Dobre euro w granicach 200zł

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

Witam,
Jak w temacie poszukuję gry, najlepiej euro, ale nie musi być skrajnie "sucha". Zalety ? Dobra regrywalność i skalowanie, 4 graczy, to konieczne minimum, więcej będzie tylko większym plusem. Mogą być gry obcojęzyczne o ile znajdzie się do nich dobrze przetłumaczona instrukcja.
Póki co myślałem nad:
  • Projekt Gaja
  • Great Western Trail
  • Uczta dla Odyna
  • Viticulture: Essential Edition (chociaż nie znalazłem instrukcji)
  • CO2 pierwsze wydanie
Odnośnie CO2 mam pytanie, czy w ogóle warto się interesować pierwszym wydaniem, czy w przegrywa na starcie z Second Chance (dodatkowe elementy, czy mechaniki z instrukcji nic mi nie mówią. Chodzi o doświadczenia empiryczne).
I drugie pytanie, jak ciężko zacząć przygodę z grami 18xx i czy jest jakiś dobry tytuł na start?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: AnimusAleonis »

Ulvlar pisze: 03 lut 2019, 22:38 Jak w temacie poszukuję gry, najlepiej euro, ale nie musi być skrajnie "sucha". Zalety ? Dobra regrywalność i skalowanie, 4 graczy, to konieczne minimum, więcej będzie tylko większym plusem....
Zależy jak ograna/doświadczona jest twoja grupa, bo wszystkie tytuły nad którymi się zastanawiasz są dobre.
Jakbym sam miał wybierać coś to bym wziął na dobry początek Great Western Trail, jest to fajny tytuł, nie łatwy ale też ma dużą różnorodność opcji i tematyki więc bardziej wciągający, no i ma sporo rozszerzeń (jak na euro) które dodają do gry i zwiększają regrywalność/świeżość tytułu.
Ulvlar pisze: 03 lut 2019, 22:38 ... Viticulture: Essential Edition (chociaż nie znalazłem instrukcji)....
Instrukcję PL znajdziesz na BGG tutaj.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: lotheg »

Jeżeli chodzi o Viticulture to panuje dość powszechna opinia, że najlepiej działa razem z dodatkiem Tuscany i bez niego ta gra bardzo dużo traci. Ale wtedy jest to zdecydowanie więcej niż 200 zł ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: AnimusAleonis »

lotheg pisze: 04 lut 2019, 08:26 Jeżeli chodzi o Viticulture to panuje dość powszechna opinia, że najlepiej działa razem z dodatkiem Tuscany i bez niego ta gra bardzo dużo traci. Ale wtedy jest to zdecydowanie więcej niż 200 zł ;)
A no tak, to absolutna prawda. Nie to że sama podstawka jest zła ale z Tuscany to o wiele bardziej złożona i ciekawsza bestia :D

Też możesz rozważyć Kanban: Driver's Edition, zdecydowanie lepsza alternatywa do Co2, i niedawno pokazał się dodruk w bodajże cienie koło 260, więc jeśli poprosisz kogoś kto ma rabat to pewnie do tak do ~225 zbijesz cenę.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: rastula »

Weź GWT i jeszcze ci na W roku smoka za 39.90 starczy.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: lotheg »

AnimusAleonis pisze: 04 lut 2019, 08:40
Też możesz rozważyć Kanban: Driver's Edition, zdecydowanie lepsza alternatywa do Co2, i niedawno pokazał się dodruk w bodajże cienie koło 260, więc jeśli poprosisz kogoś kto ma rabat to pewnie do tak do ~225 zbijesz cenę.
A tu ja się zgodzę. Kanban to moje 10/10 :) Wczoraj nawet udało mi się zagrać w nową edycję i zmiany są niepozorne, więc nie ma znaczenia czy dorwiesz nową ze sklepu czy starą używkę :)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: jakmis83 »

Ulvlar pisze: 03 lut 2019, 22:38 Witam,
Jak w temacie poszukuję gry, najlepiej euro, ale nie musi być skrajnie "sucha". Zalety ? Dobra regrywalność i skalowanie, 4 graczy, to konieczne minimum, więcej będzie tylko większym plusem.
Ja bym się zastanowił nad Brassem.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2019, 11:01 przez jakmis83, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

Przede wszystkim dziękuję za ilość i szybkość odpowiedzi. Nie spodziewałem sie tego ^^
AnimusAleonis pisze: 04 lut 2019, 07:53 Zależy jak ograna/doświadczona jest twoja grupa, bo wszystkie tytuły nad którymi się zastanawiasz są dobre.
Jakbym sam miał wybierać coś to bym wziął na dobry początek Great Western Trail, jest to fajny tytuł, nie łatwy ale też ma dużą różnorodność opcji i tematyki więc bardziej wciągający, no i ma sporo rozszerzeń (jak na euro) które dodają do gry i zwiększają regrywalność/świeżość tytułu.
Jak ograna... Nie jest to na pewno początek przygody. Może nie wszystkie są typowo "suchymi sucharami", ale dają już jakieś pojęcie o gatunku: Terraformacja, keyflower, projekt manhattan, gugong, terra mystica, ale też cywilizacja i feudum, chociaż do tego ostatniego musimy jeszcze przysiąść na dłużej.
Gaję chyba odpuszczę przez fakt, że kolega ma właśnie terrę mystica, której jeśli dobrze rozumiem Gaja jest rozwinięciem. Nad GWT myślę od dłuższego czasu, a cena i opinię zachęcają.
AnimusAleonis pisze: 04 lut 2019, 08:40 Też możesz rozważyć Kanban: Driver's Edition, zdecydowanie lepsza alternatywa do Co2, i niedawno pokazał się dodruk w bodajże cienie koło 260, więc jeśli poprosisz kogoś kto ma rabat to pewnie do tak do ~225 zbijesz cenę.
Kanban widziałem i po wstępnym przejrzeniu instrukcji wygląda, to wszystko super :D W sumie chciałbym mieć chociaż jedną grę Lacerdy w kolekcji i dlatego pytałem właśnie o CO2, bo pierwszą edycje da się znaleźć w okolicach 170zł nową. Może nawet taniej gdyby poszukać, ale skoro piszecie, ze Kanban jakościowo lepszy, to może faktycznie warto dopłacić. Niestety Vinhos i Lisboa poza obecnymi limitami :P
jakmis83 pisze: 04 lut 2019, 09:30 Ja bym się zastanowił na Brassem.
Nad brassem się poważnie zastanawiam, ale premiera polska dopiero w czerwcu i na tej edycji wolałbym się skupić.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: jakmis83 »

Ulvlar pisze: 04 lut 2019, 10:20 Nad brassem się poważnie zastanawiam, ale premiera polska dopiero w czerwcu i na tej edycji wolałbym się skupić.
To prawda, ale teraz są niższe ceny od tych, które będą po premierze.
Teraz dostaniesz nawet za 180 zł, potem ok 250 zł.
Dlatego ja mam zagwozdkę czy zamówić teraz i czekać do czerwca czy też odpuścić i wziąć np bardzo dobrego Lincolna.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

jakmis83 pisze: 04 lut 2019, 11:03 To prawda, ale teraz są niższe ceny od tych, które będą po premierze.
Teraz dostaniesz nawet za 180 zł, potem ok 250 zł.
Dlatego ja mam zagwozdkę czy zamówić teraz i czekać do czerwca czy też odpuścić i wziąć np bardzo dobrego Lincolna.
Wszystko zależy do kiedy będzie trwać przedsprzedaż. Według logiki przedsprzedaż, to wszystko przed premierą, więc mogę nawet w maju zamówić, ale tu się rodzi pytanie ile egzemplarzy trafi na rynek i czy wystarczy. Awaryjnie wiem, ze kolega przymierza się do zakupu obu wersji, więc sam mogę rozglądać sie za innymi tytułami :wink:
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: AnimusAleonis »

Ulvlar pisze: 04 lut 2019, 10:20 Kanban widziałem i po wstępnym przejrzeniu instrukcji wygląda, to wszystko super :D W sumie chciałbym mieć chociaż jedną grę Lacerdy w kolekcji i dlatego pytałem właśnie o CO2, bo pierwszą edycje da się znaleźć w okolicach 170zł nową. Może nawet taniej gdyby poszukać, ale skoro piszecie, ze Kanban jakościowo lepszy, to może faktycznie warto dopłacić. Niestety Vinhos i Lisboa poza obecnymi limitami :P
Jeśli możesz być trochę elastyczny z budżetem to zdecydowanie łap Kanban. Wiem że są gusta i guściki ale Kanban to zdecydowanie lepsza gra od Co2.
jakmis83 pisze: 04 lut 2019, 11:03 To prawda, ale teraz są niższe ceny od tych, które będą po premierze. Teraz dostaniesz nawet za 180 zł, potem ok 250 zł.
Co do ceny prawda, ale trzeba też dodać że teraz zamrażasz pieniądze i ileś miesięcy nie masz nowej gry, a też można spokojnie założyć ze za te prawie pół roku będziesz miał znów budżet na kupno gry. Trzeba sobie odpowiedzieć czy oszczędność tych 50 złotych i wydania obecnego budżetu na przedsprzedaż jest warte nie grania w inny nowy tytuł przez pół roku - dla mnie nie. Szczególnie dla tytułu który będzie raczej szeroko dostępny i pewnie będą okazje/przeceny/promocje na których ten tytuł będzie można złapać.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

Czyli obecnie najbardziej polecane są Kanban i GWT, między którymi będę musiał się zastanowić.
Ulvlar pisze: 04 lut 2019, 11:12 Co do ceny prawda, ale trzeba też dodać że teraz zamrażasz pieniądze i ileś miesięcy nie masz nowej gry, a też można spokojnie założyć ze za te prawie pół roku będziesz miał znów budżet na kupno gry. Trzeba sobie odpowiedzieć czy oszczędność tych 50 złotych i wydania obecnego budżetu na przedsprzedaż jest warte nie grania w inny nowy tytuł przez pół roku - dla mnie nie. Szczególnie dla tytułu który będzie raczej szeroko dostępny i pewnie będą okazje/przeceny/promocje na których ten tytuł będzie można złapać.

Co do przedsprzedaży jestem jednak sceptyczny i nie lubię zamrażać pieniędzy. Wolę kupić coś, w co będę mógł zagrać za kilka dni, a nie czekać cały kwartał. O Brass będę myśleć pewnie końcem marca, albo w kwietniu. Sprawa wygląda nieco inaczej przy "wspieraczkach" i sam mam w dwie zainwestowane nie jakieś wielkie pieniądze, ale to głównie ze względu, że zawsze można liczyć na jakieś niedostępne bonusy, "coś ekstra".
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: jakmis83 »

AnimusAleonis pisze: 04 lut 2019, 11:31 Co do ceny prawda, ale trzeba też dodać że teraz zamrażasz pieniądze i ileś miesięcy nie masz nowej gry, a też można spokojnie założyć ze za te prawie pół roku będziesz miał znów budżet na kupno gry. Trzeba sobie odpowiedzieć czy oszczędność tych 50 złotych i wydania obecnego budżetu na przedsprzedaż jest warte nie grania w inny nowy tytuł przez pół roku - dla mnie nie. Szczególnie dla tytułu który będzie raczej szeroko dostępny i pewnie będą okazje/przeceny/promocje na których ten tytuł będzie można złapać.
I tutaj masz 100% racji. Dlatego co prawda poważnie, ale tylko rozważam zakup, bo przez te 4 miesiące gry nie zobaczę.
Z drugiej strony mam kilka gier, które obecnie ogrywam - nuda nie grozi, więc zamrożenie pieniędzy na produkt wydawany przez Phalanx aż tak nie zaboli.
Trudna sprawa... :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: lotheg »

Ja bym nie wybierał między Kanbanem a GWT, ponieważ to są gry trochę z innego kalibru. Kanban jest dużo cięższy.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: AnimusAleonis »

lotheg pisze: 04 lut 2019, 13:22 Ja bym nie wybierał między Kanbanem a GWT, ponieważ to są gry trochę z innego kalibru. Kanban jest dużo cięższy.
Zgadzam się. Jak wspominałem wcześniej, jeśli ma być to takie pierwsze wprowadzające 'cięższe' euro to moim zdaniem zdecydowanie Great Western Trail, szczególnie jeśli 4 graczy to wasze minimum bo jednym z minusów GWT jest problem skalowania w dół, na dwie osoby ta gra dużo traci.

Jakby nie było, daj znać na co się zdecydujesz i jak się spodoba. Dobrego grania! :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

Nie miałem na celu porównywać obu produkcji, bo zdaję sobie sprawę, ze to całkowicie inny kaliber. Bardziej się zastanawiam, czy "zaryzykować" i rzucić się na głębszą wodę z Kanbanem, czy nieco zachowawczo wybrać GWT i lepiej się odnaleźć w tym gatunku. A jak z czasem rozgrywki obu gier? Średnie z pudełek często są mało dokładne.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: lotheg »

Mam sprawdzone, że Kanban trwa około 3h +/- 15 minut. Oczywiście czystej gry, bez setupu i składania. Podobnie też trwa w początkującym i zaawansowanym gronie oraz w każdym składzie osobowym.
GWT zagrałem kiedyś w 3 osoby w niecałe 2 godziny, ale ostatnio widziałem (nie uczestniczyłem) rozgrywkę, która potrwała ponad 4 godziny w 4 osoby.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: AnimusAleonis »

Ulvlar pisze: 04 lut 2019, 13:57 Nie miałem na celu porównywać obu produkcji, bo zdaję sobie sprawę, ze to całkowicie inny kaliber. Bardziej się zastanawiam, czy "zaryzykować" i rzucić się na głębszą wodę z Kanbanem, czy nieco zachowawczo wybrać GWT i lepiej się odnaleźć w tym gatunku. A jak z czasem rozgrywki obu gier? Średnie z pudełek często są mało dokładne.
Proponowałbym pooglądać jakiś gameplay Kabana (i w sumie GWT też możesz :D), na BGG na pewno znajdziesz nie jeden filmik, i zobaczyć czy ty, a tym bardziej twoja grupa, przełknie taki tytuł na początek, bo to naprawdę od grupy zależy.
Moja jak GWT wyszedł już miała styk z cięższymi euro, ale jakbym miał tą opcję gdy zaczynaliśmy przygodę z cięższymi euro to zacząłbym od GWT, wtedy pewnie mniej osób z grupy by się zraziło do ciężkich euro. Teraz gramy w GWT dla klimatu i pewnego 'odpoczynku' właśnie takich tytułów jak Vihnos itp, ale jeśli ktoś nowy dołączy do nas na wieczór i jest ochota na głębsze euro to zdecydowanie wyciągam GWT raczej niż jakiś z tytułów Lacerdy.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

Może faktycznie skupie się póki co na GWT i potrenuję jeszcze w euro. Wiem, że grę Lacerdy będę chciał mieć i po prostu poczekam na wolne fundusze. Chociaż patrząc na kalendarz premier nie będzie o to łatwo ^^
Dzięki wszystkim za pomoc i fachowe doradztwo :D
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: AnimusAleonis »

Myślę że będziesz zadowolony z Great Weastern Trail :D

A i tak na marginesie dopowiem że w tym roku, w sumie to chyba też na czerwiec jest planowana premiera, wychodzi Escape Plan nowa gra Lacerdy, która, moim zdaniem, ma bardzo ciekawą tematykę i która nie będzie aż tak ciężka jak Vihnos czy Gallerist czy Lisboa, więc akurat może idealny tytuł dla was jak ogracie się w GWT :D Tutaj link do BGG i do strony KS tak dla smaczku 8)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

AnimusAleonis pisze: 04 lut 2019, 17:08 A i tak na marginesie dopowiem że w tym roku, w sumie to chyba też na czerwiec jest planowana premiera, wychodzi Escape Plan nowa gra Lacerdy, która, moim zdaniem, ma bardzo ciekawą tematykę i która nie będzie aż tak ciężka jak Vihnos czy Gallerist czy Lisboa, więc akurat może idealny tytuł dla was jak ogracie się w GWT :D Tutaj link do BGG i do strony KS tak dla smaczku 8)
Musze przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem samego pomysłu na tą grę. Coś nowego i do tego bardzo ładnie ubrane. Będę uważnie śledzić ten projekt, bo jest świetny! :D
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Paskudnik »

@Ulvlar: A ja z gier, które wymieniłeś, ZDECYDOWANIE wziąłbym Viticulture, a nie GWT. Dlaczego? Dlatego, że Viti to ewenement - gra, której nie ma:
- chodzi świetnie w każdym składzie od 1 do 6 graczy
- posiada bardzo chwytliwą i co ważniejsze - neutralną tematykę -> przez to nadaje się do grania z casualami/żonami/kobietami itp.
- posiada zupełnie proste i jednoznaczne zasady, bez miliona wyjątków
- posiada całkiem niezłą głębię, a w rozgrywce na dwie osoby zmienia się w morderczego eurosa z chłodną kalkulacją
- jest świetnie osadzona w klimacie (czyli to "euro z klimatem"), a wszystko w niej pięknie się ze sobą zazębia.

I dlatego trzeba ją brać, bo jest jeszcze w sklepach, a to się na pewno szybko zmieni.

Natomiast odnośnie GWT - odradzam. Raz, że gra nie działa dobrze na dwie osoby, o czym już wiesz - czyli tylko duże składy. Dwa, że przy wszystkich zachwytach, jakie na jej temat słyszałem i zobaczeniu, o co chodzi w grze, moja reakcja każdorazowo była taka sama: "jprdl, nie chcę w to grać!!". Żeby było jasne - robiłem już do niej kilka podejść i bynajmniej nie trudność mnie odrzuca. Uwielbiam trudne, dobrze przemyślane gry - z im bardziej osadzoną mechaniką w temacie gry, tym lepiej. Planszówki poznaję pasjami już od ponad 5 lat, mam imponującą kolekcję i wiele ograłem. GWT (tak samo jak i Mombasa) to bardzo typowy przedstawiciel nowej fali tworzenia gier, które krótko określić można jako koktajl kilku mechanik. To gra, w której jest ~8 różnych mechanik i rzeczy luźno lub wcale nie powiązanych ze sobą, niekoniecznie mających sens a razem tworzących jedną grę. Takie wręcz gry w grze. Teraz twórcy się już nie silą na oryginalność, skoro z małych części można składać duże gry w nieskończoność. Mam nieodparte wrażenie (i mogę to potwierdzić wpisami na BGG), że "starzy wyjadacze" są po tej samej stronie co ja i bardziej doceniają bardziej wyrafinowaną i spójną grę, a niekoniecznie taką, w której jest po prostu więcej wszystkiego. (Oczywiście wiem, że to potężna generalizacja, ale chętnie pogadam z Tobą na ten temat za kilka lat, kiedy będziesz już lepiej wiedział, co Ci się podoba najbardziej).

Odnośnie pozostałych tytułów, które podałeś jako propozycje - różnią się od siebie bardzo mocno i na tyle, że ciężko znaleźć jakąkolwiek część wspólną. Na pewno zapomnij o Uczcie dla Odyna - ograj najpierw inne "rosenbergi", zaczynanie od tego tytułu to świetny sposób, żeby się zniechęcić do twórczości Rosenberga (mówi Ci to jego wielki fan). Odradzam również Kanbana - dopóki nie ogarniesz sobie ekipy lubującej się w takich ciężkich mózgożerach osiągniesz tyle, że ludzie nie będą Ciebie z tym Kanbanem zapraszać :P ;) Polecam też popatrzenie sobie na gameplaye tych wszystkich gier ;)

Z rzeczy, które nie zostały tu wymienione (co mnie dziwi) chciałbym skierować Twoją uwagę na Tzolkina - spełnia Twoje wymogi i kupisz bez problemu nówkę za ~110 ziko. Mimo, że tak naprawdę nie jest niczym nowym ani oryginalnym, wywołuje właśnie takie wrażenie i pod względem wyglądu to jest miazgun, który niesamowicie przyciąga uwagę, zachęca i potrafi wciągnąć w swoje tryby ;) Gra z pewnością nie należy do lekkich, dobrze wprowadza w niszę gier euro wymagających karmienia robotników. Podstawowe strategie wygrywające są raczej znane, ale na pewno dużo satysfakcji potrafi dać wygranie z współgraczami strategią na monumenty, czy choćby na zwykłe budynki&technologie. Rozszerzenie dodaje kolejne możliwości (przepowiednie), a te (razem z plemionami) fantastycznie podnoszą regrywalność. Dla mnie to jeden z ulubionych tytułów w kolekcji (tak samo jak i Viticulture) - obie gry bardzo polecam. 8)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: rastula »

A ja bardzo lubię i Mombasę i GWT. W obie grałem po kilka razy , tylko we dwie osoby i , choć naturalnie wierzę, że w więcej może jest lepiej to w GWT jakoś mi niczego szczególnie nie brakowało ... Dla rownowagi zostawiam mój głos tutaj.


PS. I doświadczenie mam chyba niemniejsze od Paskudnika ;)...
PPS. Tak to jest z tymi radami...jeden rabin powie tak, inny inaczej...trzeba zagrać samemu niestety
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Paskudnik »

rastula pisze: 05 lut 2019, 07:13 A ja bardzo lubię i Mombasę i GWT. W obie grałem po kilka razy , tylko we dwie osoby i , choć naturalnie wierzę, że w więcej może jest lepiej to w GWT jakoś mi niczego szczególnie nie brakowało ... Dla rownowagi zostawiam mój głos tutaj.

PS. I doświadczenie mam chyba niemniejsze od Paskudnika ;)...
PPS. Tak to jest z tymi radami...jeden rabin powie tak, inny inaczej...trzeba zagrać samemu niestety
No ja właśnie dlatego napisałem swój wywód - bo sam bardzo lubię mieć wybór - niekoniecznie jak największy, ale tak żeby był przynajmniej z kilku możliwości ;) I jak nie wierzę w "jedną prawdę najmojszą", tak nie uważam, że mój gust jest najlepszy z możliwych -każdemu jego porno ;) Ale chyba lepiej, żeby właściciel wątku zapoznał się z kilkoma wypowiedziami i wybrał grę na podstawie tego, z czym się najbardziej zgadzał, c'nie? ;)

Dzięki za opinię, Rastula - jest ona dla mnie cenna i zostanie uwzględniona w moich przyszłych opiniach ;)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Robercik
Posty: 14
Rejestracja: 02 wrz 2018, 02:27
Has thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Robercik »

Ja też głównie gram w GWT we dwójkę (czasami w więcej osób) i według mnie prawie nic nie traci przy grze na mniejszą ilość osób. Może rzeczywiście trochę ciekawiej jest na 3 osoby, ale myślę, że twierdzenie, że całkowicie nie nadaje się do gry w dwójkę jest krzywdząca. Z resztą społeczność na BGG podobnie uważa :wink:
ODPOWIEDZ