coś na 6 osób - flamme rouge, bolidy?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
motti
Posty: 142
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 76 times
Been thanked: 13 times

coś na 6 osób - flamme rouge, bolidy?

Post autor: motti »

Witam,
głównie gram solo, ale czasem zdarzają się rodzinne rozgrywki. Teraz rozważam nowy zakup dla rodzinnej grupy 6 osobowej - przekrój od chłopaków 10 i 13 lat poprzez "już nie takich całkiem początkujących" dorosłych obojga płci do całkiem starych jak ja :). W tym składzie gramy głównie w 7 cudów świata, Sabotażystę, Colt express, Realm of Wonder, także Wojowników podziemi, rzadziej jest kościany Bang, Gorączka podziemnej mocy, Kto 2 ten lepszy, 5 sekund junior. Całkiem nowa zdobycz syna to Taboo.

Zastanawiam się nad:
- Flamme Rouge z dodatkiem - dodatkowym atutem będzie tryb solo dla mnie :)
- Bolidami - tu jest przyjemniejsza cena i starczy jeszcze na coś innego, np. na Tytanów do Cyklad czy na jakąś solówkę.

Byłbym wdzięczny za porównanie tych 2 gier, ich skomplikowania, grywalności na 6 osób i ewentualne sugestie.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: coś na 6 osób - flamme rouge, bolidy?

Post autor: AnimusAleonis »

motti pisze: 10 gru 2018, 22:49 Zastanawiam się nad:
- Flamme Rouge z dodatkiem - dodatkowym atutem będzie tryb solo dla mnie :)
- Bolidami - tu jest przyjemniejsza cena i starczy jeszcze na coś innego, np. na Tytanów do Cyklad czy na jakąś solówkę.
W Bolidy grałem może tylko z 4 razy, i nie zawsze w 6 osób, w Flamme Rouge, które mamy w kolekcji znacznie więcej, ale myślę że dla porównania starczy.

Obydwie gry są dobre, obie dobrze zrobione, dobrze wykonane, i z dopracowaną mechaniką która ma sens z tematem, i w obydwie gra się dość szybko. Bolidy jest grą wyścigową, ale samo ściganie to tylko element gry, aukcja i 'obstawiania' wyników to dwa pozostałe i chyba do samej wygranej ważniejsze (nie widziałem by ktoś słabo licytował i słabo obstawiał ale wygrał wyścig i wygrał, ale widziałem jak osoba która nie wygrała wyścigu ale dobrze wyczuła resztę wygrała z kretesem). Co nie jest negatywem, ale myślę ważnym rozróżnieniem od Flamme Rouge, które jest dopracowanym i dość wysublimowaną mechaniką czysto wyścigową - w Flamme tylko się ścigasz, i tylko to ma znaczenie.

My preferujemy Flamme Rouge, z kilku powodów: mimo że w Bolidach zasady nie są skomplikowane, jest ich więcej, i Flamme Rouge jest łatwiejszy do wytłumaczenia/złapania dla nowych osób; Flamme też dobrze gra się w jakąkolwiek liczbę osób, Bolidy najlepiej graja w 3 lub 6 z powodu mechaniki, a nie zawsze mamy równo 3 lub 6 osób; w Flamme każdy się koncentruje tylko na wyścigu i jest tak bardziej przyjazna dla grania takiego 'imprezowego'; i na koniec wydaje mi się ze Flamme jest bardziej regrywalny, może dlatego że różne tory można konstruować, gdzie w Bolidach miałem wrażenie że po jakimś czasie można sobie wyrobić 'najlepszą/ulubioną' strategie, szczególnie jeśli gra się z tymi samymi osobami.

Ja polecam Flamme Rouge, myślę że to czysta, rasowa gra ścigania się, i z Peloton (i Meteo które może nie jest tak przełomowe, ale naprawdę fajny smaczek) robi to lepiej od Bolidów, i większej ilości sytuacji będziecie mogli ja wyciągnąć.

P.S. Z tytułów na więcej osób proponowałbym też Capitain Sonar, *bardzo* fajna gra.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: coś na 6 osób - flamme rouge, bolidy?

Post autor: krisow »

Znam obie. Bolidy ma mój brat, ja mam Flamme Rouge z dodatkiem. I potwierdzam to co wyżej, Flamme Rouge to wyścig. Do tego ma naprawdę niezły tryb jednoosobowy. W bolidach jest wariant tylko ścigania bez obstawiania i też da się tak pograć. Dochodzą jednak tory, których mamy tylko 2, a we Flamme Rouge nieskończenie wiele można sobie wymyślić. Można pobawić się w wyścig etapowy z niezła aplikacją na Androida. Podsumowując obie gry są dobre, za Bolidami przemawia cena i chyba temat wyścigów samochodowych lepiej się sprzedaje. Wszystko inne to Flamme Rouge.

Z innych tytułów dobrych na 6 osób to jak zawsze sprawdza się 7 Cudów Świata.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: coś na 6 osób - flamme rouge, bolidy?

Post autor: shod »

nie grałem w żadną z tych gier, ale jeśli planujesz coś wyścigowego i na większą grupę to może Odlotowy wyścig?
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: coś na 6 osób - flamme rouge, bolidy?

Post autor: roadrunner »

Do 6 osob i innych kryteriow dobrze pasuje Alhambra. Polecam, w takiej ekipie powinna sie sprawdzic. Glowny atut do grania z mlodzieza: easy to learn, hard to master. Fajnie pomyslane dodatki - kazdy sklada sie z 4 osobnych modulow - skutecznie minimalizuja wzgledna losowosc.

Z duetu bolidy vs. Flamme rouge wyzej cenie bolidy. Uwazam ze rozgrywka jest sprawniejsza i bardziej zalezna od gracza. Mechanizm "nadganiania" peletonu jest dla mnie glowna wada flamme rouge. Wachlowanie deckiem FR stanowi zas niepotrzebne w moim odczuciu komplikowanie gry. W bolidach jest to rozwiazane prosciej - w pozytywnym znaczeniu tego slowa.
Karty "cech" w bolidach dodatkowo wzbogacaja rozgrywke. Kilka pierwszych partii polecam grac bez nich.

Dodoatkowo zachecam rozwazyc Viticulture+Tuscany. Aspekt graficzny przekona kazda Zone, zroznicowanie kart zapewni tone regrywalnosci, a do tego dochodzi rzadki w tej dawce w eurasach klimat i autentyczne poczucie produkowania wina. Dla dzieci duzy fun, dla Rodzicow gra na lata zamieniajaca sie w ekipie graczy na gleboki tytul taktyczno-strategiczny z szeroka paleta drog do zwyciestwa.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: coś na 6 osób - flamme rouge, bolidy?

Post autor: kaszkiet »

Flamme Rouge to najlepsza gra wyścigowa w jaką grałem i w prostych zasadach znakomicie są oddane zasady kolarstwa. Granie kilkuetapowego wyścigu wraz z aplikacją to dodatkowo super zabawa.
Downforce jest fajne, ale to mniej gra wyscigowa, a taki rozkrok między obstawianiem, a wyścigiem. Jest prostsza, szybsza, ale i mniej wymagająca od FR.

Z innych gier na 6 osób polecam jeszcze Winner's Circle, czyli obstawianie wyścigów konnych. Dużo emocji i śmiechu, ale w przeciwieństwie do Przebiegłych Wielbłądów to jest gra, a nie rzucenie kostką, żeby zobaczyć kto wygra.

Zerknij też na Formulę D.
ODPOWIEDZ