Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dombeush
Posty: 4
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:14

Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: dombeush »

Witam, szukam ze znajomymi kolejnej gry do naszej kolekcji. Wymagania:
Regrywalność
Możliwość kupna dodatków(niekoniecznie)
Czas gry - 2-3h
Ilość graczy - głównie gramy w 4,5 osób
Preferowana mechanika - strategia, area control, chociaż nie wykluczamy innych typów
Cena - nie gra roli
Nie boimy się negatywnej interakcji
Fajnie by było mieć kilka dróg do zwycięstwa

Ogólnie to szukamy gry gdzie można się rozwijać, poczuć, że się coś "osiągnęło", która nie skończy się zbyt szybko.

Nie do końca wiemy na czym nam zależy, więc wypiszę posiadane tytuły i krótki opis jak sie spodobały:
Gra o tron - pierwsza gra w kolekcji, ograna milion razy, bardzo sie podoba lecz teraz ciężko znaleźć i 6 graczy i czas
Cyklady z dodatkiem Tytani - zagrane może 3-4 razy, nie spodobała się zbytnio
Terraformacja Marsa - ograna wiele razy, spodobała się
Great Western Trail - zagrane 2-3 razy, bardzo dobra gra
Wysokie napięcie - średnio
Spartakus - grany pare razy, dobra gra
Martwa Zima - bardzo dobra gra
Small world - grany wiele razy, dobra gra
Blood Rage - ostatni zakup, gra dobra lecz szukamy czegoś "dłuższego", bo rozgrywka potrafi trwać godzinę

Ogólnie to na oku mamy:
Asymetryczne area control: Pan lodowego ogrodu, lords of Hellas, cry havoc
Star Wars: Rebelion
Oczywiście inne sugestie mile widziane.

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2018, 13:36 przez dombeush, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: warlock »

Szczerze mówiąc sprawdziłbym na Waszym miejscu Szoguna albo Rising Sun ;).
dombeush
Posty: 4
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:14

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: dombeush »

Hmm słyszałem o wspomnianych tytułach i bardziej przemawia do nas Rising sun, tylko czy nie będzie on zbyt podobny do Blood Rage?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: warlock »

Jest inna - jest dużo dłuższa, ma większy nacisk na negocjacje, nadal ma wiele dróg do zwycięstwa. No i dodatki są już w drodze że tak powiem ;). Godny uwagi tytuł.

Szogun jest niepozorny, bo nie ma figurek, ale ma programowanie ruchów analogiczne do gry o tron. To jest 100% strategii tak naprawdę ;).
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: KamradziejTomal »

Niuch niuch, czuję że tutaj mógłby się sprawdzić Projekt Gaja
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: Trawus »

Zacznę może od tego, że Cry Havoc miałem i sprzedałem, a Rising Sun jest jednym z najgorszych area control/dudes on map w jakie grałem ja i moja grupa. Kolega miał i sprzedał. Jak dla mnie najgorszy tytuł Langa, a bardzo lubię Chaos w Starym Świecie czy Blood Rage. To co masz na oku akurat posiadam i polecam każdy z tych tytułów. Lords of Hellas i Pan Lodowego Ogrodu to najlepsze gry tego typu. Rebelia jest przeznaczona przede wszystkim dla 2 graczy, nie mniej polecam. Druga najlepsza gra na 2 po Wojnie o Pierścień. Właściwie od siebie poleciłbym jeszczę wyżej wspomniany Chaos lub Shoguna ale Loh i Plo oceniam wyżej. Ja bym brał w pierwszej kolejności Lordów, w drugiej Pana.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: gregos »

Rozważ jeszcze takie tytuły: Feudum, Food Chain Magnate, Terra Mystica.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: birdm »

Myślę, że warto rzucić okiem na klasyki w stylu Puerto Rico, Agricola. Z dłuższych gier również Cywilizacja Poprzez Wieki może Cię zainteresować. Ostatnio wpadła mi w oko nowa wersja Brass - nie grałem, ale zapowiada się fajnie.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: roadrunner »

- Bitwa o Rokugan > jak podeszlo Wam GoT to polecam w 1ej kolejnosci
- Dominant species > rewelacja w kategorii area control. Wzglednie niski prog wejscia ale przy wyrobieniu po kilku partiach staje sie miesistym tytulem strategicznym z ogromna dawka rywalizacji.
- Godfather - lzejszy kaliber i wzglednie szybki czas rozgrywki (70-90 min. w ogranym gronie) nie powinny przyslaniac atutow jak dobry balans planszy (w zakresie dostepnosci surowcow), ciekawe karty pomocnikow, przewidywanie i mozliwosci podcinania strategii wspolgraczy, silna i nieustajaca interakcja
- Kupcy i korsarze (z 2ej reki) > bardzo polecam, jak sie opanuje zasady i mechanike gry piratem, to kazda gra nabiera cech przygody. Trudno dostac ale warto poszukac i poczekac
- Rising sun +1 > mocno polecam do profilu, o jakim piszesz. Opinie bywaja spolaryzowane wiec warto przejrzec kilka recenzji
- Myrmes > spelnia wszystkie warunki: silna interakcja, area control, budowa (kolonii) i poczucie osiagniecia czegos, a nietypowy motyw czynia z niej gre unikalna, co dla mnie stanowi jej duzy atut. Oferty tu na forum albo FB zdarzaja sie rzadko ale warto ich wypatrywac. Gra chodzi za ok. 100 zlotych.
- Mare Nostrum > duzy fun choc grozi ryzykiem za szybkiego skonczenia sie jesli przy okreslonym ukladzie poczatkowych rund kogos "za szybko" stac na wygranie gry kupieniem piramid. Moze korektuja to dodatki, gralem bez. Na pewno warto sprobowac, a po kilkakrotnym zagraniu da sie wyuczyc mechanizmow hamujacych uciekajacego lidera. Duza interakcja, a tory dominacji skutecznie zaogniaja rywalizacje.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: Deathhammer »

Podane przez Ciebie kryteria idealnie spełnia Rising Sun - gra jest mocno strategiczna i nastawiona na długofalowe móżdżenie, najlepiej chodzi właśnie na 4-5 osób(choć i w trójkę gra się miodnie!), ma kapitalny system walki i jest wieloaspektowa - nie tylko manewry na planszy mają znaczenie, ale i cały element dyplomacji i negocjacji - gracze mogą zawierać formalne sojusze. Jak kogoś zachęciłem, zachęcam do przeczytania recenzji, gdzie chyba wyczerpałem temat:

http://howtoboardgames.blogspot.com/201 ... enzja.html

Pan Lodowego Ogrodu również się sprawdzi, jest jeszcze bardziej asymetryczny niż Rising Sun, nie zawiera jakiejkolwiek losowości więc tytuł ten polega na czystym myśleniu i planowaniu. Gra jest bardzo klimatyczna, w szczególności dla osób które znają książkę, ale i ci co nie czytali odczują mroźną atmosferę Midgardu, podbijaną zresztą przez świetne wykonanie gry i szczegółowe figurki ;) gra zawiera kilka dróg do zwycięstwa, można zdobywać punkty, a można też realizować swój własny cel, który jest unikalny dla każdej frakcji. PLO to absolutny top, jeśli chodzi o gry area majority, ale nie jest na każdą okazję - jest wymagający i potrafi zmęczyć, tłumaczy się go co najmniej pół godziny, ale dla strategów to bardzo satysfakcjonująca gra :) Również polecam recenzję:

http://howtoboardgames.blogspot.com/201 ... enzja.html
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Średnio-zaawansowany tytuł do kolekcji

Post autor: dave8 »

Ja ze swojej strony polecę staruszka El Grande.
Rewelacyjne area control.
ODPOWIEDZ