Gra dla 2-5 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Gra dla 2-5 graczy

Post autor: szurubur »

Ostatnio szukałem gier które by dobrze działały w przedziale 2-5 graczy ale okazało się, że wbrew pozorom ciężko coś znaleźć szczególnie gdy mowa o planszówkach. Jeżeli chodzi o tematykę to coś co ma w sobie ekspansję, ekonomię i walkę a przy okazji da radę wytłumaczyć zasady w miarę szybko ;)
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: gierrappa »

Z opisu wychodzi że szukasz czegoś na wzór 4X i aby dało się to szybko wytłumaczyć a te kwestie się wykluczają. Musisz zdecydować czy gra ma być rozbudowana i mieć sporo mechanizmów (ekspansję, ekonomię i walkę) czy szybka do tłumaczenia. Coś pomiędzy to może SCYTHE? Ale walka ogranicza się tam raczej do zastraszania wrogów i unikania pojedynków - no i nie wiem jak z tłumaczeniem zasad bo sam nie grałem :roll:
Z lżejszych tytułów skupiających na walce i ekspansji + szybkie do wytłumaczenia to CYKLADY (najlepiej z dodatkiem Hades). Idąc w stronę bardziej złożonych i cięzkich gier (typowych 4X) to ECLIPSE - jedna rozgrywka zajmuje ok 3-4h ale jeżeli dopiero zaczynacie z planszówkami to nie polecam bo można się zrazić.

Proponuję się zastanowić na czym tak najbardziej Ci zależy w grze i wybrać coś kosztem czegoś bo kompromisy dadzą Ci tak naprawdę "dobrą" grę a wiadomo, każdy raczej szuka "epickiej" gry :wink:
Jeżeli zawęzisz trochę swoje kryteria będzie można coś więcej pomóc
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: rastula »

ja bym kupił 2 gry :)...


serio ...jedną na 2 osoby i jedną na więcej...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: Andy »

Absolutnie wszystkie wymagania spełnia Quartermaster General 1914.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: rastula »

Andy pisze: 23 paź 2018, 15:00 Absolutnie wszystkie wymagania spełnia Quartermaster General 1914.
a nie ma takiej sytuacji jak w tej części o II WŚ , że 3 graczy "mocarstwa" grają, a inni ( jakieś Włochy)zagrywają jakieś karty bez znaczenia ... pamiętam, że to było traumatyczne doświadczenie , choć mechanika fajna tylko nie dla pełnej nominalnej obsady.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: Andy »

W QG 1939 też nie ma takich sytuacji, chyba że jakieś fajtłapy grają. Widziałem Włochów ratujących Niemcy, opanowujących Afrykę, Ocean Indyjski a nawet Indie (oczywiście nie wszystko na raz). Nawet Japonia, która trochę "robi na boku", ma bardzo ważną rolę do odegrania i może nastukać górę punktów.

QG39 też oczywiście polecam.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: rastula »

no najlepiej powiedzieć - nie umicie grać :)...


ta gra mi się podobała ale nie w pełnej obsadzie ( dla wyższej liczby graczy sztucznie to wypadało) i tyle... i raczej gapą w grach nie jestem...
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: Golfang »

A może cywiliacja Sid'a Meiera? Z dodatkiem można grać na 5 (podstawka tylko 2-4) - jesli chodzi o zasady... no cóz gra jest rozbudowana - i nie da się tego wytłumaczyć w 5 czy 10 minut...
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: Andy »

rastula pisze: 23 paź 2018, 15:10 no najlepiej powiedzieć - nie umicie grać :)...
Ale co ja poradzę, że nie umicie! :P :wink: Włochy mają bardzo ważną rolę do odegrania w każdej partii QG39. Muszą wspierać Niemcy w opanowaniu Europy Zachodniej albo w ofensywie na Związek Sowiecki, neutralizować Brytyjczyków w basenie Morza Śródziemnego i w Afryce, próbować opanować Środkowy Wschód i zagrozić Indiom etc. Są w stanie zdobywać dużo punktów zwycięstwa dzięki spełnianiu warunków z kart statusu, których mają sporo w talii. Włochami po prostu gra się inaczej niż innymi nacjami - to zresztą dotyczy każdej z nich! Słyszałem nawet opinie, że Włochy są trochę przepakowane w stosunku do ich historycznych możliwości. Może w tym coś być, ale rozumiem twórcę gry, który chciał każdemu graczowi zapewnić godziwą rozrywkę.

Żeby nie offtopikować za bardzo:
1. QG14 spełnia idealnie wszystkie wymagania szurubura.
2. QG39 również, ale trzeba pamiętać, że w 5-osobowym składzie jeden z graczy będzie prowadził dwie nacje.
3. QG14 wydaje mi się lepszy jako wprowadzenie do systemu, ale niektórzy uważają, że łatwiejsza na początek jest podstawka QG39.
4. QG14 jest kompletną grą, a QG39 rozwija w pełni skrzydła z dodatkami.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: szurubur »

dobra te zasady może nie muszą być aż tak łatwe, ale grunt by można było je jakoś wytłumaczyć dorosłemu bez poświęcania całego dnia i rozgrywania kilkunastu rozgrywek treningowych. Ogólnie zauważyłem, że jest mało gier które pozwalają rozegrać grę w wariancie 2-5 osób
Cyel
Posty: 2555
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1412 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: Cyel »

Myślę, że szukasz Concordii - działa bardzo dobrze na 2 i na 5 graczy (i na wszystko pomiędzy, a wkrótce i na 6), jest ekonomia i ekspansja (walki w sensie militarnym nie ma), zasady ma super proste (przebieg rozgrywki opisany jest jednym zdaniem) ale potrafi zmusić do mocnego kombinowania i to świetna gra tak generalnie. Dzięki mnogości map w niedrogich dodatkach ma też sporą regrywalność.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra dla 2-5 graczy

Post autor: tencogoniema »

Drakula
Agricola
ODPOWIEDZ