Gra dla 12 osób ;)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Gra dla 12 osób ;)

Post autor: charlie »

Hej wszystkim.
Organizujemy z ludźmi z mojej pracy kilkugodzinne spotkanie planszówkowe. Zebrało się 12 osób i raczej nie będzie mniej :) Jako, że jestem najbardziej grającą osobą, odpowiedzialność wyboru gier zrzucono na mnie :wink:
Wiedziony doświadczeniami z growych spotkań z taką frekwencją poleciłem zagranie w jedną grę razem, a następnie podzielenie się na 2 lub 3 ekipy. Na tę wieść odpowiedziano mi kręceniem nosem (usłyszałem nawet zdanie: "planszówki powinny łączyć, nie dzielić" :lol: ).
Potrzebuję zatem:
- grę sensownie działającą w gronie 12 osób,
- lekką, uczestnicy w większości grali w Dixita i inne tego typu,
- inną niż Dixit Odyssey i Tajniacy (te mam i wezmę), pewnie będą też jakieś kalambury
- może być to też forma zabawy/aktywności, ale wolę gry.

Nie mam zanadto złudzeń - myślę, że i tak się podzielimy, ale chciałbym spróbować. Wobec powyższego zwracam się do Was, czcigodni forumowicze, czy możecie coś polecić?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: Blue »

Palce w pralce powinno działać, choć będzie pewnie niezły kocioł. No i oczywiście mafia. Teraz portal wydaje Muzę. też kalamburowato-dixitowe.
Cyel
Posty: 2573
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1427 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: Cyel »

Z mojego doświadczenia może się sprawdzić podział grupy na 2-osobowe zespoły i gra jak na 6 graczy. Nadal jednak gra powinna być imprezowa w naturze, z powodów logistycznych - 12 osób raczej się nie upchnie przy jednej planszy. Może Cards Against Humanity ?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4469
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: garg »

Polecam mniej znaną i chyba trudno dostępną (choć stosunkowo łatwo zrobić samoróbkę) grę dla maks. 24 osób Das letzte Bankett. Działa fajnie, gra się dość szybko i po pierwszej partii mamy zwykle chęć zagrania jeszcze raz. A ponieważ jest do niej mnóstwo scenariuszy, łatwo wybrać taki pasujący do konkretnej grupy.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: Jareks1985 »

dekrypto
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: Gromb »

Timeline. I grupowo i drużynowo. Dodatkowo mafia, wilkolaki i inne mafiopodobne twory.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: Jareks1985 »

resistance: avalon
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: donmakaron »

Ryzyk fizyk w drużynach po 2 osoby, Maskarada, Mamy Szpiega 2.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: bubu »

Sabotażysta wraz z dodatkiem
Jakby kilka osób nie dopisało (a z reguły tak jest) to może Kasa i Spluwy?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: AnimusAleonis »

No to tak jak już koledzy powyżej powiedzieli zdecydowanie gry dedukcyjne, z których osobiście bym polecił Decetion Murder Hong Kong (polska wersja pod tytułem Dochodzenie lub coś takiego). Ale w tej grze, jak i w innych z tej beczki, jest trochę negatywnej interakcji (co może do nerwów prowadzić) i co ważniejsze może być tak (a raczej na pewno będzie) że niektóre osoby będą się nudzić/nie być zbytnio w grze, bo po prostu mogą być mniej wokalne/asertywne z charakteru czy po prostu inni gracze mogą prowadzić grę w innym kierunku.

Trochę z innej beczki bym polecił Number 9, tylko niestety by dobić do 12 graczy (albo 100 :D) trzeba mieć kilka egzemplarzy podstawki (jeden na każde 4 osoby). Miałem przyjemność brać udział w 'partii' na 20+ osób na imprezie/z kieliszkiem, i wszyscy się bardzo dobrze bawili, bo i zasady bardzo proste, i jest wyzwanie 'intelektualne', ale nie aż tak duże żeby każdy w ciszy patrzył się tylko na swoje pole, i każdy z sąsiadem się może pośmiać/pogadać, i też nie ma negatywnej interakcji, i co ważne, moim zdaniem przy większej ilości graczy, każdy uczestnik ma co robić w każdej turze, nikt nie siedzi i się nie nudzi. Tak czy siak, polecam :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: melusina »

Na 12 osób bardzo sensownie działają Wilkołaki ze Srebrnej Góry (mafiopodobne, ale ciekawsze). W planszomanii kupiłam wersję angielską The Werewolves of Miller's Hollow: The Pact, która działa od 9 do nawet 47 osób (wg mnie to jednak przesada). Jest tu więcej oryginalnych postaci i dodatków, które mogą urozmaicić późniejsze rozgrywki.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: Pieter1989 »

Times Up Celebrity moim zdaniem też sprawdzi się fajnie. Fajna rywalizacja, a osobiście uważam, że śmiechu jest bardzo dużo przez co też tej rywalizacji nie czujemy tak bardzo. 3 rundy w których opisujemy znane postaci. Zmienia się tylko forma opisu.
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: Semen »

Polecam grę Jolly Roger. Gra jest co prawda dla maksymalnie 10 osób, natomiast jest to bardzo ciekawa piracka przygoda, wiele interakcji, knucia a przy tym zabawy. Nie wiem jak gra działałaby na 12 osób ale możecie spróbować.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: autopaga »

Dochodzenie świetnie działa i limitem jest 12 osób. Ciężko mi podchodzą gry w kategorii imprezowych, a ta gra mi siadła.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: charlie »

Dzięki wielkie wszystkim za polecenia. Na pierwszy ogień pójdą Jak Wściekłe Psy i Dochodzenie. Jak siądą to pomyślimy o następnych.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: patka3000 »

Witam, napisz proszę czy się sprawdziło to co wybrałeś. Ja polecam Palce w pralce (dziwne ale wszyscy się dobrze bawią), Muzę (chyba najfajnieszy Dixit) i to co już masz czyli Tajniacy i Dixit. Jak jest mieszane towarzystwo, moim odkryciem ostatnim też jest Alias mężczyźni vs. kobiety (też dziwne 2 lata gra przeleżała nieodpakowana okazała się super). Polecam też Daję głowę i jako, że karnawał Szał ciał (niestety obie prawie nie do zdobycia). Chyba pomimo po prostu beznadziejnej wideoinstrukcji fajna jest Przybij piątkę drużynowo. Dodam, że jeszcze grałam w założysz się jako drużyny było bardzo śmiesznie oraz Story Cubes i klasyczne 5 sekund.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: patka3000 »

Ja podłącze się pod pytanie mianowicie- potrzebuje gry dla takiej grupy który powodowałaby śmiech, z interakcją (może być i ta negatywna) ale gdzie mogłaby grać też młodsza córka. Dixita, Muze mamy i daje radę. Do wyboru spośród Avalon, Mamy szpiega 1 lub 2, Resistance, Mascarade. Co z tego będzie dawało najwięcej fanu. Dodam, że nie chodzi o grę typu kalambury, Mafię czy Kurze wojny. Potrzebna mi jest gra by ta grupa osób (najczęściej znajome rodziny) była w sposób w miarę ciągły zaangażowana. Z góry dziekuje.
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: korne »

Avalon i resistance to mechanicznie gry bardzo podobne do mafii, praktycznie to są jej warianty z tym ze mają ograniczoną maksymalną liczbą graczy (Avalon - 10; Resistance nie pamiętam ale chyba tez 10).

Coś prostego z interakcja na wiekszą liczbe graczy to moge polecic Sabotażystę (też do 10-ciu graczy). Natomiast z ambitniejszych gier to chyba na max 7 mozna znaleźć - 7 cudów na 7 graczy sie gra bardzo fajnie.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: patka3000 »

Sabotażysta jakoś tak właśnie niekoniecznie, może dlatego, że się milczy w trakcie rozgrywki. Tutaj sobie sama chyba udzieliłam odpowiedzi, że tylko gry z gadaniem ale jednocześnie z brakiem eliminacji do końca gry czyli przeciwieństwo mafii :wink:
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: Blue »

patka3000 pisze: 24 sty 2020, 10:05 może dlatego, że się milczy w trakcie rozgrywki.
Co się robi?!!?!!!? Sabotażysta to gra nad stołem i podpuszczanie nonstop, a dobrzy kombinują ktory sieje ferment i jak oddzielić ziarno od plew ;).
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: korne »

Potwierdzam. My jak gramy to tez jest zawsze zgiełk, zwlaszcza jak liczba graczy jest 5+

I warunek braku eliminacji jest spelniony bo wszyscy grają do konca.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra dla 12 osób ;)

Post autor: patka3000 »

Czego to sie można na forum dowiedzieć. :lol: Może dlatego nam to nie sprawiało frajdy :roll: bo my raczej tak na spokojnie i milczaco. Zatem trza spróbować bardziej krzykliwie i licytacyjnie, dzieki za info.
ODPOWIEDZ