Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
borek5ab
Posty: 2
Rejestracja: 05 mar 2018, 15:31

Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: borek5ab »

Cześć,

poszukuję podpowiedzi w sprawie wyboru gry dla 2-4, która będzie dość lekka, jednak nastawiona na rywalizację i negatywną interakcję.

W gronie znajomych najczęściej gramy w Sabotażystę (hit) bądź w Cytadelę, chcielibyśmy spróbować czegoś nowego, co da nam podobne (albo nawet lepsze) doświadczenia.

Będę wdzięczny za sugestie!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: AnimusAleonis »

borek5ab pisze: 13 gru 2018, 11:16 Cześć,

poszukuję podpowiedzi w sprawie wyboru gry dla 2-4, która będzie dość lekka, jednak nastawiona na rywalizację i negatywną interakcję.

W gronie znajomych najczęściej gramy w Sabotażystę (hit) bądź w Cytadelę, chcielibyśmy spróbować czegoś nowego, co da nam podobne (albo nawet lepsze) doświadczenia.

Będę wdzięczny za sugestie!
EDIT: Na podstawie tego co napisł warlock poniżej, i ponieważ nie chcę Cie wprowadzać w jakiś błąd, poniższe tytuły są raczej wyłącznie na 4 osoby i nie mają mechaniki typowej negatywnej interakcji tylko bardziej social deduction/bluffing, co moim zdaniem jest ciekawym typem negatywnej interakcji, ale ogólnie chciałem Cię jedynie nakierować na taki typ gier, i z pewnością nie kupuj żadnej z nich w ciemno.

Z mniejszych to The Resistance, od razu z rozszerzeniem, a z bardziej rozbudowanych to Deception: Murder Hong Kong (w polsce pod tytułem Dochodzenie), a z takich bardziej lekkich tematycznie to Szeryf z Nottingham jest ciekawy.

Oczywiście te gry lepiej grają na większa ilość graczy więc nie rekomendował bym ich na 2, a nawet 3, a raczej tylko na 4+ osoby.

EDIT 2: Wiem jaka gra powinna wam podpasować! Escape: Survive from Atlantis! jest super lekka, banalnie łatwe zasady, i dużo negatywnej interakcji/rywalizacji i równie dobrze się gra na 2 jak i 3 jaki i 4 osoby :D
A z takich które są bardzo fajne ale nie do końca pasują do wymogu osobowego, jest Cutthroat Caverns (od 3 graczy) która praktycznie opiera się negatywnej interakcji, lub Ticket to Ride: Nordic Countries (2-3 graczy maksymalnie) która jest bardzo agresywną wersją Wsiąść do Pociągu z dużą ilością negatywnej interakcji.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2018, 14:46 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 4 razy.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: warlock »

Czyli gość chce gry na 2-4 osoby, a Ty polecasz te działające realnie na 5 albo więcej ;). W dodatku nie tyle z negatywną interakcją, co gry typu social deduction/bluffing ;).
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: AnimusAleonis »

warlock pisze: 13 gru 2018, 11:45 Czyli gość chce gry na 2-4 osoby, a Ty polecasz te działające realnie na 5 albo więcej ;). W dodatku nie tyle z negatywną interakcją, co gry typu social deduction/bluffing ;).
Nie rozumiem tego 'działające realnie na 5 albo więcej', my gramy we wszystkie te gry w 4 osoby i się dobrze bawimy, i to zaznaczyłem że są to raczej gry dla 4 osób. Prosił o gry nastawione na rywalizację, i o coś nowego, i mi te gry się takimi wydają, że może jest to kategoria gier o których nie wiedział/nie rozważał, więc je poleciłem. Nie uważam że kupi gry od tak od razu w ciemno tylko na podstawie mojego jednego zdania, i pewnie poczyta opis tych gier na BGG czy gdziekolwiek zanim je kupi.

W ogóle chyba masz za dużo wolnego czasu, jeśli zamiast mu coś polecić to piszesz komentarze o tym jak ja to nie poleciłem tego co ty uważasz powinno się polecić :roll:
Idą święta nie lepiej zająć się lepieniem pierogów czy pakowaniem prezentów jak masz wolny czas? :wink:
Albo może po prostu odpowiedz dla kolegi na jego pytanie i zaproponuj mu jakieś tytuły.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: warlock »

Nie kolego, bo jak ktoś pisze bzdury to trzeba to prostować i odpuść sobie te teksty o braku czasu, bo to nie Twoja sprawa co robię ze swoim czasem.

Gra, w którą chce zagrać autor tematu ma chodzić od 2-4 osób, czyli chce sobie kupić grę do pogrania zarówno w parze, jak i na 3 i 4 osoby. Tymczasem ŻADNA z zaproponowanych przez Ciebie gier nie działa na dwie osoby. Czyli jak na granie przyjdzie tylko jedna osoba, to wieczór planszówkowy leży. Mało tego, wprowadzasz kupującego w błąd pisząc, że grasz w The Resistance na 4 osoby, Ta gra jest od 5 osób i masz to napisane na pudełku. Także z całym szacunkiem AnimusAleonis - daruj sobie wycieczki osobiste z lepieniem pierogów. Bo być może swoim postem oszczędziłem komuś wydania kilkudziesięciu złotych na bezsensownie poleconą grę i ta informacja jest tak samo wartościowa jak to, co kupić.
Probe9
Posty: 2453
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 648 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: Probe9 »

Coś w tym jest, że w tych wątkach z poradami coraz częściej pojawiają się tytuły, które w żaden sposób nie są zbieżne z wymaganiami wskazanymi przez autora wątku. Tak to wygląda jakby ktoś miał swoje ulubione tytuły i polecał je niezależnie od tego czy pasują do tych wymagań czy nie :)

Z przyjemnych i prostych gierek, które chodzą zarówno na 2 jak i na 3 czy 4 osoby to mogę polecić Projekt Manhattan (więcej interakcji negatywnej) lub Najeźdźców z Północy (mniej interakcji negatywnej).
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: AnimusAleonis »

warlock pisze: 13 gru 2018, 12:59 Nie kolego, bo jak ktoś pisze bzdury to trzeba to prostować i odpuść sobie te teksty o braku czasu, bo to nie Twoja sprawa co robię ze swoim czasem.

Gra, w którą chce zagrać autor tematu ma chodzić od 2-4 osób, czyli chce sobie kupić grę do pogrania zarówno w parze, jak i na 3 i 4 osoby. Tymczasem ŻADNA z zaproponowanych przez Ciebie gier nie działa na dwie osoby. Czyli jak na granie przyjdzie tylko jedna osoba, to wieczór planszówkowy leży. Mało tego, wprowadzasz kupującego w błąd pisząc, że grasz w The Resistance na 4 osoby, Ta gra jest od 5 osób i masz to napisane na pudełku. Także z całym szacunkiem AnimusAleonis - daruj sobie wycieczki osobiste z lepieniem pierogów. Bo być może swoim postem oszczędziłem komuś wydania kilkudziesięciu złotych na bezsensownie poleconą grę i ta informacja jest tak samo wartościowa jak to, co kupić.
Nie chcę się wykłócać. Co do Resistance masz racje pisałem odpowiedz i nie zajarzyłem, i zedytowałem pierwotny post.
Chciałem po prostu koledze pokazać inny typ gier/mechanik których mógł nie znać, z jasnym zaznaczeniem ze niezbyt sprawnie działają na mniej niż 4 osoby, by właśnie nie kupował ich w ciemno, ale może poczytał o nich. Dla mnie np. Szeryf to jest negatywna interakcja tylko 'ukryta', ale to tylko moje zdanie i nie chce się wykłócać, ani tym bardziej wprowadzać nikogo w błąd, więc tak jak powiedziałem zedytowałem pierwotny post.

I tak off-topic o świętach to był żart a nie jakiś atak pisany na poważnie, proszę nie czuj się atakowany czy urażony. Przecież jest o wiele za wcześnie by lepić pierogi ;)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
borek5ab
Posty: 2
Rejestracja: 05 mar 2018, 15:31

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: borek5ab »

Faktycznie, chyba bardziej naszym preferencjom odpowiadają gry typu social deduction/bluffing.

Proszę jedynie o merytoryczne wypowiedzi w temacie.

Dziękuję za wszystkie polecajki, chętnie poznam więcej ciekawych propozycji :)
Caelremon
Posty: 26
Rejestracja: 07 mar 2017, 12:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: Caelremon »

Jak dla mnie to Inis się idealnie wpasowuje w te wymagania
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: AnimusAleonis »

borek5ab pisze: 14 gru 2018, 09:16 Faktycznie, chyba bardziej naszym preferencjom odpowiadają gry typu social deduction/bluffing.

Proszę jedynie o merytoryczne wypowiedzi w temacie.

Dziękuję za wszystkie polecajki, chętnie poznam więcej ciekawych propozycji :)
Cieszę się że mogłem pomóc i zapoznać z nowym typem mechaniki/gier :)
No i witam w hobby! :D

Problem z grami social deduction/bluffing jest dość oczywisty: one po prostu działają lepiej na więcej osób, z tą 4 często będącą taką magiczną liczbą. Jest np. taki Mr. Jack, ale tylko na 2 osoby, i dla wielu fanów bardziej złożonych gier, jak np. Deception, jest on za prosty, no bo w końcu tylko masz jednego przeciwnika - ja osobiście bardzo lubię Mr. Jack, i go polecam z rozszerzeniem (tylko z dostępnością może być problem bo chyba się szykują do retuszu grafiki i re-edycji)

Z gier w tym nurcie proponowałbym spojrzeć na:
  • Codenames i wszystkie tego odsłony - chyba teraz najbardziej popularna gra grupowa deduction, jest lekka, każdy ją załapie, i w zależności od grupy może być baaardzo dużo dobrej zabawy, ja osobiście chyba najbardziej lubię wersie Duet, a z wieksa liczbą osobó wersje Pictures. https://boardgamegeek.com/boardgame/178900/codenames
  • Fury of Dracula - coś podobnego do Deduction tylko z tematyka wapirową... ewidentnie :lol: Fajna zabawa, ale gra bardziej złożona niż Deception https://boardgamegeek.com/boardgame/181 ... th-edition
  • Dead of Winter - tematyka zombie, a gra trochę w stylu Deception gdzie każdy ma swoją 'ukrytą' rolę, bardzo fajna, ale tematyka może być nie dla wszystkich i gra też jest zdecydowanie bardziej złożona od takiego Szeryfa czy Codenames, jednak zabawa bardzo fajna. https://boardgamegeek.com/boardgame/150 ... roads-game lub https://boardgamegeek.com/boardgame/193 ... long-night
  • One Night Ultimate Warewolf - krótka, szybka, fajna gra, super mały filler przed cięższą gra social deduction, my gramy w to np przed grą Deception, ale niestety znów tak naprawdę od 4 https://boardgamegeek.com/boardgame/147 ... e-werewolf
  • Letters from Whitechappel - gra dedukcyjna, nie do końca social deduction, gdzie wcielacie się w zabójce i policjantów, jeden ucieka drudzy gonią. Może być ciekawa, dla mnie osobiście jest ok, i tan naprawdę najlepiej gra na 2 osoby https://boardgamegeek.com/boardgame/599 ... hitechapel
  • Cryptid - Nowa gra, również dedukcyjna jak Listy powyżej, dość fajna, tylko tak jak z Listami nie jest social deduction jak w Deception, tylko bardziej jak gra Masterming, jeśli pamiętasz z lat 90th, niektórym się podoba takie łamigłówkowanie ,niektórym nie, ale co by nie powiedzieć nie są ta 'ekscytujące' rozgrywki pełne pasji jak w Decpetion czy Fury itp. https://boardgamegeek.com/boardgame/246784/cryptid
  • Karaluszek Kłamczuszek Royal - coś super lekkiego na koniec :D szybka i smieszna, dużo blefowania, fajne jest też to że nie ma zwyciescy tylko jeden przegrany, co w grupie/impresie jest fajne i zachęcą by zagrać jeszcze raz, my imprezowo gramy w to często jako taka rozgrzewka i sie podoba bardzo, weż wersje Królewską jeśli ją znajdziesz bo jest po prostu lepsza, czytaj bardziej złożona, ale standardowa wersja też fajna bardzo https://boardgamegeek.com/boardgame/129 ... oker-royal
To tak kilka tytułów tak być dać Ci jakieś wątki do poczytania i rozważenia. Jak sam zauważysz na wpisach BGG większość tych gier, nawet jeśli można grać od 2 osób w zwyższ to rekomendowane jest te 4+, albo odwrotnie tylko 2 (jak np Listy), taki urok tych mechanik.

Daj znać jeśli coś wybierzesz i dobrej zabawy! :D

P.S. podawałem tytuły raczej w originale, ale z tego co wiem większość tych tytułów ma swoja polska edycje, można to sprawdzić na wpisach BGG pod zakładka 'Versions' i tam sa podane edycje regionalne wraz z tytułem w danym kraju, Deception: Murder Hong Kong właśnie wyszedł w polsce pod tytułem Dochodzenie.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: gierrappa »

Od siebie dodam:
- Cyklady - proste, skuteczne i idealne na wejście do bardziej rozbudowanych gier (zakładam że dopiero wchodzisz w ten świat ;)). Budujesz metropolie, rekrutujesz wojsko i walczysz z innymi lub bronisz swoich miast
- Kosmiczne spotkania - nie zagracie w to na 2 osoby (minimum 3) ale w 4/5 to istny majstersztyk jak dla mnie. 100% nagatywnej interkacji gdzie nawet po za swoją kolejką możesz się włączyć do walki i "dokopać" jednej ze stron ;)
-z social deduction/bluffing to świat dysku (trudno dostępny i drogi) ale ma wejść nie długo Nanty Narking (ta sama mechanika tylko ciut inna oprawa graficzna). Każdy realizuje swój ukryty cel i stara się ustalić jakie cele mają inni.

Co do Draculi i Listy z Whitechappel to nie jest to 100% negatywnej interkacji a raczej wszyscy na jednego, przy czym Listy jak dla mnie 100% matematyczna gra więc jeżeli jedna osoba z towarzystwa ma większe zdolności analityczne to łatwo przejmie dowodzenie i może popsuć zabawę reszcie (u mnie tak było) Dracula jest bardziej losowy i nastawiony na "przygodę" i lepiej się sprawdził w moim towarzystwie.
Przy listach grając w 2 osoby to robi się z tego raczej pojedynek umysłów, takie szachy gdzie praktycznie bez słowa przesuwacie pionki po planszy czekając na "mat" z jednej ze stron.
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: capre »

To i ja coś zaproponuję :)
Nie będzie to co prawda deckbuilding, ale:
Godfather: Imperium Corleone - zasady są super proste, 10min max na wytlumaczenie wszystkim co i jak. Sporo negatywnej interakcji jak podkradanie kontroli na obszarach czy odstrzeliwanie gangsterów z wrogiej rodziny... :) dla mnie bardzo przyjemne i pomimo gangsterskiego klimatu, lekkie - pewnie właśnie dzięki przyjemnym zasadom. Trzeba czasami pokminić, ale terraformacja marsa to to nie jest :)
Awatar użytkownika
Bart
Posty: 76
Rejestracja: 23 lip 2018, 12:47
Has thanked: 38 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: Bart »

AnimusAleonis pisze: 13 gru 2018, 11:29
borek5ab pisze: 13 gru 2018, 11:16 Cześć,

poszukuję podpowiedzi w sprawie wyboru gry dla 2-4, która będzie dość lekka, jednak nastawiona na rywalizację i negatywną interakcję.

W gronie znajomych najczęściej gramy w Sabotażystę (hit) bądź w Cytadelę, chcielibyśmy spróbować czegoś nowego, co da nam podobne (albo nawet lepsze) doświadczenia.

Będę wdzięczny za sugestie!
EDIT: Na podstawie tego co napisł warlock poniżej, i ponieważ nie chcę Cie wprowadzać w jakiś błąd, poniższe tytuły są raczej wyłącznie na 4 osoby i nie mają mechaniki typowej negatywnej interakcji tylko bardziej social deduction/bluffing, co moim zdaniem jest ciekawym typem negatywnej interakcji, ale ogólnie chciałem Cię jedynie nakierować na taki typ gier, i z pewnością nie kupuj żadnej z nich w ciemno.

Z mniejszych to The Resistance, od razu z rozszerzeniem, a z bardziej rozbudowanych to Deception: Murder Hong Kong (w polsce pod tytułem Dochodzenie), a z takich bardziej lekkich tematycznie to Szeryf z Nottingham jest ciekawy.

Oczywiście te gry lepiej grają na większa ilość graczy więc nie rekomendował bym ich na 2, a nawet 3, a raczej tylko na 4+ osoby.

EDIT 2: Wiem jaka gra powinna wam podpasować! Escape: Survive from Atlantis! jest super lekka, banalnie łatwe zasady, i dużo negatywnej interakcji/rywalizacji i równie dobrze się gra na 2 jak i 3 jaki i 4 osoby :D
A z takich które są bardzo fajne ale nie do końca pasują do wymogu osobowego, jest Cutthroat Caverns (od 3 graczy) która praktycznie opiera się negatywnej interakcji, lub Ticket to Ride: Nordic Countries (2-3 graczy maksymalnie) która jest bardzo agresywną wersją Wsiąść do Pociągu z dużą ilością negatywnej interakcji.

Zgadzam się z przedmówcą , Escape: Survive from Atlantis! , jest nawet dodatek pozwalający na grę do 6 osób.
Awatar użytkownika
muj_rzłuf
Posty: 25
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 2-4 osób z negatywną interakcją

Post autor: muj_rzłuf »

borek5ab pisze: 13 gru 2018, 11:16 gry dla 2-4, która będzie dość lekka, jednak nastawiona na rywalizację i negatywną interakcję.
Cześć,

Kolejka (+dodatek Ogonek) - nie dość, że musisz się wcisnąć w kolejki do wybranych sklepów, to jeszcze za pomocą kart "przepychanek kolejkowych" musisz wykopsać przeciwników stojących przed Tobą. Inaczej nic nie kupisz, bo w sklepach właściwie niczego nie ma, a towary idą na pniu. Ogonek wprowadza trochę nowych kart przepychanek, Trybunę Ludu dodatkowo modyfikującą zasady w danym dniu tygodnia i wódkę, którą możesz dostać za trzepakiem. Fajna atmosfera, dużo "kłótni". W skrócie to nie takie sobie zwyczajne kupowanie, a walka o zasoby.

Fotosynteza - tu zabawia polega na łapaniu (punktów) światła, za które modyfikujesz swój las. W pierwszej turze gra polega na takim zablokowaniu drzew przeciwnika swoimi, by nie dostał pkt na rozwój; a jednocześnie optymalnym ustawieniu swoich drzew. Nie jest to łatwe bo słońce zmienia pozycje. W drugiej turze modyfikujesz swój las i tu tez można zablokować komuś pole, np. rzucając na pole planszy swoją sadzonkę. Jestem po kilku rozgrywkach i generalnie widzę to tak, że raczej wygrywasz słabością innych graczy, a nie swoją zajbis#ścią.

Obie pozycje są wg mnie lekkie i rodzinne. W obie gry bawimy się z zoną i 13 letnią córą, która cóż powiedzieć, coraz częściej z nami wygrywa :)
ODPOWIEDZ