Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: capre »

Hej,

ostatnio wzięła mnie ochota na jakąś grę detektywistyczną :) zrobiłem drobny research i wpadły mi w oko głównie 4 tytuły:
Mr Jack
Listy z Whitechapel
Detektyw
Sherlock Holmes detektyw doradczy

Najmniej wiem póki co o Listach oraz Sherlocku. recenzje o dwóch pozostałych można łatwo znaleźć.
Czy graliście może w ww. tytuły? Który byście polecili? Gra głównie:
- na 2 osoby (jeśli będzie na więcej, to będzie to miły dodatek, ale nie jest to konieczne - ważne, by w 2 osoby grało się miło i wygodnie)
- regrywalna (nie chciałbym zagrać raz i zapomnieć, a tego troszkę się obawiam przy Detektywie - ale może jednak warto mimo wszystko?)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: AnimusAleonis »

capre pisze: 10 gru 2018, 09:59 Mr Jack
Listy z Whitechapel
Detektyw
Sherlock Holmes detektyw doradczy
Mr. Jack jak i Listy z Whitechapel to raczej gry dedukcyjne z tematyką policyjna/detektywistyczną, czyli bardziej próbujesz 'namierzyć' kogoś/albo jego lokalizacje niż rozwiązujesz zagadkę czy morderstwo, co nie znaczy że są złe :)
Ja z tych dwóch bym bardziej polecił Mr. Jack: jest szybka, proste zasady, i dobrze się to gra prawie że z każdym.

Detektyw to bardziej gra detektywistyczna, bardzo dobra, ale też dość mroczna. I też trzeba dodać że jest w niej element kampanii, czyli dłuższa historia składająca się z wielu mniejszych etapów, co może być plusem. Polecam ale bardziej dla dorosłych.

Podobna do Detektywa ale bardziej lekka i szybsza to Kroniki Zbrodni, też bardzo fajna, bardziej taka "pick-up-and-play" w porównaniu do Detetywa, trochę będziesz się czuł jak na odcinku CSI. Też polecam szczególnie jak chcesz grać w większym gronie bardziej 'imprezowo'.

Najlepsze na koniec :D .... no może. My bardzo lubimy Sherlock Holmes Consulting Detective (część z Kubą Rozpruwaczem zdecydowanie najmniej i bym radził to kupić na sam koniec), ale to nie jest o tyle 'gra' co 'activity'... bo w sumie nie grasz tylko siedzisz co raz coś przeczytasz i próbujesz rozwiązać łamigłówkę, ale niemniej jest to ekstra zabawa! Na prawdę będziesz się czuł jak w książce Sherlocka lub odcinku Poirota. I zagadki są bardzo trudne, już nie wspomnę o rywalizacji z Sherlokiem nie widziałem by ktokolwiek, bez oszukiwania, wygrał z nim. No i trzeba dodać że cała gra/mechanizm jest dość old school, czytasz wpisy w książce, szukasz następnego wpisu, czytasz, zastanawiasz się, dyskutujesz, następny wpis czytasz itd itp... nie to co Kroniki że skanujesz kod telefonie i wyskakuje ci rozmowa z podejrzanym. Serdecznie polecam, szczególnie najnowsze wydania z poprawioną grafika i błędami.

Ogólnie to znajdziesz dobre recenzje/rozgrywki tych gier na BGG, może nie zawsze po polsku ale zawsze są automatyczne podpisy/tłumaczenia na yt.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: capre »

Hej,

dzięki za odpowiedź :) Przyjrzę się jeszcze Sherlockowi, ale przyznam, że Detektyw oraz Listy z Whitechapel nawet mnie kuszą..
Trafiłem jeszcze na Draculę (Fury of Dracula), która przypomina całkiem wspomniane wyżej Listy. Dracula jednak wprowadza sporo "losowości", przynajmniej z recenzji, które czytałem, natomiast Listy to typowa dedukcja, żadnej losowości, gracz jest zdany tylko na siebie.
Czy ktoś mógłby porównać te 2 tytuły?
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: Golfang »

Tyle, że Detektyw i Sherlock (oraz też wspominane Kroniki Zbrodni) to raczej jednorazówki - wg mnie to zrozumiałe z oczywistych względów. Raz rozegrasz zagadkę to poznasz klucz do jej rozwiązania - no i fabułę.
----------------
10% flamberg.com.pl
Confidential
Posty: 170
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: Confidential »

capre pisze: 10 gru 2018, 09:59 Który byście polecili? Gra głównie:
- na 2 osoby (jeśli będzie na więcej, to będzie to miły dodatek, ale nie jest to konieczne - ważne, by w 2 osoby grało się miło i wygodnie)
capre pisze: 11 gru 2018, 14:06 przyznam, że Detektyw oraz Listy z Whitechapel nawet mnie kuszą..
Trafiłem jeszcze na Draculę (Fury of Dracula), która przypomina całkiem wspomniane wyżej Listy. Dracula jednak wprowadza sporo "losowości", przynajmniej z recenzji, które czytałem, natomiast Listy to typowa dedukcja, żadnej losowości, gracz jest zdany tylko na siebie.
Czy ktoś mógłby porównać te 2 tytuły?
Jeśli gra ma być głównie na 2 osoby, to "Fury of Dracula" zdecydowanie odradzam. Tam w grze bierze udział 5 postaci, przy czym jeden gracz wciela się w Draculę, a pozostałe zawsze muszą brać udział w rozgrywce - tak więc przy wariancie dwuosobowym ktoś musiałby kontrolować 4-ech bohaterów. No i w "Fury of Dracula" gra się znacznie dłużej.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: Zefireq »

Ja Listy bardzo polecam, fajne jest to, że można nieco sterować poziomem trudności - są w zasadach ułatwienia zarówno dla Kuby, jak i dla Policji, jeśli którejś stronie idzie wyraźnie lepiej. Tu tylko zwrócę uwagę na fakt, że mimo iż regrywalności grze nie brakuje, tak ciężko (przynajmniej w naszym przypadku tak było) zagrać 2 partie pod rząd, już nie mówiąc o spędzeniu pół dnia przy jednej grze, co z innymi tytułami się zdarzało. Ot, zwyczajnie kwestia ilości myślenia. Niemniej, rozgrywka daje ogromną satysfakcję.

Do tego polecam zaopatrzenie się w Mr Jack Pocket - przydaje się, gdy zajdzie ochota na dedukcję, a nie ma czasu/ochoty na coś dużego :)
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: capre »

Confidential pisze: 11 gru 2018, 15:24 Jeśli gra ma być głównie na 2 osoby, to "Fury of Dracula" zdecydowanie odradzam. Tam w grze bierze udział 5 postaci, przy czym jeden gracz wciela się w Draculę, a pozostałe zawsze muszą brać udział w rozgrywce - tak więc przy wariancie dwuosobowym ktoś musiałby kontrolować 4-ech bohaterów. No i w "Fury of Dracula" gra się znacznie dłużej.
Jest to aż tak problematyczne? W listach działa to podobnie (jeden gracz - Kuba, drugi gracz - 5 policjantów), a trafiłem na opinii, jak i na BGG, że 2 osoby to najlepszy wariant do rozgrywki.
Confidential
Posty: 170
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: Confidential »

capre pisze: 11 gru 2018, 16:16
Confidential pisze: 11 gru 2018, 15:24 Jeśli gra ma być głównie na 2 osoby, to "Fury of Dracula" zdecydowanie odradzam. Tam w grze bierze udział 5 postaci, przy czym jeden gracz wciela się w Draculę, a pozostałe zawsze muszą brać udział w rozgrywce - tak więc przy wariancie dwuosobowym ktoś musiałby kontrolować 4-ech bohaterów. No i w "Fury of Dracula" gra się znacznie dłużej.
Jest to aż tak problematyczne? W listach działa to podobnie (jeden gracz - Kuba, drugi gracz - 5 policjantów), a trafiłem na opinii, jak i na BGG, że 2 osoby to najlepszy wariant do rozgrywki.
Zwróć jednak uwagę, że w "Fury of Dracula" bohaterowie mają różne moce, a ważnym elementem rozgrywki są również karty. Tak więc osoba grająca czterema postaciami na raz musi brać pod uwagę znacznie większą ilość rzeczy - podejmowanie decyzji w takim przypadku trochę trwa, więc gracz kierujący Draculą sporo czasu spędzi czekając na swoją kolej.
Awatar użytkownika
pionek123
Posty: 52
Rejestracja: 13 lis 2017, 21:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: pionek123 »

Też nie polecam "Fury of Dracula", jako gry dla 2 graczy. Miałam, sprzedałam. Osoba grająca Draculą po prostu się nudzi.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: AnimusAleonis »

capre pisze: 11 gru 2018, 14:06 [..] ale przyznam, że Detektyw oraz Listy z Whitechapel nawet mnie kuszą..
Trafiłem jeszcze na Draculę (Fury of Dracula), która przypomina całkiem wspomniane wyżej Listy. Dracula jednak wprowadza sporo "losowości", przynajmniej z recenzji, które czytałem, natomiast Listy to typowa dedukcja, żadnej losowości, gracz jest zdany tylko na siebie.
Czy ktoś mógłby porównać te 2 tytuły?
Jak osoby wyżej Fury of Dracula odradzam na dwie, i w sumie w ogóle bym powiedział że ta gra tak naprawdę to jest dobra tylko w maksymalna ilość, czyli w 5 osób.

Co do Listów to tak jak mówiłem prawie nic to nie ma wspólnego z grą detektywistyczna a bardziej jest to gra dedukcyjna o detektywach/policjantach i jest ok, chociaż mi się w to trochę grało jak w tą starą grę Mastermind... którą nie specjalnie lubiłem. Ale bym nie polecił ani Listów ani Fury, jak już z tego typu gier poleciłbym bardziej Deception: Murder Hong Kong (który wyszedł na dniach w polskim wydaniu, i gorszej grafice, jako 'Dochodzenie), albo nawet Cryptid, albo bardziej klasycznie The Resistance (z rozszerzeniem).

Z Twoich typów Detektyw to jedyna gra prawdziwie detektywistyczna, i jest bardzo dobra, ale...
Golfang pisze: 11 gru 2018, 14:43 Tyle, że Detektyw i Sherlock (oraz też wspominane Kroniki Zbrodni) to raczej jednorazówki - wg mnie to zrozumiałe z oczywistych względów. Raz rozegrasz zagadkę to poznasz klucz do jej rozwiązania - no i fabułę.
I jest to raczej oczywiste, no bo jak już rozwiążesz kto zabił trudno znów robić te samo dochodzenie :lol:

ALE dodam że szybko Detektywa nie skończysz (Sherlock Holmes Consulting Detective też nie), i na pewno się będziesz dobrze bawił, i też raczej bez problemu sprzedaż i to it to.... co trudno powiedzieć o Fury lub Listy z Whitechapel.

Ogólnie polecam Detektywa, alternatywnie Deception: Murder Hong Kong.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Confidential
Posty: 170
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: Confidential »

AnimusAleonis pisze: 11 gru 2018, 20:54 Ale bym nie polecił ani Listów ani Fury, jak już z tego typu gier poleciłbym bardziej Deception: Murder Hong Kong (który wyszedł na dniach w polskim wydaniu, i gorszej grafice, jako 'Dochodzenie), albo nawet Cryptid, albo bardziej klasycznie The Resistance (z rozszerzeniem).
1. Mimo iż wszystkie wymienione tytuły opierają się na dedukcji, to nie powiedziałbym, że "Deception" i "The Resistance" są grami "tego typu" co "Listy z Whitechapel" i "Fury of Dracula" - te drugie opierają się na ukrytych ruchach.

2. Kolega poszukuje przede wszystkim gry dla dwóch osób, więc zarówno "Deception" jak i "The Resistance" raczej się nie kwalifikują.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra detektywistyczna - którą wybrać?

Post autor: AnimusAleonis »

Confidential pisze: 11 gru 2018, 21:39 1. Mimo iż wszystkie wymienione tytuły opierają się na dedukcji, to nie powiedziałbym, że "Deception" i "The Resistance" są grami "tego typu" co "Listy z Whitechapel" i "Fury of Dracula" - te drugie opierają się na ukrytych ruchach.

2. Kolega poszukuje przede wszystkim gry dla dwóch osób, więc zarówno "Deception" jak i "The Resistance" raczej się nie kwalifikują.
1. Masz absolutnie racje, bardziej mi chodziło o ogólny mechanizm dedukcji. I Listy i Fury, Listy bardziej, dla mnie grały jak Mastermind i dlatego ich szczególnie nie polecam.

2. Nie zauważyłem tego że głownie na dwie, i masz racje odpadają te tytuły.


Tak więc summa summarum polecam dla kolegi Detektywa z tych wszystkich tytułów :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ