Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: sirtepek »

Szacuneczek!
Posiadam:
Zamki Burgundii
Concordia
7 cudów świata + dodatek Liderzy
Lorenzo Magnifico
Capital
Istanbul
Jaipur

Jakie 3 gry kupilibyście jako następne? Proszę o polecenie TOP3 gier Waszym zdaniem do tej listy. Gry do max 1,5h, cena do 130 zł, klimat dowolny, gram z dziewczyną głównie i z max 4 osoby. Wolałbym żeby nowe gry różniły się od już posiadanych np. mam Capital, więc kafelkowej gry tj Carcassone, Wyspa Skye nie potrzebuje (tak myślę). Myślałem nad Star Realms, ale nie wiem czy klimat podpasuje dziewczynie.
Pozdrawiam 😊
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: Koziełło »

:arrow: Agricola / Kawerna
:arrow: Alchemicy
:arrow: Rokoko
ewentualnie / alternatywnie
:arrow: Klany kaledonii - tylko tutaj będzie kłopot ze zmieszczeniem się w cenie, aczkolwiek wersję angielską widywałem na forum w okolicach 150 PLN, a gra jest zupełnie niezależna językowo
:arrow: Wysokie napięcie - ale nie karciane :D
:arrow: Puerto Rico

W każdej z tych gier zmieścisz się w 1,5 godziny (po ograniu - pierwsze partie pewnie będą dłuższe). Wizualnie / klimatycznie powinny podejść płci uznawanej za piękniejszą.

EDIT: Dopisałem Puerto Rico, bo warto
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: autopaga »

Star Realms wygląda tragicznie graficznie, śmiało idź w hero realms. Może jakaś kooperacja? nie macie w kolekcji.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: AnimusAleonis »

sirtepek pisze: 05 gru 2018, 07:54 Myślałem nad Star Realms, ale nie wiem czy klimat podpasuje dziewczynie.
Pozdrawiam 😊
Jak kolega powyżej powiedział, Hero Realms to ładniejsza i lepsza (moim zdaniem) wersja tej mechaniki. Plus Hero Realms teraz wychodzi z bardzo ładną edycja big box, plus ma rozszerzenia 'bossów' które moim zdaniem dodają dodatkowy poziom grze.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: vinnichi »

Albo coś źle "paczę" albo nie tego szukam ale wszędzie widzę w sklepach podstawkę Hero PL niedostępną (https://3trolle.pl/8387-hero-realms-gra ... results=28). Czy ma być jakiś big box czy dodruk?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: autopaga »

Obecnie trudno dostać podstawkę, jest na allego za 200% ceny. Na olx wisi za 55zł ale używka.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: AnimusAleonis »

vinnichi pisze: 05 gru 2018, 13:22 Albo coś źle "paczę" albo nie tego szukam ale wszędzie widzę w sklepach podstawkę Hero PL niedostępną (https://3trolle.pl/8387-hero-realms-gra ... results=28). Czy ma być jakiś big box czy dodruk?
Chodziło mi o wersję oryginalną.

A dokładniej: https://www.kickstarter.com/projects/11 ... =discovery

Pewnie to w końcu kiedyś wyjdzie po polsku.

Ale też widzę że się pomyliłem bo myślałem że wysyłka będzie Dec 2018 a tu teraz doczytuje ze jednak Dec 2019... no ale i tak myślę że 'Everythin Tier' pledge jest warte tych $100.. i pewnie zrobię pledga.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
alxndr
Posty: 16
Rejestracja: 26 lut 2017, 11:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: alxndr »

(skasowałem poprzedni post bo nie doczytałem kryteriów cena/długość gry)

Polecam "Sagrada". Bardzo przyjemny filerek.

I tylko jeszcze mały komentarz: porównać Wyspę Skye i Capital to jak porównać Jaipur i Star Realms = tu kafelki/karty i tu kafelki/karty ale są to zupełnie, ale to zupełnie różne gry

Cokolwiek wybierzesz - udanego grania!
Ostatnio zmieniony 05 gru 2018, 15:10 przez alxndr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: kaszkiet »

alxndr pisze: 05 gru 2018, 15:05 - Scythe - moim zdaniem warto, jak dla mnie to sztnadarowy przykład "gry planszowej" - oprócz planszy głównej (na której się dużo dzieje) każdy gracz ma jeszcze swoją, więc zabawa podówjna ;)
Jak sprzedajesz za 130 to i ja wezmę.
Awatar użytkownika
alxndr
Posty: 16
Rejestracja: 26 lut 2017, 11:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: alxndr »

kaszkiet pisze: 05 gru 2018, 15:08 Jak sprzedajesz za 130 to i ja wezmę.
Hehe :) no właśnie doczytałem kryteria i wyedytowałem.
Ale i tak uważam, że wart swojej ceny :D
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: autopaga »

Great western trail jest bardzo dobre.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: czarny kapelusz »

Jak przymkniesz oko na te 1,5 h ;) to bierz Cywilizację Poprzez Wieki - na dwie osoby śmiga kapitalnie a do tego jest po prostu fenomenalna...
Do tego jeszcze polecę Inis - bardzo specyficzna rozgrywka ale niezwykle satysfakcjonująca.
Jako trzecią brał bym Osadnicy Narodziny Imperium - niezmiennie duża radość z każdej rozgrywki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: Gosiek »

Ja bym dorzuciła:
- Obecność - gra jeden przeciwko wszystkim, dobrze się skaluje, działa zarówno na 2 jak i na 6 osób, do tego niedroga - w cenie 130 zł zmieści się i sama gra i dodatek (będący w gruncie rzeczy drugą, niemal samodzielną, grą), obie części można łączyć, ładna oprawa wizualna
- K2 - klasyk, też dobry do grania zarówno w 2 jak i 4 osoby, można też grać solo, cena przystępna, jak się spodoba, można kupić dodatki, dla mnie dobrze oddaja klimat górskich zmagań
- Gejsze - gra bleffu, na 2 osoby i do grania z dziewczyną powinno się sprawdzić, cena też niewielka

Jak może być coś na więcej niż 1,5 godziny, to zdecydowanie Terraformacja Marsa + ew. później dodatki do niej. Kawał dobrej strategii.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: walkingdead »

Dorzuciłabym Tzolkina, który spełnia warunki finansowe i czasowe.
Byłam bardzo zauroczona działaniem mechanizmu zębatkowego, tematem oraz sporą ilością koniecznego analizowania ruchów na planszy.
Poza tym, Tzolkin ma sporą szansę spodobać Wam się wizualnie - kryształowe czaszki są po prostu urocze.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: autopaga »

też polecam gejsze, jako taki mały filerek jest świetna w tej cenie. W podobnej kategorii co poprzez wieki od portalu.
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: sirtepek »

walkingdead pisze: 05 gru 2018, 23:25 Dorzuciłabym Tzolkina, który spełnia warunki finansowe i czasowe.
Byłam bardzo zauroczona działaniem mechanizmu zębatkowego, tematem oraz sporą ilością koniecznego analizowania ruchów na planszy.
Poza tym, Tzolkin ma sporą szansę spodobać Wam się wizualnie - kryształowe czaszki są po prostu urocze.
Tak myślałem że Paniom ta gra się podoba. Bardzo biorę ją pod uwagę. Czy przy jakieś innej grze był efekt"wow" tak jak w przypadku Tzolkina? Szukam gry, nad którą trzeba pomyśleć, mało losowej (Serce Smoka pod względem losowości OKROPNIE mnie denerwuje), gry, mózgożernej, ale nie aż do spalenia zwojów mózgowych :) :)
Pozdrawiam
Koziełło pisze: 05 gru 2018, 09:41 EDIT: Dopisałem Puerto Rico, bo warto
Puerto Rico nie jest już za stare? Gra ma 16 lat. Czy nie powstały w tym czasie lepsze gry?
autopaga pisze: 05 gru 2018, 13:05 Star Realms wygląda tragicznie graficznie, śmiało idź w hero realms. Może jakaś kooperacja? nie macie w kolekcji.
Star Realms ma więcej dodatków i jest tańsze, akurat dziewczynie nie przeszkadza klimat kosmosu :)
Z kooperacjami boję o regrywalność.
alxndr pisze: 05 gru 2018, 15:05 Polecam "Sagrada". Bardzo przyjemny filerek.
I tylko jeszcze mały komentarz: porównać Wyspę Skye i Capital to jak porównać Jaipur i Star Realms = tu kafelki/karty i tu kafelki/karty ale są to zupełnie, ale to zupełnie różne gry
Oglądałem gameplaya z Sagrady, nie porywa mnie ta gra. Wydaje się zwyczajnie nudna, musiałbym zagrać.
czarny kapelusz pisze: 05 gru 2018, 21:06 Jak przymkniesz oko na te 1,5 h ;) to bierz Cywilizację Poprzez Wieki - na dwie osoby śmiga kapitalnie a do tego jest po prostu fenomenalna...
Do tego jeszcze polecę Inis - bardzo specyficzna rozgrywka ale niezwykle satysfakcjonująca.
Jako trzecią brał bym Osadnicy Narodziny Imperium - niezmiennie duża radość z każdej rozgrywki.
Cywilizacja Poprzez Wielki i Inis przekraczają mój budżet. Nie szukam gry bardzo długiej i która nie przegrzeje mi zwoi mózgowych, tylko połaskocze. Lubimy główkować przy planszy, ale niezbyt intensywnie, wolimy, żeby gra nas nie wymęczyła po zakończeniu partii :)
Gosiek pisze: 05 gru 2018, 22:35 Ja bym dorzuciła:
- Obecność - gra jeden przeciwko wszystkim, dobrze się skaluje, działa zarówno na 2 jak i na 6 osób, do tego niedroga - w cenie 130 zł zmieści się i sama gra i dodatek (będący w gruncie rzeczy drugą, niemal samodzielną, grą), obie części można łączyć, ładna oprawa wizualna
- K2 - klasyk, też dobry do grania zarówno w 2 jak i 4 osoby, można też grać solo, cena przystępna, jak się spodoba, można kupić dodatki, dla mnie dobrze oddaja klimat górskich zmagań
- Gejsze - gra bleffu, na 2 osoby i do grania z dziewczyną powinno się sprawdzić, cena też niewielka

Jak może być coś na więcej niż 1,5 godziny, to zdecydowanie Terraformacja Marsa + ew. później dodatki do niej. Kawał dobrej strategii.
Graliśmy w Lorenzo di Magnifico i nie ukrywam gra nas wymęczyła po 1,5h grania. Myślę, że podobnie będzie z Terraformacją Marsa jako że jest to typowa strategia.
Gejsze wydają się proste, czytałem opinie, że szybko nudzą.
K2 wypróbuje online. Dzięki !!!
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: Koziełło »

sirtepek pisze: 06 gru 2018, 07:19
Koziełło pisze: 05 gru 2018, 09:41 EDIT: Dopisałem Puerto Rico, bo warto
Puerto Rico nie jest już za stare? Gra ma 16 lat. Czy nie powstały w tym czasie lepsze gry?
Chyba jestem dziwny. Nie rajcują mnie figurki, wodotryski itp. Rajcuje mnie dobra mechanika, przemyślane i nie zagmatwane zasady, coś co powoduje, że mam "syndrom jeszcze jednej partii". I powiem szczerze, że w starych grach znajduję tego znacznie więcej. Jeśli gra przez kilka lat utrzymuje się w pierwszej setce BGG to z jakiegoś powodu. Więcej gier, które Ci poleciłem jest starych (Agricola, Wysokie napięcie). Ale dla mnie to bardziej zaleta niż wada... Nie chcę generalizować, ale większość nowych gier to zdecydowanie przerost formy nad treścią. Ale powoli off-top się z tego robi.

Starałem się odpowiedzieć na Twoje zapotrzebowanie - 3 dobre gry w określonej cenie i czasie rozgrywki, różne mechanicznie od tego co posiadasz
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: walkingdead »

sirtepek pisze: 06 gru 2018, 07:19
Tak myślałem że Paniom ta gra się podoba. Bardzo biorę ją pod uwagę. Czy przy jakieś innej grze był efekt"wow" tak jak w przypadku Tzolkina? Szukam gry, nad którą trzeba pomyśleć, mało losowej (Serce Smoka pod względem losowości OKROPNIE mnie denerwuje), gry, mózgożernej, ale nie aż do spalenia zwojów mózgowych :) :)
Pozdrawiam
Efekt WOW miewam przy wielu grach, ale nie odpowiadają opisanym przez Ciebie warunkom.
Przyszła mi natomiast jeszcze do głowy jedna gra, którą zachwyciło się nasze mieszane grono - Lewis & Clark.
https://boardgamegeek.com/boardgame/140620/lewis-clark
Sporo kombinowania, ładna oprawa i nutka przygody. Nie wiem jak z dostępnością polskiej edycji.
To nie jest najnowsza gra, ale uważam, że jeśli gra jest dobra a mechanika i wygląd się nie starzeją to warto po nie sięgać.
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: sirtepek »

Koziełło pisze: 06 gru 2018, 11:32.
Starałem się odpowiedzieć na Twoje zapotrzebowanie - 3 dobre gry w określonej cenie i czasie rozgrywki, różne mechanicznie od tego co posiadasz
walkingdead pisze: 06 gru 2018, 12:12 Przyszła mi natomiast jeszcze do głowy jedna gra, którą zachwyciło się nasze mieszane grono - Lewis & Clark. .
Dzięki za polecenia! Jakbyście mieli wybrać między Puerto Rico, Tzolkin i Lewis & Clark to którą grę byście wybrali? Tylko jedną.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: walkingdead »

sirtepek pisze: 06 gru 2018, 12:47
Koziełło pisze: 06 gru 2018, 11:32.
Starałem się odpowiedzieć na Twoje zapotrzebowanie - 3 dobre gry w określonej cenie i czasie rozgrywki, różne mechanicznie od tego co posiadasz
walkingdead pisze: 06 gru 2018, 12:12 Przyszła mi natomiast jeszcze do głowy jedna gra, którą zachwyciło się nasze mieszane grono - Lewis & Clark. .
Dzięki za polecenia! Jakbyście mieli wybrać między Puerto Rico, Tzolkin i Lewis & Clark to którą grę byście wybrali? Tylko jedną.
Tzolkin. A w kolejnym miesiącu kupiłabym L&C :mrgreen:
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: sirtepek »

Dzięki.
Tak czytam o Puerto Rico i wydaje mi się podobne do Concordia z wybieraniem postaci/ról na początku. Proszę o opinie 😊
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: Koziełło »

sirtepek pisze: 06 gru 2018, 12:47 Dzięki za polecenia! Jakbyście mieli wybrać między Puerto Rico, Tzolkin i Lewis & Clark to którą grę byście wybrali? Tylko jedną.
Tu pewnie każdy będzie miał inne zdanie. Musisz sam poczytać, popatrzeć... Mi Tzolkin nie podszedł zupełnie, co nie znaczy że to zła gra jest. Po prostu nie siadł i nic na to nie poradzę. Puerto Rico sam proponowałem, więc nie ma sensu się nad nim rozwodzić. Lewisa & Clarka nie dane było mi poznać, ale na mój ogląd to całkiem zacna gra jest i gdzieś tam na radarze figuruje od dłuższego czasu...
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: Paskudnik »

sirtepek pisze: 06 gru 2018, 12:47Dzięki za polecenia! Jakbyście mieli wybrać między Puerto Rico, Tzolkin i Lewis & Clark to którą grę byście wybrali? Tylko jedną.
Z powyższych i przy uwzględnieniu tego, co już masz w swojej kolekcji - zdecydowanie Tzolkin. Chociaż Puerto też na pewno znajdzie ciepłe miejsce w Twoim sercu ;)
walkingdead pisze: 05 gru 2018, 23:25Poza tym, Tzolkin ma sporą szansę spodobać Wam się wizualnie - kryształowe czaszki są po prostu urocze.
Należy przy tym koniecznie dodać informację dla graczy, że owe czaszki nie służą do jedzenia! :lol: 8)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: walkingdead »

Paskudnik pisze: 06 gru 2018, 23:01
Należy przy tym koniecznie dodać informację dla graczy, że owe czaszki nie służą do jedzenia! :lol: 8)
:shock:
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 454
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Powiększenie kolekcji. Jakie 3 gry następne?

Post autor: Zaan84 »

Czesć,

Masz sporo gier euro/ekonomicznych. Może coś w zupełnie innym stylu?
Polecam Aeon's End. doskonale mieści się w cenie i daje dużo zabawy. Koopowy deckbuilder o biciu potworów. Ciekawa alternatywa dla liczenia surowców i budowania domeczków.
Albo jakiś wyścig. Flamme Rouge tudzież Downforce.
ODPOWIEDZ