Gry planszowe z motywem budowania postaci

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: Daquan »

Być może źle szukam, ale nie znalazłem takiego wątku.


Szukam gier, w których głównym motywem jest "budowanie" swojej postaci. Jej cechy, umiejętności etc.
Szukam wobec tego, przygodówek. Pomocy.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: Gromb »

Niekoniecznie.
Zerknij na Roll Player-a
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: Daquan »

Gromb pisze: 19 paź 2018, 13:01 Niekoniecznie.
Zerknij na Roll Player-a
Jego już mam na liście. Faktycznie, szukam bardziej przygodówek.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: Gromb »

Z takich gier dla mas to FALLOUT i Runebound będzie ładnie chodził. Obie w języku polskim.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: feniks_ciapek »

W kampaniach Imperial Assault jest rozwój postaci. Podobnie karciany Arkham Horror.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: Olgierdd »

Pathfinder Adventure Card Game, najlepiej od razu set Mummy's Mask. Rozgrywka w formie kampanii, w jej trakcie bardzo dobrze buduje się swoje postacie pod względem statystyk, umiejętności i ekwipunku. Bardzo czuć postęp.

Btw. czy tylko mnie się wydaje, że ten temat powinien znaleźć się w podforum "Co kupić?"
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: Skid_theDrifter »

Zawtóruje karciany Horror w Arkham, niczym zdarta płyta. Punkty doświadczenia, talia reprezentująca zdolności, atrybuty i słabości, ekwipunek postaci, skazy charakteru jak i cechy nabyte... Statystyki niby nieruchome, ale od tego jest właśnie talia kart. Po dłuższej kampanii z ośmiu scenariuszy jest co wspominać, jak i co podziwiać (lub nad czym rozpaczać). ALE. Dla kogoś z bogatym doświadczeniem w grach RPG to będzie krok wstecz, bo takiego luzu jak tam to tu nie ma.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: ArnhemHorror »

Gromb pisze: 19 paź 2018, 13:10 Z takich gier dla mas to FALLOUT i Runebound będzie ładnie chodził. Obie w języku polskim.
Z tych dwóch polecanych wyżej rozwój postaci dużo bardziej podobał mi się w Runebound (3 edycja). Dzięki wspólnej puli kart zdolności rozwój postaci nie jest ograniczony do predefiniowanych ścieżek i można tworzyć takie kombinacje jakie nie śniły się twórcom gry. Podobnie jest w Mage Knight, ale to już dużo cięższa gra. Polecam również Too Many Bones, ale nie wiem jeszcze, czy każda kolejna gra daną postacią nie będzie mimo wszystko trochę powtarzalna. Na szczęście postaci jest dużo i różnią sie znacznie między sobą.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: c08mk »

Jeżeli interesuje Cie dłuższy gameplay (i tym samym rozwój) to Descent może Cię zainteresować. Można grać kooperacyjnie z appką lub drukowanymi scenariuszami lub 1 vs reszta czyli Mroczny Władca vs bohaterowie. W tym drugim przypadku Mroczny Władca również rozwija swoją pulę kart i w każdym scenariuszu ma możliwość wybierania innych potworów.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry planszowe z motywem budowania postaci

Post autor: elayeth »

Aż dziwne, że nikt nie polecił Gloomhaven.
Przygodowość tej gry może nie jest oczywista. To z pewnością jest gra taktyczna typu dungeon crowler... ale ja w niej przygodowości dużo wyczuwam. Mamy w końcu przygodowe karty miasta, drogi oraz obszerne opisy scenariuszy.

Budujemy postać na różne sposoby:
1. nowe umiejętności poprzez indywidualne dla postaci karty akcji <- tutaj zróżnicowanie postaci jest ogromne
2. większa skuteczność w walce poprzez indywidualne dla postaci karty modyfikatorów ataków <- oprócz zwykłych +/- do ataku mamy szereg innych fajnych modyfikatorów związanych z daną postacią (np: ogłuszenie, zatrucie, wzmocnienie elementu "magicznego" itp)
3. przedmioty pozyskane głównie z miasta z zdobyte złoto (sporadycznie znajdowane w skrzeniach w trakcie scenariusza)

Budujemy postać głównie na podstawie trzech "zasobów":
1. doświadczenie zdobywane w scenariuszach
2. "perki" zdobywane poprzez realizację celów indywidualnych i awansowanie postaci
3. złoto

Dla mnie GH daje dużo większo możliwości budowania postaci niż Descent czy Imperial Assoult, ale też dla niektórych może być zbyt taktyczny i za mało przygodowy. Jednak nie bez przyczyny jest to nr 1 na BGG.

Słyszałem też, że Too Many Bones daje fajne możliwości budowania postaci i tak jak w GH, każda jest mocno inna... ale cena gry jest porównywalna z GH (a nawet wyższa) przy sporo mniejszej zawartości pudła.
ODPOWIEDZ