Klany Kaledonii czy Viticulture EE

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
verminaard
Posty: 31
Rejestracja: 06 sty 2010, 20:12

Klany Kaledonii czy Viticulture EE

Post autor: verminaard »

Hej.
Zastanawiam się nad średnio-zaawansowaną grą worker placement. Zrobiłem mały research i w sumie interesują mnie 2 tytuły:
- Viticulture EE (ewentualnie z dodatkiem Tuscany EE)
- Klany Kaledonii

Próbowałem znaleźć na zagranicznych forach takie zestawienie, ale niestety nie znalazłem.
Możecie mi pomóc w wyborze? Nie jestem zapaleńcem gier ekonomicznych/worek placement, ale z racji iż w każdej szanującej się kolekcji trzeba mieć taki tytuł (no i czasami od Święta mam ochotę zagrać w tego typu grę) to postanowiłem właśnie moją kolekcję uzupełnić. Z gier podobnych posiadam Epokę Kamienia, ale traktuję ją bardziej jako gateway game niż konkretny tytuł.

Pozdrawiam i dziękuję.
Maciej
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Klany Kaledonii czy Viticulture EE

Post autor: ArnhemHorror »

Jeśli kryterium ma być mechanizm "worker placement", to wybór jest prosty, ponieważ Klany Kaledonii tego mechanizmu nie posiadają. Jeśli nie jest to warunek konieczny, to niestety nie pomogę, ponieważ nie grałem w Viticulture EE. Z gier z mechanizmem "worker placement" polecam osobiście Alchemików oraz Tzolkina.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Klany Kaledonii czy Viticulture EE

Post autor: KrzysiekL »

Z worker placementów polecam:

1. Godfather!!!
2. 51. Stan
3. Gallerist (dużo bardziej zaawansowany)

W Viticulture niestety nie grałem. :(

Pod tym linkiem lista średniozaawansowanych (2.5-4/5) gier z mechaniką worker placement posortowana według rankingu na ogólnej liście gier w BoardGameGeek:

https://bit.ly/2EXZDDc

Tylko uprzedzam, że tak jak uwielbiam mechanikę worker placement, tak gier Uwe Rosenberga nie znoszę i nie rozumiem ich wysokiej pozycji w rankingu. ;)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Klany Kaledonii czy Viticulture EE

Post autor: Lothrain »

W ile osób będziesz grał? Na 2 osoby chyba ciekawsze jest Viticulture - niektórych tylko denerwują losowo wchodzące karty, które mogą podpasować lub nie, natomiast sama rozgrywka jest klimatyczna i przyjemna. Na więcej osób błyszczy z kolei mechanika Klanów, choć ta gra jest jednak bardziej powtarzalna (ale i tak zauważyłbyś to po wielu rozgrywkach). Tak naprawdę obie warte sprawdzenia.
verminaard
Posty: 31
Rejestracja: 06 sty 2010, 20:12

Re: Klany Kaledonii czy Viticulture EE

Post autor: verminaard »

wilecki pisze: 31 gru 2018, 09:32 Jeśli kryterium ma być mechanizm "worker placement", to wybór jest prosty, ponieważ Klany Kaledonii tego mechanizmu nie posiadają. Jeśli nie jest to warunek konieczny, to niestety nie pomogę, ponieważ nie grałem w Viticulture EE. Z gier z mechanizmem "worker placement" polecam osobiście Alchemików oraz Tzolkina.
Ha! Touche!
Dlatego pewnie nie mogłem znaleźć zestawienia tych dwóch gier. Czyli teoretycznie obie gry można posiadać w swojej kolekcji :) Dzięki :)
ODPOWIEDZ