Jaki tytuł dla początkujących

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: addekk »

Cześć, pomału się zarażam graniem w planszówki, dostałem niedawno gre Catan i sprawia mi super frajdę, szukam czegoś o równie prostej mechanice, aby znajomi bądź rodzice dość szybko mogli załapać zasady, ale żeby też wiedza o grze nie dawała mi jakiejś ogromnej przewagi.
Ogólnie mechanika świata, surowców, handlu jak najbardziej mi się podobają i teraz, czy lepiej iść w dodatki do Catana, czy raczej myśleć nad inną ciekawą planszówką?
Co polecacie?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 991 times
Been thanked: 433 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: KurikDeVolay »

7 cudów świata, albo 7 cudów świata pojedynek. Proste, spektakularne (a co, karcioszkami wznosimy miasto!), sprawia ogrom frajdy każdemu. No i te cuda...
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Koziełło »

Nie będę odkrywczy, ale Wsiąść do pociągu (aka Ticket to Ride) jako gateway zawsze zadziałało - w każdym składzie.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 457
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Zaan84 »

A ja zawsze radzę żeby od początku tworzyć zróżnicowaną kolekcję gier. Jak masz Catana to teraz może coś abstrakcyjnego np Azul. Tak żebyś Ty jak i Twoi współgracze mogli spróbować innego rodzaju gier. Albo może coop - Pandemia.
Jeżeli jednak mocno upierasz się przy surowcach i budowaniu to dobrym pomysłem może być Concordia lub Marco polo.
PS. Albo śmiesznie tania obecnie Santa Maria.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: siekan »

addekk pisze: 28 gru 2018, 12:07 aby znajomi bądź rodzice dość szybko mogli załapać zasady, ale żeby też wiedza o grze nie dawała mi jakiejś ogromnej przewagi.
Idealnie pasuje mi tu klasyk, czyli Wsiąść do Pociągu: Europa, lub jeżeli bardziej w stronę rodziców to Kolejka. Obydwie mega proste zasady, a dodatkowo w Kolejce można poczuć klimat PRL :)
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Koziełło »

Zaan84 pisze: 28 gru 2018, 12:38 (...)Jeżeli jednak mocno upierasz się przy surowcach i budowaniu to dobrym pomysłem może być Concordia lub Marco polo.
(...)
Żadnej z tych pozycji nie potraktowałbym jako pozycji dla początkujących. Szczególnie Marco Polo. Choć Bogiem a prawdą nie przychodzi mi na szybko do głowy nic o przetwarzaniu zboża na chleb i krów na kotlety, co mógłbym polecić początkującym :mrgreen:
Z budowaniem już łatwiej - Nowy Jork 1901, Alhambra, Park Niedźwiedzi...
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: matten »

Ja polecam 7 Cudów Świata: Pojedynek i Splendor. Splendor ma krótkie i proste zasady, da się w niego pograć w większym gronie i w moim mniemaniu bardzo dobrze sprawdza się jako gra na początek przygody z planszówkami. 7CŚ:P ma dużo obszerniejszą instrukcję i jest dedykowany rozgrywce dwuosobowej.
PS. Do głowy przychodzą mi jeszcze Osadnicy: Narodziny Imperium, ale to już nieco większa gra - dłuższy setup, dłuższe partie, obszerniejsza instrukcja. Jeśli nie stanowi to przeszkody, to też można ją wziąć pod uwagę.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
Katia
Posty: 127
Rejestracja: 12 lut 2018, 15:48
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Katia »

Jeśli chodzi o prostotę zasad, to polecam "Pandemię".
3trolle - 6%
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: shivetay »

Wyspa Skye. Idealnie dla początkujących :)
RafalRafal
Posty: 12
Rejestracja: 09 lis 2018, 17:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: RafalRafal »

Splendor , 7 cudów świata
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: anna26 »

Carcassone/ Festiwal lampionów, / kakao Splendor, Pandemia, Patchwork / ogródek, epoka kamienia
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Rigidigi »

Moje propozycje z typu kupisz i się nie zawiedziesz:
Wsiąść do pociągu
Splendor
Azul
Carcassonne
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: addekk »

Dobra panowie, zdecydowałem się na grę wyspa Skye(podoba się mega),
idąc za waszym głosem, że warto mieć różnorodność w kolekcji planszówek szukam czegoś innego niż Catan czy wyspa Skye,
teraz pytanie, Azul czy Splendor, co next?
I ogólnie jakie gry godne polecenia z dosyć tanich wydań, bo myślę, że nie ma co narazie przesadzać?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Gosiek »

Z w miarę tanich klasyków na początek, to ja bym poleciła zerknąć na K2 (must have jak lubisz tematykę górską), a do grania w 2 osoby Neuroshima Hex - genialny pojedynek na planszy; z wcześniej już wspominanych Wsiąść do pociągu: Europa i 7 cudów świata.
Z niedrogich gier, które nie mają zbyt długich i trudnych zasad zawsze polecam Obecność - gra karciana typu jeden kontra wszyscy osadzona w klimatach SF, można zagrać i w 2 i w 4, 5 czy 6 osób i w każdym składzie dobrze się bawić.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2019, 00:14 przez Gosiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Jareks1985 »

Jak już kilka osób napisało

Zacznij od
1.wsiąść do pociągu europa.
2.splendor
3.patchwork
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Kilson »

Nie rozumiem fenomenu splendoru.
Można to potraktować jako gateway do wprowadzenia nowych graczy, i wiem że sporo osób ją chwali, ale tak na prawdę za co? Ja zagrałem chyba 2 razy i raczej nie zaproponowałbym tej gry na stół. Nic mnie w tej grze nie zaciekawiło. Ani oprawa, ani mechanika, ani tematyka. Zasady proste, ale dziewczyny z którymi grałem i tak dopiero pod koniec rozgrywki załapały o co chodzi.
Z mojego doświadczenia na start to pociągi podobają się wszystkim - niemal bez wyjątku. A sam też z przyjemnością w nie zagram od czasu do czasu, mimo że lubię bardziej zaawansowane gry.
Np. u mnie w ciężko było namówić do grania moją żonę i mamę, a później same upominały się o grę w tajniaków/sabotażystę/ticket to ride.
basickak
Posty: 214
Rejestracja: 09 lip 2015, 12:32
Lokalizacja: R-ce, D-ca
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: basickak »

Ja z kolei nie rozumiem fenomenu pociągów (podobnie zresztą jak robinsona, którego chętnie odsprzedam). Jeśli pociągi to małe i szybki Nowy jork. Natomiast Splendor od pierwszej gry polubiła moja mama, gra też mój bratanek od 6 roku życia, a więc spora rozbieżność, a i tak ciągle wracamy.
Z niedawno wydanych może Wyspa szamana, chatka z piernika
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Elo »

Wsiąść do pociągu jest grą które z dużym prawdopodobieństwem się spodoba. Osobiście nie miałem sytuacji, żeby ktoś zagrał i stwierdził, że słaba gra. Zasady są bardzo proste, gra jest dość szybka i ma się poczucie tworzenia czegoś i rywalizacji. Negatywnej interakcji też prawie nie ma, bo jeśli już to raczej przez przypadek. Polecam Ci też zainteresować się Cykladami, które są już trochę bardziej skomplikowane, jednak na tyle niewiele, że można ją traktować jako grę dla początkujących. Ostatnio miałem dwie rozgrywki w trójkę, z czego jedna osoba nie znała gry i dwa razy wygrała ;) A sama rozgrywka jest szybka, prosta, ale decyzje które należy podejmować pozwalają się wciągnąć w grę. No i jest to coś innego niż te które poznałeś/bierzesz pod uwagę.
JAREK_AA
Posty: 100
Rejestracja: 22 lut 2016, 16:33
Been thanked: 1 time

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: JAREK_AA »

Istanbul Kosciany bardzo prosty na 4 osoby z tlumaczeniem zasad 25 min max :)
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: addekk »

7 cudów świata + dodatek Babel za 150zł, dodatek nówka, warto?
Weźże chodźże grać BGG
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Golfang »

Kilson pisze: 04 sty 2019, 11:23 Nie rozumiem fenomenu splendoru.
Dla mnie to genialna gra - prosta, łatwa w wytłumaczeniu i regrywalna i co ważne szybka (rozgrywka w 3 czy 4 osoby - 30 minut). Dokupiłem dodatek Miasta i jest jeszcze lepiej... Jako wprowadzenie do gier ogólnie jest to pozycja idealna. Ilekroć gramy z kimś nowym - tłumaczenie zasad nie trwa dłużej niż 10 czy 15 minut! Gram najczęściej z moją 11 letnią córką - która właściwie tylko w to chce ostatnio grać (albo pociągi) i muszę przyznać, że czasem wygrywa bez mojej pomocy...
Wiadomo, że ludzie mają różne gusta i nie każda gra jest dla każdego. Ja przyznaję, że pomimo, że mam dużo tytułów bardziej skomplikowanych, bardzo lubię grać w Splendor.
----------------
10% flamberg.com.pl
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: Khag »

Ja bym polecił azul. Mega niski próg wejścia. Wyjasnjasz zasady w dwie minuty, pomoc trzeba tylko przy liczeniu punktów. Świetne wykonanie i wg. Mnie ciekawsza znacznie od TTR, i te mozaiki.
Poznań i okolice.
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Jaki tytuł dla początkujących

Post autor: kropka75 »

Z prostych do zrozumienia, lekkich i przyjemnych, ja polecam:

Kakao
Epoka kamienia
Via Nebula

z pociągów - Europa, Dookoła Świata (dla tych, którzy grali w Europę, bo nie wszystkie zasady są w niej powtórzone)

Może coś jeszcze dorzucę, bo idzie do mnie 5 pudełek. Testerem będzie mój syn. I moja cierpliwość, przy czytaniu instrukcji. ;)
ODPOWIEDZ