Aeon's End vs Martwa Zima

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: Scamander »

Który z tych tytułów lepiej poleci w mniej ogranym gronie? Oraz bardziej ogólnie którą wybralibyście gdybyście mieli wybrać jedną. Będzie to mój pierwszy coop więc nie wiem czego się spodziewać.

edit: No i jeszcze jak z regrywalnością bo to zawsze na duży plusik u mnie.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: Blue »

Ja bym brał dla poczatkujacych martwą zimę, bo jest mniej abstrakcyjna - jakkolwiek aeons end jest klimatyczny, to nie poruszasz sie pionkami po mapie tylko to deckbuilder. Dla siebie bym bral jednak aeons end.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: autopaga »

Podstawowa różnica jest taka, że martwa zima fajnie chodzi w dużej grupie a aeon's end solo albo duet.
Awatar użytkownika
Fingus
Posty: 84
Rejestracja: 05 lip 2009, 19:03
Has thanked: 12 times
Been thanked: 18 times

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: Fingus »

Aeon's End to pełen coop, gdzie istnieje tylko cel wspólny i wszyscy wygrywają razem. Martwa Zima to semi-coop. Może być tu przypadek zdrajcy, gdy ktoś dostaje cel wymagający porażki pozostałych. Ale nawet grając bez zdrajcy, każdy ma swój cel indywidualny, i gracze mogą sabotować cel główny przed zrealizowaniem indywidualnego. Ale to indywidualna sprawa co komu będzie bardziej odpowiadać.
Awatar użytkownika
Magic
Posty: 40
Rejestracja: 02 sie 2011, 00:28

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: Magic »

autopaga pisze: 03 lut 2019, 01:05 Podstawowa różnica jest taka, że martwa zima fajnie chodzi w dużej grupie a aeon's end solo albo duet.
Jakbym miał siadać do Aeons'a w 2 osoby to już wolałbym jednak innego coopa (np. Heroes of Terrinoth). Poziom trudności Aeon's End zwiększa się wraz z liczbą graczy dlatego mi najlepiej się gra w niego w 4 osoby :D

Co do regrywalności powiedziałbym, że w obydwu grach jest porównywalna.
Łukasz Johny
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2019, 14:04
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: Łukasz Johny »

W Aeon's End niestety jeszcze nie grałem, ale o Martwej Zimie pisałem szczegółowo tutaj. Może ci to pomoże w podjęciu decyzji :)
„What is best in board games?
To crush your enemies, see them driven before you and hear the lamentation of their women.” Conan. ;D
Zapraszam na nasz blog UraburaGames, Instagram oraz Facebook
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: koczkodan »

aeons end jest swietny i na 4 osoby zdecydowanie dziala. nie wahalbym sie ani chwili nad wybraniem tej gry. co do mniej ogranego grona to sam zastanawiam sie ktory z tych dwoch tytulow odpalic wlasnie w mniej ogranym skladzie ale martwa zima osobiscie wydaje mi sie troche nudna po paru grach wiec sam sprobuje wytlumaczyc aeons end. zwlaszcza ze dawno mi sie nie zdarzylo by po grze znajomi stwierdzili zebysmy juz zaraz zagrali jeszcze raz. zwykle na stol wjezdzal inny tytul a tutaj zagralismy w sumie 3 razy pod rzad ;)
regrywalnosc aeons end jest bardzo duza moim zdaniem. naprawde zroznicowani przeciwnicy, magowie z roznymi zdolnosciami, indywidualna karta startowa i ukladem bram plus rozne karty na rynku zasobow (ktore za kazdym razem mozna inaczej wylosowac albo dobrac wedle uznania). do tego szczypta losowosci przy kolejnosci tur oraz kart nemesis. a w drodze sa juz dwa dodatki i nadzieja na kolejne wiec do i tak duzej regrywalnosci bedzie mozna dolozyc jeszcze wiecej :)
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: autopaga »

Aeon's End jest super, aczkolwiek gra się znacznie lepiej na 2 osoby niż na 4. Talia się słabo buduje bo jest mało ruchów.
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: Kilson »

Magic pisze: 06 lut 2019, 11:45 ... to już wolałbym jednak innego coopa (np. Heroes of Terrinoth)...
A czy ktoś zapowiedział wydanie tego po polsku?
Awatar użytkownika
pionek123
Posty: 52
Rejestracja: 13 lis 2017, 21:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: pionek123 »

autopaga pisze: 03 lut 2019, 01:05 Podstawowa różnica jest taka, że martwa zima fajnie chodzi w dużej grupie a aeon's end solo albo duet.
U mnie odwrotnie. Zdecydowanie lepiej grało mi się w Aeon's End przy pełnym składzie (chociaż w dwie osoby też grało się całkiem nieźle). Duża grupa w Martwą Zimę ma tę przewagę, że dochodzą karty wygnańca.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End vs Martwa Zima

Post autor: koczkodan »

autopaga pisze: 14 lut 2019, 03:59 Aeon's End jest super, aczkolwiek gra się znacznie lepiej na 2 osoby niż na 4. Talia się słabo buduje bo jest mało ruchów.
majac wiecej ruchow budowanie talii dziala lepiej, ale nie powiedzialbym ze przy 4 graczach slabo to dziala. na pewno jest trudniej. poza tym przy 4 osobach jest wiecej dyskusji pomyslow itd. gra wciaga jak bagno ;)
ODPOWIEDZ