Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Zefireq »

A może Troyes? Ja tę grę uwielbiam, spełnia bodaj wszystkie założenia i można ją dorwać za niewielkie pieniądze. Tylko graficznie nie każdemu pasuje ;)
Poleciłbym jeszcze Mombasę, chociaż tu nie grałem na więcej niż 2 osoby, ale zakładam, że jest nawet lepiej (większe przepychanki na mapie). I z tego co kojarzę też można poniżej 100zł dostać nową.
Five Tribes też zdecydowanie popieram, chociaż osobiście jest to dla mnie gra przede wszystkim dwuosobowa. Na więcej osób traci według mnie.
Niemniej, mam bardzo podobną sytuację (grywam w 95% przypadkach z dziewczyną) i bardzo miło spędzamy czas przy tych tytułach.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

A zna ktoś może grę z b. dobrą skalowalnością na 2 os. w klimatach mrocznego fantasy? Typu Magia i Miecz, Blood Rage, Gloomhaven.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: TV3 »

jrz8888 pisze: 11 sty 2019, 22:29 Czy wystarczy do niej jeden dodatek: Na krawędzi, aby gra stała się bardziej grywalna na 2 os., a zarazem bardziej wymagająca? Słyszałem, że podstawka oferuje niezbyt wysoki poziom trudności.
Pandemia jest wystarczająco dobrze grywalna na 2 osoby. Na krawędzi nie spowoduje wzrostu dwuosobowej grywalności. Natomiast owszem - będzie bardziej wymagająca.
Zanim nauczysz się jak w to dobrze grać, parę partii rozegrasz. I te 6 epidemii, które można wtasować, na jakiś czas powinno wystarczyć. Sugerowałbym (w przypadku wyboru Pandemii) zacząć od podstawki. I dopiero jeśli - po pierwsze - gra się spodoba, po drugie - będziesz miał więcej zwycięstw niż przegranych - można myśleć o dodatku.
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 56 times
Been thanked: 25 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Dauda »

Hey,
jeżeli coś ale Blood Rage ale świetnie dzialające na 2 osoby to polecam INIS. Gram w każdym składzie osobowym (we 2 z Żoną, 3-4 ze znajomymi) i zawsze gra dostarcza mnóstwa emocji. Jakoś super klimatu może nie ma, nie jest on też mroczny, ale INIS zmiotło resztę planszówek ze stołu u nas (w tym Blood Rage, Rising Sun, Cyklady, Kemet, Chaos, Nexus Ops...).
Ta gra w krótkim czasie dostarcza mnóstwa emocji, pozwala pogłówkować, głównie taktycznie, ale i strategicznie też.
Uwielbiam. Moja ulubiona gra:)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Jareks1985 »

Dauda pisze: 14 sty 2019, 10:57 Hey,
jeżeli coś ale Blood Rage ale świetnie dzialające na 2 osoby to polecam INIS. Gram w każdym składzie osobowym (we 2 z Żoną, 3-4 ze znajomymi) i zawsze gra dostarcza mnóstwa emocji. Jakoś super klimatu może nie ma, nie jest on też mroczny, ale INIS zmiotło resztę planszówek ze stołu u nas (w tym Blood Rage, Rising Sun, Cyklady, Kemet, Chaos, Nexus Ops...).
Ta gra w krótkim czasie dostarcza mnóstwa emocji, pozwala pogłówkować, głównie taktycznie, ale i strategicznie też.
Uwielbiam. Moja ulubiona gra:)
Tak jak napisał Dauda, długo szukałem idealnego zestawu do gry z żoną, i INIS spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Nie mniej Pieć Klanów, Kemet, Troyes, Orlean z dodatkiem handel i intryga sa równie dobre.
Natomiast Pandemia tylko z dodatkiem, podstawka na dwoje jest banalnie łatwa, z dodatkami robi się ciekawsza.

Blood Rage, Cyklady sa od 3 graczy nawet jeśli na opakowaniu napisane jest od 2
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Troyes jest bardzo zbliżony do Orleans, prawda?
Ta pierwsza kosztuje jakieś +\- 80 zł, zaś druga +\- 150 zł, nie wspominając o dodatku. Czy ktokolwiek jest w stanie wyjaśnić która pozycja prezentuje się lepiej?
INIS - pierwsze słyszę.
Zastanawiam się również z czego wynika tak niska pozycja tej gry w rankingu BGG.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Lothrain »

jrz8888 pisze: 14 sty 2019, 12:41 Troyes jest bardzo zbliżony do Orleans, prawda?
Ta pierwsza kosztuje jakieś +\- 80 zł, zaś druga +\- 150 zł, nie wspominając o dodatku. Czy ktokolwiek jest w stanie wyjaśnić która pozycja prezentuje się lepiej?
INIS - pierwsze słyszę.
Troyes z Orleans ma tyle wspólnego, że obie gry wzięły tytuł od francuskiego miasta. Zupełnie inne mechaniki, zupełnie inny poziom złożoności. Co znaczy, która prezentuje się lepiej? O gustach graficznych nie ma co pisać. Troyes jest znacznie bardziej mózgożerny, bywa wredny i jest oparty na kościach. Orlean jest słodkim i miłym eurooptymalizatorem z główną mechaniką bag buildingu - mój 8-latek już go ogarniał i grał niemal ja równy z równym. W Troyes nie dałby rady.
Inis jest na 107 miejscu rankingu - to nisko? :shock:
Wyżej, z nazwijmy to podobnych gier dudes on map, są tylko wypicowane figurkami Blood Rage i Rising Sun, porównywalny jakościowo Kemet i niedostępny Chaos w Starym Świecie. Więc nie jest źle.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Jareks1985 »

Troyes to gra kościana, ustawiasz meple w odpowiednio w ratuszu, pałacu i klasztorze i wyciągasz kości, które są twoim surowcem do wykonywania akcji. Jest tam, trochę negatywnej iterakcji
Natomiast Orlean to bardziej, wyścig i optymalizacja, z dodatkiem handel i intryga jest więcej negatywnej interakcji

natomiast Inis zostało wydane przez Portal Games. Ranking jest subiektywny, zależny od sprzedaży i hypu. Inis (miejsce 107), ma całkiem mocne sąsiedztwo, kosmiczne spotkania (110), Splendor (123), Zombicide black plague (128) czy nawet opisywane przez Ciebie Cyklady (142), sam sie zastanów Czy to takie słaba
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Nie jestem jakimś ekspertem, dlatego też próbuję dowiedzieć się jak najwięcej. Dzięki za informacje.
Powiem Wam, że Inis mnie zaintrygowało, byłoby to dla mnie coś zupełnie nowego biorąc pod uwagę klimat i interakcję. Na chwilę obecną jest dwójka:
1) Inis,
2) Condordia,
i kolejna dwójka gier, które chciałbym kupić za dłuższy czas:
3) GWT,
4) Projekt Gaja.
Gdzieś na zapleczu czai się Pandemia, ale nadal mam wątpliwości. Mimo to, intryguje mnie. Troyes, Orleans też, ale wszystkiego mieć nie mogę, jednak ich nie wykluczam.
Ktoś jeszcze chciałby namieszać i coś zaproponować?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Jareks1985 »

Generalnie Inis ma sie w tym roku doczekać dodatku. Moja grupa kompletnie zrezygnowała z blood raga na rzecz Inisa, więcej taktycznej jak i strategicznej głębi, trochę brakowało nam kart, ale liczymy, ze dodatek znacznie powiększy talie.

Obecnie nie ma lepszych propozycji, w stylu dudes on map, poleciłbym Kemeta, dynamiczna, strategiczno taktyczna bijatyka od 2-4 jeśli kierujesz sie rankingiem BGG to jest to pozycja 77 na BGG
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Niezupełnie kieruję się rankingiem, ponieważ w celach marketingowych można sobie podwyższyć pozycję sztucznymi głosami. Zazwyczaj wygląda to tak, że wchodzę na ten ranking i rozpatruję pierwszą setkę, dwie setki. Analizuję gatunki, sugerowaną liczbę graczy, stopień trudności. Następnie sobie poczytam recenzje nt. wybranych gier, rzucę też okiem na YouTube (m.in. Wookie). Tak zazwyczaj to wygląda. Jeśli nie mam możliwości testowania gier, nie mam grona zauroczonego planszówkami, zaś mam wysokie wymagania i dość solidnie analizuję ew. zakup, to skąd miałbym tę wiedzę brać? Dobrze, że się tutaj mogłem udzielić i otrzymałem interesujące wskazówki.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Generalnie mam pierwszą trójkę, którą sobie stopniowo sprezentuję, a następnie ew. dodatki:
1) Inis (+ dodatek, który ma pojawić się w tym roku, o ile będzie tego wart);
2) Concordia + Salsa;
3) Troyes;

4) Great Western Trail (+ Kolej na Północ? Być może);
5) Projekt Gaja;

Takim czarnym koniem jest Pandemia (+ Na Krawędzi), która pewnego dnia może po prostu gdzieś się wepchnąć, ale też nie musi. GWT i PG to gry na dalszą przyszłość, a do tego czasu mnóstwo może się wydarzyć.

Tak więc bardzo dziękuję za pomoc.
Jak niektórzy zauważą, wziąłem sobie sugestie do serca.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: trance-atlantic »

Skoro w głowie pozostała Ci ta Pandemia, to weź pod uwagę także to, że ma ona obecnie kilka odmian, z czego już dwie wyszły po polsku - Cthulhu oraz całkiem świeży Upadek Rzymu (nie liczę oczywiście polskich dodatków do oryginalnej gry a także jej kościanej odmiany). Wszystkie ponadto w zbliżonym przedziale cenowym. Może jedna z pozostałych przypadnie Ci do gustu? Legacy tradycyjnie pomijam, gdyż to jest zupełnie osobna historia - dosłownie i w przenośni.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Czy Cthulhu wydaje się Wam ciekawszą odmianą od pierwszej wersji Pandemii?
Po recenzjach widzę, że ma niepodważalnie lepszy klimat.
Jak ze stopniem trudności?
Jak ze skalowalnością?
Czy jest to Waszym zdaniem gra, którą można śmiało zestawić z tymi grami, które utworzyły moją piątkę?
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Zaan84 »

Hej.
Inis bardzo szybko wskoczył u Ciebie na nr1. To jest bardzo dobra gra ale warto jest mieć parę rzeczy na uwadze. Przede wszystkim, to jak gra wygląda może być nieco zwodnicze. To nie jest gra wojenna. Nie ma w niej starć w których jednostki się zabijają na podstawie siły ataku i obrony, a generałowie wydają polecenia. Każda potyczka to mała wymiana kart/jednostek na zasadzie "taka that". Jednostki i karty to surowce, którymi zarządzasz i to że masz ich dużo niekoniecznie świadczy o tym że wygrywasz. Jeżeli szukasz starć i potyczek, długofalowych strategicznych decyzji to poszukaj gdzieindziej. Ja bym się pokusił o stwierdzenie że Inis to gra logiczna a nie wojenna. Kazda tura to maly puzel do rozwiazania. Druga rzecz ktora trzeba wiedzieć to fakt że jest to gra bardzo dynamiczna. Szczególnie jeżeli gra więcej niż 2 osoby. Kończąc turę możesz mieć sporo jednostek na mapie. Zaczynając kolejną, możesz nie mieć żadnej. Jeżeli "na Ciebie trafi" to przeciwnicy zajmą twoje pola bardzo szybko. Tak więc każdą tura to nowa sytuacja do której nie zawsze uda Ci się przygotować. Kolejną rzecz to fakt że jest to gra bardzo sytuacyjna. Może się zdążyć że na rękę dojdą ci takie karty, w takiej kombinacji, że ne będzie sposobu na powstrzymnie Twojego zwycięstwa. Raz graliśmy tak że kolega wygrał nie zdając sobie z tego sprawy. Od tak przez przypadek bo taka mu doszła czerwona karta. Bywa. Ostatnia rzecz to fakt że gra potrafi się ciągnąć szczególnie jeżeli nie wie ssie jeszcze jak grać.
Uff... To tylko moje uwagi. Myślę że warto to wiedzieć przed zakupem tej konkretnej gry. Uważam że jest bardzo dobra jednak potrafi czasem frustrowac.
PS. Nie skreslałbym Five Tribes z listy. Mimo że też potrafi wkurzyc to jest to bardzo miodna gra.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Dzięki. Pierwszej trójki nie należy traktować jako rzeczywistej kolejności bądź rankingu. Ot, po prostu trójka.
Powiem koledze skąd moje decyzje, chociaż, jak to w życiu bywa, mogą ulec zmianie.
Przede wszystkim poszukuję gier (być może nie do końca określiłem to w pierwszym poście albo nie zdawałem sobie sprawy), które będą trochę inne od tych, co już posiadam.
1) Inis, ponieważ nie mam żadnej gry tzw. „dude map”. Wraz z narzeczoną nie jesteśmy nastawieni na jakąś „bijatykę”, wojowanie, raczej Nas to nie kręci. Jeśli są lepsze, chętnie rozważę.
2) Concordia, ponieważ to mój taki mały faworyt. Zanim tutaj założyłem wątek, to skusiła mnie najbardziej ze wszystkich gier (stosunek jakości do ceny). Po paru wypowiedziach utwierdziłem się w przekonaniu, że tą grę muszę mieć.
3) Troyes, ponieważ chcę wprowadzić negatywną interakcję do naszej rywalizacji. Bardzo lubimy rzucanie kośćmi w Zamkach Burgundii, podoba mi się również specyficzna szata graficzna w Troyes. Chcę też cięższej pozycji od obecnych.
4) Pandemia jest tym czarnym koniem, bo przydałaby się Nam również gra kooperatywna. Póki co mamy Robinsona Crusoe (Magnatów nie ma co liczyć). Zaciekawiła mnie tematyka „ratowania świata”, ale okazuje się być bez klimatu. Inaczej jest z Czasem Cthulhu, dlatego też o nią dopytałem. Czy jest sens grać we dwoje i czy poziom trudności jest przyzwoity?

Jak więc widać,
1) dude map (Inis),
2) kooperatywność (Pandemia),
3) negatywna interakcja, na dodatek kościana (Troyes),
4) Concordia :)

Myślę, że stąd się wzięły moje rozważania. Pozycji jest multum. Są gusta i guściki. Jednym się podoba, innym już nie. Mimo to, utworzyłem temat, aby mieć jakiś pogląd. Jeśli chodzi o Five Tribes, to nawet nie wątpię, że jest grą ciekawą. Po prostu nie chcę kolejnej suchej rozgrywki z planszą na poziomie Concordii, więc postanowiłem wybrać jedną z dwojga.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Jareks1985 »

INIS, TROYES - bardzo dobry wybór
co do Pandemi - posłuchaj chłopaków z "gradania" na YT co sądzą o pandemi, cthulu i upadek rzymu te ostatnie są dużo lepsze od tradycyjnej pandemii, nie grałem, więc mi jest ciężko się wypowiadać.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: trance-atlantic »

Kultyści to nie moje klimaty, ale tam, z tego co pamiętam, inaczej jest rozwiązana np. sprawa przemieszczania po planszy, no i mogą oni naszą postać pozbawić na czas jakiś jej zdolności... ale to wciąż bardzo podobny mechanizm do oryginału. Chyba że klimatycznym jest ustawianie na planszy i zdejmowanie z niej figurek zamiast kostek. :)

Mimo znacznych podobieństw nie da się nie dostrzec ciągłej chęci ewolucji tego tytułu, dlatego też każde nowe wcielenie ma w sobie coś interesującego i mam cichą nadzieję, że również Iberia oraz Rising Tide zostaną wydane w polskiej wersji cenowej. Iberia oferuje chociażby budowę połączeń kolejowych i możliwość przemieszczania się między miastami wpiętymi do sieci za jedną akcję. Jeden z modułów w grze daje nam nawet opcję migracji kostek (o, pardon, ludności), które teraz przemieszczają się do sąsiednich regionów już nie tylko wtedy, gdy nastąpi eksplozja choroby w danym mieście.

Jedno jest pewne - każdy tytuł w rodzinie wydany po oryginalniej Pandemii jest krokiem naprzód (mniejszym czy większym), tzn. próbą zmierzenia się z pewnymi ramowymi rozwiązaniami i zaimplementowaniem ich do innych wersji tematycznych. Czy jednak klimat w jednej da się odczuć bardziej niż w drugiej? Obawiam się, że tych wątpliwości niestety nie rozwieję.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Jeśli chodzi o tematykę - namiastka horroru, to dla mnie może być ok. Nie mam żadnej takiej gry w kolekcji. Rozważałem Posiadłość Szaleństwa do czasu aż zobaczyłem cenę. Więc tematycznie na plus.
Martwi mnie jedynie poziom trudności. Przypuśćmy, że zagram kilka razy i ta gra nie będzie miała już przede mną tajemnic, z każdej opresji wówczas wyjdę, przez co spadnie grywalność.
Chociaż przy takiej cenie, niecała stówka, to może warto ją zakupić bez względu na takie obawy...
Z drugiej strony, skoro co jakiś czas wychodzi jakaś nowa wersja Pandemica, to może lepiej się wstrzymać, bo nuż wyjdzie jakaś nowa albo spolszczą którąś z dostępnych. Iberia może być ciekawa. Takie cofnięcie się w czasie w porównaniu do tematyki podstawowej wersji - choroby.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: animal8111 »

Jeśli chodzi o Troyes, to jest to specyficzna gra. Mechanicznie czuć, że ma już swoje lata i do tego dochodzi kiepsko napisana instrukcja-łatwo się odbić od tego tytułu. Negatywna interakcja jest, ale jej znaczenie jest sytuacyjne i bywa niekiedy wymuszone przez układ kości-niskich wyników nikt Ci nie podkupi. Optymalizacja bardzo matematyczna, opłacalność ruchu można policzyć także downtime z rozkminiaczami może boleć. Dość dobra regrywalność poprzez zmienność kart, których udział w grze bierze 9 spośród 27. Jestem po kilkunastu partiach i mnie osobiście nie porwało. Nie powiem że to zła pozycja, ale napewno nie dla każdego.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

A kolega ma jakąś alternatywę, jeśli chodzi o dobrą pozycję kościaną albo choćby tą z negatywną interakcją?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: japanczyk »

animal8111 pisze: 17 sty 2019, 18:55 Jeśli chodzi o Troyes, to jest to specyficzna gra. Mechanicznie czuć, że ma już swoje lata i do tego dochodzi kiepsko napisana instrukcja-łatwo się odbić od tego tytułu. Negatywna interakcja jest, ale jej znaczenie jest sytuacyjne i bywa niekiedy wymuszone przez układ kości-niskich wyników nikt Ci nie podkupi. Optymalizacja bardzo matematyczna, opłacalność ruchu można policzyć także downtime z rozkminiaczami może boleć. Dość dobra regrywalność poprzez zmienność kart, których udział w grze bierze 9 spośród 27. Jestem po kilkunastu partiach i mnie osobiście nie porwało. Nie powiem że to zła pozycja, ale napewno nie dla każdego.
Instrukcja jest napisana tragicznie, wiele niejasności, przez co próg wejścia jest dla początkującego cięzki. Jeśli ktoś lubi grać mocno według zasad to jest sporo pola do dyskutowania.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: trance-atlantic »

jrz8888 pisze: 16 sty 2019, 18:42 Jeśli chodzi o tematykę - namiastka horroru, to dla mnie może być ok. Nie mam żadnej takiej gry w kolekcji. Rozważałem Posiadłość Szaleństwa do czasu aż zobaczyłem cenę. Więc tematycznie na plus.
Martwi mnie jedynie poziom trudności. Przypuśćmy, że zagram kilka razy i ta gra nie będzie miała już przede mną tajemnic, z każdej opresji wówczas wyjdę, przez co spadnie grywalność.
Chociaż przy takiej cenie, niecała stówka, to może warto ją zakupić bez względu na takie obawy...
Z drugiej strony, skoro co jakiś czas wychodzi jakaś nowa wersja Pandemica, to może lepiej się wstrzymać, bo nuż wyjdzie jakaś nowa albo spolszczą którąś z dostępnych. Iberia może być ciekawa. Takie cofnięcie się w czasie w porównaniu do tematyki podstawowej wersji - choroby.
Nie ukrywam, że liczę na kolejne wcielenia Pandemii - marzy mi się taka, w której na dzień dobry można grać przeciwko sobie a nie tylko po jednej stronie mocy. To by było rzeczywiście coś extra i wierzę, że w końcu taka wersja powstanie. Problemem tych nowych implementacji jest to, że one są najczęściej jednorazowym produktem, tzn. przewiduję, że do nich żadne dodatki się raczej nie ukażą, w przeciwieństwie do "regularnej" Pandemii, którą można obecnie już całkiem nieźle podrasować... ale to też niestety trochę kosztuje.

Musisz tak naprawdę odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - czy lubisz grać przeciwko grze? Czy dopuszczasz sytuację, w której raz po raz gra da Ci szybko po głowie a innym razem zwycięstwo przyjdzie nadspodziewanie łatwo? Nie mówię, że tylko te dwie opcje wchodzą w grę, ale mogą się zdarzyć i trzeba być tego świadomym. Ja akceptuję taką, że tak powiem, algorytmiczną rozgrywkę, w której jednak wszystkiego nie da się przewidzieć ani też nie ma opcji by wszystkiemu przeciwdziałać. Jest fun i to najważniejsze, choć gry kooperacyjne w ogólnym rozrachunku nie są przeze mnie jakoś szczególnie lubiane. A jednak zdarzają się wyjątki; może właśnie dlatego, że zasady są proste, siadamy i gramy, i zobaczymy co los nam przyniesie oraz jak się do tego w trakcie rozgrywki ustosunkujemy.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: animal8111 »

Nie jestem generalnie fanem koscianych euro, ale mi osobiście nawet pasuje Lorenzo il Magnifico. Kości działają na grających tak samo utrudniając lub ułatwiając rozgrywkę. Niestety gra rozwija skrzydła od 3 graczy, no i trzeba wiedzieć, że kolderka w tej grze bywa naprawdę krótka,co również czyni ją tytułem nie dla wszystkich.
Co do interakcji zobacz Mombasę-nie jest to pozycja typu coś Ci zniszczę a raczej przechytrzę. Zlepek różnych mechanik powoduje początkowy chaos w głowie, ale później układa się to w dosyć sprytną lamiglowkę. Kupujesz udziały spośród 4 spółek i tak żonglujesz ich wartościami, żeby skończyć grę jako najbogatszy. Wadą może być ten zlepek mechanik-jest trochę decbuildingu, worker placementu, area control, hand menagement. Trochę trwa zanim się to wszystko ogarnie, ale moim zdaniem warto. Działa świetnie w każdym składzie choć na początku ma się mylne wrażenie chaosu przy większej liczbie osób-trzeba obserwować przeciwników i pamiętać jakich spółek udziały wykupili na kartach, bo tego elementu nie widać na planszy. No i w 4 osoby zdecydowanie częściej ktoś może obrócić Twoje plany w perzynę.

Trochę abstrahując sam mocno zastanawiam się nad kupnem Pana Lodowego Ogrodu w ramach interakcji, także zerknij-może przypasuje.
Z kościanek ludzie chwalą Rajas of Ganges...
Może wypowie się ktoś kto zna te tytuły...
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Lorenzo il Magnifico - gra sprawia wrażenie jakby nie odstawała od Troyes, również może być ciekawa. Będzie ciężki orzech do zgryzienia. Wśród recenzji spotkałem się też z opiniami, że w tym przypadku trudy rozgrywki również potrafią dawać w kość (notabene tak jak w Troyes).
Mombasa - troszkę za wysoka półka, wolę coś lżejszego. Już rozważałem wcześniej tą grę. Na chwilę obecną nie szukam aż tak ciężkich pozycji.

Jeśli chodzi o Pandemica, już w zasadzie postanowiłem, że zakupię Czas Cthulhu. Dlaczego? Przemawia do mnie:
- tematyka, klimat;
- cena jak na zawartość;
- brak dodatków, dzięki czemu będę mógł celować w inne gry, zamiast rozwijać jedną;
- jako jedna z kolejnych odsłon musiała mieć dopracowaną mechanikę w porównaniu do podstawowej wersji;
- analizując wszystko powyższe, zarazem przy jak najlepszej cenie, będziemy mogli z narzeczoną się przekonać na przyszłość czy podchodzi nam mechanizm Pandemica, a nuż pojawią się nowe wersje godne rozpatrzenia;

Ciekawi mnie jeszcze Kemet, jako konkurent Inis. Co o tej grze sądzicie?
ODPOWIEDZ