Droga początkującego gracza... propozycje.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lkason83
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 19:31
Has thanked: 3 times

Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: lkason83 »

Witajcie! Całe swoje życie grałem wyłącznie w karty lub Monopol; jednak ostatnio, za sprawą gry Splendor, postanowiłem wsiąknąć w świat planszówek. Tu pragnę zakończyć swój research :)

Szukam gier dla POCZĄTKUJĄCYCH:
- idealnych dla 2 graczy (z opcją grania w kilku)
- osobnych tytułów dla sporadycznych spotkań w kilka osób

Na początek rozważam zakup...
1. Karcianki (dobrej dla dwóch osób oraz na spotkania w małym gronie):
Dominion lub Hero Realms - która Waszym zdaniem bardziej się sprawdzi?
2. Ekonomicznej/strategicznej, w którą można zagrać w 2 osoby i więcej:
a) Osadnicy: narodziny imperium
lub
b) Epoka kamienia
(7 cudów świata odrzuciłem, gdyż oryginalna wersja jest grywalna od 3ch osób, a nie chcę kupować Pojedynku, bo ten jest tylko dla 2ch)

3. Czegoś na imprezę, oprócz wymienionych wcześniej karcianek:
Avalon, Splendor, Potwory w Tokio???...coś nie za trudnego, a zarazem angażującego.
4. Czegoś klimatycznego z efektem wow; rozważam jedną z poniższych:
a) Horror w Arkham (gra karciana) - brana pod uwagę ze względu na klimat i możliwość grania solo
b) Eldritch Horror 2 edycja
c) Tajemnicze domostwo

Jak poznam trochę mechanikę gier, to chcialbym się zaopatrzyć w Robinsona Crusoe, a następnie jakieś fantasy np. Blood Rage, Mage Knight lub Descent.

Które z wymienionych tytułów z poszczególnych kategorii byście mi doradzili; ewentualnie co dodali?
Które, oprócz wymienionej Arkham Horror LCG, sprawdzają się również w wersji solo?

Dzięki WiElKiE
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: Koziełło »

Ad. 3 - niewątpliwie Tajniacy
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: Kilson »

Z lżejszych tytułów na początek, które znam i moge polecić to np.:

Kanagawa - prosta, ładna, tania, dobrze gra się w każdym składzie 2-4 os. Bardzo spodobała się mojej żonie.

Wsiąść do Pociągu - oczywista oczywistość i chyba najlepszy gateway. W zależności od edycji - niektóre działają fajnie na 2-3 osoby (chyba kraje północy), inne na więcej (europa chyba na 4-5)

Wysokie napięcie - sucha ekonomiczna. Być może są jakieś lepsze alternatywy, ale ja kiedyś kupiłem jako dość proste euro i sprawdza się idealnie. Jedna z częściej granych wśród moich "mniej zaawansowanych" znajomych. Na tyle prosta, że większość osób spokojnie ogarnia o co chodzi, ale wymaga trochę pomyślunku i analizy rynku surowców i możliwości rozbudowy. Tyle, że na dwie osoby jest bez sensu, ze względu na licytację. Realnie gra działa na 3+ graczy.

Z "imprezowych" mogę polecić:

Tajniaków (4+ graczy)

Sabotażystę, ale to też niby da się grać chyba od 3 graczy, ale najlepiej jak jest 5+ osób.


Osadnicy: Narodziny Imperium o których pisałeś wcale nie jest taka bardzo prosta, jest sporo interakcji pomiędzy kartami i wymiany surowców, co dla nieogranych graczy może być trudne w obsłudze i zapamiętaniu, a poza tym z tego co słyszałem jest typowo 2-osobowe, a wariant 3-4 os jest mocno na siłę wciśnięty do gry (sam grałem tylko na 2 osoby)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: alpha »

lkason83 pisze: 17 sty 2019, 20:03 4. Czegoś klimatycznego z efektem wow; rozważam jedną z poniższych:
a) Horror w Arkham (gra karciana) - brana pod uwagę ze względu na klimat i możliwość grania solo
b) Eldritch Horror 2 edycja
c) Tajemnicze domostwo
Nie pomyliłeś gier: "Tajemnicze domostwo" i "Posiadłość szaleństwa"?
Jakoś tak a) i b) nie pasują do c).
Efektu wow i klimatu, to w grze "Tajemnicze domostwo" raczej mało, aczkolwiek są różne gusta :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
lkason83
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 19:31
Has thanked: 3 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: lkason83 »

Koziełło pisze: 17 sty 2019, 21:56 Ad. 3 - niewątpliwie Tajniacy
- ciekawa pozycja, grałem na ostatniej imprezie. Rozchodzi mi się jednak o gry przygotowujące pod cięższe planszówki; dzięki jednak za tytuł.
alpha pisze: 17 sty 2019, 23:11
lkason83 pisze: 17 sty 2019, 20:03 4. Czegoś klimatycznego z efektem wow; rozważam jedną z poniższych:
a) Horror w Arkham (gra karciana) - brana pod uwagę ze względu na klimat i możliwość grania solo
b) Eldritch Horror 2 edycja
c) Tajemnicze domostwo
Nie pomyliłeś gier: "Tajemnicze domostwo" i "Posiadłość szaleństwa"?
Jakoś tak a) i b) nie pasują do c).
Efektu wow i klimatu, to w grze "Tajemnicze domostwo" raczej mało, aczkolwiek są różne gusta :)
- raczej pomyliłem tytuły :)
lkason83
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 19:31
Has thanked: 3 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: lkason83 »

Kilson, dzięki za tytuły.
Wsiąść do pociągu to na pewno świetna gra (wszyscy ją polecają), ale nie do końca o taki klimat mi chodzi. Jeśli ktoś mi zaproponuje rozgrywkę, na pewno nie odmówię.

Osadnicy: Narodziny Imperium - nie wiedziałem, że jej grywalność spada powyżej 2ch graczy; nadal się jednak nad nią zastanawiam ze względu na możliwość samoszkolenia w trybie solo. Może jakoś bym ją ogarnął.
Chyba, że znacie lżejszą grę, równie ładnie wydaną, by zachęcić innych, która uczyłaby podobnego myślenia - wymóg: grywalna w 2 osoby (jeśli można dodatkowo w więcej tym lepiej).

Przyglądne się w wolnej chwili pozostałym wymienionym przez Ciebie tytułom. Dzięki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: warlock »

Na górze tego działu forum jest taki WIEEEEEEEELKI wyróżniony temat, którego chyba już nikt nie czyta... ;). Zajrzyj tu - viewtopic.php?f=43&t=6212
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: matten »

Jeśli chodzi o karcianki polecam zwrócić uwagę na Gejsze, Hack Trick i Na Grzyby! Wszystkie z nich są względnie proste i satysfakcjonujące.
Co do gier ekonomicznych to Osadnicy Narodziny Imperium są ok, aczkolwiek nie wiem czy sięgnąłbym po tę grę "na start", bo instrukcja jest dość obszerna i może przerazić początkujących :P Mam wrażenie, że 7 Cudów Świata: Pojedynek jest bardziej przystępne pod tym względem, no ale faktycznie można grać tylko w dwie osoby...
Jeśli chodzi o coś prostego, regrywalnego i ładnie wydanego to zdecydowanie Patchwork. Pomysł bardzo ciekawy i abstrakcyjny, zasady proste, wydanie bardzo ładne, a regrywalność znakomita. Splendor to też dobry kierunek. Ewentualnie można jeszcze spojrzeć na Haru Ichiban, choć tu regrywalność nie jest aż tak wysoka. Możesz jeszcze sprawdzić wieloosobową "odmianę" Patchworka - Ogródek (obecnie w promocji na cdp.pl za trzy dyszki).
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
lkason83
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 19:31
Has thanked: 3 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: lkason83 »

warlock pisze: 18 sty 2019, 07:50 Na górze tego działu forum jest taki WIEEEEEEEELKI wyróżniony temat, którego chyba już nikt nie czyta... ;). Zajrzyj tu - viewtopic.php?f=43&t=6212
- oczywiście czytałem ten poradnik; jest to jednak post z 2008 roku i nie wiem jak jest aktualizowany, czy zawiera najnowsze tytuły.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: warlock »

Był aktualizowany w 2014 ;). Zresztą - kto powiedział, że początkujący gracz musi zaczynać od najnowszych tytułów ;)? Tam jest wymienionych dużo klasycznych, wciąż świetnych gier.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: Koziełło »

lkason83 pisze: 18 sty 2019, 04:42
Koziełło pisze: 17 sty 2019, 21:56
lkason83 pisze: 17 sty 2019, 20:03 (...)3. Czegoś na imprezę,
Ad. 3 - niewątpliwie Tajniacy
- ciekawa pozycja, grałem na ostatniej imprezie. Rozchodzi mi się jednak o gry przygotowujące pod cięższe planszówki; dzięki jednak za tytuł.
No to się zdecyduj - na imprezę, czy na wspólne granie ze znajomymi, przygotowujące pod cięższe planszówki - bo dla mnie to dwie różne rzeczy. Jak chcesz coś oczko cięższe, aczkolwiek dalej w kategorii "na imprezę" to sprawdź decrypto.
lkason83
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 19:31
Has thanked: 3 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: lkason83 »

matten, chyba poważnie się zastanowię nad Pojedynkiem. Gejsze też zwróciły moją uwagę; nie wydają się takie dziecięce w grafice jak większość prostszych gier. Splendor liznalem na imprezie i spodobał mi się na tyle, że sam zamierzam go kupić. Rozumiem, że zanim sięgnę po Osadników powinienem przetestować coś więcej niż Splendor? Jakie jeszcze gry pomogą mi się do niej przygotować?

Koziełło, Decrypto, wygląda naprawdę ciekawie. Dzięki. I tak... bardziej rozchodzi mi się o gry, które pozwolą sięgnąć mi po Osadników, potem Robinsona Crusoe, a potem po jakieś w cięższe w klimatach fantasy.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: animal8111 »

Wydaje mi się, że poziom trudności i grywalność Osadników powyżej 2 osób są trochę demonizowane. Instrukcja jest czytelna a tłumaczenie gry może potrwać 10 minut. Grałem najczęściej w 3 osoby-działa dobrze, w 4 również. Po poznaniu mechaniki downtime niewielki, duża Regrywalność, tryb solo działa. Polecam.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: matten »

lkason83 pisze: 18 sty 2019, 08:48matten, chyba poważnie się zastanowię nad Pojedynkiem. Gejsze też zwróciły moją uwagę; nie wydają się takie dziecięce w grafice jak większość prostszych gier. Splendor liznalem na imprezie i spodobał mi się na tyle, że sam zamierzam go kupić. Rozumiem, że zanim sięgnę po Osadników powinienem przetestować coś więcej niż Splendor? Jakie jeszcze gry pomogą mi się do niej przygotować?
Ja zacząłem od Patchworka, potem kupiłem Splendor i 7CŚ:P, a dopiero później zainwestowałem w Osadników i chwalę sobie taką kolejność :P Dużo zależy od tego z kim masz zamiar grać. Jeśli są to osoby, które mają jakieś doświadczenie z grami planszowymi to można od razu sięgnąć po coś bardziej złożonego, a jak nie to lepiej zacząć od czegoś prostego, co by się nie zniechęcić :)
Przed zakupem zalecam lekturę poradnika na forum, sprawdzenie rankingu gier planszowych (w kategorii "family" znajdziesz wiele gier dobrych "na start") oraz przejrzenie gier nominowanych w plebiscycie na planszówkę roku.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: autopaga »

Polecam decrypto zamiast tajniaków. 7 cudów świata 2 osobówkę i park niedźwiedzi zamiast patchworka.
lkason83
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 19:31
Has thanked: 3 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: lkason83 »

Przyjrzałem się proponowanym tytułom, za które wszystkim wyżej należą się ogromne podziękowania. Wziąłem również pod uwagę grywalność solo, bo nie wiem na ile będę mógł liczyć na swoją drugą połówkę. Są więc tam gry:
- dla jednego gracza (najczęściej sięgane)
- dla 2 graczy (rzadziej)
- dla grupy (sporadycznie)
Moje planowane zakupy wyglądają następująco:

1) Na początek:
Splendor
Patchwork/Park niedźwiedzi
Kingdomino/Queendomino
Piętaszek (o ile wznowią grę)


2) Jak już trochę pogram:
7 Cudów Świata + Pojedynek
Zaginiona Ekspedycja
Pandemia/Pandemia: Upadek Rzymu

Eldritch Horror 2 edycja
Dominion
Avalon
Potwory w Tokio


3) Jak pogram jeszcze więcej:
Robinson Crusoe
Osadnicy: Narodziny Imperium
Terraformacja Marsa


4) Na przyszłość:
Mage Knight
Descent
Blood Rage


Na którym etapie mógłbym włączyć w to:
Horror w Arkham LCG
Hero Realms


Dzięki raz jeszcze. Jeśli byście coś zmienili (np. kolejność, coś dodali lub odjęli) dajcie znać. Pozdrawiam :wink:

Edit: 20.01.2019
Dorzuciłem:
Kingomino/Queendomino, Piętaszka, Zaginioną Ekspedycję oraz Pandemię, do której się jednak przekonałem.
Odrzuciłem:
Small World - po wideorecenzjach stwierdziłem, że jak dla mnie jest za bardzo napaćkane
Carcasonne - bardziej podoba mi się Kingdomino/Queendomino
Ostatnio zmieniony 21 sty 2019, 12:42 przez lkason83, łącznie zmieniany 14 razy.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: matten »

lkason83 pisze: 19 sty 2019, 08:47Dzięki raz jeszcze. Jeśli byście coś zmienili (np. kolejność, coś dodali lub odjęli) dajcie znać. Pozdrawiam :wink:
Do pierwszej kategorii można jeszcze dorzucić Kingdomino, a do drugiej być może Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec (jeszcze nie grałem, ale przymierzam się do zakupu i z tego co czytałem pod względem poziomu trudności przypomina 7CŚ:P).
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: animal8111 »

Tak naprawdę musisz sobie zadać pytanie po co i z kim chcesz grać w planszowki. Jeśli to ma być granie rodzinne i od święta z różnymi ludźmi to faktycznie proponowane tytuły będą dobre, ale jeśli to ma być stała grupa dorosłych osób, to myślę że niekoniecznie. Spróbuję wytłumaczyć na swoim przykładzie. U mnie zaczęło się od grania w karty z kolegami przy piwku. Były tysiące i canasty, remiki i inne. Pod wpływem impulsu i znudzony powyższymi wpadłem na pomysł planszowki. Pojęcie w temacie miałem naprawdę mizerne-chińczyk, talisman, Magic the Gathering, Scrabble-to były tytuły które kojarzylem, tzn widziałem lub zdarzyło mi się kiedyś zagrać. Odpaliłem YT i znalazłem recenzje, a tam hype w związku z planowanym wydaniem Terraformacji Marsa. Oczywiście uległem enuzjazmowi, kupiłem ten tytuł i jak się okazało, to był strzał w 10. Moja grupa do grania to faceci w wieku trzydziestu paru lat i nie wyobrażam sobie grania z nimi np w Carcassone, co więcej, gdybym kupił tą grę jako pierwszą, to nie wiem czy dziś chcielibyśmy grać w planszowki. Jeśli instrukcja jest przystępnie napisana, to spokojnie dorosły człowiek poradzi sobie z ogarnięciem zasad, wszak nie jest to hobby dla nadludzi. Można przed pokazaniem gry znajomym rozegrać samemu partię symulacyjną dla przyswojenia zasad-to bardzo pomaga utrwalić sobie mechanikę. W grach planszowych ważne jest, żeby jedna osoba znała reguły i panowała nad rozgrywką-ona jest odpowiedzialna za tłumaczenie zasad i niejasności w trakcie grania. Puentując-kupujac niektóre tytuły wyrzucisz pieniądze w bloto, bo po 3-4 rozgrywkach okażą się zbyt nudne/proste, żeby do nich wracać.
lkason83
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 19:31
Has thanked: 3 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: lkason83 »

animal8111, dzięki, że podzieliłeś się swoim doświadczeniem początkującego gracza. Lżejsze tytuły planuję dla siebie i małżonki; myślę, że spodobają się jej Osadnicy i Robinson Crusoe, ale żeby w to zagrać poćwiczymy sobie na lżejszych pozycjach typu Carcassone, czy Small World. Parę razy w roku spotykam się z facetami 30+ i rodzi się wśród nas zajawka na wszelkiego rodzaju gry. Na ostatnim takim spotkaniu liznąłem właśnie Splendor i coś u mnie kliknęło. Docelowo myślę grywać z nimi najpierw w jakieś karcianki (Hero Realms, Arkham), a czasem zaopatrzyć się w rozbudowaną fantasy. Zanim jednak stanę się "mistrzem gry" proponującym rozbudowane tytuły chcę poznać trochę mechanikę, poćwiczyć. Służyć ku temu mają gry z trybem solo, które dostarczą mi również godziny niesamowitej rozrywki, gdy żona nie będzie chciała ze mną grać, a do spotkania będzie daleko :(
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: esztfke »

Trochę nie rozumiem tego podsumowania. Napisałeś, że najczęściej chcesz grać solo, a z wymienionych pierwszych 9 gier do solo nadaje się tylko eldritch i jest to dość specyficzna rozgrywka, bo żeby fajnie chodziła raczej trzeba kontrolować więcej niż jedną postać, a nie każdemu może to się podobać.
Jeśli rzeczywiście chcesz grać głównie solo i z żoną to raczej powinieneś szukać gier działających dobrze na 1-2 osoby (najczęściej to będą kooperacje np. Dead men tell no tales, Zaginiona ekspedycja, różne wersje Pandemii), ewentualnie 2 osobowa z przynajmniej poprawnym wariantem solo (np. osadnicy NI)
lkason83
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 19:31
Has thanked: 3 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: lkason83 »

esztfke, gry z trybem solo są wymienione na późniejszym etapie celowo. Nie potrzebuję takich na początek, bo to okres przejściowy; żadna z przejrzanych prostych gier z wariantem solo nie zaoferuje mi na długo przyjemnej regrywalności. Na taką przyjemność jestem jednak w stanie poczekać. Taką grą mogłoby być ewentualnie Arkham LCG, o które pytałem, kiedy mógłbym je włączyć do kolekcji.

Wiele prostszych gier odrzuciłem (np. Osadnicy z Catanu), gdyż wymagały więcej niż 2 graczy; te wymogi łamałem w przypadku tytułów, które mógłbym pokazać swojej grupie i są one bardzo przemyślane. Prostsze gierki, oraz niefantasy na 2 osoby są wybrane do grania z małżonką.

Dzięki jednak za polecenie Zaginionej ekspedycji, wizualnie i tematycznie mi się bardzo podoba; muszę się tylko doszukać informacji, czy to dobra gra na początek, czy jako kolejna. Pandemię odrzuciłem, gdyż mam na tym miejscu inne, które tematycznie chyba bardziej spasują moim towarzyszom.
lkason83
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 19:31
Has thanked: 3 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: lkason83 »

Dzięki serdeczne za wszystkie wyżej wymienione pozycje. Otrzymałem w prezencie Patchwork i ze względu na brak czasu ograniczyłem się ostatnio do niego. Zależy mi w następnej kolejności na grze, która posiada dobry wariant solo. Przy dobrym poznaniu, mógłbym potem czasem wciągnąć w nią inne osoby. Rozważam:

Robinson Crusoe
Osadnicy: Narodziny Imperium
Aeon's End
Pandemic
This war of mine (najbardziej by mi się podobała, ale odstrasza długość rozgrywki)

Co polecacie dla osoby raczkującej w planszówkach?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: KurikDeVolay »

Skoro rozważasz TWoM i Osadników, zerknij na 51 Stan Master Set. To osadnicy tylko w wersji postapokaliptycznej. Albo poczytaj, bo za 2 dni na wspieraczce rusza genialna gra o zombie: https://boardtime.pl/2019/05/maximum-ap ... enzja.html Może to podejdzie. A Aeon's End kup i tak, bo to hicior i tyle!
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: Miszon »

Robinsona dla raczkującej osoby nie polecam. Szczególnie solo. Mnie solo ta gra strasznie umęczyła.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Droga początkującego gracza... propozycje.

Post autor: Pisarka »

San Juan, Zamki Burgundii (normalne albo kościane), Pandemic, Rosyjska ruletka,...
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
ODPOWIEDZ