Pięć Klanów czy Concordia?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: josiu »

Chyba obie te gry można nazwać klasykami i w obie....jeszcze nie grałem. Wiem,że obie są raczej dobre, zbliżają się święta więc trzeba wybrać prezent. Chodzi mi o opinie osób które ograły te tytuły. Która lepsza pod względem regrywalnosci? Która ma szybszy setup? Która łatwiejsza w tłumaczeniu? Po której grze czuć satysfakcję z wygranej i chęć rewanżu? Dodam,że gram głównie z żoną w dwie osoby. Nasze ulubione tytuły to: Zamki Burgundii, Siedem Cudów Pojedynek, Zamki Szalonego Króla i ostatnio nie schodzące ze stołu Pory Roku.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: Gatherey »

Concordia to piach jakich mało. Gra jest prostacka, mało zmiennych, każda partia wygląda prawie tak samo, zupełnie nam nie podeszła, a lubimy praktycznie to samo co wypisałemś.

Za to 5K gra przekozacka. Ładnie pali zwoje, pieknie wygląda na stole + nieskończona regrywalnośc. Dodatki są bardzo dobre, niewymagane, ale znacząco podnoszące możliwości kombinowania.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: josiu »

Dzięki Gathereye, o takie opinie mi chodzi. Ktoś coś jeszcze?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1942 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: warlock »

Ja po jednej partii dałem Concordii 4/10 na BGG, a WSZYSCY dookoła mnie jarają się tą grą strasznie, aż zacząłem się zastanawiać, czy mój mózg operuje na jakichś innych falach że nie dostrzegam niczego fajnego w tej grze. ;) Statystycznie na 20 osób z którymi rozmawiałem 17 jara się Concordią. A dla mnie to było rozczarowanie okrutne, chyba jedno z większych.

Dla mnie Pięć Klanów jest o niebo przyjemniejszą grą od Concordii, ale co kto lubi.
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: _leigam_ »

Nie gralem w concordie ale 5k jest na prawde super. Puki co tylko kilka parti 3 os. ale wg bgg najlepiej chula na 2ke. Pojawia sie czasem przestuj bo jest mase mozliwosci, ale mi osobiscie nie przeszkadza. Dostalem ja na prezent nic o niej nie wiedzac. Patrze na okladke i takie mehh, jakas banalna dziecinna gierka, zaskocznie bylo bardzo na plus. Siedzielismy pierwszego dnia do 3 nad ranem bo nie moglismy sie oderwac.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: AnimusAleonis »

Gatherey pisze: 19 lis 2018, 12:12 Concordia to piach jakich mało...
Hahaha bardzo podoba mi sie fraza :lol:

I przychylam się do tego co i Gatherey i warlock napisali, dla mnie Concordia może nie jest aż taka beznadziejna, ale to bardziej dlatego że u nas w grupie większość osób ją bardzo lubi wiec rozgrywki są przyjemne niż z powodu mechaniki, choć tu z drugiej strony dodam że rozszerzenia Sala i Venus sporo plusów dodają (no ale to dodatkowe koszy, reguły itd itp).

5 Tribes ma znacznie fajniejsza i dopracowaną mechanikę, i pomiędzy tymi dwoma tytułami wybrałbym właśnie 5 Tribes.

Jest jedno, coprawdaż małe, ale i to to z iloma osobami będziesz w większości grał: Concordia lepiej, moim zdaniem śmiga, na większą ilość osób, 4 lub 5, a słabo na 2, a 5 Tribes dokładnie odwrotnie, bardzo fajnie na 2, słabiej na 4 (nb słabiej bynajmniej nie znaczy źle)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: josiu »

Dobra czyli zwycięzca jest jednogłośny :) Dzięki za opinie wszystkim.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: AnimusAleonis »

Trochę podłączając się pod temat, bo zastanawiałem się nad kupnem rozszerzeń do 5 Tribes, czy jakieś najbardziej polecacie? Czy jakieś nie warte zakupu?

Dzięki z góry :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: Gatherey »

AnimusAleonis pisze: 20 lis 2018, 12:25 Trochę podłączając się pod temat, bo zastanawiałem się nad kupnem rozszerzeń do 5 Tribes, czy jakieś najbardziej polecacie? Czy jakieś nie warte zakupu?

Dzięki z góry :)
Wg mnie w kolejnosc od najlepszego do najgorszego:

Artisans > Whims of Sultan > Thieves
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: Brylantino »

Do grania w dwie osoby Pięć Klanów. Przy większej liczbie, z tego wyboru dużo lepiej się sprawdza Concordia.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: kaszkiet »

Five Tribes jest jedną z najlepszych trzyosobowych gier moim zdaniem. Wręcz wolę grać na 3 niż na 2. Na więcej nie miałem okazji. Gra jest jedną z moich absolutnie ulubionych. Bierz i nie zastanawiaj się.
A nawet jeśli Ci nie podejdzie, sprzedasz bez trudu.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: Olgierdd »

Na dwie osoby to 5 Klanów jest lepsze od Concordii. Concordia na mapach w podstawowym pudełku słabo chodzi na dwie osoby, tzn. jest poprawna, ale na więcej osób gra się lepiej.

Dla balansu napiszę, że Concordia zbiera zachwyty, ponieważ w kilku bardzo prostych zasadach udało się uchwycić ducha porządnego, klasycznego euro. Szybkie tury, kupowanie kart akcji, zbieranie surowców, aspekt przestrzenny i całkiem sporo decyzji po podjęcia. Grając w tę grę ma się takie poczucie schludności całego projektu, że nic nie jest dodane na siłę i wszystko ze sobą współgra. Absolutnie nie zgodzę się, że regrywalność jest mała. Można próbować za każdym razem grać tą samą strategię, ale nie zawsze z tym samym skutkiem, bo jednak układ mapy, kolejność kart i poczynania przeciwników sporo mogą namieszać.

Obie gry są bardzo dobre i myślę, że żadną byś się nie zawiódł (powyżej 2 osób), pytanie czy wolisz ładniejszą, bardziej abstrakcyjną grę (Pięć Klanów), czy bardziej intuicyjną, ze spójnym tempem rozgrywki (Concordia).
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: AnimusAleonis »

Gatherey pisze: 20 lis 2018, 12:31 Wg mnie w kolejnosc od najlepszego do najgorszego:

Artisans > Whims of Sultan > Thieves
Ha ha tak podejrzewałem że Artisians jest najlepsza bo wszędzie wyprzedana :lol:

A czy grasz z wszystkimi rozszerzeniami, czy albo z tym albo z tym?
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: Gatherey »

AnimusAleonis pisze: 20 lis 2018, 13:31
Gatherey pisze: 20 lis 2018, 12:31 Wg mnie w kolejnosc od najlepszego do najgorszego:

Artisans > Whims of Sultan > Thieves
Ha ha tak podejrzewałem że Artisians jest najlepsza bo wszędzie wyprzedana :lol:

A czy grasz z wszystkimi rozszerzeniami, czy albo z tym albo z tym?
Wsystko i czacha dymi
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: AnimusAleonis »

Olgierdd pisze: 20 lis 2018, 13:00 Dla balansu napiszę, że Concordia zbiera zachwyty, ponieważ w kilku bardzo prostych zasadach udało się uchwycić ducha porządnego, klasycznego euro. Szybkie tury, kupowanie kart akcji, zbieranie surowców, aspekt przestrzenny i całkiem sporo decyzji po podjęcia. Grając w tę grę ma się takie poczucie schludności całego projektu, że nic nie jest dodane na siłę i wszystko ze sobą współgra. Absolutnie nie zgodzę się, że regrywalność jest mała. Można próbować za każdym razem grać tą samą strategię, ale nie zawsze z tym samym skutkiem, bo jednak układ mapy, kolejność kart i poczynania przeciwników sporo mogą namieszać.
Absolutna zgoda. U nas wyciągamy Concordia gry chcemy kogoś zapoznać mile z euro.
Gatherey pisze: 20 lis 2018, 13:37 Wsystko i czacha dymi
Wchodzę w to! :lol: :lol: :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: josiu »

Dziękuję wszystkim. Pięć Klanów zamówione przez żonę jako prezent dla mnie na święta. Teraz trzeba czekać do Wigilii :D
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Pięć Klanów czy Concordia?

Post autor: hipcio_stg »

Szkoda, że wcięło mojego obszernego posta. Generalnie to polecam pozostawić an liście zakupowej concordię przy następnej okazji. Obie gry świetne! Polecam już szukanie za granicami Artiansów. Dla mnie ten dodatek to must have. Whims przyjemny, ale nie konieczny, a thieves bardzo sytuacyjny dla miłośników FT.
ODPOWIEDZ