Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
gizdin
Posty: 10
Rejestracja: 22 sty 2013, 12:35

Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: gizdin »

Witam wszystkich forumowiczow i pasjonatow planszowek, mam nadzieje ze mi pomozecie:)
Szukam jakiej gry (nie karcianej tylko planszowki) dla 4letniego dziecka. Chodzi mi o gre cwiczaca pamiec (gry typu "tradycyjne" memory polegajace na odkrywaniu dwoch takich samych kart odpadaja-to juz mamy i dziecku sie podoba) logiczne myslenie, moze byc z elementem gry strategicznej.
Ewentualnie moze byc jakas fajna strategiczna planszowka logiczna badz nie .
myslalem o "dzieci z carcassome" (ale czy to nie za proste i nie znudzi sie po kilku grach?), zatoka pelikanow (ok i cena bardzo przystepna , dosc proste chyba ale czy duza grywalnosc? a potem moznaby sobie i dziecku kupic juz Carcassone dla doroslych), takenoko ( fajna ale cena powala 90zl:( )
mamy juz rummikuba i Shanghai Mahjong ale to juz gry dla starszych dzieci.
bede wdzieczny za jakies rady i propozycje i z gory wszystkim dziekuje:)
misko
Posty: 13
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:53

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: misko »

U mnie sie sprawdzaly:
5 sekund junior - moze tyko dac niezo dluzszy czas albo czytac pytania bardzo wolno
Wesola Farma - imho bardzo dobra ale trzeba przekonac dziecko ze celem jest karmienie a nie zbieranie pieniedzy :)
Bitwa o Tortuge - jak poznaja ruchy to mozna sie zdziwic jak dziecko potrafi planowac
Dixit - a tutaj to maksymalna gra na wyobrazni, wazne zeby samemu wymyslac dosc proste hasla, bez duzej abstrakcji

Ale jak to zawsze wazne jest zeby dostosowac reguly do dziecka.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: ozon »

Odpuść takenoko - zdecydowanie za wcześnie. Może coś od Egmontu - Kotek psotek - plansza, kostki, kooperacja; albo od Granny - Camelot jr - starasz się zbudować drogę dla rycerza do księżniczki - u nas zdecydowanie najlepsza z serii Smart games.
gizdin
Posty: 10
Rejestracja: 22 sty 2013, 12:35

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: gizdin »

Dziekuje za rady, jeszcze bede szukac.
Zapomnialem dodac,ze chodzi mi o gre minimum 2 osobowa i planszowke (ukladanie klockow, gry slowne odpadaja:)
dzieci z carcassone-zrezygnuje. Poczekam pare lat i kupie juz Carcassone plus dodatki.
Jaby ktos mial jeszcze jakies propozycje to bede wdzieczny:)
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: birdm »

U nas fantastycznie sprawowały się Pędzące Żółwie(chociaż moje dzieciaki mówią na nie Pędne....). Całkiem fajnie też bawimy się przy Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż. Dixit u naszych brzdąców budzi za dużo skrajnych emocji nie wiedzieć czemu. A i zapomniałbym - Kowale Losu to ostatnio też na tapecie dość często.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: rastula »

z moim synem (obecnie 5 i 1/4) z powodzeniem grałem:

tak z pamięci:

nogi stonogi ( wyciaga żeby grać z dziadkami - wspomnina historyczną wiktorię nad dziadkiem do ZERA :)...
potwory do szafy ( jedna z pierwszych, teraz już "dla dzieci")
dzieci z carcasonne
stratego quick battle ( lubi)
303
Age of War
Pędzące żółwie
Garbage day
Connect 4
Awanturnicy światynia boga Chack ( duuuży hit u nas :)...
Colt Express ( we dwóch, więc trochę bez sensu , ale się podobało)
T2R pierwsza podróż...jakoś bez entuzjazmu, temat chyba nie ten ;)...
Niedźwiedź Wojtek


przy lekkim wspomaganiu (odkryte karty, wspólne omawianie strategii) graliśmy w

Draco
Magia i Myszy


Ale dzieci są różne, więc co działało u mnie . niekoniecznie sprawdzi się u kogoś innego. Syn dobrze liczy i dodaje w granicach do 20 :), co wiele ułatwia no i wychował się wśród kolekcji planszówek, więc koncept nie jest mu obcy :).

Wczoraj rozkładałem Clanka i okazało się że ideę DB jest w stanie ogarnąć ( tzn. te karty zagrywam i wykorzystuję te symbole do zakupów tych kart i ruszania się itp.) , oczywiście nie czyta, ale informacje są jawne więc chyba spróbujemy ...


Generalnie często bawimy się grami, nawet jeśli niekonicznie zgodnie z instrukcją. wprowadzamy sobie podstawowe mechaniki ruchu , walki , widzę , też że pomiedzy 4 a 5 latkiem różnica jest duża kognitywna, tu każdy miesiąc jest ważny a młody potrafi mnie zaskoczyć ( tak jak z tym Clankiem!). Oczywiście w grze temat musi przypasować i moment...trochę też trzeba pchnąć dziecko do grania, bo wiadomo że z wyboru to byłby telefon albo konsola ( trzeba dozować screen time mocno) ...ale co raz częściej sam przyjdzie i zaproponuje grę planszową.


no i ta dziecięca chłonność umysłu, ja musze sprawdzać po przerwie zasady w instrukcji, a on je pamięta :)

PS. nie wymieniam gier stricte zręcznościowych, które oczywiście lubimy i często gramy
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: anna26 »

Pszczółki od g3 super cwicza pamiecbawia 4 latke 6 latke i 9 latke
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: Miszon »

U nas (4 lata) dobrze działa Kotek Psotek i Bajki gra Żółw i Zając. Nie do końca zgodnie z zasadami w to drugie ale Kotek wporzo. Lubi też Moja Droga do Przedszkola i Wyprawa do Babci, ale chyba zaraz będzie na to za duży.

Sprobowalismy Patchworka. Grał trochę bez sensu ale ogarnia że trzeba przypasowywac kafelki do siebie, że płaci się guzikami i zdobywa guziki jak są narysowane na kafelkach. Nie zna cyfr więc ja mu mówię co ile kosztuje i co może kupić.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: Rahu »

Może Pingwin na lodzie? Tzn. nie grałem, ani specjalnie nie sprawdzałem, ale coś kojarzę, że dla tych młodszych to całkiem ciekawa pozycja.
Z tego co kojarzę to pamięć nie odgrywa roli, ale jest bodajże podejmowanie rozsądnych decyzji.
Polecam sprawdzić, bo od siebie nie mogę polecić tego, jako że nie grałem, a może akurat Cię zaciekawi.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: Mija »

Moja prawie 5-latka bardzo lubi Kolorowe Biedronki (Egmont) i Park Dinozaurów (kooperacja).
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra dla dziecka 4 latka- (strategiczna, pamiec, troche glowkowania...)

Post autor: shod »

my zaczynaliśmy od gry Koty od Trefla - świetna wariacja nt. memo,
z mechaniki memo to teraz na zagramwto trwa kampania gry Odyseja z bajecznymi grafikami - też polecam.
ODPOWIEDZ