1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: szymuss »

Siemanko:) gram sporo w planszówki od wielu lat jednak nie zdarzyło mi się jeszcze grać w grę kooperacyjna. Docelowo gra ma być grywalna w 2-3 osoby czasami w 4. Najważniejszym kryterium jakim chce się kierować to brak tzw. syndromu ,, samca alfa''. Na gwiazdkę kupuję sobie Time Stories, ,ale chciałbym poznać jakieś wasze propozycje. Dodam ,że tylko wersja PL wchodzi w grę cena nie gra roli. Pzdr
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: Alwirin »

Przy takich wymaganiach polecam Mage Knight-a - idealna dla małej liczby graczy. Można grać konfrontacyjnie lub kooperacyjnie (ja grywam tylko kooperacyjnie).

Rozgrywka długa, ale przyjemna i wymagająca. O syndrom gracza alfa ciężko - opcji jest tyle, że trzeba skupiać się na własnych kartach, by jak najwięcej z nich wycisnąć zamiast prowadzić grę za innych (po prostu się tyle nie ogarnie). Tym bardziej, że sama kooperacja nie wygląda tak, że "idziemy razem i ktoś z nas dowodzi". Raczej: "bohater rusza w świat by zdobyć skarby i chwałę i ma nadzieję, że sojusznicy nie zawiodą i staną wraz z nim do ostatniej bitwy nim upłynie czas".
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: szymuss »

Alwirin pisze: 04 gru 2018, 18:24 Przy takich wymaganiach polecam Mage Knight-a - idealna dla małej liczby graczy. Można grać konfrontacyjnie lub kooperacyjnie (ja grywam tylko kooperacyjnie).

Rozgrywka długa, ale przyjemna i wymagająca. O syndrom gracza alfa ciężko - opcji jest tyle, że trzeba skupiać się na własnych kartach, by jak najwięcej z nich wycisnąć zamiast prowadzić grę za innych (po prostu się tyle nie ogarnie). Tym bardziej, że sama kooperacja nie wygląda tak, że "idziemy razem i ktoś z nas dowodzi". Raczej: "bohater rusza w świat by zdobyć skarby i chwałę i ma nadzieję, że sojusznicy nie zawiodą i staną wraz z nim do ostatniej bitwy nim upłynie czas".
ooo zaraz obadam, a Drakula? pzdr
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: Golfang »

Ja ze swej strony mogę polecić:
1. Robinson - ale tutaj może się wykształcić ALF :) który przejmie kontrolę nad wszystkimi graczami
2. Gears of War - pełna współpraca
3. Horror w Arkham LCG - super klimat, kupa fabularnej zabawy, tylko koszty spore (na dłuższą metę)
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: p_olo86 »

Syndrom samca Alfa mają gracze, a nie gry.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: Al_Dente »

p_olo86 pisze: 04 gru 2018, 19:34 Syndrom samca Alfa mają gracze, a nie gry.
To prawda, ale są gry, które takie zachowania uwydatniają, a są takie, które pomagają je złagodzić, np. poprzez:
- Dodanie zdrajcy - gracza który skrycie gra przeciwko drużynie (np. Martwa Zima)
- Ograniczenie odnośnie tego, co gracze mogą/nie mogą powiedzieć (np. Hanabi)
- Ograniczenie czasu (np. Ucieczka- świątynia zagłady)
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: p_olo86 »

Al_Dente pisze: 04 gru 2018, 19:58
p_olo86 pisze: 04 gru 2018, 19:34 Syndrom samca Alfa mają gracze, a nie gry.
To prawda, ale są gry, które takie zachowania uwydatniają, a są takie, które pomagają je złagodzić, np. poprzez:
- Dodanie zdrajcy - gracza który skrycie gra przeciwko drużynie (np. Martwa Zima)
- Ograniczenie odnośnie tego, co gracze mogą/nie mogą powiedzieć (np. Hanabi)
- Ograniczenie czasu (np. Ucieczka- świątynia zagłady)
Z tym zdrajcą nie do końca się zgadzam bo nie ma gorszego przypadku gdy gracz alfa gra zdrajcą.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: Al_Dente »

Nie wiem czym dla Ciebie jest gracz alfa. U mnie wszyscy takiemu graczowi nie ufają tak samo jak innym, więc on może sobie swoją alfowość roztaczać, natomiast bardzo często obraca się to przeciwko niemu, obojętne w której jest drużynie.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: p_olo86 »

Al_Dente pisze: 04 gru 2018, 20:09 Nie wiem czym dla Ciebie jest gracz alfa. U mnie wszyscy takiemu graczowi nie ufają tak samo jak innym, więc on może sobie swoją alfowość roztaczać, natomiast bardzo często obraca się to przeciwko niemu, obojętne w której jest drużynie.
Jeśli grasz w grupie doświadczonych graczy to jasne że tak to wygląda. Dużo gorzej gdy z takim typem siadają gracze początkujący. Ja jeśli widzę u kogoś takie zapędy to poprostu nie gram z tą osobą w kooperacja, bo gra ma być przyjemnością, a nie urzeraniem się z kimś kto uważa że wszystko wie najlepiej.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: szymuss »

p_olo86 pisze: 04 gru 2018, 20:23
Al_Dente pisze: 04 gru 2018, 20:09 Nie wiem czym dla Ciebie jest gracz alfa. U mnie wszyscy takiemu graczowi nie ufają tak samo jak innym, więc on może sobie swoją alfowość roztaczać, natomiast bardzo często obraca się to przeciwko niemu, obojętne w której jest drużynie.
Jeśli grasz w grupie doświadczonych graczy to jasne że tak to wygląda. Dużo gorzej gdy z takim typem siadają gracze początkujący. Ja jeśli widzę u kogoś takie zapędy to poprostu nie gram z tą osobą w kooperacja, bo gra ma być przyjemnością, a nie urzeraniem się z kimś kto uważa że wszystko wie najlepiej.
Dokładnie jak kolega napisał. Jeżeli gram w kooperacje. I ktoś gra za mnie mówiąc ,, lepiej jak pójdziesz tu '' itp itd mimo ,że mój ruch to ja dziękuje za takie gry. Dlatego na bank nie chce Pandemica ,bo achy ochy nad tą grą są zdecydowanie zawyżone:)
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: Al_Dente »

Dlatego podałem trzy kooperacyjne tytuły, które jakoś sobie radzą z tym tematem i sposoby w jaki sobie radzą. ;)

Spór dotyczył tego czy mechanizm zdrajcy sobie z tym radzi czy nie.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: p_olo86 »

Al_Dente pisze: 04 gru 2018, 20:45 Dlatego podałem trzy kooperacyjne tytuły, które jakoś sobie radzą z tym tematem i sposoby w jaki sobie radzą. ;)

Spór dotyczył tego czy mechanizm zdrajcy sobie z tym radzi czy nie.
Od razu spór, wymiana zdań i doświadczeń :wink:
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: Al_Dente »

p_olo86 pisze: 04 gru 2018, 21:05 Od razu spór, wymiana zdań i doświadczeń :wink:
Masz absolutną rację! ;)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: AnimusAleonis »

szymuss pisze: 04 gru 2018, 17:04 Siemanko:) gram sporo w planszówki od wielu lat jednak nie zdarzyło mi się jeszcze grać w grę kooperacyjna. Docelowo gra ma być grywalna w 2-3 osoby czasami w 4. Najważniejszym kryterium jakim chce się kierować to brak tzw. syndromu ,, samca alfa''. Na gwiazdkę kupuję sobie Time Stories, ,ale chciałbym poznać jakieś wasze propozycje. Dodam ,że tylko wersja PL wchodzi w grę cena nie gra roli. Pzdr
Zależy jakiego typu gry kooperacyjnej szukasz.

Jeśli bardziej przygotówki to zdecydowanie polecam Mage Knight ale i też zdecydowanie poczekałbym aż będzie dostępna wersja Mage Knight Ultimate na początku roku szczególnie jeśli cena nie gra roli, głównie dla poprawionych, skompilowanych i polepszonych reguł i elementów, no ale też estetyka wszystkiego w ładnym dużym pudle z pomalowanymi figurkami nie przeszkadza :D
Gloomheaven zdecydowanie nie polecam na więcej niż jedną osobę - gra w dwie plus jest moim zdaniem jedną z najnudniejszych rzeczy możliwych.

Jeśli trochę przygodowo ale nie fantasy i bardziej 'łamigłówkowo' to Robinson Crusoe bardzo fajna gra, bardzo trudna, i przez to zmusza do kooperacji. Ja osobiście bardzo lubię, ale rozumiem mankamenty które inni mają wobec gry.

Jeśli bardziej dedukcyjne rozgrywki to polecam serię Sherlock Holmes Consulting Detective, choć to może mniej gra a bardziej 'activity' ale jest to diabelsko dobra zabawa, baaardzo trudna, ale naprawdę poczujecie się jak Marple czy Poirot. Ale jeśli coś w tym stylu ale nie tak old-school, to albo Detektyw (bardzo dobra i ma fajny element kampanii) albo bardziej lightowo Kroniki Zbrodni (też fajne łamigłówki, bardziej w stylu CSI niż Poirota, ale z dużym powodzeniem grałem w to ostatnio z grupą nie-graczy)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: Goldberg »

Posiadłość szaleństwa
AH LCG
Arkham Horror 3ed
MK
TWOM (tutaj wszyscy macie po równo przej****) ;)
Tak wiem moje propozycje są skażone mackami....ale co ja poradzę :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: gregos »

Dorzucę do rozważenia jeszcze Spirit Island.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: 1 Gra kooperacyjna 2-3 osób

Post autor: AnimusAleonis »

gregos pisze: 05 gru 2018, 00:23 Dorzucę do rozważenia jeszcze Spirit Island.
+1 dla Spirit Island, jest do bardzo ciekawa asymetryczna gra kooperacyjna, tylko do lekkich nie należy ale za to bardzo fajna.

Arkham Horror LCG bo bardzo bardzo dobra gra, ale chyba bym jej jako co-op nie polecał, nie dlatego że źle się gra w dwie lub więcej, ale dlatego że na solo to ona po prostu śpiewa... no i studnia bez dna jeśli chodzi o wydatki.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ