Gra dla dwóch osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
qwerty
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2019, 12:18

Gra dla dwóch osób

Post autor: qwerty »

Witam, zastanawiam się nad zakupem gry dla dwóch osób. Ostatnio grałem w 7 cudów świata i bardzo mi się spodobała, jednak jest to gra przeznaczona dla większej liczby graczy. Dlatego szukam czegoś innego dla 2 osób, ale fajnie by była możliwość gry w większym gronie. Zastanawiam się nad Osadnikami, ale tu chyba gra typowo dla 2, podobno w większym gronie gra się słabo. Zastanowiła mnie też gra Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie, ale podobno jest dość ciężka i łatwo się zniechęcić? Dodam, że grywałem już trochę w gry planszowe, jednak jakoś nigdy się tak nie wkręciłem, żeby kupować swoje gry, raczej zawsze gdzieś u znajomych grałem. A po zagraniu w 7 cudów świata wkręciłem się w planszówki.

7 cudów świata pojedynek - odpada, bo chciałbym jednak jakąś inna grę, zmienić trochę klimat.

Moglibyście coś polecić?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Koziełło »

Jeśli typowo dla 2 osób i nie 7 CŚ:Pojedynek to moim zdaniem na początek pewnie Patchwork lub Tuareg. Ale w żadną z nich w więcej niż 2 osoby nie pograsz. Alternatywą dla Patchworka na 2-4 graczy może być Park Niedźwiedzi / Chatka z piernika. Może napisz w co grałeś, co Ci się spodobało i jaki poziom złożoności gry Ci odpowiada
qwerty
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2019, 12:18

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: qwerty »

grałem Carcassonne, Wsiąść do Pociągu, Fasolki hmmm coś tam jeszcze było ale nie pamiętam już tytułów. Pooglądałem kilka filmików o tym Robinsonie i mam ochotę ją zakupić tylko czy dobrze się w nią gra w 2 osoby ?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Koziełło »

qwerty pisze: 22 sty 2019, 12:34 grałem Carcassonne, Wsiąść do Pociągu, Fasolki hmmm coś tam jeszcze było ale nie pamiętam już tytułów. Pooglądałem kilka filmików o tym Robinsonie i mam ochotę ją zakupić tylko czy dobrze się w nią gra w 2 osoby ?
Gra się dobrze, tylko, że:
  • to gra koopoeracyjna - co może być zaletą lub wadą
  • ma znacznie wyższy "próg wejścia" (czytaj: złożoność zasad) od gier, które wymieniłeś jako Ci znane.
Ergo :arrow: przed zakupem Robinsona sugerowałbym minimum zapoznanie się z instrukcją (czy to jest to czego oczekujesz i to co będzie Cię bawić, a nie złościć), a optimum wizytę w pobliskiej wypożyczalni gier celem przetestowania przed zakupem
qwerty
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2019, 12:18

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: qwerty »

a możesz jeszcze coś napisać odnośnie Osadników?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Koziełło »

Ale Osadnicy z Catanu, czy Osadnicy: Narodziny Imperium.
W pzypadku pierwszej - taka sympatyczna rzucaneczka kośćmi, która ma mniej więcej tyle samo zwolenników, co i przeciwników (ja zaliczam się do tej drugiej grupy). W dwie osoby w to nigdy nie grałem, więc nie powiem jak działą.
Jeśli o Osadników: Narodziny imperium - Tej gry nie znam :oops: więc nie pomogę.
qwerty
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2019, 12:18

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: qwerty »

chodzi mi o Osadnicy: Narodziny Imperium, moze ktos inny sie wypowie? Tak czy siak Koziełło dzieki za odpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Nidav »

A ja Osadników:NI polecam w każdej konfiguracji. Nigdy nie narzekałem na skalowanie, a grałem w każdym zestawieniu osobowym. Jest to co prawda wieloosobowy pasjans i bez dodatków interakcja jest znikoma, więc można myśleć, że czekanie na swoją kolejkę jest długie przy 4 osobach, ale też sporo jest do przemyślenia, odpowiednie połączenie kart, co zagrać, a może jaką akcje wykonać itp. Niemniej na dwie osoby działa chyba najlepiej, bo po prostu jest szybko. Still, i tak działa fajnie nawet w maksymalnym składzie.
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: capre »

Hej,

ja polecam kilka tytułów. Niestety wszystko zależy jaki klimat i mechanikę "lubisz" oraz jak trudna/ciężka/zaawansowana gra ma być.
51 stan - master set: gra od 2 do 4 osób. Ja gram głównie w 2 osoby, zdarzyło mi się raz czy dwa zagrać w 3 osoby i grało się podobnie jak dla mnie. U mnie na 2 osoby sprawdza się super, często sięgamy po ten tytuł, bo z jednej strony ma proste zasady, a z drugiej trzeba jednak trochę pokombinować. Bardzo zbliżony do wspomnianych przez Ciebie osadników, jednak moim zdaniem ciekawsze. Każdą kartę można wykorzystać na 3 różne sposoby, nie ma "dedykowanych" kart dla konkretnych frakcji. Mechanika zbliżona.

Azul - również bardzo fajna gra na 2 osoby. Grałem na 4 i też grało się ciekawie, jednak preferuję mniejszą liczbę osób. Nie dlatego, że grało się gorzej, ale z uwagi na to, że gra opiera się na "kafelkach", zuzywa się ich więcej przy większej liczbie osob, co powoduje, że trzeba je czesciej dorzucać do "woreczka" (detal, ale jednak wybija lekko z gry :)). Lekka, bardzo łatwa, ciekawa mechanika i też mimo wszystko trzeba trochę pokombinować :)

Godfather: imperium corleone - również od 2 do 5 osób. W ten tytuł było mi dane grać tylko w 2 osoby, nie wiem jak się sprawdza w większą liczbę osób, ale podobno jest tylko lepiej. Również zasady proste do przyswojenia, bardzo ładnie wydane. Jest fun! :)

Terraformacja marsa - to najcięższy i najdłuższy tytuł z mojej tutejszej listy. dla mnie sprawdza się super na 2 osoby, na więcej graczy również OK, ale jednak rozgrywka się przez to odczuwalnie wydłuższa moim zdaniem (co prawda zależy tez z kim grasz). Dla mnie super tytuł, mnóstwo kombinowania i optymalizacji ruchów ;)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Jareks1985 »

1.Rój - logiczna przepychanka, jak szachy tylko w lepszej oprawie, koniecznie z dodatkami biedronka, komar i stonoga
2.Patchwork - na 2 idealne, logiczna układanka
3.Inis - super skaluje sie od 2-4 graczy, głębokie taktyczne dudes on map
4.Troyes - mózgożerne euro, suche jak wiór, ale mechanika i negatywna interakcja gra się super na 2
5.Orlean z dodatkiem handel i intryga, negatywna interakcja dobrze się skaluje od 2 graczy
6.Kemet- strategiczno/taktyczne dudes on map - przyjemna krwawa walka egipskich bogów od 2
7.Wojna o pierścień - super strategiczne i dość ciężkie ameri, gra jest epicka od 2 ale moim zdaniem tylko na 2
8.Gejsze - na 2, super strategiczna kanciarka
9.Osadnicy Narodziny Imperium - od 2 i całkiem fajne, ale z dodatkami
10.Kung Fu - bijatyka karate, taktyczna przyjemna gierka na 2
11.Mr Jack z dodatkiem - gra dedukcji i przewidzenia ruchu przeciwnika, blef i ukrywanie na planszy na 2
12.Star Wars Rebelia - ten sam ciężar i epickość co w Wojnie o Pierścień
13.Zamki Burgundi - super się skaluje od 2 graczy, mózgożerne i przyjemne euro
14.Terraformacja Marsa, dobrze się skaluje od 2 graczy. zaawansowane euro
15.Yggdrasil - super gra, od 2 praktycznie nie zależna językowo, niestety trudno dostępna https://bocianmix.pl/pl/p/Yggdrasil-gra ... dycja/1846
16.Piec Klanów - dobrze się skaluje od 2 graczy
17.Taureg/Targi jak wyżej na 2
18.Jaipur - na 2 graczy, przyjemny taktyczna karcianka na 2
19.Hero Realms/Star Realms- super dynamiczna karcianka pojedynkowa karcianka na 2
20. Android Netrunner/ Keyforge/ Gra o Tron LCG - pojedynkowa karcianka na 2

cześć mam na sprzedaż
viewtopic.php?f=53&t=59555
Cyel
Posty: 2573
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1428 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Cyel »

Ja ze znanych mi, lubianych i często granych w dwie osoby z dziewczyną polecam Neuroshimę Hex, Whitehall Mystery, Agricolę wersję dwuosobową (Chłopi i ich zwierzyniec), Sztukę Wojny, Star Realms, Battlelore, Warhammer:Invasion. W dwójkę dobrze nam się też gra w zwykłą Agricolę, Concordię, Splendor.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
JAREK_AA
Posty: 100
Rejestracja: 22 lut 2016, 16:33
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: JAREK_AA »

Zamki Burgundii Na 2 osoby super na 3 super a na 4 Bajeczka :) jaki wariant wybierzesz bedzie super :) Grafika moze nie powala ale mechanicznie i regrywalonsc na najwyzszym poziomie
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: gregos »

Jeśli tylko na 2 osoby, to polecam: Pola Arle lub Mage Wars: Arena.
Natomiast bardzo dobrze działające tytuły od 2 do 4 graczy, to: Great Western Trail oraz Tzolk'in.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1487
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Tringa »

Jeśli tylko na 2 osoby to fajnym fillerkiem jest Serce Smoka. :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
ODPOWIEDZ