Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: kropka75 »

Dobry bardzo!

Trochę już to forum przesznupałam i dzięki lekturze różnych postów kupiłam parę gier.

Gram głównie z synem, lat 9. Czasem trafi się trzecia osoba, najczęściej jest to babcia. Od święta czwarta osoba, też dorosła.

Zaczęliśmy trzy lata temu od podstaw. Grzybobranie, Super Farmer, Węże i drabiny, Chińczyk, Warcaby.
Młody szybko się znudził, więc poleciały:
- Dzieci z Carcassonne - zbyt prosta, szybko sprzedałam
- Catan Junior - ok
- Wsiąść do pociągu, pierwsza podróż - syn jednak nie potrafi planować na pięć tras jednocześnie, sprawdzając czy przy okazji ja gdzieś mu w trasę nie wchodzę, więc ta gra go męczy i nudzi;

Trochę już zniechęcona weszłam w karcianki. I tak syn ograł się w:
- Uno - uwielbia
- Trucizna - bardzo lubimy
- Sen - cudna

Potem doszły:
- Niezłe ziółka - bardzo lubimy
- 6 bierze
- 5 ogórków
- Set
- No co tam?

Z innej bajki: Abalone <3
I Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle - uwielbiam, ale nie daje się tego dobrze zagrać we dwie osoby;

Gdy to wszystko ogarnął, wróciliśmy do planszówek.
W tej chwili gramy w:
- Kakao - po rozgraniu Carcassonne, Kakao stało się zbyt proste i banalne; rzadko gramy;
- Takenoko - wspaniała rzecz, uwielbiamy;
- Epoka kamienia - lubimy bardzo;
- Via Nebula - lubimy tak samo jak Epokę;
- Montana - lekka, łatwa i przyjemna;
- Santiago de Cuba - b. łatwa, syn uwielbia;
- Carcassonne - trochę mi zeszło ogarnięcie instrukcji, ale już jest ok; młody wszystko zapamiętał i gra bez problemów;
- Splendor - wiadomo, klasyk;
- Park niedźwiedzi - lekka i przyjemna;
- Wodny szlak - lubimy bardzo;
- Wyspa Skye - jak wyżej;
- Agricola rodzinna - wpienia mnie krótka kołderka; :/
- Samuraj - bardzo fajna i inna od reszty;
- Qwirkle - jak wyżej;
- Catan - szału nie ma;


Wsiąść do pociągu - dookoła świata - sprzedałam, bo nie pasowała nikomu.
Wyrocznia delficka - sprzedana, coś nam nie szła.
Teby - mam do sprzedaży. Nie nasza bajka.

Mamy też Marco Polo - instrukcja i złożoność gry mnie pokonała, więc czeka na lepszy czas.
Dostaliśmy ostatnio W roku smoka - nie grane jak dotąd.
Mamy Zamki Burgundii i Hansa Teutonica - na potem.

I teraz dumam, co dalej... lubię sobie planować prezenty na przyszłość i chciałabym wiedzieć, co ma sens kupować. Co wrzucić dziadkom i babciom na przyszłe zakupy urodzinowe albo na dzień dziecka. Żeby nie kupili czegoś z polecenia sprzedawcy, np. w typie Super Farmera, bo jak mi przyjdzie zbierać znowu setki królików to się zapłaczę.
Chciałabym żeby nie było takie samo. Żeby nie było o niebo łatwiejsze. Ale też żeby nie trzeba było czekać pięć lat na rozegranie partii.
Wskazane czytelne i jasne instrukcje. Gry z dodatkowymi elementami: wszelkie drewienka, plasticzki i inne gadżety mile widziane.

Ps. Kupiłam Gejsze, Przepowiednię i Origami - wszystkie mnie rozczarowały.



I tak sobie dumam o nw:


- Agricola - czy kołdra jest podobna do tej rodzinnej?

- Kawerna

- Puerto Rico

- Sagrada

- Alchemicy

- Gugong

- Orbis

- Century, Korzenny szlak

- Santa Maria

- Zamki Caladale

- Genua

- Kanagawa

- Basilica

- AuZtralia

- Arboretum - bardzo mi się podoba wizualnie

- Łowcy kryształów

- Zakazana wyspa

- Jaipur

- Terra Mystica

- Coimbra

- Pokolenia

- Pomiędzy dwoma zamkami...

A może jeszcze coś innego?

Ostatnio dałam się wkręcić w Twardy orzech do zgryzienia i żałowałam, że posłuchałam kogoś, kto gra dwa razy w roku i tylko z dzieckiem, bo ta gra nadaje się na niedzielną rozgrywkę od święta, dla dziecka w wieku 6-. Idzie więc do sprzedaży.

Czy warto iść jeszcze w gry typu:
- Kostaryka
- Termity
- Założyciele imperium
- Antarktyda
- Lutecja?

Aha - wskazane gry, które nie wymuszają dużej interakcji negatywnej.
Do relaksu, do pomyślenia, ale bez planowania strategii na siedem rund do przodu. :)

Chętnie przyjmę też rady odnośnie karcianek, w typie Ziółek i Gry ze śliwką.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 07 paź 2019, 09:48 przez kropka75, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: vegathedog »

Z szybkich karcianek mogę polecić Red7. Król wakacji na campingu.

Z większych i bardziej epickich gier z przygodą, to do gry z 9-cio latkiem polecam Magię i Myszy. Zupełnie coś innego niż gry, w które gracie, ale jak się wsiąknie, to gra leży na stole przez kilka tygodni rozłożona cały czas.Fajnie pomalować jeszcze figurki.

Z euro to polecić mogę Ilos, Wyspa Skye, Agricola, Keyflower, 7 cudów pojedynek.

Z humorem polecam Wojowników podziemi lub King of Tokyo.

Dodam, że w te wszystkie gry grywałem z moim również 9-cio letnim synem i ogarniał zasady bez problemów.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: anna26 »

Może z karcianek Hero realms lub star realms ?
Sztuka wojny
A może jakiś koop któraś Pandemia ( mój kuzyn w tym wieku bardzo lubił )
Wojownicy Midgardu
Park niedźwiedzi
Lub ze starszych gier
Tikal
Teby
Proszę spróbować zamki b. w tym wieku powinien ogarnąć a gra jest super
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: gregos »

Z wymienionych przez Ciebie polecam: Puerto Rico, Santa Maria, Park Niedźwiedzi, a zamiast Splendor lepiej wybrać Majestat. Ponadto podrzucam jeszcze kilka tytułów do rozważenia: Quadropolis, Sagrada, Roll Player oraz Flamme Rouge.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: Gamleer »

Dla 9 latka lubiącego fantastykę polecam proste gry typu: "Magia i Myszy" oraz serie "Talisman" Ich prostota zachęca do gry ale też powoduje że w te tytuły nie gramy częściej niż raz na miesiąc.
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: kropka75 »

Dziękuję za podpowiedzi.

W Zamki zagraliśmy. Niestety za dużo się tam dzieje i skupienie mojego dziecka pada, a w trzy osoby to on już w ogóle odpada w połowie rozgrywki.
Ale mnie się gra podoba (nie wizualnie),więc zostanie z nami i poczekam, aż młody trochę dorośnie.

Teby kupiłam i żałuję.
Nic w niej nie ma. Zupełnie bez klimatu.

Po przygodzie z Zamkami myślę, że Agricoli młody też nie ogarnie, chyba że tę rodzinną.

Splendor wszedł nam bardzo. To młody nie tylko ogarnia ale i wygrywa. Nie spodziewałam się, że to będzie taka fajna zabawa.

Kolejna nowość, spoza listy, zdobyta przypadkiem, to Samuraj. Fajnie się bawimy. Szanse wyrównanie, dziecko potrafi wygrać bez forów.

Z wymiany zdobyłam Lorenzo, ale jeszcze nie ograny. Wygląda mi, póki co, na brata Marco Polo.

Magia i myszy to już jest chyba nie wydawana, prawda?

***

Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś pomysły, to zapraszam. :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: rastula »

U mnie w tym tygodniu (z 6 latkiem planszakiem)


Sagrada
Zombiaki Ameryki
Budowniczowie Sredniowiecze (żąda partii w Antyk, bo tam są przezroczyste karty).
Fasolki kościane.
RafalRafal
Posty: 12
Rejestracja: 09 lis 2018, 17:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: RafalRafal »

Jak gram w Splendor z 5 letnią córką bardzo lubi tą grę
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: Gamleer »

Masz racje "Magia i myszy" tylko z drugiej albo trzeciej :-) ręki.
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: Gosiek »

kropka75 pisze: 15 lut 2019, 11:52
Magia i myszy to już jest chyba nie wydawana, prawda?
Jeżeli chodzi o podstawkę, to faktycznie trudno ją kupić, ale jeszcze jest dostępna. Dodatek "Serce Glorma" też jest w sprzedaży, a wydawca zapowiedział na III kwartał tego roku rodzimą wersję "Downwood Tales", także po polsku wydawana na pewno jest nadal.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: Gamleer »

Mice and Mystics: Downwood Tales (2014) czy to jest dodatek?

Ostatnio sprawdziłem z synem dwie gry:
Smallworld - ma plusy i minusy tzn. plus to prosta mechanika minusem jest agresywna interakcja
My Little scytch - moim zdaniem gra idealna jeżeli chodzi o zabawe z dziećmi (regularnie przegrywamy z 9 latkiem :-)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: Kin@a »

kropka75 pisze: 18 sty 2019, 12:48 Żeby nie kupili czegoś z polecenia sprzedawcy, np. w typie Super Farmera, bo jak mi przyjdzie zbierać znowu setki królików to się zapłaczę.
Akurat Superfarmer jest bardzo dobrą grą. Z tej samej "stajni" polecam Wilki i owce (tu już jest interakcja).

Popieram polecenie Magii i myszy.

Skoro Abalone jest ok to proponuję Pentago.

Dalej z typowo dwuosobowych polecam:

Serce Smoka lub Drako,
Sabotażysta pojedynek
Mr. Jack
Kawerna: jaskinia kontra jaskinia
Ciekawa i tania jest historyczna gra od IPNu: 111 - Alarm dla Warszawy.
IPN wydał też ciekawą grę Miś Wojtek (ta jest dla większej liczby osób i pomimo prostoty ma spory walor edukacyjny). U nas tematyka wojenna wzbudza spore zainteresowanie.
A skoro przy "misiach" jesteśmy to polecam wspomniany wyżej Park niedźwiedzi.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: Gamleer »

Magia i myszy Tail Feathers (2015) ciąg dalszy:
https://boardgamegeek.com/boardgame/179 ... l-feathers
delli1977
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2019, 22:43
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: delli1977 »

Polecam "Zakazana wyspa": prosta, kooperacyjna gierka, gdzie trzeba zebrać 4 skarby na wyspie. Problemem jest to, że wyspa się rozpada i tonie - co turę losowo zatapiane są poszczególne kafelki. Bardzo fajne emocje, przygoda i współpraca między graczami.
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: kropka75 »

W następnej kolejności postawiłam na Wyspę Skye. Fajna rzecz, super wchodzi dziecku.
Chyba lubimy się z Lacertą. ;)

Z wyprzedaży spadła mi jeszcze 7 cudów, ale ogarnięcie tej instrukcji przekracza moje możliwości, więc leży na półce.
No i La Granja - odkupiona okazyjnie.
Miła, ale 20 stron instrukcji plus oznaczenia 66 kart to trochę dużo materiału, więc jeszcze nie pojęłam całości. Szczęściem instrukcja czytelna, jak to w G3.

Sagradę mam na uwadze. Na razie zabija mnie cenowo.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: vinnichi »

Moja 9 letnia córka uwielbia Dominion, nie ma klimatu ale są kombosy :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: matten »

Może Patchwork? Zasady są proste, instrukcja krótka, regrywalność wysoka, a jakość wydania bardzo dobra. Jeśli tematyka (szycie kołdry) nie podejdzie to można rzucić okiem na Ogródek, mechanika podobna, ale "klimat" zupełnie inny. Następna pozycją na którą warto rzucić okiem to Haru Ichiban. Jakość wydania bardzo ładna, tematyka ciekawa (projektowanie ogrodu), zasady bardzo proste, ale regrywalność nie jest tak wysoka jak we wcześniej wspomnianych tytułach. Jak zwykle przy tego typu tematach muszę przywołać jeszcze Gejsze. Bardzo dobry stosunek cena/jakość wydania, regrywalność na wysokim poziomie i bardzo proste zasady to niewątpliwe zalety tego tytułu, choć to bardziej fillerek niż "główne danie" planszówkowego wieczoru.
Jeśli chodzi o karcianki to bardzo dobrze grało mi się w Na Grzyby! i Hack Trick, choć obie gry mają swoje wady :P
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: kropka75 »

matten pisze: 25 mar 2019, 13:01 Może Patchwork? Zasady są proste, instrukcja krótka, regrywalność wysoka, a jakość wydania bardzo dobra. Jeśli tematyka (szycie kołdry) nie podejdzie to można rzucić okiem na Ogródek, mechanika podobna, ale "klimat" zupełnie inny. Następna pozycją na którą warto rzucić okiem to Haru Ichiban. Jakość wydania bardzo ładna, tematyka ciekawa (projektowanie ogrodu), zasady bardzo proste, ale regrywalność nie jest tak wysoka jak we wcześniej wspomnianych tytułach. Jak zwykle przy tego typu tematach muszę przywołać jeszcze Gejsze. Bardzo dobry stosunek cena/jakość wydania, regrywalność na wysokim poziomie i bardzo proste zasady to niewątpliwe zalety tego tytułu, choć to bardziej fillerek niż "główne danie" planszówkowego wieczoru.
Jeśli chodzi o karcianki to bardzo dobrze grało mi się w Na Grzyby! i Hack Trick, choć obie gry mają swoje wady :P
Mam Gejsze. Kupiłam i leżą. Zupełnie nam nie podeszły.

Haru to chyba gra logiczna? Mam opory po Brains. Szybko się znudziła. W zasadzie po pierwszym ułożeniu.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: Rigidigi »

vinnichi pisze: 25 mar 2019, 10:58 Moja 9 letnia córka uwielbia Dominion, nie ma klimatu ale są kombosy :)
O właśnie to. Kup Dominiona. Zasady banalne, a tworzenie kombosów daje mnóstwo radości. Swietnie chodzi od 2 do 4 osob. Partyjke można zamknąć w 30min. Instrukcja prosta do ogarniecia. Mnogość kart i dodatków gwarantują niekończącą się regrywalność. Moja córka (9lat) bardzo lubi w to grać.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: matten »

kropka75 pisze: 25 mar 2019, 13:20Haru to chyba gra logiczna? Mam opory po Brains. Szybko się znudziła. W zasadzie po pierwszym ułożeniu.
Tak, ale do końca tego nie czuć. Jak dla mnie gra nie jest "sucha" i broni się wykonaniem, choć mechanika rozgrywki jest dosyć prosta ;)

Myślę, że dziecku mogą się jeszcze spodobać Bąbelsy, które przypominają diamenty na androida. Gra jest prościutka, szybka, tania i cechuje ją ładny, kolorowy design. Nie wiem tylko czy szybko się Wam nie znudzi skoro macie doświadczenie z planszówkami :)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: kropka75 »

Rigidigi pisze: 26 mar 2019, 00:59
vinnichi pisze: 25 mar 2019, 10:58 Moja 9 letnia córka uwielbia Dominion, nie ma klimatu ale są kombosy :)
O właśnie to. Kup Dominiona. Zasady banalne, a tworzenie kombosów daje mnóstwo radości. Swietnie chodzi od 2 do 4 osob. Partyjke można zamknąć w 30min. Instrukcja prosta do ogarniecia. Mnogość kart i dodatków gwarantują niekończącą się regrywalność. Moja córka (9lat) bardzo lubi w to grać.
Boszsz... a co to są kombosy? :D
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: shod »

kropka75 pisze: 10 kwie 2019, 15:08 Boszsz... a co to są kombosy? :D
długo pozostaje bez odpowiedzi, ale podejrzewam, że już wygooglałaś ;).
co do karcianek typu Niezłe ziółka czy Śliwka [o które pytałaś] to są całkiem spoko, ale z czasem się nudzą. Śliwka ma sporo interakcji.
polecam też Pory Roku - fajne graficznie i mechanicznie, są combosy ;), jednak jest tam nieco interakcji. był dodruk, więc można kupić w normalnej cenie a nie tak jak my za 200 monet podstawkę ;)
nie wiem w jakim kierunku poszliście, bo można wymieniać i wymieniać. My też podsuwamy rodzinie listy z planszówkami i sami też planujemy podobnie jak Ty jakieś pozycje, żeby miec na różne okazje dla syna, więc jesteśmy w podobnej sytuacji.
z tych łatwiejszych to warto zerknąć na Gizmos, Century, Czarna bandera, Bolidy...
jeśli polubiliście się z Lacertą, to może zerknac już w kierunku Great Western Trail...? nasz syn jest młodszy od Twojego a już od lat w to gramy. poza tym miałaś na celowniku Terra Mystica, a ona jest na pewno bardziej skomplikowana od GWT.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: Gromb »

Tytuły warte polecenia w tym wieku:
Small world
Pluszowe opowieści
Magia i Myszy
Zakazana wyspa
Drako
Turniej jednorożca
Stratego
Manewry Morskie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: kropka75 »

Poszliśmy w Park niedźwiedzi.
Fajna, prosta, lekka. Może za prosta i za lekka nawet.

Potem Catan.
Hmm, spodziewałam się więcej. Po wersji dla dzieci - trochę rozczarowanie.
Mało różnic.

Na pocieszenie doszły Qwirkle. Fajne :)

Wyrocznię sprzedałam. Nie moja bajka.

Terra Mystica - powaliła mnie instrukcja. Bardzo to skomplikowane. Miałam z biblioteki. Pewnie jeszcze wrócę.

Magia i myszy chyba nie wznawiana?

Small World biorę pod uwagę. Obawiam się tylko negatywnej interakcji. Mój syn znosi umiarkowane ilości.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Co dla 9ciolatka, ogranego w nw. pozycje?

Post autor: Gamleer »

wymienie "Magię i myszy na "Witrarze Sintry" ÓW
ODPOWIEDZ