Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Proszę o wybór gry jaką byś kupił ??? Kupie 2 wygrane tytuły i koniec:)

Klany kaledoni
2
40%
Scythe
1
20%
Kawerna
2
40%
Pola Arla
0
Brak głosów
Zamki Burgundii
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 5

dylu1988
Posty: 12
Rejestracja: 03 lut 2019, 16:28

Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: dylu1988 »

Witam serdecznie, mam pytanie o opinie dot. zakupu gier i waszego doświadczenia z nimi związanego. Na początku warto dodać, że jestem graczem rocznego doświadczenia. Moje Półka: :)
1. Ryzyk Fizyk
2. Dixit
3. Tajniacy
4. Żyrafometr.
5. Karnaka
6. Bloodborne
7. 7 cudów świata
8. Cykady
9. Terraformacja Marsa.

Najbardziej podoba mi się z mojej półki terraformacja + Cyklady. Ciupiemy z żoną kiedy tylko czas pozwola. ( czyli najbardziej lubimy ekonomiczno - strategiczne)

I dlatego rozumiejąc, że wciągają nas nieco cięże gry, dające dużo satysfakcji. Proszę o podpowiedż, które tytuły najlepiej wybrać z każdego koszyka po jednej:
( Najczęściej gramy tylko w 2 osoby 70 %, ale od czasu do czasu gramy z resztą rodziny 30 % :P)

Lista:

Koszyk 1 :
-Agricola
-Kawerna
-Pola Arte
-Zamki Burgundi
-Inna ?

Koszyk 2:
-Great Western
-Scythe
-Terra Mystica
-Cywilizacja Poprzez Wieki

Koszyk 3:
-Mage Knight Board Game
-Blood Rage

Z Góry Dziękuje :)
Ostatnio zmieniony 06 lut 2019, 11:53 przez dylu1988, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: WYBÓR GRY EKONOMICZNO STRATEGICZNEJ

Post autor: garg »

DLACZEGO KRZYCZYSZ W TYTULE WĄTKU? :shock:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: Kin@a »

-Agricola
-Great Western
-Mage Knight
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: norkbes »

Nie wiem wg jakich kryteriów powstawały koszyki ale ja bym wam sugerował:

Zamki Burgundii
Agricole (najlepiej stare wydanie ew. wersję dla graczy)
Great Western Trail
Pory roku
Yinsh lub Gipf (nie masz abstraktów na półce a te warto mieć)
51 stan MS
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: deco200 »

Stawiam na Zamki Burgundii, Great Western Trail i Blood Rage i wiele godzin fascynujacego grania przed wami ;)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: Bruno »

Przestrzegam przed kupnem Great Western Trail do grania w parze! Na trzy osoby to świetna gra! Ale na dwie
os. traci bardzo wiele: gra trwa krócej (nie mówię o czasie zegarowym, tylko o liczbie "okrążeń" na gracza), co oznacza mniejszy rozwój, ponadto jest większy luz na planszy i na torach. O ile bardzo podoba mi się gra w 3 os., to we dwójkę nie bardzo.
Natomiast jeśli nie przeszkadza Ci podobny setup z partii na partię i lubicie masterować rozwiązania, to bardzo polecę Pola Arle. Świetny sandbox, bez ciśnienia jak Agricola, z odczualnym klimatem; ponadto za pół darmo można (było?) dostać dodatek, który nie tylko urozmaica grę, ale też umożliwia ją dla 3 osób.
Jeśli natomiast nie boicie się odrobiny negatywnej interakcji, to oczywiście polecam królową gier euro-strategicznych: Cywilizację Poprzez Wieki. Podobnie jak inne, również ta gra rozwija skrzydła przy grze na więcej graczy, ale - przeciwnie niż GWT - daje satysfakcję również podczas gry w duecie!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: AnimusAleonis »

Bruno pisze: 04 lut 2019, 02:39 Przestrzegam przed kupnem Great Western Trail do grania w parze! Na trzy osoby to świetna gra! Ale na dwie
os. traci bardzo wiele...
+1, rozszerzenia trochę pomagają gdy w dwie osoby się gra, ale gra jest o niebo lepsza w 3+. I tak jak kolega powiedział Pola Arle są fajnym sandboxem który działa na dwie osoby lepiej niż Great Weastern.

Niemniej wybór chyba bym zrobił następujący:
  • Koszyk 1: Zamki Burgundii
  • Koszyk 2: Great Western Trail (ale z zastrzeżeniem jak powyżej, i jeśli wolicie coś co lepiej działa na 2, ale też dobrze na więcej, to Pola Arle bym przeniósł z koszyka 1 :D)
  • Koszyk 3: Mage Knight Ultimate (Blood Rage naprawdę lepiej się gra w 3+)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
dylu1988
Posty: 12
Rejestracja: 03 lut 2019, 16:28

Re: Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: dylu1988 »

Bruno pisze: 04 lut 2019, 02:39 Przestrzegam przed kupnem Great Western Trail do grania w parze! Na trzy osoby to świetna gra! Ale na dwie
os. traci bardzo wiele: gra trwa krócej (nie mówię o czasie zegarowym, tylko o liczbie "okrążeń" na gracza), co oznacza mniejszy rozwój, ponadto jest większy luz na planszy i na torach. O ile bardzo podoba mi się gra w 3 os., to we dwójkę nie bardzo.
Natomiast jeśli nie przeszkadza Ci podobny setup z partii na partię i lubicie masterować rozwiązania, to bardzo polecę Pola Arle. Świetny sandbox, bez ciśnienia jak Agricola, z odczualnym klimatem; ponadto za pół darmo można (było?) dostać dodatek, który nie tylko urozmaica grę, ale też umożliwia ją dla 3 osób.
Jeśli natomiast nie boicie się odrobiny negatywnej interakcji, to oczywiście polecam królową gier euro-strategicznych: Cywilizację Poprzez Wieki. Podobnie jak inne, również ta gra rozwija skrzydła przy grze na więcej graczy, ale - przeciwnie niż GWT - daje satysfakcję również podczas gry w duecie!
Chyba jednak będzie Pola Arle, przekonuje mnie to że można z dodatkiem zagrać w 3 os. Tylko pytanie jak się wtedy skaluje ? Gra idzie podobnie jak w dwóch? Nie czuć że ten 3 gracz jest na siłę?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: Bruno »

Absolutnie nic nie ma tu na siłę. Są nowe mechanizmy, trochę inny jest początek przy 3 graczach (a la Preludium z TM), a gra się w trójkę bardzo fajnie!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: Bruno »

... tylko oczywiście dłużej niż we dwójkę! :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Wybór gry strategiczno - ekonomicznej

Post autor: Morgon »

Zamki Burgundii na 200%
Cywilizacja Poprzez Wieki jeśli nie straszna wam czterogodzinna rozgrywka w dwie osoby! (przynajmniej tyle trwa jak się gra raz na jakiś czas)
Trzeci koszyk bym odpuścił póki co.

Od siebie dodam 51 Stan Master Set, Keyflower oraz Pięć Klanów. Wszystkie dobrze hulają na 2-4 osoby.
ODPOWIEDZ