Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Halloween »

W Talisman pod roznymi nazwami gramy od 20paru lat. Towarzystwo jest juz lekko podstarzale (mid 30ties) i dosc wybredne - bardzo razi nas kreskówkowość bądź zbyt długi setup. Wszyscy to starzy erpegowcy i gra MUSI być osadzaona w uniwersum fantasy,sci-fi bądź horror.

Za co cenimy Talisman :
-możliwość zabijania innych graczy (jak gra się przeciąga to kto przeżyje ten wygrywa)
-sentyment, generic fantasy
-rozgrywka nie jest zbytnio absorbująca pod wzgledem wykonywanych czynnosci (można pogadać, napić się alkoholu)
-szybki i odczuwalny rozwój postaci
-możliwość nieoczekiwanego zginięcia nawet potężnej postaci w ciągu 2 czy 3 tur

Dlaczego nie wypalily
Runebound - arty bardzo dziecinne, rozgrywka zbyt żmudna, skok na kase - mala ilosc postaci.
Descent, Mansions of madness - potrzebny mistrz gry, rozkładanie.
Relic - brak walki miedzy postaciami.
Mage Knight - zbyt nudny, niewciagajacy.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: duulamon »

Jeśli z Relica zrezygnowałeś tylko z powodu braku PvP, to zwróć uwagę, że wprowadza ją dodatek Nemesis.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Goldberg »

No to jestem w takiej samej grupie wiekowej jak wy (no może bliżej 40stki) i powiem tak:
Descent I MoM - przecież grę prowadzi apka , ale fakt descent ma dziecinne grafiki trochę.
AvP? Imho dla mnie w pytkę
Sales& Sorcery to taki klasyk
Spartacus....ahhhh ta mega negatywna interakcja :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: poooq »

Dragon Ordeal.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Rocy7 »

Rzuć okiem na ten przegląd gier http://www.przystole.org/2018/05/07/prz ... h-fantasy/ W Twoim przypadku może sprawdzić się Dragon Ordeal, albo Dungeon Forge.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Halloween »

Nie wyszedł jeszcze Dungeon Forge.
Sawczan
Posty: 45
Rejestracja: 13 lut 2019, 11:52

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Sawczan »

I tutaj wchodzę ja, cały na biało.
Właśnie chciałbym taka grę stworzyć, która sprostala by wszystkim wymaganiom założyciela posta, jak już będę miał gotowy prototyp odzywać się? Czy prototypy was nie interesują bez porządnych klimatycznych grafik chociażby potworów czy postaci?
Sprzedam: Warhammer Inwazja, Gateway Driver.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Halloween »

Żeby ktoś gre sobie wydrukował to grafiki sa absolutnie potrzebne. Ale to chyba można robić open source na użytek domowy i po prostu kopiowac arty z internetu.
Sawczan
Posty: 45
Rejestracja: 13 lut 2019, 11:52

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Sawczan »

No i tutaj wchodzi to słynne chyba, nie jestem prawnikiem i nie znam się, dlatego nie wiem też o co mógłbym zostać posądzony przy wykorzystaniu takich grafik, chociaż zebrałem sobie dobrą kolekcję.
Sprzedam: Warhammer Inwazja, Gateway Driver.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1380
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Brylantino »

Możesz spokojnie je stosować do prototypów itp. Nikt się nie przyczepi o prawa autorskie, dopóki nie otrzymujesz korzyści majątkowych z wykorzystania tych grafik.
Sawczan
Posty: 45
Rejestracja: 13 lut 2019, 11:52

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Sawczan »

Bardzo dziękuję za podpowiedź, w takim razie to znacznie ułatwi sprawę.
Aczkolwiek do prototypu w wersji z grafikami jeszcze trochę brakuje, bo jeszcze masa testów bez grafik mnie czeka.
Sprzedam: Warhammer Inwazja, Gateway Driver.
Darkstorm
Posty: 848
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 202 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Darkstorm »

Halloween pisze: 22 gru 2018, 15:49
, Mansions of madness - potrzebny mistrz gry, rozkładanie.
Spróbujcie drugą edycję. Aplikacja pełni rolę mistrza gry a rozkładania w zasadzie nie ma (kafle terenu dorzucacie w miarę eksploracji). Jeżeli nie jesteście ortodoksami uważam, że aplikacja nie powinna Wam przeszkadzać.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Halloween »

Darkstorm pisze: 03 mar 2019, 18:00
Halloween pisze: 22 gru 2018, 15:49
, Mansions of madness - potrzebny mistrz gry, rozkładanie.
Spróbujcie drugą edycję. Aplikacja pełni rolę mistrza gry a rozkładania w zasadzie nie ma (kafle terenu dorzucacie w miarę eksploracji). Jeżeli nie jesteście ortodoksami uważam, że aplikacja nie powinna Wam przeszkadzać.
Aplikacje w planszówkach są niezgodne z Koranem.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Halloween »

Sawczan pisze: 22 lut 2019, 14:13 Bardzo dziękuję za podpowiedź, w takim razie to znacznie ułatwi sprawę.
Aczkolwiek do prototypu w wersji z grafikami jeszcze trochę brakuje, bo jeszcze masa testów bez grafik mnie czeka.
Jak idzie? Pierwsze miesiace projektu sa kluczowe jezeli teraz nie uda sie zrobic widocznych postepow to jest duze ryzyko porzucenia pomyslu.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Grellenort »

Niestety, takich planszowych, niekooperacyjnych sandboxów przygodowych zbyt wielu na rynku nie ma. Nie wiem dlaczego i bardzo ubolewam, gdyż są fajniejsze niż kickstarterowe dungeon crawlery z toną plastiku...
Polecane jeszcze bywają Xia: legend of a drift system oraz Kupcy i Korsarze (obecnie niełatwi do kupienia w wersji PL). W obu kierujemy załogą czegoś, jednak nadal jest są to przygodówki. W pierwszą nie grałem, drugą zaś z czystym sumieniem mogę polecić (choć potrafi trochę potrwać przy nieśpiesznych graczach).
Sawczan
Posty: 45
Rejestracja: 13 lut 2019, 11:52

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Sawczan »

Halloween pisze: 14 kwie 2019, 14:11
Jak idzie? Pierwsze miesiace projektu sa kluczowe jezeli teraz nie uda sie zrobic widocznych postepow to jest duze ryzyko porzucenia pomyslu.
Teraz idzie słabo, bo miałem dużo innych rzeczy na głowie, do końca maja jeszcze wszystkie inne sprawy odkładam, a od czerwca wznawiam projektowanie.
Właściwie mam już całą instrukcje, postaci, mechanike ale wiem, że sporo będę zmienial, jeśli chodzi o rozwój postaci, żeby dać więcej decyzji graczowi.
Niestety nie mam jeszcze prototypu i tym bardziej nie mam kiedy go zrobić, nie mówiąc o czasie N testy. Mieszkam teraz blisko Warszawy, także wybiorę się pewnie w czerwcu do grupy Monsoon.
Sprzedam: Warhammer Inwazja, Gateway Driver.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Halloween »

Sawczan pisze: 12 maja 2019, 11:57
Halloween pisze: 14 kwie 2019, 14:11
Jak idzie? Pierwsze miesiace projektu sa kluczowe jezeli teraz nie uda sie zrobic widocznych postepow to jest duze ryzyko porzucenia pomyslu.
Teraz idzie słabo, bo miałem dużo innych rzeczy na głowie, do końca maja jeszcze wszystkie inne sprawy odkładam, a od czerwca wznawiam projektowanie.
Właściwie mam już całą instrukcje, postaci, mechanike ale wiem, że sporo będę zmienial, jeśli chodzi o rozwój postaci, żeby dać więcej decyzji graczowi.
Niestety nie mam jeszcze prototypu i tym bardziej nie mam kiedy go zrobić, nie mówiąc o czasie N testy. Mieszkam teraz blisko Warszawy, także wybiorę się pewnie w czerwcu do grupy Monsoon.
Jestesmy rok starsi. Ruszylo cos z projektem?
Awatar użytkownika
Midarktemp
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2019, 17:03
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Midarktemp »

Halloween pisze: 22 gru 2018, 15:49
Relic - brak walki miedzy postaciami.
Trochę śmiem się nie zgodzić, gdyż o ile podstawka oferuję interakcję między graczami na bazie podkładania sobie świń (podbieranie zasobów wpływów, sprzymierzeńców, broni, wysyłanie gracza na inne pola bądź ściąganie go do siebie by pomógł w walce itd. itp.) niektóre klasy wręczy mają umiejętności które się opierają na takich zagraniach. Tak dodatek Nemezis wprowadza realnie siły chaosu w które mogą wcielić się inni gracza. Ponadto zarówno dodatek Nemezis, jak i Komnaty Terry dają do dyspozycji graczy potężne karty które jednak czynią z nich Apostatów i w tedy takich graczy można normalnie atakować. Ja od Talizmana się odbiłem ze względu na losowość (klimat był świetny) ale Relic dzięki licznym rozwinięciom i udoskonaleniom (karty mocy które można zagrywać na trzy sposoby, sprzymierzeńcy, tytułowe Relikty itd) sprowadza losowość gry w ciągu pierwszych 30 min do (moim mniemaniu) minimum. Kluczem są tu oczywiście wspomniane przeze mnie kart i sprzymierzeńcy jak i umiejętności klasowe niektórych bohaterów które trzeba po prostu dobrze wykorzystywać i pamiętać o nich.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Halloween »

Midarktemp pisze: 18 cze 2020, 09:37
Halloween pisze: 22 gru 2018, 15:49
Relic - brak walki miedzy postaciami.
Trochę śmiem się nie zgodzić, gdyż o ile podstawka oferuję interakcję między graczami na bazie podkładania sobie świń (podbieranie zasobów wpływów, sprzymierzeńców, broni, wysyłanie gracza na inne pola bądź ściąganie go do siebie by pomógł w walce itd. itp.) niektóre klasy wręczy mają umiejętności które się opierają na takich zagraniach. Tak dodatek Nemezis wprowadza realnie siły chaosu w które mogą wcielić się inni gracza. Ponadto zarówno dodatek Nemezis, jak i Komnaty Terry dają do dyspozycji graczy potężne karty które jednak czynią z nich Apostatów i w tedy takich graczy można normalnie atakować. Ja od Talizmana się odbiłem ze względu na losowość (klimat był świetny) ale Relic dzięki licznym rozwinięciom i udoskonaleniom (karty mocy które można zagrywać na trzy sposoby, sprzymierzeńcy, tytułowe Relikty itd) sprowadza losowość gry w ciągu pierwszych 30 min do (moim mniemaniu) minimum. Kluczem są tu oczywiście wspomniane przeze mnie kart i sprzymierzeńcy jak i umiejętności klasowe niektórych bohaterów które trzeba po prostu dobrze wykorzystywać i pamiętać o nich.
Mam Relica z dodatkami. Jest bardziej przemyslany jak Talisman ale wcale nie tak duzo grywalniejszy jakby to wynikalo z Twojej wypowiedzi. Talisman ma duza przewage pod wzgledem ilosci dodatkow.
Awatar użytkownika
Midarktemp
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2019, 17:03
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywy dla Talismana (nie Runebound)

Post autor: Midarktemp »

Może i tak ale z tego co pamiętam to wiele osób chwali Relic właśnie za to, że żeby mieć taki poziom gry w Talizmanie trzeba zakupić co najmniej trzy dodatki więc wychodzi na to sam. W sumie nie bo Relic idzie dostać ponizej 150 zaś Talizman to okolo 200 i kazdy dodatek okolo 100-150 więc nawet pod względem ceny jak i zawartości Relic wychodzi znacznie lepiej.
ODPOWIEDZ