Gra dla chłopaka (9 lat)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 930 times

Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Odi »

Ano chętnie nabyłbym jakiś planszówkowy prezent dla 9-latka

Chłopak grał już ze mną w Osadników (podobało się) i Ticket to Ride (jeszcze bardziej się podobało). Lubi czasem też pograć w Monopoly (tak, wiem - powoli go oduczam... 8) ). ww tytuły odpadają, bo gram z nimi na bieżąco - to byłby żaden prezent dla niego. Zastanawiam się co by mu kupić...
Gra - poza zasadami dostosowanymi do jego wieku - MUSI być też efektowna, zachwycać czy to kolorystyką, czy to elementami... No i będzie w to grała cała rodzina (3-4 osoby), więc lepiej, żeby się nie nudzili. No i lepiej planszówka (efektowniejsza) niż karcianka. Jeśli chodzi o tematykę - wolałbym gry 'niezwierzęce', tzn wszelkie Super farmery czy Wilki i Owce raczej odpadają. Chociaż... może mnie przekonacie, że jednak warto wziąć je pod uwagę? :wink:
Aha - oczywiście wymagana pełna lub duża niezależność językowa

Jestem bardzo ciekaw Waszych osobistych opinii, jakie gry sprawdziły się u Was, w Waszych rodzinach? Jakie gry mogą mu się spodobać?

Na razie pod uwagę biorę następujące tytuły:
- Niagara - efektowna (wodospad, kajaczki), choć z opisu dosyć abstrakcyjna. Myslicie, że chwyci?
- Airships - trochę sucha graficznie, ale fajna tematycznie. Sterowce, silniki, kostki (dzieci je uwielbiają :wink: )
- Zooloretto - tak, wiem, że miało być niezwierzęco, ale Z. jakoś mnie urzekło (trochę tematyką - zarządzanie ogrodem zoologicznym, trochę wykonaniem)
- Industria - kolorowa, ekonomiczna, ale czy 9latek (to będą jego urodziny) pojmie taką grę, podobno dość abstrakcyjną?Jak z niezależnością językową?
- Stone Age - kolorowa, klimatyczna, od 10 lat - jak z młodszymi graczami? Mocno trzeba liczyć?
- Pitch Car....? Hm..... :twisted:
Ostatnio zmieniony 26 sie 2008, 18:54 przez Odi, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: melee »

Podobno Wiedźmin (karciany) się sprawdza dobrze w takiej sytuacji
Awatar użytkownika
Amen
Posty: 62
Rejestracja: 26 lis 2006, 22:34
Lokalizacja: Czeladź

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Amen »

Ja ze swojej strony polece:
- Galaxy Trucker
- Hazienda
- Pitchcar

Może coś z lini FFG toys? Choć muszę przyznać, że w żadną z nich nie grałem ;)

Pozdrawiam
The spice must flow
Gamer tag: AmennPL
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: folko »

Odi pisze: Na razie pod uwagę biorę następujące tytuły:
- Niagara - efektowna (wodospad, kajaczki), choć z opisu dosyć abstrakcyjna. Myslicie, że chwyci?
- Airships - trochę sucha graficznie, ale fajna tematycznie. Sterowce, silniki, kostki (dzieci je uwielbiają :wink: )
- Zooloretto - tak, wiem, że miało być niezwierzęco, ale Z. jakoś mnie urzekło (trochę tematyką - zarządzanie ogrodem zoologicznym, trochę wykonaniem)
- Industria - kolorowa, ekonomiczna, ale czy 9latek (to będą jego urodziny) pojmie taką grę, podobno dość abstrakcyjną?Jak z niezależnością językową?
- Stone Age - kolorowa, klimatyczna, od 10 lat - jak z młodszymi graczami? Mocno trzeba liczyć?
- Pitch Car....? Hm..... :twisted:
Niagara na pewno nie jest abstrakcyjna... ale czy się spodoba? Na początek na pewno, potem nie wiem...
Airships wbrew pozorom nie jest takie łatwe, u moich dzieci się nie sprawdziło... trzeba ostro planować rozgrywkę, zdobywanie kart.
Zooloretto przeważnie się podoba.
Industria - miła gra, ale sucha, ja bym jej nie polecił.
Stone Age ma klimat, 9 latek (rozgarnięty ;-)) powinien dać sobie radę.
Pitch Car... wiadomo.

Ja bym polecił:
- Stone Age
- Pitch Car
- Jenseits von Theben - moje dzieci, znajomych, ich koledzy itp. bardzo lubią tą grę
- Shadows over Camelot - jeśli rodzice są ang. języczni to bardzo polecam. Dzieci w tym wieku uwielbiają "Cienie..."
- Colosseum - wbrew pozorom nie trudna
- Squad Seven - jeśli masz dostęp, to nie ma dzieci które by jej nie uwielbiały ;-)
- Beowulf The Legend (nie the movie!) - gra licytacyjna, uwielbiana przez moje córki
- Maniki - bardzo sympatyczna, szybka gra... ale dla niektórych dzieci trudna (moje 9 i 12 lat uwielbiają ją)
- Trans America(Europa) - podobny klimat jak w T2R, jedna z pierwszych gier które córka (obecnie 12 lat) prezentowała znajomym
- Memoir - chłopcy lubią ta grę
- Neuroshima - jak wyżej
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: mst »

Z wymienionych przez Ciebie poleciłbym Niagarę, Stone Age i (oczywiście :) Pitchcar). Zooloretto mimo, że zdobywa nagrody jako gra familijna wymaga specyficznego, szczegółowego i IMHO skomplikowanego planowania - mojemu 8-latkowi z gier o tematyce zoologicznej bardziej podoba się o Zoo le mio. Sądzę, że hitem mógłby być Galaxy Trucker (tematyka, mechanika, wykonanie). W moim domu dużym powodzeniem cieszy się też Mystery of the Abbey.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: MsbS »

Może Blokus? Świetnie wygląda, niezależny językowo, szybki, no i nie ma zwierząt :-)

Pandemic? Skaluje się 2-4, ciekawa tematyka, też raczej szybka rozgrywka.

EDIT: Jeszcze jedno mi do głowy przyszło. Może Talisman, 4th ed.? Kiedy w to grałem pierwszy raz, miałem jakieś może 10 lat. A w dobrym, imprezowym towarzystwie to i dzisiaj bym nawet pograł.
Radek
Posty: 627
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Radek »

samurai
może nie uwierzycie, ale to ulubiona gra moich chłopaków 5 i 3,5 :)
oczywiście zasady uproszczone (liczymy ogólną ilość figurek)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: folko »

Faktycznie, Samurai też się świetnie sprawuje wśród dzieci...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Odi »

Gra, którą wybiorę, musi spowodować u dzieciaka zachwyt od razu po odpakowaniu. A otwarcie pudełka powinno jeszcze ten zachwyt spotęgować... 8)

Po namyśle, największe szanse mają poniższe gry:

- Niagara - wciąż się jeszcze utrzymuje w czołówce, choć coraz bardziej skłaniam sie ku innym tytułom. Na plus można jej zaliczyć, że ponad wszelką wątpliwość sprawdza się z dziećmi, że spodoba się także dorosłym. Na minus - hm... tematyka... wodospad, kajaczki, kryształki... Jakoś tego nie widzę. Ale może tylko ja?

- Stone Age - grafika zachwyca, recenzje pozytywne, można grać też w 2 osoby. Problem największy w tym, że sporo dość abstrakcyjnego, średnio powiązanego z tematyką gry liczenia (te mnożniki...), co dziewięciolatka może zniechęcać. Owszem, gra powinna zyskiwać, no bo przecież będzie dorastał, ale wolałbym, żeby prezent był w użyciu od razu

- Thebes - chwilowo mój faworyt. Wiem na pewno, że chłopak bardzo lubi Indianę Jonesa. Gra ocieka klimatem, wykonana jest przepięknie, można grać w 2 os, powinna spodobać się całej rodzinie etc etc. Problem w tym, że Thebes wydają mi się najmniej korzystne w relacji cena/jakość. Tak jak stone age powinien zyskiwać, tak Thebes będą raczej z wiekiem tracić, a to ze względu na potężną losowość

- Memoir'44 - hm, to byłaby chyba gra bardziej dla mnie, niż dla niego 8) Mógłbym go wciągać w gry wojenne/historyczne, ale na razie nie jestem pewien, czy chłopak zdradza takie zainteresowania. Gra najbardziej efektowna ze wszystkich tu prezentowanych, dedykowana dla 8latków, więc powinna być idealna. Problem w tym, że jest tylko dwuosobowa, (3os to raczej warunek konieczny) no i po angielsku. Owszem, jest tłumaczenie kart taktyki, ale nie wiem, czy to dobre rozwiązanie.

Niespecjalnie jeszcze kojarzę zdolności intelektualno-poznawcze & mechanizm zniechęcenia u takich dzieciaków, stąd moje marudzenia :roll: Chciałbym, żeby wyszło dobrze, stąd moje pytania do Was-rodziców :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: mst »

Mój 8-latek b.lubi Niagarę - znakomicie wczuwa się w jej klimat - zwłaszcza w klimat zagrań takich jak okradanie canoe przeciwników i przyczynianie się do spuszczania ich w dół wodospadu. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: JAskier »

Mimo, że zwierzęca to maksymalnie polecam gre wydaną przez Grannę - Hej! To moja ryba! Bardzo fajna gra, ładne figurki.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: mst »

i znakomicie się skaluje w zakresie 2-4 (ale uwaga - to gra logiczna "w przebraniu") :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: bogas »

Hmm, moja pociecha ma niespełna rok więc jako rodzic nie pomogę, ale mój siostrzeniec ma dokładnie 9 lat i sporo z nim gramy, więc kilka tytułów, które się tu sprawdzają:
- Shadows over Camelot
- Pirates Cove
- Colosseum
- Battlelore (Memoira już tak nie lubi, pewnie to wpływ komputerowych 'Herousów')
- Runebound (prawie nigdy nie kończymy rozgrywki, ale i tak zabawa jest przednia)
- NeuroshimaHex (jak jest nas dwóch).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Odi »

Odpada - pamiętajcie, że to nie ma być tylko gra,w którą dzieci lubią grać, ale także gra, po rozpakowaniu której dzieciak wpadnie w zachwyt 8)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Odi »

Bogas -> a jak z językiem ang w Pirate's Cove? Przyznam się, że grę od dawna mam na wishliście i uważam że jest świetna na prezent, ale sporo w niej kart, które przecież każdy powinien ukrywać przed współgraczami, stąd nie brałem PC pod uwagę w tym przypadku
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Wilk »

Jak cos slicznie wydanego, to moze Filary Ziemi? Za ciezkie tez to nie jest i mozna grac cala rodzina (ja osobiscie tej gry raczej nie lubie, ale wydaje mi sie, ze moze spelniac podane przez Ciebie warunki). Battlelore bylby dobry (figurki, klimat), ale po angielsku no i na 3 osoby slabo. ;)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: mst »

Odi pisze:Odpada - pamiętajcie, że to nie ma być tylko gra,w którą dzieci lubią grać, ale także gra, po rozpakowaniu której dzieciak wpadnie w zachwyt 8)
No to Colosseum robi wrażenie (jeśli chodzi o pozytywne zaskoczenie wyglądem/możliwościami mechaniki to również Khet by się nadał). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Amen
Posty: 62
Rejestracja: 26 lis 2006, 22:34
Lokalizacja: Czeladź

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Amen »

Skoro lubi Indiane Jonesa to może Diamant by spełnił oczekiwania?
http://boardgamegeek.com/game/15512
The spice must flow
Gamer tag: AmennPL
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: salmunna »

Jeśli gra ma zachwycać - to tylko Days of Wonder. Colosseum jest fajne.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: bogas »

Odi pisze:Bogas -> a jak z językiem ang w Pirate's Cove? Przyznam się, że grę od dawna mam na wishliście i uważam że jest świetna na prezent, ale sporo w niej kart, które przecież każdy powinien ukrywać przed współgraczami, stąd nie brałem PC pod uwagę w tym przypadku
To jest pewna niedogodność, ale nie ma znów tak źle. Każdy ma swoje tłumaczenie kart, w które może zerknąć kiedy chce.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Odi »

Niestety, po bliższym sprawdzeniu na BGG pirate's cove odpada - gra nominalnie chodzi od 3 osób, ale wielu recenzentów podkreśla, że fajnie jest dopiero przy 4 graczach. Zważywszy, że mój prezent na 3 musi chodzić świetnie, a i fajnie, jakby we dwójkę się dało - PC musi odpaść i poczekać jeszcze w kolejce na inną okazję

Diamant rozwija skrzydła przy jeszcze większej liczbie osób.
Colosseum... Jakoś nie mogę się do tego przekonać, ale przyjrzę się bliżej
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Ryslaw »

Może Starcraft?
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: kolderek »

albo Descent? :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: Andy »

Odi pisze:- Niagara - wciąż się jeszcze utrzymuje w czołówce, choć coraz bardziej skłaniam sie ku innym tytułom. Na plus można jej zaliczyć, że ponad wszelką wątpliwość sprawdza się z dziećmi, że spodoba się także dorosłym. Na minus - hm... tematyka... wodospad, kajaczki, kryształki... Jakoś tego nie widzę. Ale może tylko ja?
U nas do Niagary zasiada towarzystwo w przedziale wiekowym od 19 do 50 lat i świetnie się bawimy. Przy "zabawowej" czy może nawet "dziecinnej" oprawie gra wymaga w nieprzemęczających dawkach główkowania i planowania, bywa też bardzo wesoło (np. u nas ostatnio poleciały w dół cztery kajaki wypełnione kryształami :D ).

A jak się zacznie nudzić, można dokupić bardzo zmyślny (choć dość drogi) dodatek.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Gra dla chłopaka (9 lat)

Post autor: aswiech »

Andy pisze: U nas do Niagary zasiada towarzystwo w przedziale wiekowym od 19 do 50 lat i świetnie się bawimy.
Ja na Pionku gralem w towrzystwie:
piterek (ponad 30)
Sisterka (20)
dwoch mlodych ludzi (6 i 8)
ja (ponad 30)
Zabawa byla przednia:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
ODPOWIEDZ