Gry 2-4 do 40 min

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
valgir
Posty: 34
Rejestracja: 17 gru 2017, 10:11

Gry 2-4 do 40 min

Post autor: valgir »

Czesc,

jako ze ida swieta to szukam troche szybszych gier, takich na 40 max 50 min z rozlozeniem. Glownie lubujemy w euro i karciankach.

Co lubimy: Zamkii Burgundiii, 7 Cudow Swiata, Star/Hero Realms, O moj zboze, Dominion

Co nie podeszlo: gry kooperacyjne, Marco Polo, dodatki do Dominiona, Wyspa Skye (lubimy kafelki ale licytacji juz nie)

Mysle o Istanbul, Wsiasc do pociagu, Majestat/Splendor, moze cos jeszcze mozecie zaproponowac? Brzdek sie nada?
pike
Posty: 266
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: pike »

Jeśli lubisz Dominiona to może Paperback,albo może Obecność. Jeśli kafelki bez licytacji to może Capital. Wszystko stosunkowo tanie, szybkie i grywalne
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: AnimusAleonis »

valgir pisze: 29 lis 2018, 11:37 Mysle o Istanbul, Wsiasc do pociagu, Majestat/Splendor, moze cos jeszcze mozecie zaproponowac? Brzdek sie nada?
Istanbul jak najbardziej spoko, ale trochę zależy co wam nie podeszło w Marco Polo bo mają kilka podobnych elementów.

Wsiąść do Pociągu to klasyk z dobrego powodu, polecam Wsiąść do Pociągu: Europe z Europa 1912, albo ewentualnie Niemcy który ma fajny element pasażerów, ale raczej Europe z 1912.

Splendor jest fajny, ale to bardzo 'cicha' gra, raczej każdy robi swoje, oczywiście jest trochę negatywnej interakcji ale i tak to raczej cicha gra, co nie znaczy że zła :D
I od razu bym polecił kupić rozszerzenie, gra z modułami Trading Posts i The Orient na raz jest bardzo fajna.

Rozgrywka Clank powinna się zmieścić w około 40 minutach, jednak jest to bardzo lekka gra, znaczy się ma co na poważnie podchodzić do rozgrywki i robić analizy it itp ,po prostu się dobrze bawić.

Ogólnie z Twojej short-listy bym na pierwszym miejscu polecił Ticket to Ride: Europe z Europa 1912, a na drugim miejscu Clank!. Proponuje sprawdzić na merlin.pl bo ostatnio chyba była na Pociągi obniżki, a i masterpass -15 złotych przy zamówieniu, to można w bardzo rozsądnej cenie złapać. EDIT: właśnie sprawdzałem bo coś na merlin kupowałem, i podstawkę Europa można za 107,54 z dostawa, a rozszerzenie 1912 za 36,29 z dostawą, robiąc dwa zamówienia używając kodu 533666 i płacąc masterpass za każdym razem, czyli -15 na każdym zamówieniu, i wybierając darmową dostawę Paczka w Ruchu. Za nie całe 145 to nie patrz i łap, myślę że się nie zawiedziesz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
valgir
Posty: 34
Rejestracja: 17 gru 2017, 10:11

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: valgir »

Dzięki wielkie za obszerną pomoc. WDP wciagam. Zastanawiam sie jeszcze z kafelkow pomiedzy Zamki Caladele a Kingdomino - w wersji bardziej familijnego grania.
AnimusAleonis pisze: 30 lis 2018, 00:09
valgir pisze: 29 lis 2018, 11:37 Mysle o Istanbul, Wsiasc do pociagu, Majestat/Splendor, moze cos jeszcze mozecie zaproponowac? Brzdek sie nada?
Istanbul jak najbardziej spoko, ale trochę zależy co wam nie podeszło w Marco Polo bo mają kilka podobnych elementów.

Wsiąść do Pociągu to klasyk z dobrego powodu, polecam Wsiąść do Pociągu: Europe z Europa 1912, albo ewentualnie Niemcy który ma fajny element pasażerów, ale raczej Europe z 1912.

Splendor jest fajny, ale to bardzo 'cicha' gra, raczej każdy robi swoje, oczywiście jest trochę negatywnej interakcji ale i tak to raczej cicha gra, co nie znaczy że zła :D
I od razu bym polecił kupić rozszerzenie, gra z modułami Trading Posts i The Orient na raz jest bardzo fajna.

Rozgrywka Clank powinna się zmieścić w około 40 minutach, jednak jest to bardzo lekka gra, znaczy się ma co na poważnie podchodzić do rozgrywki i robić analizy it itp ,po prostu się dobrze bawić.

Ogólnie z Twojej short-listy bym na pierwszym miejscu polecił Ticket to Ride: Europe z Europa 1912, a na drugim miejscu Clank!. Proponuje sprawdzić na merlin.pl bo ostatnio chyba była na Pociągi obniżki, a i masterpass -15 złotych przy zamówieniu, to można w bardzo rozsądnej cenie złapać. EDIT: właśnie sprawdzałem bo coś na merlin kupowałem, i podstawkę Europa można za 107,54 z dostawa, a rozszerzenie 1912 za 36,29 z dostawą, robiąc dwa zamówienia używając kodu 533666 i płacąc masterpass za każdym razem, czyli -15 na każdym zamówieniu, i wybierając darmową dostawę Paczka w Ruchu. Za nie całe 145 to nie patrz i łap, myślę że się nie zawiedziesz.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: AnimusAleonis »

valgir pisze: 30 lis 2018, 09:03 Dzięki wielkie za obszerną pomoc. WDP wciagam. Zastanawiam sie jeszcze z kafelkow pomiedzy Zamki Caladele a Kingdomino - w wersji bardziej familijnego grania.
Nie ma sprawy, dobrego grania! :D

Co do Zamków Caladele nie pomogę bo nie grałem nigdy, ale wyglądało mi to zawsze na uproszone Castles of Mad King Ludwig czy Between Two Cities, i raczej bym polecił jedną z tych dwóch zamiast tego, albo jeszcze lepiej ekstrawagancję która jest ich połączeniem czyli Between Two Castles of Mad King Ludwig. Nie wiem które z tych tytułów ukazało sie w wersji polskiej ale śmiało możesz brać jakąkolwiek języczną bo same gry nie są zależne od języka a reguły online się na pewno znajdzie.

A co do Kingdomino to jest fajna gra, ale myślę że lepsza jest druga wersja tego czyli Queendomino, bardziej złożona gra i też bardziej regrywalna.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: autopaga »

majestat lepszy od splendoru, sama mechanika fajna, ale brakuje tej grze zakończenia.
valgir
Posty: 34
Rejestracja: 17 gru 2017, 10:11

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: valgir »

autopaga pisze: 03 gru 2018, 04:31 majestat lepszy od splendoru, sama mechanika fajna, ale brakuje tej grze zakończenia.
Tzn. majestatowi brakuje zakonczenia czy splendorowi?
AnimusAleonis pisze: 30 lis 2018, 09:27
valgir pisze: 30 lis 2018, 09:03 Dzięki wielkie za obszerną pomoc. WDP wciagam. Zastanawiam sie jeszcze z kafelkow pomiedzy Zamki Caladele a Kingdomino - w wersji bardziej familijnego grania.
Nie ma sprawy, dobrego grania! :D

Co do Zamków Caladele nie pomogę bo nie grałem nigdy, ale wyglądało mi to zawsze na uproszone Castles of Mad King Ludwig czy Between Two Cities, i raczej bym polecił jedną z tych dwóch zamiast tego, albo jeszcze lepiej ekstrawagancję która jest ich połączeniem czyli Between Two Castles of Mad King Ludwig. Nie wiem które z tych tytułów ukazało sie w wersji polskiej ale śmiało możesz brać jakąkolwiek języczną bo same gry nie są zależne od języka a reguły online się na pewno znajdzie.

A co do Kingdomino to jest fajna gra, ale myślę że lepsza jest druga wersja tego czyli Queendomino, bardziej złożona gra i też bardziej regrywalna.

Dzięki, poszukam jeszcze Qeendomino. Zaczalem szukac tez jakis prostych kafalekow. Zastanawiam sie miedzy Carcassonne: Goraczka zlota, a Kakao. Gdzies tam pomiedzy jest wlasnie king/queendomino. Wyspa Skye kompletnie nie podeszla.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: autopaga »

Splendorowi brakuje zakończenia. Majestat ma bardzo wymyślny system punktowy, który jest całkiem ciekawy.

Kingdomino sobie odpuść, Cathala powiedział że kingdomino jest dla rodzin/dzieci, a queendomino jest dla graczy.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: AnimusAleonis »

valgir pisze: 03 gru 2018, 15:19 Zaczalem szukac tez jakis prostych kafalekow. Zastanawiam sie miedzy Carcassonne: Goraczka zlota, a Kakao. Gdzies tam pomiedzy jest wlasnie king/queendomino. Wyspa Skye kompletnie nie podeszla.
Carcassonne: gorączka złota nie grałem, to jest chyba z serii Carcassonne: Around the World, i grałem w dwa tytuły z tej serii, i były ok, ale nie aż tak bym powiedział 'o kurde to jest o niebo lepsze od normalnego Carcassonne!', w sumie to nawet nie pamiętam jakie to były tematy, jeden Safari chyba a drugi nie pamiętam :lol:
No ale Carcassonne podstawowe jest klasykiem z dobrego powodu. Chyba bym polecił kupić podstawowe i wypróbować, bo pewnie teraz można złapać w dobrej promocji - ktoś chyba pisał ostatnio ze na merlinie jest Carcassonne Big Box w promocji za około 100 z dostawą, i kodami/rabatami oczywiście, a w tym jest i podstawa i chyba 2 duże rozszerzenia i 10 czy ileś mini-rozszerzenia więc będzie na długo grania. Kakao jest fajne, ale Carcassonne chyba lepsze. Ja bym jeszcze polecił Akrotiri, niestety tylko na 2, ale naprawdę dobra.
autopaga pisze: 03 gru 2018, 16:25 Splendorowi brakuje zakończenia.
Nie rozumiem tego. Można dla Splendoru zarzucić że nie ma tematu, no bo tak naprawdę jest to po prostu gra abstrakcyjna, ale nie wiem zbytnio jakiego 'zakończenia' można oczekiwać od gry abstrakcyjnej. Nie to że Splendor to jakaś nie wiadomo jaka super gra, ale jak na lightową dość szybką grę na 2 - 4 osoby jest chyba jedną z lepszych, szczególnie z rozszerzeniem Cities i graniem z dwoma nowymi modułami na raz (trading posts i orient).
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: autopaga »

Dla mnie to dojście do 15 punktów jest mega słabe, kompletnie nie emocjonujące. Dodatków nie kupiłem, obejrzałem recenzje i dalej problem pozostaje ten sam.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: Golfang »

autopaga pisze: 03 gru 2018, 16:25 Splendorowi brakuje zakończenia. Majestat ma bardzo wymyślny system punktowy, który jest całkiem ciekawy.

Kingdomino sobie odpuść, Cathala powiedział że kingdomino jest dla rodzin/dzieci, a queendomino jest dla graczy.
I tutaj widać jak ludzie się między sobą różnią. Ja lubię Splendor, Majestat jakoś mi nie podszedł (grałem tylko 1 raz... ale nie ciągnie mnie do tego tytułu). Za to Splendor dla mojej córki jest stanowczo numerem 1. Fakt nie gramy do 15 tylko do 21 pkt... Zakupiłem ostatnio dodatek Miasta - ale jeszcze nie graliśmy bo to prezent od Mikołaja będzie.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: AnimusAleonis »

autopaga pisze: 04 gru 2018, 03:04 Dla mnie to dojście do 15 punktów jest mega słabe, kompletnie nie emocjonujące. Dodatków nie kupiłem, obejrzałem recenzje i dalej problem pozostaje ten sam.
Kurde nadal nie rozumiem, znaczy się nie rozumiem jak można zrobić zdobycie celu VP bardziej emocjonującym, szczególnie w tak lightowej grze. Nie do końca wyczuwam czym to się różni od zdobycia VP w Century, albo Majestacie na przykład, prócz tego że samo wyliczanie VP w Majestacie jest bardziej zagmatwane, ale to nie robi zdobycia samego celu bardziej emocjonującym, ktoś zdobędzie potrzebną ilość i tyle. Chyba że chodzi Ci o to że Splendor się kończy gdy ktoś zdobędzie daną ilość VP (i tu się zgadzam z przedmówcą ze gra do 21 jest fajniejsza) a w Majestacie na przykład kończy się gra i wtedy podliczacie VP i zanim nie podliczycie nie do końca wiadomo (choć tak naprawdę wiadomo) kto wygrał, i że to podliczanie jest właśnie emocjonujące.

Też dodam na marginesie że osobiście Majestatu nie polecam w decyzji miedzy Majestatem a Splendor - bardziej zagmatwane, na siłę skomplikowane reguły nie czynią grę lepszą szczególnie gdy bazowe mechanizmy są takie same. No ale kto co lubi.

Jedyna moim zdaniem przewaga Majestatu jest większa interakcja między graczami, i to rzeczywiście może się niektórym bardziej podobać.
Golfang pisze: 04 gru 2018, 07:47 I tutaj widać jak ludzie się między sobą różnią. Ja lubię Splendor, Majestat jakoś mi nie podszedł (grałem tylko 1 raz... ale nie ciągnie mnie do tego tytułu). Za to Splendor dla mojej córki jest stanowczo numerem 1. Fakt nie gramy do 15 tylko do 21 pkt... Zakupiłem ostatnio dodatek Miasta - ale jeszcze nie graliśmy bo to prezent od Mikołaja będzie.
Z Miast, oczywiście wypróbujcie wszystkie moduły (choć Strongholds, Fortece?, są eh takie sobie lekko mówiąc), ale koniecznie spróbujcie połączyć Trading Posts/Placówki Handlowe (ugh.. co za tłumaczenie) z Orient - bardzo fajna rozgrywka. Co prawda niby modułów nie powinno się łączyć, ale te dwa się da i działają dobrze razem.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Gry 2-4 do 40 min

Post autor: autopaga »

Gra pomiędzy 21 a 15 to przeważnie 1-2 rundy różnicy w splendorze. Może ograniczona liczba rund i podliczanie punktów lepiej by się sprawdzało, sam nie wiem. Majestat ma na pewno większą regrywalność, a punktowanie jest w sumie proste i przy kolejnych rozgrywkach jest już dużo bardziej strategiczne dobieranie kart, aby faktycznie te przewagi robić i 7 kart na szerokość. Szczerze mówiąc to ja chyba nie polecam ani jednej ani drugiej, ale splendor u mnie wypada na handel a majestat zostaje, do grania z dziećmi się sprawdza, moja córka też lubi.
ODPOWIEDZ