gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: Arek B »

Witam
Trudna sprawa do rozgryzienia, poszukuję gry dla kumpla na 30 urodziny. Sam gram sporo (ale głównie 2 osoby, kumpel z żoną się przeprowadzili i już rzadziej razem gramy). Natomiast znajomy ma w kolekcji tylko: 7 cudów świata, splendor, abyss, talismann, i kilka gier imprezowych pokroju kalambury). Wspominał o cykladach, ale sprawdzając recenzje (sam nie grałem) słabo chodzi w 2 osoby, a częściej jednak będą grać sami.
Więc co polecacie?
Ważne,
- ma dobrze działać na 2 osoby ale fajnie jakby było na więcej,
- w miarę proste zasady (ale u mnie grali m.in w terraformację, zamki szalonego króla ludwika, roll palyera czy cywilizację) więc trudniejsze gry nie są im obce
- cena gdzieś tak 150 zł max
- fajnie jakby nie była do końca sucha, troszkę chociaż klimatu by się zdało
Podsumowując gra dla nowicjuszy (kolekcja około 6 gier) którzy w trochę już grali (moja około 50 gier) raczej na 2 osoby ale czasem więcej, myślenie nie jest im obce :D ale nie lubią za bardzo czytać skomplikowanych zasad (z reguły grali u mnie i ja tłumaczę), z chociaż namiastką klimatu i przy okazji nie rujnując budżetu
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: gregos »

Concordia, Najeźdźcy z Północy, Ghost Stories, Pandemic.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: p_olo86 »

Ja polecę 7 Cudów świata pojedynek najlepiej od razu z dodatkiem Panteon, a jak możesz zrezygnować z klimatu to Zamki Burgundii. Sam przeważnie gram z żoną we dwie osoby i te gry u nas się najlepiej sprawdzają.
Oprócz tego Sagrada, chociaż też klimatu niewiele i jeśli kooperacja wchodzi w grę to This war of mine tu masz tonę klimatu.
stilla_sanguinis
Posty: 14
Rejestracja: 18 wrz 2018, 15:07

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: stilla_sanguinis »

Spelndor, Azul i Najemnicy dobrze chodzą na 2 i więcej osób, jednak klimat jest słabo wyczuwalny.
Ashes jest przyjemną karcianką, klimat jest odczuwalny, tłuczemy potworki wystawione przez przeciwnika ale nie mam pojęcia czy gra ta sprawdzi się w większym gronie.
Dodam, że wszystkie wymienione przez mnie gry są do maks 4 graczy.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: hipcio_stg »

To może coś pokroju Rosyjskich kolei, Quadropolisa lub Łowców Skarbów? Jak nie to kup im własną kopię Terraformacji ;) Genialna!

Concorida mimo, że świetna, to na 2 os średnio. Nowa mapa jest ciasna, ale to dodatkowy wydatek. Zamki znowu niby suche i brzydkie, ale mają w sobie tę magię. Ticket to ride też świetnie się sprawdza u nowicjuszy, ale na dwie osoby znowu średnio.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: Koziełło »

p_olo86 pisze: 04 paź 2018, 23:33 Ja polecę 7 Cudów świata pojedynek najlepiej od razu z dodatkiem Panteon
Przecież znajomy już 7 cudów ma, a dodatkowo ma chodzić na więcej niż 2 osoby...

Poprę propozycję Azula, Zamków Burgundii i dodam od siebie Quadropolis

Edit: Widzę, że Quadropolis też już ktoś zaproponował
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: p_olo86 »

Koziełło pisze: 05 paź 2018, 08:34
p_olo86 pisze: 04 paź 2018, 23:33 Ja polecę 7 Cudów świata pojedynek najlepiej od razu z dodatkiem Panteon
Przecież znajomy już 7 cudów ma, a dodatkowo ma chodzić na więcej niż 2 osoby...

Poprę propozycję Azula i dodam od siebie Quadropolis
Jest napisane że ma 7 cudów świata, a nie 7 cudów świata pojedynek. Z opisu wynika że ma działać przede wszystkim na dwie osoby, a jak będzie na więcej to fajnie.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: Koziełło »

p_olo86 pisze: 05 paź 2018, 08:37
Koziełło pisze: 05 paź 2018, 08:34
p_olo86 pisze: 04 paź 2018, 23:33 Ja polecę 7 Cudów świata pojedynek najlepiej od razu z dodatkiem Panteon
Przecież znajomy już 7 cudów ma, a dodatkowo ma chodzić na więcej niż 2 osoby...

Poprę propozycję Azula i dodam od siebie Quadropolis
Jest napisane że ma 7 cudów świata, a nie 7 cudów świata pojedynek. Z opisu wynika że ma działać przede wszystkim na dwie osoby, a jak będzie na więcej to fajnie.
Ale jaki jest sens kupowania gry prawie identycznej do tego co się już ma? Z podobnych powodów nie proponowałem na przykład Century (kolega ma już Splendor). Do tego widzę różnicę między "ma działać przede wszystkim na 2 osoby" a "ma działać tylko na 2 osoby"
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: p_olo86 »

Ale jaki jest sens kupowania gry prawie identycznej do tego co się już ma?
Taki że zwykłe 7 cudów świata nie działa na dwie osoby. A obie gry nie są do siebie aż tak bardzo podobne.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2018, 09:01 przez p_olo86, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: grabol »

Troyes bardzo fajne i w dobrej cenie. Dobre na 2., można do 4. 90 min. we dwie osoby to aż nadto. Sucha, nie sucha, pewnie trochę sucha. Szata graficzna w klimacie średniowiecza.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: animal8111 »

Dziwne, że nikt nie zaproponował Osadnicy:Narodziny Imperium... Gra nie jest sucha, nie ma dużej ilości zasad i wyjątków, chodzi świetnie od 2 do 4 graczy i moim zdaniem robi to samo co proponowana Terraformacja Marsa w dużo krótszym czasie. Ponadto eliminuje błędy w postaci kontrolowania losowości dociągiem kart-tego mechanizmu w Terraformacji brak niestety. Regrywalność naprawdę duża, niski downtime sporo kombinowania, aczkolwiek nie ma wrażenia zmęczenia przy stole. Gra jest kolorowa, stosunek ceny do jakości zadowalający no i trafia tematem i wykonaniem do obu płci-kolega z małżonką powinni być zadowoleni :wink:
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: hipcio_stg »

animal8111 pisze: 05 paź 2018, 09:05 Dziwne, że nikt nie zaproponował Osadnicy:Narodziny Imperium... Gra nie jest sucha, nie ma dużej ilości zasad i wyjątków, chodzi świetnie od 2 do 4 graczy i moim zdaniem robi to samo co proponowana Terraformacja Marsa w dużo krótszym czasie. Ponadto eliminuje błędy w postaci kontrolowania losowości dociągiem kart-tego mechanizmu w Terraformacji brak niestety. Regrywalność naprawdę duża, niski downtime sporo kombinowania, aczkolwiek nie ma wrażenia zmęczenia przy stole. Gra jest kolorowa, stosunek ceny do jakości zadowalający no i trafia tematem i wykonaniem do obu płci-kolega z małżonką powinni być zadowoleni :wink:
Nie zgodzę się z opinią, że w Terraformacji nie można panować na losowym dociągiem. Od tego panie jest draft.
Żeby za bardzo nie offtopować to:
analogiczny do narodzin jest 51. Stan Master Set - klimat postapo może niektórym bardziej pasować od wiejskich klimatów.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: vegathedog »

Robinson Crusoe,
Keyflower,
K2,
Wyspa Skye,
Roll for the galaxy
Alchemicy
Keysper
Posty: 36
Rejestracja: 04 wrz 2018, 12:41
Has thanked: 2 times

Re: gra dla kumpla na 30 urodziny doświadczony nowicjusz na 2 osoby

Post autor: Keysper »

Skoro grali w terraformacje mogliby dostac wlasny egzemplarz - za 150 zl masz podstawe i dodatek np Helias i Elysium na chocby Aros.pl Albo podstawa i drewniane planszetki graczy (10zl sztuka).
Na dwie osoby uwazam lepsze rozwiazanie niz 7 cudow pojedynek - chyba ze wola krotkie lekkie rozgrywki
ODPOWIEDZ