Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: imrowai »

Witam
Proszę was o pomoc w wyborze gry , w którą będę mógł zagrać z moim siedmioletnim synem.
Mamy odhaczone Dzieci Carcassonne, Monopoly junior, Carcassonne normalne ;), wsiąść do pociągu europa i Monopol.
Ostatnio wygrzebałem z szafy Magię i miecz, którą namiętnie ogrywamy. Ale jej zasady są trochę już za proste i nudne.
Szukam natchnienia na kolejne gry, bo zima idzie :)

Myślałem o TALISMANIE - ale mam sprzeczne informacje, gdzieś trafiam na info,że to zupełnie inna gra niż MiM, a inne żródła twierdzą, że miedzy tymi wersjami są niewielkie różnice jeśli chodzi o rozgrywkę. Ponadto trafiłem na info, że Talisman nie będzie na razie wydawany i sama podstawa jak i dodatki mocno drożeją. Nie ukrywam, że chętnie liznął bym czegoś innego, ze zmienionymi zasadami,

Kupiłem Runebounda 3ed - jakoś na razie nie widzę fascynacji u syna - brak tu, jak to się chyba określa Negatywnych interakcji,a te nas bawią :P. To trochę za bardzo Co-op.

Karak- na pierwszy rzut oka wyglada fajnie, lecz po analizie to jednak prosta gra (za prosta) i na dłuższą metę pewnie szybko się znudzi.
Szukam, szperam po forach, YouTube i siwieje :) Na teraz, na oku mam:
- Santorini
- Królestwo w budowie.
Wyglądają fajnie i perspektywicznie ale to nie ten klimat ( potwory, walka, przygody) i losowość zbyt niska

Reasumując - szukam gry gdzie jest silniejsza walka między graczami niż w Runeboundzie, ale ma w sobie na tyle losowości, że młody będzie miał szansę nawiązać walkę :P. Równoczesnie chciałbym by była jakimś krokiem na przód względem MiM/Talisman. Coopy odpadają.

Pomocy.......
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: p_olo86 »

Zerknij na Karciane podziemia może przypadną wam do gustu lub też Memoir 44 klimat trochę inny ale negatywna interakcja w czystej postaci i sporo losowości.
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: imrowai »

Okej muszę doprecyzować, bo i dwie wytyczne umknęły, i niestety trafiłeś w nie:
- karcianki odpadają - musi być plansza czy to gotowa czy to tworzona z puzzli
- wojenne moga być ale nie chcę by nawiązywały do 1 i 2 wojny światowej - nie mga być zbyt realistyczne,że tak powiem - klimaty fantasy/rycezy/kosmiczne są już okej
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Golfang »

No to może DESCENT - wędrówki w mroku. Jest to z jednej strony COOP - dla graczy z drużyny dobra - przeciwko graczowi kontrolującemu "ciemną stronę mocy" - gra bardzo ładna i wciagająca (albo i nie - mnie wciągnęła mojej córki nie :) ). Możesz też zastąpić świat fantasy odpowiednikiem SF - czyli Gwiezdne Wojny (bardzo podobny schemat).
Może wybierz coś z gier bitewnych - ale tutaj raczje plansz nie ma - musiałbyś pokombinować jakieś makiety.
No i na koniec możesz popatrzeć na grę DiskWars - nie mam i nie grałem w nią - ale kiedyś chciałem ją kupić i pograć... ale moja córcia powiedziała że "Raczej nie"
----------------
10% flamberg.com.pl
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: imrowai »

Descenta mam na liście - ale na tym etapie go dopuściłem, wydaje się tak samo skomplikowany jak roundebount - a to troszkę, jak na razie widzę, krok za daleko. Ponadto jego cena trochę mnie przyblokowała. Torchę zbyt wysoka, a ryzyko, że nie pyknie zbyt duże.
SF - było by super tylko co?
Bitewne - tu sam nie mam doświadczenia, ale to chyba zbyt dużo dla 7 latka.

Może inaczej- potrzebuję grę , która była by oparta o zasady/filozofię MiM ale z trochę obniżoną losowością... długo już szukam i zaczynam się zastanawiać czy nie za dużo wymagam ?
Fajnie by było, by tak jak w MiM gracze dążyli do jednego celu mogąc ze sobą przy okazji czasem walczyć.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Golfang »

imrowai pisze: 09 lis 2018, 22:30 Descenta mam na liście - ale na tym etapie go dopuściłem, wydaje się tak samo skomplikowany jak roundebount - a to troszkę, jak na razie widzę, krok za daleko. Ponadto jego cena trochę mnie przyblokowała. Torchę zbyt wysoka, a ryzyko, że nie pyknie zbyt duże.
SF - było by super tylko co?
Bitewne - tu sam nie mam doświadczenia, ale to chyba zbyt dużo dla 7 latka.

Może inaczej- potrzebuję grę , która była by oparta o zasady/filozofię MiM ale z trochę obniżoną losowością... długo już szukam i zaczynam się zastanawiać czy nie za dużo wymagam ?
Fajnie by było, by tak jak w MiM gracze dążyli do jednego celu mogąc ze sobą przy okazji czasem walczyć.
SF które miałem na myśli to w sumei odpowiednik Descenta tylko w świecie Star Wars - gra nazywa się Imperium Atakuje.
----------------
10% flamberg.com.pl
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: imrowai »

Czyli niestety SF odpada.
Kurcze,ze też nie mogę namierzyć czegoś pomiędzy Decent/Rundebount, a MiM.... A możne odrzucić klimaty, walki , potworów, przygody... może jest jakaś , nie cooperacyjna i nieekonomiczna fajna gra, która mi nie wpadła w oko?
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: ozon »

Mój 7-latek bardzo lubi Kakao, od czasu do czasu Festiwal lampionów (gramy z żetonami pokerowymi), poza tym karcianki.

Królestwo w budowie podobało nam się ale mieliśmy pożyczone na weekend także rozegraliśmy tylko jakieś 3 partie.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Szamano »

Magia i myszy
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: imrowai »

ale to co-op :\ - choć nie ukrywam, ze kusi :)
Cyel
Posty: 2555
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1411 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Cyel »

imrowai pisze: 09 lis 2018, 22:30
Bitewne - tu sam nie mam doświadczenia, ale to chyba zbyt dużo dla 7 latka.
To zależy jakie. Po ogromnych uproszczeniach, które Games Workshop wprowadziło w Warhammerze Fantasy (niszcząc klasyczny regimentowy bitewniak i zastępując go Age of Sigmar) nie bez powodu pojawił się w mem

Obrazek

Wybadaj np Age of Sigmar:Skirmish (zasady powinny być dostępne online). Oprócz dużej dozy losowości, taka gra ma dodatkowy czynnik balansujący, wynikający ze...słabego balansu ;) Tzn młodemu możesz złożyć armię/bandę przegiętą w kosmos a sobie wybrać jakąś plewną albo w ogóle o mniejszej wartości punktowej. Różnica w sile armii/bandy będzie równoważyć się z różnicą wieku.

Naginanie/omijanie niektórych (zbyt skomplikowanych) zasad też w takiej sytuacji będzie jak najbardziej w porządku.

Dodatkową zaletą jest to, że zabawa pomalowanymi ludkami na kolorowej makiecie na pewno będzie o wiele większą frajdą dla dzieciaka niż jakaś bura plansza z żetonami a wspólne malowanie powinno być świetnym zajęciem, które i rozwija dziecko w wielu aspektach (manualnie, artystycznie, cierpliwość, planowanie) i jest niewątpliwie "father-son-bonding activity" ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: imrowai »

może rzeczywiście ten WH? muszę zgłębić ten temat - choć nie ukrywam, że cierpliwości w naszej rodzinie brak, tak więc malowanie może być problematyczne :)

A może jakiś wyścig - zastanawiałem się nad "wyścig Tytanów" ale brak tutaj rozmachu w zakresie planszy...
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: KurikDeVolay »

Jeśli magia i miecz go powoli nudzi, wyścig tytanów ma jeszcze prostsze zasady... Chociaż przyznaję, trzy krzyżyki na karku, a po paru głębszych z żoną potrafimy walczyć jak lwy na tych malutkich planszach. :D
Cyel
Posty: 2555
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1411 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Cyel »

Brak cierpliwości to bardzo dobry powód by zacząć ją trenować ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: helloween85 »

Ja swojemu synowi a 7-me urodziny kupiłem właśnie Descenta i przez prawie 2 miesiące codziennie przynajmniej jedną misję graliśmy;))
Zasady wcale nie są takie skomplikowane (przynajmniej dla bohaterów, syn radził sobie doskonale, lekki problem się pojawiał na początku jak próbował grać Mrocznym Władcą, zawsze zapominał że ma jakieś karty do grania na ręce:)), przygotowanie scenariusza jest trochę trudniejsze ale to możesz przecież wziąć na siebie.

W każdym razie zastanów się jeszcze raz nad tą grą, ja gorąco polecam;))
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Golfang »

WH Age of Sigmar ma 1 ogromną wadę - kosztuje dużo (grałem w Fantasy Battles i wydałem około 2000 zł na armię imperium + Krasnoludów + farbki). Malowałem sam. Jeśli cena to nie wada to na pewno Age of Sigmar bedzie ok. Poza tym jeśli wolisz SF to przyjrzyj się NECROMUNDA lub WH 40000! Ale tutaj jest ten sam problem - żeby to ładnie wygladało trzeba malować.
----------------
10% flamberg.com.pl
Cyel
Posty: 2555
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1411 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Cyel »

To prawda, że cena jest spora ...dla pełnowymiarowych armii. Dlatego zasugerowałem AoS: Skirmish, gdzie walczy się zaledwie garstką modeli po każdej ze stron a w AoS:S minipodręczniku są też zasady kampanii, rozbudowy bandy itp, trochę jak w klasycznym Mordheim czy Necromundzie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: imrowai »

Cyel pisze: 10 lis 2018, 10:45 Brak cierpliwości to bardzo dobry powód by zacząć ją trenować ;)
lol spróbuj nauczyć 7latka cierpliwości... zwłaszcza mój egzemplarz, który do wszelkiej maści kolorowanek ma awersję :)
Golfang pisze: 10 lis 2018, 12:44 (grałem w Fantasy Battles i wydałem około 2000 zł na armię imperium + Krasnoludów + farbki)
o dzięki za tę informację... nie mogę świadomie się ładować w system, który może tyle kosztować... mam inne zajęcia, które już sporo kosztują :\

Właśnie dziś rano mnie olśniło... jest gra pt Ryzyko... tylko, że coś o niej mało w sieci, mimo,ze swoje lata ma... co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: garg »

Jeśli chcesz zanudzić swojego syna na śmierć - bardzo dobry wybór :mrgreen: .

A poważnie - to nie jest gra wymagająca myślenia, ma strategię wygrywającą, mnóstwo losowości i ciągnącą się jak makaron rozgrywkę. Niemniej jednak ma swoich fanów, więc może ktoś Ci ja poleci.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Cyel
Posty: 2555
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1411 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Cyel »

imrowai pisze: 11 lis 2018, 12:03
Golfang pisze: 10 lis 2018, 12:44 (grałem w Fantasy Battles i wydałem około 2000 zł na armię imperium + Krasnoludów + farbki)
o dzięki za tę informację... nie mogę świadomie się ładować w system, który może tyle kosztować... mam inne zajęcia, które już sporo kosztują :\
Tak jak pisałem - Golfang pisze o wydatku na dwie pełnowymiarowe armie do regimentowej wersji systemu (czyli zapewne ok 60-80 lub więcej figurek/armię, w tym duże, drogie modele jak steam tank czy gryf)

Ja piszę o wersji skirmishowej gry, czyli o 5-10 małych figurkach na stronę. To dwa zupełnie różne światy, jeśli chodzi o finansowe zaangażowanie.


To trochę tak, jakbyś napisał, że nie chcesz kupić jednej planszówki za stówkę, bo kolega ma ich 20 i wydał na nie 2000, więc nie chcesz się pakować w tak drogie hobby ;)

PS:

tak wizualnie, to armia do Warhammer Fantasy Battle (wspomnianego przez Golfanga) wygląda np tak:
Spoiler:
a banda do AoS :Skirmish tak:
Spoiler:
lub tak
Spoiler:
Ilość figurek jak najbardziej wpływa na koszt rozgrywki ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Golfang »

Cyel pisze: 11 lis 2018, 12:34
imrowai pisze: 11 lis 2018, 12:03
Golfang pisze: 10 lis 2018, 12:44 (grałem w Fantasy Battles i wydałem około 2000 zł na armię imperium + Krasnoludów + farbki)
o dzięki za tę informację... nie mogę świadomie się ładować w system, który może tyle kosztować... mam inne zajęcia, które już sporo kosztują :\
Tak jak pisałem - Golfang pisze o wydatku na dwie pełnowymiarowe armie do regimentowej wersji systemu (czyli zapewne ok 60-80 lub więcej figurek/armię, w tym duże, drogie modele jak steam tank czy gryf)

Ja piszę o wersji skirmishowej gry, czyli o 5-10 małych figurkach na stronę. To dwa zupełnie różne światy, jeśli chodzi o finansowe zaangażowanie.


To trochę tak, jakbyś napisał, że nie chcesz kupić jednej planszówki za stówkę, bo kolega ma ich 20 i wydał na nie 2000, więc nie chcesz się pakować w tak drogie hobby ;)

PS:

tak wizualnie, to armia do Warhammer Fantasy Battle (wspomnianego przez Golfanga) wygląda np tak:
Spoiler:
a banda do AoS :Skirmish tak:
Spoiler:
lub tak
Spoiler:
Ilość figurek jak najbardziej wpływa na koszt rozgrywki ;)
Zgadza się do imperium miałem zarówno steam tank jak i księcia elektra na gryfie. Do krasnali miałem żyrokoptery, działa organowe - no i miałem też dodatkowo Golfangs Ogres (zespół ogrów który dało się dołożyć do każdej reprezentacji - dogs of war). Każdy z tych zestawów kosztował od 120 do 200 zł co najmniej (a było to 15 lat temu!)
Dzisiaj ten Age of Sigmar wymaga mniej figurek i na pewno wychodzi taniej. A jak figurki były pomalowane - rozgrywka była bajeczna....
----------------
10% flamberg.com.pl
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: shod »

ja z moim synem [obecnie niespełna 8 letnim] zagrywam się w Runebounda, bo nam coopy nie przeszkadzają, ale jeśli ten świat i ten klimat Wam odpowiada a do tego konflikty, to nasuwa mi się Runewars 2ED. Gra na pewno sporo cięższa od Runebounda, ale nie ma co się obawiać, skoro mój syn ogarnął to i Twój sobie poradzi :). w dużym uproszczeniu i skrócie Runewars to taki planszowy Heroes of Might and Magic [jeśli grałeś na kompie to załapiesz w czym rzecz ;)]. jest to strategia z elementem rozbudowy własnej frakcji, są figurki, jest walka, jest element przygodowy w postaci bohaterów wypełniających zadania, jest losowość, jest modularna plansza. o ile Wam podejdzie to jedynym minusem jest brak dostępności w sklepach, ale okresowo można kupić z drugiej ręki w bardzo dobrym stanie.
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: krecony1 »

A myślałeś o Drako? Może podpasować, bo:
1. Jest dwuosobowa, a jak zrozumiałem gracie głównie we dwóch.
2. Jest negatywna interakcja (w końcu się tłuczemy :wink: ).
3. Nie trwa zbyt długo i non stop coś się dzieje.
4. Niby opiera się na kartach, ale nie jest karcianką - ma planszę i kilka ładnych figurek :wink: .
5. Ma bardzo proste zasady, ale nie jest prostacka.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: Gromb »

Można spróbować smallworld. Jest baśniowo, strategicznie, reguły do ogarnięcia w mig. Konfiguracja ras duża, więc zawsze będzie inaczej troszeczkę.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
vry
Posty: 69
Rejestracja: 11 maja 2018, 07:36
Been thanked: 2 times

Re: Gra z 7-Latkiem - co po MiM

Post autor: vry »

Hej. Ja mam prawie 7 latkę. Ostatnio kupilismy My little scythe (dziecięca wersja Kosy, ...figurki epickie)i jest mega. Z innych które mamy najczęściej z dzieckiem grane: park niedźwiedzi (budowanie parku), Survive escape from atlantis(bardzo konfrontacyjne, ratujemy swoich chłopków i karmimy rekina przeciwnikiem. Parę razy był płacz ale zawsze chętnie grane ), colt express(programowanie ruchów- napadamy na pociąg ), takenoko (może za bardzo dziewczynskie) i niestety ubongo (tetris na czas). Drako mamy ale według mnie nudnawe, mała też średnio lubi. Z gier z walką gramy King of Tokio (przerzucamy kości, kupujemy karty i atakujemy gracza w Tokio). Mala lubi też Zakazana wyspę (zbieramy skarby z tonącej wyspy i uciekamy)ale my nie bardzo... może dlatego że kooperacja. Z karcianek nieśmiertelne suhi i winnica. Dla chłopaka obczaj jeszcze small world. Z podobnych do magia i myszy jest jeszcze pluszowe opowieści czy jakoś tak ale nie grałam. Z gier o których myślę z dzieckiem mam na liscie jeszcze wielka wystawa dinozaurów i jakaś wyścigową boidy albo to o rowerach nie pamiętam tytułu - ale w żadną z nich nie grałam. Ps. Sorry pisałeś o magia i miecz, nie doczytałam tak czy inaczej powyższe gry u nas dobrze chodzą
ODPOWIEDZ