Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: Dosia »

Zastanawiam się między zakupem „Takenoko” a „Tokaido”. Co będzie lepsze jeśli:
- gra ma dobrze działać na 2 osoby
- powinna trwać do 45 min.
- powinna być łatwa w zasadach, ale nie banalna w rozgrywce i bardzo regrywalna,
- lubimy gry spokojniejsze (niezbyt dużo interakcji), ale nie nudne i „wlokące się”
- w naszej kolekcji z tego typu gier mamy: „Zaginione miasta”, „Patchwork”, „Tikal”, „Nowy Jork 1901”, „Wsiąść do pociągu: Europa”, „Park niedźwiedzi”, „Kakao”?

Co rekomendujecie?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: bobule »

Takenoko chodzi na 2 osoby całkiem sprawnie, natomiast w Tokaido trzeba już grać ze "sztucznym" trzecim graczem, więc de facto ten tryb dla dwóch graczy wydaje się nieco na siłę, ale może inni gracze mają inne wrażenia ;)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: gregos »

W miejsce tych wspomnianych proponuję Zamki Burgundii (ogromna regrywalność, a ponadto ma wszystkie wymagane cechy). Ale jeśli koniecznie musi to być jedna z tytułowej dwójki, to stawiam na Takenoko.
Ostatnio zmieniony 08 paź 2018, 09:29 przez gregos, łącznie zmieniany 1 raz.
ariange
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:51
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: ariange »

Mamy obie z dodatkami i myślę, że do podanych kryteriów lepiej pasuje Takenoko. Co prawda grywamy w Tokaido i to bez neutralnego podróżnika, ale częściej na stole ląduje Takenoko, które w moim odczuciu lepiej sprawdza się na dwie osoby. Jeśli nie przepadacie za interakcją, to w Takenoko trudniej pokrzyżować sobie plany (oczywiście jeśli nie próbuje się tego robić celowo) - owszem, może się przypadkiem zdarzyć, ale równie dobrze przypadkiem można współgraczowi pomóc. W Tokaido jednak łatwiej zając komuś pole, na które się wybierał, zwłaszcza jeśli gra się z neutralnym podróżnikiem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: rastula »

Na 2 osoby to bym wziął Takenoko.
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: promykx »

Z tych dwóch, zdecydowanie takenoko. Nie jest to szczyt grywalności we dwie osoby ale daje rade, jest przyjemne i całkiem odprężajace... chyba że przypadkiem poprzewraca się te !$#&@! bambusy >.<
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nie wiem co ludzie widzą w Takenoko...
Kupiłem tę grę do pogrania z dzieciakami i...sprzedałem. W mojej ocenie słabizna. Gra ładnie wygląda na zdjęciach ale sama rozgrywka nie porywa.
Może:
Quadropolis
Santa Maria
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: E2MD »

+1 dla Takenoko
Dla dwóch graczy będzie mało interakcji.
U nas w domu (gdzie bardziej poważnie gram tylko ja) gdy nie możemy (Żona +16+11) dojść do porozumienia w co gramy zawsze kończy się na Takenoko.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: Pisarka »

jeśli na 2 to żadna

po ograniu Takenoko online, w moim rankingu gra dostała status - "broken" - jest po prostu źle zbalansowana, a najszybsze zrealizowanie swoich celów kompletnie nic nie daje :roll:

Lubię Tokaido, ale wariant dla dwóch osób to jakaś pomyłka - niby macie sobie przeszkadzać trzecim pionkiem, ale dużo osób odstawia go od razu do gospody i olewa, przez co jest przeszkadzajką w innym znaczeniu niż przewidział to twórca.

Moje ulubione na dwie osoby to kościane Zamki Burgundii, Serce Smoka, Jaipur, kościany Istanbul.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Takenoko czy Tokaido dla 2 osób?

Post autor: Dosia »

Dzięki wszystkim za rady i polecenie innych tytułów, jednak wspomniane "Zamki..." już mam, podobnie jak "Jaipur" i kościany "Istanbul".

Po dogłebnym przenalizowaniu obydwu gier, idąc tropem Pisarki, nie zdecydowałam się jednak na żadną z nich - w obydwu coś mi nie "gra"... W każdym razie, póki co dzięki za rady i rozwianie wątpliwości :)
ODPOWIEDZ