Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: panoramikzz »

Hejka,

poszukuję gry, w którą mógłbym popykać samemu od czasu do czasu. Może być tylko dla 1 osoby ale może działać także dla większego grona. Warunkiem koniecznym musi być jednak posiadanie przez grę klimatu - jeżeli chodzi o setting może być praktycznie wszystko, nie lubię tylko gier dziejących się w kosmosie (Star wars itp.). No ale w razie czego mogę to też przeboleć. Poza tym przydałoby się trochę regrywalności.
Na pewno nie chcę eurogier, tytułów nastawionych na sałatki punktowe czy pobijanie swoich wyników po raz enty. Żadnych O:NI w trybie solo i tym podobnych.

Moim najbardziej prawdopodobnym typem aktualnie jest Aeon's End. Skalowanie podobno bardzo dobrze działa, wygląda też na to że sama gra zdecydowanie ma klimat oraz regrywalność. A przynajmniej tak czytam w recenzjach.
Miałem również Władcę Pierścieni LCG, który jednak wymagał dużo uwagi i środków finansowych i pozbyłem się go. Chyba nie wsiąkłem w te LCGi :?

Czy jesteście drodzy forumowicze w stanie coś doradzić, pomóc w tej kwestii? Może jakiś inny tytuł o którym nie pomyślałem :D
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: vegathedog »

Mage Knight spełni Twoje oczekiwania i choć nie grałem w Aeon's End, to z opisów i ocen wiem, że to też całkiem dobry wybór będzie.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: Khag »

Robinson Crusoe?
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: p_olo86 »

This war of mine
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: marcindlubacz »

W moim odczuciu aeons end jest słaby jeśli chodzi o klimat. Dla mnie dead men tall no talles lub brzdek ma więcej wyczuwalnego klimatu
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: imssah »

Z tym aeon's end jest problem. Albo ktoś lubi bardzo albo w ogóle. Bardzo przyjemny deckbuilding który potrafi dac w kosc. Na pewno warto sprawdzić

Freedom underground railroad
Legendary Enc Allen
Black Orchestra
Prosta ale fajna Forbidden Desert
K2
Lewis i Clark
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: vikingowa »

Panie drogi! Jeżeli szukasz klimatycznej solóweczki to polecam:
1.Posiadłość szaleństwa 2ed - klimat i zło się wylewają😁
2.Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie - dla mnie jedna z najlepszych gier..
3.Eldritch Horror - Cthulhu i te sprawy😉

Jak ktos już wspomniał This War Of Mine ... ja średnio polecam bo gra jest nieziemsko trudna ale klimatu jej nie brakuje.
Aeon's End jest świetna jak masz wolną godzinkę ale klimatu raczej brak, to taki szybki i miły deckbuilding.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: Quba40 »

Klimatyczne gry, które dobrze działają solo i w które grałem - w kolejności od najbardziej klimatycznej do najmniej:
1. Horror w Arkham gra karciana - nie ma nic bardziej klimatycznego i zarazem tak dobrze działającego dla pojedynczego gracza, ale wymaga sporych nakładów finansowych bo to LCG
2. This War of Mine - jeśli nie przeszkadza Ci depresyjny klimat wojny i duży wpływ losu na wydarzenia to dzięki pokaźnej księdze skryptów masz bardzo regrywalny i trudny tytuł z możliwością zapisu stanu gry.
3. Posiadłość Szaleństwa 2ed - aplikacja współtworzy klimat, jednak jest to tytuł dość mało regrywalny i nie chodzi tutaj o małą liczbę scenariuszy w podstawce czy poznanie głównego wątku fabularnego ale o dość prostą mechanikę, która nie pozwala na jakieś wymyślne decyzje, pod solo raczej polecam Horror w Arkham lcg.
4. Gloomhaven - połączenie eurogry z amerigrą, taktyczny dugeon crawler z 100 scenariuszy kampanii legacy.
5. seria Dungeon and Dragons Adventure System - jeśli jesteś fanem D&D to tutaj jest specyficzny odlschoolowy klimacik, może nie ma tu zawiłych decyzji, ale system jest dość klarowny i zapewnia sporą regrywalność.
6. Legendary Encounters: The X-files deck building game - najnowsza odsłona serii Legendary, jeśli jesteś fanem serialu Z Archiwum X to tym bardziej odnajdziesz tu tonę klimatu, a sama mechanika bardzo udanie współtworzy go.
7. Hero Realms The ruin of Thandar - kampania kooperacyjna do popularnego deck buildera, sprytnie zrobiona i całkiem regrywalna, klimat buduje fabuła historii oraz trochę mechanika i wybory.
8. Aeon's End - klimat znajdą tu osoby z wyobraźnią, mechanika nawet go trochę współtworzy, ale nie oczekuj fajerwerków :)
9. Shadowrun Crossfire - jeśli masz bujną wyobraźnię i lubisz świat łączący cyberpunka z fantasy to w tej grze klimat można dostrzec, za to to mój nr. 1 jeśli chodzi o rozgrywki solo - bardzo dobra mechanika, regrywalność i wysoki poziom trudności. W budowie klimatu pomaga nam aspekt legacy w rozwoju bohaterów (naklejki z umiejętnościami, zaznaczanie wartości karmy oraz imienia postaci).
10. Dungeon Alliance - połączenie eurogry z amerigrą, decbuilder z dungeon crawlerem. Klimatu tu dużo nie ma, również wymagana duża wyobraźnia, ale pod względem przyjemności z gy obstawiam podobny poziom do Mage Knighta (gra jest nieco lżejsza i krótsza).

Klimatyczne gry, które dobrze działają solo ale w nie nie grałem - kolejność czysto subiektywna:
1. The 7th Continent
2. Kingom Death Monster
3. Folklore: The Affliction
4. Fallout
5. Holding On: The Troubled Life of Billy Kerr
6. Sherlock Holmes: Detektyw doradczy – "Zagadka Kuby Rozpruwacza" i "Przygody na West Endzie"
7. Sword and Sorcery
8. Władca Pierścieni Gra Karciana
9. Black Orchestra
10. Nemo's War
Awatar użytkownika
Solo Meeple
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2018, 23:46
Kontakt:

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: Solo Meeple »

Aeon's End może nie jest bardzo klimatyczne, ale to świetna gra solo, którą można rozbudowywać o dodatki, jeżeli przyjdzie na to ochota, aczkolwiek sama podstawka to wiele wciągających rozgrywek. Moim zdaniem byłby to dobry wybór, szczególnie, że cena za polską edycję też jest bardzo dobra.

Poza tym jak wspomniano wyżej, świetne solo i z klimatem są Horror w Arkham LCG (ale tu potrzeba dużo pieniędzy), Gloomhaven (chodzi po 400 zł, ale daje w zasadzie setki godzin gry), This War of Mine, Freedom: The Underground Railroad (wybitny tytuł, ale ciężko dostępny niestety), w zasadzie dowolna gra z serii Legendary (chociaż Alien chyba najlepszy), Robinson Crusoe, Nemo's War.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: alpha »

Kurcze, czy wy serca nie macie? Wątek pasuje w moje gusta. Przecież mój portfel za tym nie nadąży :)
No i gdzie ja to wszystko umieszczę?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: Blue »

W aeons end nie ma klimatu? Ja tam widze jak to wszystko jest dobrze spasowane i przenosi klimat diabolo na walke z potworusem kartami.

W dominionie klimatu nie ma moze, ale tu? Jak ktos chce to ofc moze patrzec tylko na mechanikę, ale imho bardzo dobrze sie to wpisuje w klimat. Są ludzie, ktorzy w Pandemicu nie widza klimatu, czy w Agricoli, jak ktos nie chce sie wczuć to bedzie widział tylko numerki.

Tak samo wiertła skały minerały, mozna olac klimat, ale faktycznie mechanika pasuje do tego, kupujeny nowych pracownikow, ktorzy nam pomagają kopac szybciej, efektywniej itp itd. a ktos powie ze to jest gra w kolorki i tez bedzie miał rację.

Gralem w arkham horror 1 edycja nie lcg wiec tu troche nie do końca o tym) i posiadlosc szalenstwa, oczywiscie klimat tam jest moze i mocniejszy, bo po prostu poruszamy sie bohaterami po planszy, ale solo bym w to nie grał, gry komputerowe dadza lepszy klimat i fabulę, a losowosc w tych grach i decyzyjnosc nie jest czyms co bym chcial robic bez znajomych, bo sorry ale taka walka jest wlasnie slaba, to tylko kostki. W aeons end faktycznie robisz rzeczy jak mag walczący z potworusem, no ale mechaniką kart bez figurek i poruszania po planszy wiec niektorzy juz sie nie wczują, ale mechanika tego typu optymalizacji z minimalną dozą losowości jest w moim odczuciu bardziej angażująca.



Podsumowując: co człowiek to opinia ;).
Ostatnio zmieniony 20 sty 2019, 18:22 przez Blue, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: detrytusek »

To ja dorzucę jeszcze ghost stories bo jeszcze nikt nie wspomniał.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Klimatyczne solo (Aeon's End?)

Post autor: pavel »

Pathfinder.
ODPOWIEDZ