Troyes czy Zamki Burgundii

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
bistia
Posty: 16
Rejestracja: 19 mar 2014, 12:48
Has thanked: 3 times

Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: bistia »

Witam, jak w temacie proszę o radę przy wyborze gry. Interesuje mnie, która będzie dawała lepszą radość z gry i będzie dobrze się skalować od 2 (gram zazwyczaj z żoną tak 70% rozgrywek) do 3+ (więcej niż 3 rzadko, ale zdarza się). Trochę o naszych upodobaniach żeby było łatwiej doradzać.
Stone Age (grany na 3-4 osoby), Agricola (grana na 2-3 osoby), Alchemicy (po 2 partiach zachwyceni jesteśmy, tak wiem nie o wp w tej grze chodzi :D). Mamy Puerto Rico słyszeliśmy, że na dwie osoby nie bardzo to chodzi dlatego jeszcze nie graliśmy. Z area control mamy Pana Lodowego Ogrodu (wiem, że wp też tu jest) po dwóch rozgrywkach na 3 osoby i naszym zdaniem świetny tytuł. Oprócz tego gramy w Terraformację (gra, którą gramy najczęściej i póki co jest najwyżej w naszym rankingu).
Chętnie zastanowię się nad innymi grami, które polecicie. W grę wchodzą kostki (nie mam do nich w ogóle szczęścia, ale co tam) i sposób ich wykorzystania ta mechanika wydaje mi się ciekawa, no i takiej gry jeszcze nie mamy w kolekcji. Nie mamy żadnego kryterium co do tematu gry (tak mi się wydaje na chwilę obecną).
Jest jeszcze gra Ganges (na chwilę obecną jest ostatnim wyborem) która spełnia moje wymagania. Chętnie poczytam Wasze opinie o niej i może zmienię zdanie.

Na allegro znalazłem nowe Troyes za 70zł, Zamki da się kupić do 100zł.

Dziękuję za każdą odpowiedź.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: rastula »

Nie da się wybrać. Obie są tak dobre, że, za tę kasę, po prostu brać dwie. Wierz mi.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: p_olo86 »

Podzielam opinię kolegi wyżej obie są świetne i obie się bardzo dobrze skalują.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: HUBertPL »

Mam obydwie, to moje ulubione gry. Zameczki są luźniejsze w tym sensie że jest mniejsza negatywna interakcja. W Troyes normalnie bez ceregieli podkupujesz innym dobrych pracowników :)
Obydwie są bardzo regrywalne, Troyes wydaje się być bardziej mózgożerne i mniej wybaczać błędy.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: Koziełło »

W Troyes jesteś na ogół zainteresowany wysokimi wynikami na kościach. W Zamkach - konkretnymi. Zamki są chyba nieco lżejsze / luźniejsze i zdecydowanie mniej w nich negatywnej interakcji - ale to już napisali Ci poprzednicy. U mnie z tych dwóch gier wygrywa Troyes. Ale z oboma zdecydowanie wygrywa inna kościanka - Marco Polo. Od jakiegoś czasu niepodzielny król naszego stołu.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: seki »

Obie bardzo dobre, choć w Troyes jeszcze nie grałem ale mam i zaznajomiony jestem już z zasadami. Ganges mi się nie podobał, szybko się znudził (w temacie o grze więcej na ten temat). Rzeczywiście możesz jeszcze obejrzeć Marco Polo. Osobiście MP cenię wyżej niż Zamki. I nie wierz w głosy, że Puerto Rico źle działa na dwóch! W takim składzie grałem kilkanaście razy i zawsze był to świetny pojedynek strategii dający bardzo dużą satysfakcję. PR wolę na dwie osoby niż więcej chyba, że wszyscy grę znają bardzo dobrze wtedy mogę grać na więcej osób. Zwykle słabi gracze robią częste błędy w PR, które jak w żadnej innej grze pomagają w zwycięstwie osobie będącej następną w kolejce co kompletnie psuje satysfakcję z gry. Z tego powodu PR wolę grać na dwie osoby.
wajwa
Posty: 2217
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 238 times
Been thanked: 391 times
Kontakt:

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: wajwa »

Potwierdzę , że zarówno Troyes jak i Zamki są bardzo dobrymi grami , ale skoro musisz wybrać tylko jedną i Twoje rozgrywki to granie głównie z żoną to ku Zamkom bym się bardziej skłaniał.
Z moich obserwacji wynika , że to taki trochę "kobiecy" tytuł , każde zagranie jest satysfakcjonujące.
Troyes bywa frustrujące , kobiety nie lubią jak się je wypchnie z budynku ;-) , jak im się kostkę podbierze lub przerzuci na którą czatowała ;-) i takie tam ...
Ponadto gry z kośćmi godne polecenia prócz wspomnianych to Grand Austria Hotel i Lorenzo Magnifico - super na 2 osoby i w fajnych cenach idzie wyhaczyć :-)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: Lothrain »

Niemal wszystko zostało już powiedziane, ale żeby utwierdzić Cię w przekonaniu: obie gry to świetne tytuły, które warto mieć na półce. Ja osobiście preferuję Zamki Burgundii, dlatego, że w Troyes na dwie osoby jest więcej negatywnej interakcji, a mojej lubej nie bardzo się to widzi. Woli ogarniać swoje podwórko i co najwyżej podbierać kafelki z planszy. Troyes jest bardziej wredne i dlatego jak nie chcesz spędzać nocy na balkonie, weź Zamki :) Marco Polo także warte zastanowienia, ale jednak to słabszy tytuł od dwóch pozostałych. Ganges do mnie także nie trafił, ponieważ zarządzanie kośćmi jest tam ograniczone, a przez to zwiększona losowość i dość powtarzalne rozgrywki - są po prostu akcje bardziej opłacalne od innych. I popierając sekiego - zagrajcie Puerto Rico na dwoje, warto.
PS. Skoro wajwa napisał jeszcze o Lorenzo, to faktycznie jeszcze jedna wspaniała kościanka, ale też moim zdaniem niżej od Twoich dwóch propozycji. Grand Austria Hotel natomiast nie trawię i polecanki nie rozumiem. Gra jest niegrywalna w szerszym gronie, a na dwoje tak ciasna i zależna od toru klientów, że ostatecznie wpada w pułapkę łutu szczęścia przy rzutach kośćmi.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: seki »

Lorenzo to bardziej worker placement niż manipulacja kośćmi. Tam kości wyznaczają jedynie siłę workerów. Dobra gra ale dla mnie bez rewelacji na dwie osoby. Przy grze wieloosobowej jest więcej dostępnych pól akcji i gra się lepiej. Ale tak jak pisałem ten tytuł wg mnie tu nie pasuje.
Wymyśliłem jeszcze Roll for the galaxy. Ostatnio stale bym w to grał. Polecam.
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 266
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 262 times
Been thanked: 108 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: preshiq »

Moja hierarchia kościanek (i też głównie gram w 2 osoby):
1. Zamki
2. Troyes
3. Marco Polo
4. Lorenzo
5. GAH

I przychylam sie do powyższych opinii - zacznijcie od Zamków, to ulubiona gra mojej żony EVER. 😁

I jeszcze warta rozważenia jest Santa Maria.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2019, 10:12 przez preshiq, łącznie zmieniany 1 raz.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: kmd7 »

Nie będzie oryginalnie - najlepiej byłoby mieć obie.
Ale na pierwszy ogień wziąłbym Zamki Burgundii. U mnie w zeszłym roku był to najchętniej wybierany tytuł przez żonę. Na pytanie "w co gramy" w 9 na 10 przypadków padała odpowiedź - w zameczki ;).
Awatar użytkownika
Katia
Posty: 127
Rejestracja: 12 lut 2018, 15:48
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: Katia »

Ja wybrałam Troyes.
3trolle - 6%
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: ENDryu »

Mam obie i polecam miec obie w kolekcji :)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: KurikDeVolay »

Troszkę się wepnę w temat, ale już się zrobiła ogólna dyskusja o kościankach, to jak się do tych tytułów ma Santa Maria?
wajwa
Posty: 2217
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 238 times
Been thanked: 391 times
Kontakt:

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: wajwa »

Ja staram się unikać takich stwierdzeń jak to , że "gra A jest lepsza od B , a B lepsza od C" ;-)
Wiadomo każdy ma inny gust , sam np. dziwię się sobie , że bardzo lubię GAHa i Lorenzo , a nie mogę strawić Coimbry ( o kolejny tytuł z kośćmi ;-) )
To co jest fajne dla jednego , jest słabe dla drugiego ...
Padło sporo propozycji , chłopak ma z czego wybierać ;-)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

KurikDeVolay pisze: 10 sty 2019, 10:51 Troszkę się wepnę w temat, ale już się zrobiła ogólna dyskusja o kościankach, to jak się do tych tytułów ma Santa Maria?
Również warta polecenia :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
JAREK_AA
Posty: 100
Rejestracja: 22 lut 2016, 16:33
Been thanked: 1 time

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: JAREK_AA »

jedna i druga obowiazkowy tytuł na mojej pułce . Patrzac na rozegrane partie online i na zywo to wybrał bym zamki burgundii :) (850:) )
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: Elo »

Mam i lubię obie, i moim zdaniem pewniejszy wybór to Zamki Burgundii. Rozgrywka jest luźniejsza niż w Troyes ale obie równie angażujące. Moja kobieta też, woli ZB co nie jest bez znaczenia, bo częściej trafia na stół. No i nie grałem W Troyes w więcej niż 2 osoby, gdzie podobno jest ciekawiej. A rozgrywka 2-osobowa w Zamki to chyba najlepszy wariant.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: konradstpn »

Pytanie powinno brzmieć: "Którą grę kupić w pierwszej kolejności ? "Wiadomo, że obie to must have. Mniej bolesny z pewnością będzie kontakt z Zamkami...
Gram, więc jestem.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: kmd7 »

KurikDeVolay pisze: 10 sty 2019, 10:51 Troszkę się wepnę w temat, ale już się zrobiła ogólna dyskusja o kościankach, to jak się do tych tytułów ma Santa Maria?
Dla mnie najprostsza z wymienionych tytułów. Ale bardzo fajna, satysfakcjonująca łamigłówka przestrzenna z prostym przetwarzaniem surowców. Świetnie sprawdza się również jako szybka rozgrywka solo.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: KurikDeVolay »

Czyli dokładnie to o co mi chodziło, gateway do "poważniejszych" kościanych tytułów. :)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: kmd7 »

Dokładnie, też mam takie wrażenie. Jestem ciekaw jak dodatek wpłynie na podstawkę, pewnie wcześniej, czy później się przekonam :D. Zresztą dlatego Santa Maria zostaje u mnie (na razie) w kolekcji - dla spróbowania, jak działa z dodatkiem oraz do szybkich, solowych rozgrywek.
bistia
Posty: 16
Rejestracja: 19 mar 2014, 12:48
Has thanked: 3 times

Re: Troyes czy Zamki Burgundii

Post autor: bistia »

Witam raz jeszcze. WOW... nie spodziewałem się aż takiego odzewu... Jesteście super. Każdemu dziękuję za odpowiedź po lekturze zdecydowałem się na zamki. Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję i życzę wszystkiego dobrego. :)
ODPOWIEDZ