gra dla rodziców

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

gra dla rodziców

Post autor: Marionator5000 »

Cześć

Po kilku latach wracam do świata gier planszowych i od razu mam prośbę. Szukam gry dla moich 60-letnich rodziców. Jako, że potrafią się pokłócić podczas gry w Ticket to Ride, szukam czegoś bez negatywnej interakcji; najlepiej dla dwóch osób. Czegoś co się nie znudzi po kilku grach. Jak na razie grali w Pandemię, Osadników z Catanu, Ticket to Ride, Tzolkin, Puerto Rico i Zamki Burgundii (te trzy ostatnie gry za trudne dla nich, albo oni za leniwi, żeby przeczytać instrukcję). Myślałem o jakiejś grze kooperatywnej. Może Robinson Cruzoe - ale to raczej trudna gra? Fajnie jakby to była gra o budowaniu czegoś. Pomożecie?
direeX
Posty: 8
Rejestracja: 06 gru 2015, 23:25

Re: gra dla rodziców

Post autor: direeX »

Robinson odpada, ciężkość instrukcji porównywalna z tymi trzema co wymieniłeś.
Polecam terraformację Marsa - budowa projektów z kart, satysfakcja ze wspólnego zasiedlania planety, łatwe zasady, negatywna interakcja jest ograniczona tylko do kilku kart, których i tak nie trzeba zagrywać (no chyba że ześlesz tą asteroidę i zniszczysz jeden budynek - więcej śmiechu niż straty).
Dorzucę jeszcze jako własny przyklad: Pory roku - proste, szybkie, przyjemne.
Obie to karcianki. Możesz im kupić Command And Colors - niech się naparzają dla przełamania negatywnej interakcji.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: Lothrain »

To 60-latkowie. Nie kupowałbym ani Terraformacji, ani Pór Roku, ani tym bardziej C&C. Starsze osoby nie przepadają za dużą ilością tekstu na kartach, wolą raczej ikonografię, albo wręcz gry abstrakcyjne. Terraformacja jest daleko zbyt złożona.
Moim zdaniem sprawdziłby się bardziej nowy Azul: Stained Glass of Sintra lub Sagrada, czy Geniusz lub Rummikub. W tę stronę bym zmierzał.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: Golfang »

Może PatchWork? Gra prosta, szybka i przyjemna. Z negatywną interakcją bywa różnie - można komuś podbierać klocuszki albo nie... zależy od Ciebie.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: matten »

Golfang pisze: 01 lis 2018, 09:28 Może PatchWork? Gra prosta, szybka i przyjemna. Z negatywną interakcją bywa różnie - można komuś podbierać klocuszki albo nie... zależy od Ciebie.
Ja również polecam Patchworka. Warto również zwrócić uwagę na Splendor - proste, regrywalne i przyjemne. Jeśli rodzice lubią klimat PRL sprawdź też Pan tu nie stał!
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: josiu »

Jeśli Zamki Burgundii były zbyt trudne, to Terraformacja, a tym bardziej Robinson również będą nie do przetrawienia. Tak jak powyżej polecam Splendor, Azul lub Sagrade (wychodzi na dniach). Świetnie mógłby też spisać się Zamek Smoków.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: Lothrain »

Jeszcze do głowy przyszło mi Qwirkle.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: Pisarka »

Niedługo wyjdzie Sagrada.

Moja mama lubi Niezłe Zióła i kościany Istanbul :mrgreen:
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: Kisun »

Century: Korzenny Szlak lub wersja Golem. Santorini. Zamki szalonego króla Ludwika. Tajniacy duet. Zakazana wyspa.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: seki »

Moim zdaniem Zamki szalonego króla Ludwika mogą też być zbyt skomplikowane a do tego trudno dostępne. Swój głos oddaje na Azul, Patchwork, Tajniacy duet, Dominion, Pięć Klanów i Wiertła, skały, minerały.
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: Rahu »

Wydaje mi się, że Azul byłby fajną opcją :)
Marokin21
Posty: 88
Rejestracja: 11 lut 2018, 21:12
Has thanked: 60 times
Been thanked: 3 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: Marokin21 »

Kisun pisze: 01 lis 2018, 18:15 Century: Korzenny Szlak lub wersja Golem. Santorini. Zamki szalonego króla Ludwika. Tajniacy duet. Zakazana wyspa.
+1

Do tego Patchwork albo Carcassonne
basickak
Posty: 212
Rejestracja: 09 lip 2015, 12:32
Lokalizacja: R-ce, D-ca
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: basickak »

Mojej mamie najbardziej podchodzi: kakao, NMBR9, splendor, festiwal lampionów, kingdomino, wiertła skały..., przepowiednia, park niedźwiedzi, nowy jork (ten z taksówkami i ten z drapaczami), rummikub

Na Robinsona nawet zerknąć nie chce. Zamki burgundii zagra, bo zasady przyswajalne, ale trochę męczy szukanie, planowanie łańcuszka: jak zrobię to, to to, a tamto da mi to i będę mogła coś tam.

W skrócie przyswajalne zasady i niedłużąca się rozgrywka rozgrywka
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: gra dla rodziców

Post autor: Marionator5000 »

Dzięki za podpowiedzi. Wygląda na to, że zdecyduję się na jedną z trzech: Azul, Sagrada lub Zamek Smoków
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: gra dla rodziców

Post autor: trance-atlantic »

Zazdroszczę rodziców, którzy kłócą się przy TtR, moi nawet do tego nie usiądą... :)

Jeśli grają sami - pomyśl o Patchwork. Jakaś interakcja występuje, ale to jednak planowanie swojego "poletka" w oparciu o to, co jest aktualnie w naszym zasięgu. Może być fajnym wprowadzeniem do bardziej zaawansowanych gier, bowiem trzeba nie tylko zbierać kolejne elementy układanki, ale też musi być nas na nie stać. Pojawia się więc malusieńki czynnik ekonomiczny, bardzo sprytnie zresztą wpleciony w grę.

Jeśli z kolei zdarza Ci się grać z nimi - kup koniecznie Hanabi. Kooperacja pełną gębą, nie występuje też sytuacja, w której jedna osoba gra za wszystkich a cała reszta się nudzi. Uwaga! Na dwie osoby gra się dość specyficznie, więc nawet jeśli tytuł się Wam spodoba, to i tak trzeba wziąć na to poprawkę.

Gry wielopokoleniowe w ilościach niemalże hurtowych sygnuje swoim nazwiskiem stary, poczciwy Reiner Knizia: Zaginione Miasta, Schotten-Totten czy Geniusz to wciąż całkiem niezłe pomysły na prezent dla naszych rodziców, zwłaszcza tych, którym gry planszowe nie są obce. Minus? Totalnie abstrakcyjna zabawa liczbami i/lub kolorami. Dwie pierwsze mają też jakieś tam niby tło fabularne, ale można je spokojnie pominąć, bo ono i tak nie ma najmniejszego znaczenia. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
ODPOWIEDZ