Które kafelki kupic?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Które kafelki kupic?

Post autor: grucha »

Zastanawiam sie nad kupnem gry polegajacej na dokladaniu kafelkow.Mam juz samuraja i bardzo mi sie podoba,mam rowniez neuroshime i ja rowniez oceniam pozytywnie, natomiast carcassone zdecydowanie odpada.

Jak narazie biore pod uwage Tygrys i Eufrat i Reef Encounter, nie wiem czy jest jeszcze cos godnego uwagi. ktora z tych gier jest lepsza/ciekawsza/bardziej zywotna , czy sa podobne w startegii czy moze zupelnie rozne i warto by miec obiue :D.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 357 times
Been thanked: 250 times

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: Deem »

Można jeszcze zwrócić uwagę na Taluvę aczkolwiek moim zdaniem nie dorasta ona do pięt żadnemu z wyżej wymienionych tytułów.

Zarówno TiE jak i Reef Encounter to gry ciężkie i wymagające, ale na tyle różne, że warto zagrać w każdą z nich. W dodatku obie bardzo fajnie się skalują. RE zdecydowanie mocniej miażdży czaszkę pomimo teoretycznie lightowego klimatu.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: Furan »

Nie znam się, więc bardzo chętnie się wypowiem.

Nie wiem jakie przełożenie na rzeczywistą rozgrywkę mają partie internetowe, ale mam za sobą ok. 16 gier na spielbyweb w RE.
Na początku można zwariować - o rany, tym zjem tu, siam owam, a potem przyblokuję ten kolor, a potem... itd. Przy 2-3 partii wszystko jest bardzo intuicyjne. Każda kolejna rozgrywka była odkrywaniem (zazwyczaj bardzo bolesnym :) ) nowych możliwości - np. zjeść papugorybą cokolwiek, a potem wzmacniać jeden kolor, przywalić nim z grubej rury. Różnie, różniście. Jednak nie jest tak różowo, jak różowe są niektóre korale. Zauważyłem, że sporo gier okazuje się być mocno pozycyjnymi. Siadamy dwoma swoimi krewetkami, jedna obok drugiej. I raz po raz próbujemy nadgryźć, to tu, to tam przeciwnika. Oczywiście - jest na to sposób. Trzeba ,,nadciąć" fragment jednego korala przeciwnika - drugim (też jego), postawić na takim ogryzku krewetkę i teraz się w jedną ze stron rozbudowywać.
Nie wiem, czy w realu fajne jest żonglowanie kostkami polipów, na zmianę z koralami (zamiana śmieci sprzed ekranika) - widać to nieźle u Scotta.
Nie wiem też ile tak na prawdę trwa namyślanie się przed ruchem.
Tak, czy inaczej ze względu na - między innymi na domowych współgraczy - i coraz mniejszą dynamikę moich rozgrywek porzuciłem myśl o zakupie RE. Przynajmniej na razie.

No. To się nagadałem. Polecam spróbować kilka partyjek na spielbyweb (najlepiej 2os).

Z kafelkowców - coś co będzie (to moje indywidualne odczucie, po czytnięciu instrukcji - też nie grałem) łączyło RE z T&E (i wydaje się być bardziej dynamiczne) jest.... Gheos :D.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: mst »

IMHO wszystkie wymienione w tym wątku gry (E&T, RE, Taluva, Gheos) są b.dobre ale dwie pierwsze jednak zdecydowanie cięższe i dające więcej możliwości rozbudowanej rozgrywki. Za to wszystkie powinny przypaść do gustu graczom lubiącym dużą interakcję i agresywną grę (zwłaszcza Gheos :twisted: ).
Możesz też rzucić okiem na Tongiaki.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: Jarek B. »

Polecam mojego ulubionego kafelkowca - Tikal. Co prawda kafelki są odwracane a nie dokładane, ale gra jest świetna.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: bogas »

Ja zdecydowanie polecam Reef Encountera, ale jak bardz obym nie lubił Knizii to TiE też jest zacną grą.
Ja wspomniałbym jeszcze o innym lżejszym kafelkowcu - Alhambrze. Nie jest tak wymagająca jak dwie powyższe, ale nie jest też znowu taka prosta. My z żoną w Alhambrę często pogrywamy, ale najbardziej cenimy Reefa.
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: grucha »

Tikala mam, nie wiem czemu jakos nie pomyslalem o nim w kontekscie dokladania kafelkow.
Taluva i Alhambra raczej do mnie nie przemawiaja. Nie wiem jeszcze co to Gheos i zaraz poszukam wiadomosci na ten temat. Natomiast wlasnie chodzi mi o to zeby gra nie byla zwykla lekka planszowka rodzinna.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: mst »

Alhambra IMHO to nieomal wzorzec planszówki rodzinnej poza tym na pograniczu klasycznej gry kafelkowej (cokolwiek by to miało znaczyć :wink: ). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: Jarek B. »

Niedawno sporo dobrego słyszałem na temat gry Lost Valley. Niestety sam jeszcze w nią nie grałem.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: bogas »

Jarek B. pisze:Niedawno sporo dobrego słyszałem na temat gry Lost Valley. Niestety sam jeszcze w nią nie grałem.
Racja. Zapomniałem o Lost Valley. Bardzo sympatyczna gra, tyle że przy 2 graczach gra sporo traci. Ale już od 3 w górę zabawa przednia. No i cena bardzo atrakcyjna.
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Które kafelki kupic?

Post autor: Filip z Lublina »

a ja się zapytam o bisona;)
dobry jest?
ODPOWIEDZ