mojej żonie Wsiąść do pociągu zupełnie nie przypadło do gustu, jak zresztą wszystkie gry, w których jest czynnik losowy. Frustruje się jak jej karty nie "idą".
Za to przypadł jej do gustu Shogun, w którego da się grać w 2 osoby. (...) Puerto Rico zupełnie nam się nie podoba a o Wysokim Napięciu to już nawet nie wspomnę.
IMHO Puerto Rico, czy Wysokie Napięcie mają dużo mniejszy czynnik losowy niż Shogun i ta jego wież bitewna :)
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: badjimi »

Hmmm...
Ze Stone Age chwilowo zrezygnowałem,
zostaje Puerto Rico oraz Wysokie napięcie.
PR - chyba jednak zbyt wiele krytycznych opinii dotyczących rozgrywki dwuosobowej.
Czyli wypadło na WN, mam nadzieję, że zabawa w duecie będzie znośna :wink:
Po drodze udało mi się jeszcze trafić na interesujący tytuł: GOA, ale niestety w tej chwili chyba nieosiągalny :|
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: Tommy »

badjimi pisze: Osadnicy z Catanu + żeglarze, Cytadela, Blue Moon City, Prawo dżungli, Inwigilacja, Wilki i owce.
No WN chyba będzie zdecydowaną zmianą po powyższych tytułach. Gra na pewno świetna, ale nie trzeba mówić, żebyście się nastawili na troszkie cięższą rozgrywkę.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Niestety kolejne pytanie z cyklu: co kupić?

Post autor: piechotak »

badjimi pisze:Hmmm...
Ze Stone Age chwilowo zrezygnowałem,
zostaje Puerto Rico oraz Wysokie napięcie.
PR - chyba jednak zbyt wiele krytycznych opinii dotyczących rozgrywki dwuosobowej.
Czyli wypadło na WN, mam nadzieję, że zabawa w duecie będzie znośna :wink:
Jeżeli chcesz spróbować, czy jakaś gra będzie znośna, to najlepiej skorzystać ze stronek, gdzie można za darmo pograć lub ściągnąć grę na komputer. Polecam zwłaszcza http://brettspielwelt.de/, na której można grać online w kilkadziesiąt gier. Wystarczy ściągnąć klienta i się zarejestrować. Jest tam m.in. Wysokie Napięcie, Stone Age i Notre Dame. Ze swej strony polecę wcześniej już wymienianego Caylusa (którego kupiłem po wypróbowaniu właśnie na BrettspielWelt).
+ sprawdza się na dwie osoby,
+ dosyć duża plansza (chociaż kolory nie każdemu się mogą spodobać),
+ w grze chodzi o budowanie zamku i miasta,
+ jawna punktacja.
Na minus może być długość rozgrywki - 1,5h to raczej minimum w dwie osoby, no i gra jest dosyć ciężka.
Gdybyś chciał spróbować innych planszówek w wersji elektronicznej, to możesz poszukać jeszcze tu http://www.boardgamegeek.com/geeklist/8 ... item134472.
ODPOWIEDZ