Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kotei
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2019, 16:49

Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: Kotei »

Witam Wszystkich!

W temacie planszówek siedzę już jakiś czas - od ok. 7 lat, jednak o tyle o ile stykałem się z różnymi tytułami, o tyle nigdy sam ich nie nabywałem :) Także pomyślałem, że warto zabrać się za swoją kolekcję i wejść głębiej w temat. Plus, pomimo że wiedza jakaś jest, to w moim odczuciu jednak powierzchowna, stąd zastukała mi myśl: "Hej, może warto poradzić się weteranów?" No i oto jestem :D

Czego poszukuję w grach?

1. Osobiście bardzo lubię gry, które oferują mnogość wyboru w ramach ruchu - gdzie można pogłówkować, wymyślić jakąś strategię (choć nie powiem, lubię też w trakcie gry
dostosowywać się do warunków na planszy ^^).
2. Pociągają mnie gry z klimatem mitologii, starożytności (przykładowo ciekawymi grami wydają mi się: Elizjum, Cyklady [grane 2x], Kemet, Inis).
3. Interesują mnie też dobre pozycje dla gry 2-osobowej, lubimy grać razem z moją sympatią.
4. Gry 6 osobowe - dosyć często spotykałem się z tytułami, które robiły na mnie pozytywne wrażenie, a były do 4-5 osób max. Nie kojarzę żebym grał w coś ciekawego na 6 osób
(MOŻE 7 Cudów Świata się tutaj sprawdza, jakoś mnie ten tytuł zawsze omijał...).
5. Chciałbym mieć 2-3 gry typowo imprezowe, co by dało się pograć w jeszcze większym gronie osób, okazjonalnie (wielbłądy z dodatkiem :D ?).
6. Dodając do punktu pierwszego - bardzo lubię dłuższe gry, mogą i z 5 h trwać i mnie to nie rusza (gorzej z innymi...). Długie instrukcje też mnie nie zrażają (no, może te pokroju Ogniem i Mieczem, ale to chyba apogeum jest :) ).

Na rozpoczęcie kolekcji chciałbym mieć tak po 1 grze z gatunków tj:
- dobry eurosuchar! (Zastanawiam się nad Concordią/Zamkami Burgundii),
- b. dobra gra kafelkowa, coś może w klimatach 5 klanów, choć nie wiem czy nie jest to trochę przereklamowana gra (takie mam obecnie przeczucie),
- ciekawa gra kościana (fanem losowości nie jestem, ale hej, da się i w takie gry grać :)Zwłaszcza z dużą ilością klimatu ;) ),
- coś z efektem "wow!", czyli gra z robiącymi wrażenie figurkami, złożoną fabułą może.

Generalnie chcę "przeżyć" jak najwięcej gatunków; zobaczyć co się wśród nich wyróżnia :) Te powyższe mnie najbardziej obecnie ciekawią, i chciałbym trochę zanurkować (nawet kupując coś w ciemno). Oczywiście co się da potestuję w pubach z planszówkami. No, ale nie zawsze to jest możliwe, szczególnie jak coś jest z niszy lub dawno dodruku nie miało, liczę się z tym.

Z takich luźniejszych myśli, rozważam obecnie też zakup Wsiąść do Pociągu: Europa do gry 4 osobowej (pomiędzy 2 parami); Tzolkina ze względu na unikalną mechanikę; Robinsona Crusoe do jakiejś weekendowej, popołudniowej rozgrywki.
Ah, i Alchemików! Z opisu wydają się bardzo trafiać w moje gusta.

Na koniec dodam jeszcze tylko, co obecnie posiadam na półce: Horror w Arkham (tak, jestem po tej stronie frontu; klimat i grywalność mi odpowiadają), Pandemię, Klub Utracjuszy, Ego, List Miłosny, Star Realms, Pola Naftowe.

Za wszelkie rady i sugestie będę niezmiernie wdzięczny! Wasze wskazówki będą dla mnie bezcenną pomocą - chciałbym bardziej rozwijać moje planszówkowe hobby, jednak wolę "nie wbiegać na golasa w to morze tajemnic (i wydatków!)" ; p
Pozdrawiam!
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: szurubur »

Ja zacząłem od Rising Sun i nie żałuję ;)
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: EVOCATVS »

Najlepsza 6-osobówka w jaką grałem to Gra o Tron. Nie wiem tylko jak działa na mniej graczy, bo różne opinie słyszałem, a samemu załapałem się zawsze na pełny skład.
Rising Sun jako grę z efektem "wow" też mogę polecić (na razie chyba moja top1 gra), zwłaszcza że niedługo będzie dodatek z nowymi frakcjami i da radę w sześciu zagrać.
W obydwu grach problemem może być dużo negatywnej interakcji, bo nie każdy za tym przepada, a te tytuły praktycznie na tym się opierają.

Z dwuosobówek możesz sprawdzić Neuroshimę Hex i Azul.

A co do euro, to Great Western Trail i Terraformację Marsa warto poznać.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: rutra1992 »

Sam nie jestem za bardzo doświadczony ale dorzucę swoje 3 grosze.

Jeśli chodzi o dwuosobowe poleciałbym właśnie neuroshime Hex lub monolith arena (to zależnie od klimatu, ale wydaje mi się że to drugie bardziej przypadnie Ci do gustu - post-apo vs fantasy). I jakąś strategię trzeba mieć i sporo dostosowywania się do tego co dzieje się na planszy.

Z imprezowych mi chyba najbardziej podoba się Dixit, zawsze wychodzi zabawnie, a i nie ma potencjalnego problemu z zaangażowaniem (jak np w Mafii).

Dość często gram w 5 osób i wtedy całkiem fajnie się sprawdza Munchkin I właśnie wsiąść do pociągu
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: EVOCATVS »

Neuroshima ma jeszcze tą przewagę nad Monolithem, że wyszło już do niej sporo dodatków z nowymi armiami.
Kotei
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2019, 16:49

Re: Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: Kotei »

Przede wszystkim wielkie dzięki za feedback! :)

Rising Sun wygląda naprawdę obiecująco! Z początku trochę mnie odstraszała cena jak na coś na start, ale przy tej ilości elementów... No kusi :D

Gra o Tron... No w to raczej muszę zagrać z właściwą ekipą i przemyśleć czy przejdzie, bo z tego co widzę to albo się ją kocha albo nienawidzi - zależy od typu ludzi. Ja wielki temu grałem raz czy dwa i dobrze to wspominam, jednak nie wiem jak to się sprawdzi w obecnym składzie.

Co do Neuroshimy... No nie powiem, generalnie zlewałem temat, choć to tu to tam widziałem naprawdę dobre wypowiedzi na temat gry. Oceniałem chyba "książkę po okładce" (jakoś mnie post apokaliptyczny klimat nie kręci), a tu proszę - całkiem niegłupia mechanika rozgrywki :) Tylko... No właśnie, zobaczyłem Monolith i ze względu na tematykę raczej na niego padnie wybór haha :D Chociaż... może warto coś zmienić dla różnorodności... Do przegrania ^^"

Azul... Coś mi w tej grze nie pasuje, tylko nie wiem do końca co... Mechanicznie wydaje się spoko, jednak to, za co ludzie ją też mocno chwalą, czyli design... No nie wiem, jakoś mnie zraża?

GWT - grałem raz w coś podobnego, tylko dosyć uproszczonego... Nie pamiętam tytułu niestety. Fajna pozycja, ale chyba w tej kategorii szukam czegoś o innej tematyce obecnie :)

Terraformacja Marsa - jeszcze nie miałem czasu rzucić na nią okiem, może trafię na jakąś dobrą recenzję.

Dixit - no, niby ok, choć myślałem o czymś innym :) Mnie osobiście kojarzy się trochę z rodzinną atmosferą, a w grze na więcej osób oczekuję trochę negatywnej interakcji :D

Munchkin! Do tej pory grałem do 4 osób, zapomniana nieco u mnie pozycja, dzięki za reminder ;) Tylko musiałbym znaleźć najbardziej pasujące mi wydanie, żeby coś urozmaicić :)
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: matten »

Kotei pisze: 20 sty 2019, 11:313. Interesują mnie też dobre pozycje dla gry 2-osobowej, lubimy grać razem z moją sympatią
Polecam Patchwork, Splendor, Gejsze i 7 Cudów Świata: Pojedynek. Wszystkie są dosyć proste, ładnie wydane i regrywalne. W Patchworka i Gejsze grałem z płcią piękną i obie były chwalone ;)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Łukasz Johny
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2019, 14:04
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: Łukasz Johny »

Kotei pisze: 20 sty 2019, 11:31
Czego poszukuję w grach?

1. Osobiście bardzo lubię gry, które oferują mnogość wyboru w ramach ruchu - gdzie można pogłówkować, wymyślić jakąś strategię (choć nie powiem, lubię też w trakcie gry
dostosowywać się do warunków na planszy ^^).
2. Pociągają mnie gry z klimatem mitologii, starożytności (przykładowo ciekawymi grami wydają mi się: Elizjum, Cyklady [grane 2x], Kemet, Inis).
4. Gry 6 osobowe - dosyć często spotykałem się z tytułami, które robiły na mnie pozytywne wrażenie, a były do 4-5 osób max. Nie kojarzę żebym grał w coś ciekawego na 6 osób
Jeśli temat jest dalej aktualny to ze swojej strony polecam sprawdzić jeszcze Mare Nostrum Imperia. Klimat mitologii/starożytności. Trzeba trochę pogłówkować, zawierać tymczasowe, kruche sojusze. Sporo interakcji między graczami. Z dodatkiem Mare Nostrum Atlas staje się możliwa gra dla 2-6 osób ;)

Grałeś kiedyś w Scythe?
Jeden z moich ulubionych tytułów. Dla mnie wspomniany efekt "wow". Gra, którą łączy rozwój ekonomiczny z area control i nienachalną interakcją. Z dodatkiem "Najeźdźcy z Dalekich Krain" dostajesz opcje gry na 6-7 osób! 8) Gra wygląda pięknie dzięki grafikom Jakuba Różalskiego.

Poza tym zgadzam się z przedmówcami. Polecam Rising Sun i Grę o Tron. Szczególnie, że do GOT wyszedł jakoś ostatnio dodatek - Matka Smoków. Mocne tytuły :)
„What is best in board games?
To crush your enemies, see them driven before you and hear the lamentation of their women.” Conan. ;D
Zapraszam na nasz blog UraburaGames, Instagram oraz Facebook
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: Xardas123 »

Ja sugeruję, żebyś napisał w co wogóle grałeś. Piszesz że masz styczność od 7 lat z planszówkami, co dla mnie równoznaczne jest z grą w nie, ale po tym co dalej piszesz oraz iż nie znasz naprawdę popularnych tytułów może to błędne założenie z mojej strony. Dlatego jak pojawiłby się wpis w co grałeś i czy Ci się podobało to może jeszcze łatwiej byloby Tobie coś doradzić.
Sawczan
Posty: 45
Rejestracja: 13 lut 2019, 11:52

Re: Pomoc przy doborze gier - początek kolekcji [fundamenty]

Post autor: Sawczan »

Co do gry imprezowej, to chyba jeszcze nie pojawił się świetny tytuł: Sabotażysta(zaginione kopalnie) jest to kolejna edycja z planszą, która świetnie się sprawdza od 6 do nawet 10 osób. Bardzo dobrą grą imprezową są też tajniacy, proste i wciągające.

Co do dobrych gier z efektem wow to zdecydowanie Rising Sun i Lords of Hellas, jednak to są już trochę droższe tytuły.

Fajną grą kafelkową jest Carcassonne, nawet można sobie na jakiejś domówce pyknąć, polecam wersję BIG box, ponieważ nie bardzo opłaca się kupować podstawkę i oddzielnie dodatki, mało tego i drogie, a w BIG boxie jest tego całkiem sporo i w przystępnej cenie. Ja posiadam jedna podstawkę + BIG box(w którym też jest zawartość jednej podstawki i 16 dodatków).
Sprzedam: Warhammer Inwazja, Gateway Driver.
ODPOWIEDZ