Gra w stylu Escape Room

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Gra w stylu Escape Room

Post autor: Pieter1989 »

Tak jak w temacie.
Szukam gry a'la escape room. Gra dla faceta,30lat, ma na swoim koncie stworzony własny pokój, więc myślę, że planszówka w podobnym klimacie byłaby spoko opcją. Ważne żeby była po polsku w pełni.
Ewentualnie pytanie czy zamiast jakiegoś Escape Roomu wybrać Detektywa? Zdaję sobie sprawę, że to niekoniecznie tożsame tematy, ale może jednak detektyw jest lepszą opcją niż jakikolwiek Escape Room?
Mile widziana oferta z linkiem do konkretnego sklepu w którym będzie szybka dostawa gdyż czas jest tutaj ważny:)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: garg »

Tak na szybko, masz trzy serie do wyboru: Exit, Unlock i Escape Room od Foxgames. Są już wątki na ten temat i możesz poczytać więcej. Są też pojedyncze gry (od Trefl, FoxGames itp.), ale one też są opisane w tych wątkach.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: Gosiek »

Dobre recenzje zbiera też Escape Tales: Rytuał przebudzenia - gra w której masz nie tylko zagadki ale i dość rozbudowany aspekt fabularny i kilka możliwych zakończeń.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: Pieter1989 »

A którąś z wskazanych przez ciebie byś polecił szczególnie? Exit, Unlock czy Escape Room? Może powinienem dodać, że osoba, której chcę to kupić nie jest jakiś wielkim graczem, raczej od czasu do czasu, a zależy mi bardziej na pokazanie planszowej wersji tego, co on sam też stworzył w formie prawdziwego pokoju.
Myślałem też jeszcze o Escape Tales: Rytuał Przebudzenia, ale no...nigdy nie grałem żadną grę zbliżoną do Escape Roomu...
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: siekan »

Cała seria Exit - fantastico :)
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: szurubur »

Aż dziw, że nikt nie wycofał ze sklepów gier z serii escape room ;p

Escape tales rytułał przebudzenia ponoć jest fajny.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: koczkodan »

niezly timing na tego typu gre
szurubur pisze: 09 sty 2019, 08:28 Aż dziw, że nikt nie wycofał ze sklepów gier z serii escape room ;p
od gry planszowej jeszcze nikt chyba nie zginal
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: MichalStajszczak »

koczkodan pisze: 09 sty 2019, 10:47 od gry planszowej jeszcze nikt chyba nie zginal
Niby tak, ale np. film Escape Room, którego polska premiera była zapowiadana na 11 stycznia, został wycofany z kin.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: Apos »

Ograłem Escape Tales Rytuał Przebudzenia, 3 gry z serii Exit, Unlock! oraz Time Stories (które można pod to podciągnąć), a zarazem bywam w RL Escape Roomach.

Z tych tytułów wybierałbym pomiędzy Exit, a Escape Tales - pierwszy tytuł najbardziej oddaje klasyczne pokoje zagadek, ale z twistem, ponieważ niszczymy albo manipulujemy elementami gry, czasami burząc czwartą ścianę. Poziom zagadek jest wysoki i zrównoważony.

Rytuał Przebudzenia to natomiast połączenie "Escape" Roomu z "Tales" story - historią podobną do tej z gier komputerowych od Telltales albo interaktywnego odcinka Black Mirror, gdzie mamy często decyzję fabularną. Oprócz fajnych zagadek, dobrze zaprojektowanych oraz interesujących, mamy wciągającą fabułę oraz kilka zakończeń - to wyróżnia ten tytuł od klasycznego Escape Rooma, gdzie jest jedno zadanie i jedno wyjście

Unlock! nie zrobił na mnie takiego wrażenia swoją formułą, jest poprawny, ale bez szału.

Time Stories - to bardziej przygodówka i najlepiej się sprawdza w ekipie 4 osobowej. Są zagadki, jest fabuła, ale występuje również walka.
Awatar użytkownika
Nedo
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:46
Kontakt:

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: Nedo »

Ja ostatnio przeszedłem jeden z escape roomów of FoxGames. To był pierwszy tytuł tego typu u mnie. Ogólnie poziom zagadek jak i wkręcenia się w tytuł był całkiem ok, umysł się rozjaśniał co chwilę o nowe pomysły i było sporo dyskusji nad niektórymi zagadkami. Gra na plus, ale jakoś ten format rozgrywek mnie nie przekonuje - jednak dla fana escape roomów może być jak najbardziej :)
naGranie - kanał YouTube
Pierwsza gra: Gejsze
Ulubiona: 7 Cudów Świata
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: kmd7 »

Przychylam się do zdania Aposa. Najlepszy mix opowieści i zagadek to Escape Tales: Rytuał przebudzenia. Jeszcze co prawda nie skończyłem Rytuału, bo nie możemy się zebrać, aby zakończyć, ale już w tym momencie myślę, że mogę tak powiedzieć. Z tym, że zagadki nie były jakoś przesadnie trudne, jak do tej pory. Natomiast trochę męczące jest skakanie między paragrafami, bo w ferworze rozwiązywania zagadek czasem zapominaliśmy, który z nich rozpatrujemy. Pomogło zapisywanie ciągu paragrafów na kartce :D.
Jeśli natomiast priorytetem mają być zagadki, to najbardziej zróżnicowane i stosunkowo najtrudniejsze są w serii Exit. A niszczenie elementów gry można obejść, sam odsprzedałem w stanie idealnym wszystkie Exity, które miałem (czyli chyba 6).
Stosunkowo najmniej zabawy dostarczyła mi Podróż w Czasie od Fox Games. Aczkolwiek to nie jest zła gra, podejrzewam, że zagrałem zbyt szybko po innych grach tego typu i czułem przesyt.
Unlock jest fajne, ale w moim odczuciu zbyt duży procent zagadek polega na wypatrywaniu elementów na kartach.
Time Stories to raczej gra w opowiadanie historii, niż rozwiązywanie typowych zagadek ER. Gra jest świetna, ale to nie ER na planszy. Podobnie Detektyw - polecam, tym niemniej to inny typ rozrywki niż seria Exit czy Escape Tales.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: Pieter1989 »

No timing rzeczywiście "trafił"...No, ale nic nie poradzimy na to...
Dzięki za odpowiedzi. Chyba skłaniałbym się ku Escape Tales: Rytuał Przebudzenia. Mam tylko jeszcze pytanie (może głupie, ale naprawdę nie śledzę gier tego typu właśnie) : na zdjęciach poglądowych (chociażby rebel, empik) widnieje pudełko Escape Tales: The awakening. Ta gra jest po polsku?
Awatar użytkownika
snoopek
Posty: 34
Rejestracja: 09 wrz 2010, 14:58
Been thanked: 1 time

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: snoopek »

A może Room 25? Może nie jota w jotę escape roomów, ale jednak temat trochę zbieżny.
Mieszkam w Bieszczadach i nie mam z kim grać. Help!
Lista gier "na stanie"
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: Apos »

Pieter1989 pisze: 09 sty 2019, 16:00 No timing rzeczywiście "trafił"...No, ale nic nie poradzimy na to...
Dzięki za odpowiedzi. Chyba skłaniałbym się ku Escape Tales: Rytuał Przebudzenia. Mam tylko jeszcze pytanie (może głupie, ale naprawdę nie śledzę gier tego typu właśnie) : na zdjęciach poglądowych (chociażby rebel, empik) widnieje pudełko Escape Tales: The awakening. Ta gra jest po polsku?
Tak, jest w pełni po polsku. http://i-szop.pl/szukaj/1/rytua%B3+przebudzenia

Jedną rzecz o której nie wspomniałem, a warto dodać: Escape Tales wymaga smartphone'a, tabletu albo komputera - medium do otwarcia strony www do rozwiązywania zagadek oraz ukończenia gry. Moim zdaniem jest to bardzo poręczne, wygodne i bardzo fajnie działa, ale wiem, że dla niektórych planszówkowiczów takie rozwiązania są niczym płachta na byka.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: kmd7 »

W przypadku Rytuału poziom "uelektronicznienia" rozgrywki dla mnie jest do zaakceptowania (to nie Kroniki Zbrodni) - w aplikację wpisujemy kody rozwiązań oraz ewentualnie zerkamy w podpowiedzi z bardzo przydatną funkcją sprawdzenia, czy mamy wszystkie karty potrzebne do rozwiązania zagadki. I po zainstalowaniu na smartfonie aplikacja może działać offline.
Eh, chociaż z drugiej strony Exit podpowiedzi ma w kartach ...
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: p_olo86 »

Rozegrałem 6 gier z serii Exit, 3 z serii Escape room i Escape Tales i jak dla mnie najlepszy Exit najbardziej różnorodne zagadki, Escape Tales ma bardzo fajną fabułę ale 80% zagadek to zagadki matematyczne w stylu policz elementy lub dodaj coś do czegoś.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: Pieter1989 »

Dzięki jeszcze raz za odpowiedzi. Zdecydowałem się na Escape Tales. Zobaczymy co powie jak zagra. A może jak zagramy?Czas pokaże:)
Nie zmienia to faktu, że chyba będę musiał też jakąś jedną grę chociaż tego typu spróbować żeby mieć choć odrobinę własnego zdania w temacie.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra w stylu Escape Room

Post autor: autopaga »

Jako kolejna osoba która rozegrała, escape tales, exity, unlocka i time stories. Escape tales polecam na początek, ponieważ zagadki są faktycznie innego rodzaju bardziej matematyczne, ale historia i żetony akcji robią robotę, a druga sprawa że jest ich dwa razy tyle albo i lepiej niż w innych grach. W exitach potrafiłem się zaciąć nad jedną zagadką na godzinę albo i dłużej, plus niszczenie gry dla mnie to największa udręka, nie jestem w stanie tego robić, więc kserowanie przynajmniej książeczki na dzień dobry jest upierdliwe.

System unlocka wydaje się najbardziej niedopracowany. Aczkolwiek kilka zagadek było kapitalnych. Exity mają chyba najbardziej kreatywne zagadki. Żadnej gry bym nie odradzał, ale zacząć proponowałbym od escape tales. Co istotne mają fajny system podpowiedzi, który sprawdzałem po rozwiązaniu zagadki w celach sprawdzenia jak działa.
ODPOWIEDZ