Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Simon90
Posty: 16
Rejestracja: 06 gru 2018, 12:13
Has thanked: 4 times

Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: Simon90 »

Cześć,

zastanawiam się nad zakupem Detektywa, lub Sherlocka Holmesa Detektywa Doradczego.
Która gra jest wg Was ciekawsza? Rozwiązania są mniej oczywiste (ale logiczne)?
Po prostu- którą byście wybrali? Poproszę o podpowiedź :)
P.S. Oczywiście poproszę odpowiedzi bez najmniejszych spojlerów :wink:
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: p_olo86 »

To są zupełnie inne gry w podobnym klimacie. Ciężko je porównać. Grałem w obie i obie są świetne chociaż zupełnie różne w odczuciu podczas rozgrywki.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: japanczyk »

Ostatnio widziałem filmik chyba geek factor porównujący detektywa, kroniki zbrodni i chyba dochodzenie. Polecam obejrzeć jak się zastanawiasz nad detektywem i sherlockiem
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: detrytusek »

Jak zależy Ci na dedukcji to zdecydowanie Sherlock. Detektyw to dla mnie bardziej gra na intuicję. Detektyw prowadzi Cię za rękę podając Ci na tacy wszystkie możliwości jakie w danym momencie możesz wykonać. Czasem "na oko" fajne, a czasem wszystkie bez sensu. Nieraz zdarzyło się, że wybieraliśmy coś najgłupszego na pierwszy rzut oka, a to się okazywało dobrym tropem. Dla mnie dość przeciętny tytuł, a po skopanej sprawie 3 nie chce nam się do niego wracać. Sherlock to czysty sandbox. Rzucają Ci zarys problemu i rób co chcesz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: esztfke »

Wypowiadam się po rozegraniu 3 scenariuszy w Detektywa (nawet nie skończyliśmy kampanii i odsprzedaliśmy) oraz po rozegraniu tylko 1 scenariusza z Sherlocka + darmowego demo.

Na ile mogłem zobaczyć po tych kilku partiach wydaje się, że główne różnice między tymi tytułami to:
- detektyw jest grą nowszą, działająca w realiach współczesnych, z elektroniczną bazą danych na stronie internetowej oraz kartami,
- w trakcie rozgrywki masz różne tropy, do których często nie możesz wracać (niektóre tropy możesz sprawdzić później, ale często dobierasz kartę i musisz zdecydować czy ją dokładniej eksplorujesz teraz czy nigdy),
- każda akcja wymaga ileś czasu (najczęściej nie wiesz ile dopóki nie zdecydujesz się na jej wykonanie) i kiedy skończy się całkowity czas musisz przejść do podsumowania, jeśli się nie uda to w zasadzie grasz scenariusz od nowa
- scenariusze są połączone w kampanię
- 5 scenariuszy za ok. 100zł-120zł trwające 1-2h o ile dobrze pamiętam

- w Sherlocku jest klimat XIX wiecznego Londynu, wszystkie informacje są w formie papierowej (mapa Londynu, gazeta z informatorami, księga sprawy,
- bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie, że były momenty, kiedy nie miałem pojęcia gdzie dalej mogę iść, tzn czułem się jakbym miał 0 tropów i trzeba było trochę pomyśleć nad kolejnym - dla odmiany w detektywie problemem była właśnie presja czasu i świadomość, że nie mam czasu na sprawdzenie wszystkich tropów - mam podane tropy na tacy, ale na podstawie dedukcji (rzekomo :P) wybrać który jest właściwy
- nie ma żadnego limitu czasu, możesz sprawdzać tyle lokacji ile chcesz (wpływa to na końcowy wynik, ale nie ma czegoś takiego, że skończył ci się czas i jesteś zmuszony zakończyć scenariusz)
- 10 scenariuszy za 155-180zł (nam zajął 3h i chyba średnio tak wychodzi), z czego 4 tworzą kampanię o Kubie Rozpruwaczu, a pozostałe 6 są niezależne + darmowy scenariusz demo fajny do sprawdzenia jak działa system gry
- przyczepić można się do systemu punktacji na koniec gry (porównujemy swój wynik z Sherlockiem, który sprawę rozwiązuje idealnie i próbujemy go pobić na co jest teoretycznie szansa, ale w praktyce jest to mało realne. Posłuchałem kolegów z forum i nie przejmuję się wynikiem, tylko czerpię satysfakcję z samego rozwiązywania sprawy)

W detektywa dałem dość dawno więc może mnie ktoś poprawi jak coś pokręciłem, ale dla mnie osobiście Sherlock bije Detektywa pod każdym względem chociaż mam świadomość, że ogólny odbiór Detektywa jest bardzo dobry i prawdopodobnie najlepiej zagrać w obydwie, bo i tak po rozegraniu można odsprzedać.
Jeśli chodzi o dedukcję to dla mnie było zdecydowanie ciekawiej w Sherlocku (nie wiem jak będzie w pozostałych scenariuszach, ale mam nadzieję, że nie będą bezsensu przekombinowane).
Najlepiej poczytać/pooglądać różne opinie, bo zarówno u mnie jak i u narzeczonej są absolutnie skrajne - Detektyw kompletnie nie podszedł i nie mogliśmy zrozumieć skąd tak wysokie oceny (ja pewnie bym jeszcze skończył z ciekawości kampanię, ale musiałbym to zrobić sam), natomiast przy Sherlocku bardzo dobrze się bawiliśmy i czekamy z niecierpliwością na weekend, żeby rozegrać kolejne scenariusze.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2019, 10:41 przez esztfke, łącznie zmieniany 1 raz.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: alpha »

esztfke pisze: 01 lut 2019, 08:55 IXX wiecznego
Tutaj u mnie nastąpiła dłuższa pauza, gdzie zacząłem wątpić w moją znajomość liczb rzymskich.
Po dłuższej przerwie i gmeraniu w pamięci jednak odzyskałem resztki wiary w siebie :)
Masz tu błąd.
esztfke pisze: 01 lut 2019, 08:55 - 10 scenariuszy za 155-180zł (nam zajął 3h i chyba średnio tak wychodzi)
Te 3h to na jeden scenariusz?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: esztfke »

Haha dzięki poprawione, rzeczywiście coś mi też nie pasowało :D

Tak 3h jeden scenariusz, podejrzewam, że jak ktoś lubi mocno rozkminiać to może zając 4 i 5h jeden scenariusz. Myślę, że raczej ciężko zejść poniżej 2h, tak jak pisałem rozegrałem tylko jeden scenariusz, ale czytałem sporo o grze i taka średnia powinna raczej wychodzić.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: kmd7 »

Dla mnie Detektyw jest równie dobrą grą, co Sherlock. Inną, ale też dobrą. O ile Sherlock to kwintesencja dedukcji, to Detektyw ma do tego jeszcze całą tę nowoczesną otoczkę, która urozmaica grę. Dlatego dedukcja (wiem, paradoksalnie to brzmi) stanowi tylko jeden ze składników gry. Co więcej, tej otoczki, w moim odczuciu, jest tyle, ile trzeba. Bo na przykład Kroniki Zbrodni sobie odpuściłem - zniechęciła mnie ilość "uelektronicznienia" rozgrywki i czas na to poświęcany.
W Detektywie jest presja czasu, a w Sherlocku presja wyniku, jeśli już chcielibyśmy grać zgodnie w 100% z przepisami. Chociaż też się kompletnie wyczynami Sherlocka nie przejmuję ;).
Co do czasu rozgrywki - dwie rozegrane sprawy zajęły nam po ok. 4 godziny, każda w dwóch sesjach po 2 godziny. Ale nie spieszyliśmy się.
Simon90
Posty: 16
Rejestracja: 06 gru 2018, 12:13
Has thanked: 4 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: Simon90 »

Dziękuję wszystkim za Wasze opinie. Grałem w scenariusz pokazowy Sherlocka- gra genialna :) i chyba ku niej sie skłaniam, chociaż pewnie po rozgrywce będę miał jeszcze większą ochotę na tego typu gry i sięgnę po Detektywa ;)
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: vikingowa »

esztfke pisze: 01 lut 2019, 08:55 - 5 scenariuszy za ok. 100zł-120zł trwające 1-2h o ile dobrze pamiętam
Wow! To gratuluję bo mi ok 3.5 - 4.5h jeden scenariusz Detektywa i nie wyobrażam sobie 2h🙄

Przede wszystkim Sherlock to książka a Detektyw to symulator pracy śledczego. Dwie różne pozycje i myślę, że wypada poznać je obie.
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: Super »

Warto dodać, że jeśli dla kogoś ma to znaczenie, to Detektyw choć od strony mechanizmów i grywalności sprawdza się całkiem dobrze (wiadomo - jednym się spodoba bardziej, innym mniej), to od strony językowej to trochę taka grafomania :roll: A niewysokich lotów opisy, często niezwiązane zupełnie ze śledztwem są czasem całkiem długie i ciężko je zignorować. Nam to trochę przeszkadzało.

Sherlock czeka dopiero na ogranie, więc nie mam porównania, ale już demo napisane przez Rebeliantów sprawiało wrażenie wyższej jakości literatury niż detektyw i choć nie udało się uniknąć drobnych niezręczności, to czytało się poszczególne akapiciki całkiem przyjemnie, co daje zapowiedź bardziej "książkowego" doświadczenia :) Po demie odnoszę wrażenie, że ogólnie system jest dużo bardziej elegancki a wrażenia estetyczne dużo lepsze, ale tu musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto grał więcej niż tylko w demo.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: AnimusAleonis »

Zgadzam się z przedmówcami, są to dwie różne gry i obie warto poznać.

Różnice, tak bardzo uproszczając, bym opisał że jeden tytuł to gra, a drugi tytuł to łamigłówka którą Ci ktoś zadał. Detektyw to rzeczywiście gra planszowa, gdzie siadasz i grasz, i jest w niej też elementy kampanii co też jest fajne. Sherlock to jak ktoś napisał bardziej książka, raczej siedzisz i kombinujesz patrząc w sufit czasami zerkając na mapę lub do książki. Ja osobiście bardziej lubię Sherlocka, bo mogę w niego "grać" gdziekolwiek, i nawet nie mówię o łatwym transporcie elementów danego scenariusza, ale nawet podczas jazdy tramwajem mogę sobie "grać" w głowie.
A i też lubię, w jakiś taki perwersyjny sposób, jak człowiek wypada na sam koniec gdy zmierza się z Sherlockiem: cały człowiek dumny że dobrze rozwiązał, trafnie na pytania odpowiedział, po godzinach kombinowania, a Sherlock "Tak tak, gratulacje, ja to rozwiązałem w 5 minut tydzień temu oto w taki sposób..." :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: esztfke »

vikingowa pisze: 02 lut 2019, 11:24
esztfke pisze: 01 lut 2019, 08:55 - 5 scenariuszy za ok. 100zł-120zł trwające 1-2h o ile dobrze pamiętam
Wow! To gratuluję bo mi ok 3.5 - 4.5h jeden scenariusz Detektywa i nie wyobrażam sobie 2h🙄

Przede wszystkim Sherlock to książka a Detektyw to symulator pracy śledczego. Dwie różne pozycje i myślę, że wypada poznać je obie.
Nie wiem jak scenariusze 4-5, grałem tylko 1-3 i tak nam wychodziło, ale bliżej 2h.
W sherlocka obydwa scenariusze jak na razie zajęły nam 3h, ale spokojnie można grac i 4-6h.
Nesmeer

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: Nesmeer »

Sherlock to typowa gra paragrafowa i osobiscie duzo mniej mialem z niej radosci niz bawiac sie w Detektywa. I w zgodzie z powyszymi wypowiedziami to sa calkiem rozne gry.
Detektyw to bardziej "planszowkowa" proba prezentacji pracy sledczego i moze wlasnie z tego powodu bardziej do mnie przemawia.
Najwieksza roznica i trudnoscia bylo to, ze w Sherlocku mamy ksiazki z wpisami, gdy czegos nie zanotujemy ciezko jest powrocic do konkretnego momentu (mozna notowac kazde miejsce/osobe i oznaczenie w ksiazce, ale wtedy to zabiera nasza uwage na samym sednie/kwestiach nad ktorymi sie zastanawiamy), w Detektywie natomiast sa to karty i aplikacja co daje mozliwosc ponownej i szybkiej weryfikacji tego jak cos konkretnie brzmialo/przebieglo/mialo miejsce, niezaleznie od naszych zapiskow latwiej to sprawdzic.
Gdyby nie zaleznosc od aplikacji/bazy danych zdecydowanie wybralbym Detektywa, a tak, sam nie wiem, Sherlock to Sherlock jak ktos czytal ten wie z czym to sie je i bedzie sie dobrze bawil (dla mnie punktacja koncowa mija sie z celem, gdy posiadam poprawne odpowiedzi jestem zwyciezca), Detektyw to swietna gra planszowa, niestety w pelni zalezna od zrodla elektronicznego. Dla mnie to duza wada. Poki co posiadam obie, ale zapewne z czasem obie sprzedam (Sherlocka przez to, ze nie bedzie kontynuacji, a ja nie lubie wycinka "z serii", poza tym jest to gra w sumie jednorazowa, a Detektywa przez zaleznosc od elektroniki, mimo ze przez to oferuje lepsze perspektywy na regrywalnosc - no chyba ze powstanie app offline jak np. do X-COMa).
Decyzja nalezy zawsze do Ciebie ;)
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: hanys246 »

Sherlock nie będzie kontynuowany?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: AnimusAleonis »

hanys246 pisze: 04 lut 2019, 02:06 Sherlock nie będzie kontynuowany?
A to dobre pytanie. Czy ktoś może wie? Gdy Space Cowboys zaczęło wypuszczać nowe poprawione/ulepszone edycje podobno były pogłoski że będzie coś nowego ale jak na razie ani słychu ani widu.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: najata »

AnimusAleonis pisze: 04 lut 2019, 08:09
hanys246 pisze: 04 lut 2019, 02:06 Sherlock nie będzie kontynuowany?
A to dobre pytanie. Czy ktoś może wie?
Chyba chodzi o to, że Rebel zapowiedział, że tłumaczenie Kuby Rozpruwacza było zbyt czasochłonne i zajęło im znacznie dłużej niż planowali, więc kolejnych części już po polsku wydawać nie będą. Więcej szczegółów było albo w temacie o Sherlocku, albo w wątku wydawniczym Rebela, nie pamiętam dokładnie.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Detektyw vs Sherlock Holmes Detektyw Doradczy

Post autor: AnimusAleonis »

najata pisze: 04 lut 2019, 08:34 Chyba chodzi o to, że Rebel zapowiedział, że tłumaczenie Kuby Rozpruwacza było zbyt czasochłonne i zajęło im znacznie dłużej niż planowali, więc kolejnych części już po polsku wydawać nie będą. Więcej szczegółów było albo w temacie o Sherlocku, albo w wątku wydawniczym Rebela, nie pamiętam dokładnie.
Ah rozumiem, ma to sens - tekstu jest sporo do tłumaczenia a i słownictwo/frazeologia też jest często ważna więc tym bardziej utrudnia przekład.
Niemniej mam nadzieje że Space Cowboys wypuści nową część :D

A grę szczerze polecam :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ