WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Post autor: alpha »

Proszę o podpowiedź osób, które grały zarówno w pojedyncze scenariusze (DnŻ) jak i w Koszmarne talie (DnŻ).
Jeżeli nie mam jeszcze nic z DnŻ to od czego lepiej zacząć kompletować WP LCG?

Nie wiem na ile Galakta będzie kontynuować zabawę w DnŻ, więc mam problem.
Gdzieś mi chyba kiedyś mignęła informacja, że Galakta nie będzie więcej zlecać DnŻ dla KT, ale nie wiem czy dobrze pamiętam.
Mając już wiedzę co dają KT, a co osobne scenariusze, to od czego byście teraz zaczynali?

Podejrzewam, że zanim skompletuję KT, to mogą mi zniknąć single.
I w drugą stronę: jeżeli zacznę od singli, to mogą mi zniknąć KT.

Chciałbym mieć docelowo wszystko, tylko nie wiem z którą w/w grupą lepiej nie ryzykować :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Post autor: tomb »

Najpierw scenariusze - są ciekawe same w sobie, dwa z nich stanowią uzupełnienie kampanii Czarnych Jeźdźców (ale można je również grać jako stand-alone). Koszmarne talie później, w pierwszej kolejności dla łatwych lub ulubionych przygód. Poziom trudności wzrasta gwałtownie, a ponadto przebitka cenowa za garstkę kart jest spora.

Galakta na razie nie będzie dodawać nowych KT do oferty, stare będzie można kupować w ramach kolejnych fal zamówień.

Oczywiście przede wszystkim zaopatrzyłbym się w normalne Zestawy Przygodowe wydane w ramach DNŻ, ale nie pytałeś o to, zakładam więc, że je kompletujesz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Post autor: donmakaron »

Koszmarne talie są koszmarnie trudne. Jeśli cię to jara, to kupuj i walcz. Jeśli lubisz sobie pograć na luzie, to odpuść.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Post autor: Sarseth »

alpha pisze: 29 sty 2019, 15:58 Chciałbym mieć docelowo wszystko, tylko nie wiem z którą w/w grupą lepiej nie ryzykować :)
To polecam szczerze eng. Na polską to przygotuj naprawdę sporą sakiewkę, ale serio wielką, ludize używki sprzedają z 4 krotną przebitką czasen. A i tak wszystkiego nie dostaniesz. Z FFG też nie łatwo w dzisiejszych czasach, ale póki nie zakończyli gry oficjalnie, póty będą drukować. A mają w planach w lutym spory dodruk. Mam nadzieję że sporo spłynie do Polski czy chociaż do UK tychże dodruków, i przygotowuję się finansowo że na zapas trzeba kupić ;p
Rebel 6% (trójmiasto)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Post autor: alpha »

tomb pisze: 29 sty 2019, 17:41 Najpierw scenariusze - są ciekawe same w sobie, dwa z nich stanowią uzupełnienie kampanii Czarnych Jeźdźców (ale można je również grać jako stand-alone). Koszmarne talie później, w pierwszej kolejności dla łatwych lub ulubionych przygód. Poziom trudności wzrasta gwałtownie, a ponadto przebitka cenowa za garstkę kart jest spora.
Głównie myślę o 21 najtańszych KT, bo wtedy miałbym praktycznie większość KT, które by sobie czekały. Te najdroższe mniej mnie korcą ze względu na bardzo wysoką cenę. Wiem, że akurat one mają najwięcej kart, no ale jednak drogie to trochę jest.
tomb pisze: 29 sty 2019, 17:41 Galakta na razie nie będzie dodawać nowych KT do oferty, stare będzie można kupować w ramach kolejnych fal zamówień.
Masz na myśli to, że aktualne KT jeżeli się skończą to w kolejnych DnŻ będzie można je zamówić ponownie, ale już nowych KT nie będzie?
Czy też chodzi ci o to, że kończą zupełnie z KT, i w przyszłych DnŻ będą tylko stare scenariusze i stare zestawy przygodowe?
tomb pisze: 29 sty 2019, 17:41 Oczywiście przede wszystkim zaopatrzyłbym się w normalne Zestawy Przygodowe wydane w ramach DNŻ, ale nie pytałeś o to, zakładam więc, że je kompletujesz.
A właśnie... widzę, że zbyt szybki byłem i nie sprawdziłem dokładnie. Miałem na myśli zarówno całe zestawy przygodowe DnŻ, jak i osobne scenariusze DnŻ. Dobrze piszesz :)
donmakaron pisze: 29 sty 2019, 17:57 Koszmarne talie są koszmarnie trudne. Jeśli cię to jara, to kupuj i walcz. Jeśli lubisz sobie pograć na luzie, to odpuść.
Na czym polega trudność w KT? Statystyki wrogów są wyższe, czy są to zmodyfikowane przygody z nowymi postaciami i/lub wrogami, i/lub przygodami, itp itd?
Który z poniższych punktów opisuje KT?
a) dokładnie te same karty tylko trudniejsze
b) mix starych kart (niezmienionych) + nowe
c) mix starych kart (zmienionych, czyli wzmocnionych) + nowe
Sarseth pisze: 29 sty 2019, 21:24
alpha pisze: 29 sty 2019, 15:58 Chciałbym mieć docelowo wszystko, tylko nie wiem z którą w/w grupą lepiej nie ryzykować :)
To polecam szczerze eng. Na polską to przygotuj naprawdę sporą sakiewkę, ale serio wielką, ludize używki sprzedają z 4 krotną przebitką czasen. A i tak wszystkiego nie dostaniesz. Z FFG też nie łatwo w dzisiejszych czasach, ale póki nie zakończyli gry oficjalnie, póty będą drukować. A mają w planach w lutym spory dodruk. Mam nadzieję że sporo spłynie do Polski czy chociaż do UK tychże dodruków, i przygotowuję się finansowo że na zapas trzeba kupić ;p
Hmmm, nie wiem czy poradzę sobie z wersją ENG. Jeżeli wciągnie mnie ta gra na tyle mocno w wersji PL, i będę miał już wszystko, i dalej będzie mi mało, to chyba wtedy zacznę doklejać do tego wersję ENG. Natomiast wchodzenie w tym momencie w ENG... chyba mnie to może przerosnąć.

Ciężki moment dla mnie bo równocześnie kompletuję sporo rzeczy żeby mi nie poznikały: WP LCG, WH:I LCG, WH 40K Podbój LCG, Descent 2,i zastanawiam się nad AH LCG. Dostaję białej gorączki, bo wszystko powoli znika, a mój portfel nie nadąża za tym :)

Jedyne czego nie mogę znaleźć w sensownej cenie to "Czarni jeźdźcy", "Hobbit: Na progu", i jeden mały dodatek "Starcie u stóp samotnej skały".
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Post autor: Sarseth »

alpha pisze: 29 sty 2019, 22:12 Na czym polega trudność w KT? Statystyki wrogów są wyższe, czy są to zmodyfikowane przygody z nowymi postaciami i/lub wrogami, i/lub przygodami, itp itd?
Który z poniższych punktów opisuje KT?
a) dokładnie te same karty tylko trudniejsze
b) mix starych kart (niezmienionych) + nowe
c) mix starych kart (zmienionych, czyli wzmocnionych) + nowe

Hmmm, nie wiem czy poradzę sobie z wersją ENG. Jeżeli wciągnie mnie ta gra na tyle mocno w wersji PL, i będę miał już wszystko, i dalej będzie mi mało, to chyba wtedy zacznę doklejać do tego wersję ENG. Natomiast wchodzenie w tym momencie w ENG... chyba mnie to może przerosnąć.

Ciężki moment dla mnie bo równocześnie kompletuję sporo rzeczy żeby mi nie poznikały: WP LCG, WH:I LCG, WH 40K Podbój LCG, Descent 2,i zastanawiam się nad AH LCG. Dostaję białej gorączki, bo wszystko powoli znika, a mój portfel nie nadąża za tym :)

Jedyne czego nie mogę znaleźć w sensownej cenie to "Czarni jeźdźcy", "Hobbit: Na progu", i jeden mały dodatek "Starcie u stóp samotnej skały".
Opisuje KT wszystko po trochu. Dochodzą zawsze nowe karty. Chyba zawsze musisz wyrzucić kilka kart. Czasem jest uber zasada, która dodaje np słowo kluczowe do starych niektórych kart.

Jak masz polskie i wolisz polskie, to bierz polskie to co możesz. Ale wydaje mi się że w pewnym momencie będzie ta ściana i zmieszasz z angielskim jeśli rzeczywiście chcesz mieć wszystko
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Post autor: donmakaron »

alpha pisze: 29 sty 2019, 22:12 Na czym polega trudność w KT? Statystyki wrogów są wyższe, czy są to zmodyfikowane przygody z nowymi postaciami i/lub wrogami, i/lub przygodami, itp itd?
Który z poniższych punktów opisuje KT?
a) dokładnie te same karty tylko trudniejsze
b) mix starych kart (niezmienionych) + nowe
c) mix starych kart (zmienionych, czyli wzmocnionych) + nowe
b) mix starych kart (niezmienionych) + nowe.
Ze standardowej talii wyrzuca się (zazwyczaj) wszystkie lajtowne karty i zastępuje je nowymi, o dużo lepszych (czy też gorszych dla graczy) statystykach i umiejętnościach. Czasem wyrzuca się też te trudniejsze karty, żeby zastąpić je jeszcze trudniejszymi. Do tego dochodzi jeszcze jedna karta, która towarzyszy scenariuszowi i wprowadza do niego jakąś dodatkową, utrudniającą grę zabawę.
Dla przykładu pierwszy scenariusz z zestawu podstawowego zwany przez niektórych Spacerem Przez Mroczną Puszczę, jeden z najłatwiejszych scenariuszy w ogóle, staje się pieruńsko trudny, skupia się na tapowaniu postaci w hurtowych ilościach (i zabranianiu ich odtapowywania), obszary potrafią zadawać obrażenia, a Pomiot Ungolianty poza standardowym po odkryciu obniż wolę każdej postaci przydzielonej do wyprawy o 2, dostaje jeszcze każda postać przydzielona do wyprawy o woli 0 zostaje odrzucona.
Trzeba pod to naprawdę mocno składać talie, (wy)granie w 4 osoby staje się prawie niemożliwe. Kupiłem i nie gram ;)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Post autor: alpha »

OK, teraz rozumiem przymiotnik "koszmarne" :)
Są jakieś informacje ile to będzie jeszcze rozbudowywane w wersji ENG?
Zbliża się do końca, czy niekoniecznie?

--
UWAGA DO ADMINA:
Właśnie się zorientowałem, że utworzyłem temat nie w tym dziale co trzeba.
Zamiast "Co kupić", to wybrałem "Gry planszowe i karciane".
Nie wiem jak ja to zrobiłem.
Można prosić admina o przeniesienie we właściwe miejsce?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: WP LCG DnŻ - Koszmarne talie czy osobne scenariusze

Post autor: Sarseth »

alpha pisze: 30 sty 2019, 13:37 OK, teraz rozumiem przymiotnik "koszmarne" :)
Są jakieś informacje ile to będzie jeszcze rozbudowywane w wersji ENG?
Zbliża się do końca, czy niekoniecznie?
Co do zbliżania się do końca, to ploty chodzą już na podcascie CotR od końca krasnali, jak zaczęła się spóźniać informacja o nowej kontynuacji Hier of Numenor. Wolniej wychodzi, prawda.. ale mam wrażenie że z jeszcze jeden cykl będzie. Nadal nie mam cyklu skupionego na Mordorze :P
Licencji nie tracą, bo wydają nową grę z tego świata, więc ta kwestia odpada. Zrobili też LotR Digital Card Game czy jak tam się to zwie, więc pewno to w jakiś sposób uzupełnia tę grę.. mimo że jest zupełnie inna, ale.. jest tam na rynku.
Więc podejrzewam że po prostu tempo rozwoju tej gry spadać będzie dalej, bo ten trend już jest.. ale reprinty będą jeszcze jakiś czas robić. Ale pewno im szybciej się wszystko zgarnie tym lepiej.. bo jak skończą reprintować, to wzrośnie wartość tego mocno i wtedy będzie drogo.. bo graczy ta gra ciągle nowych przynosi w jakiejś ilości.. mimo że jest w sumie dość stara.
Rebel 6% (trójmiasto)
ODPOWIEDZ