Dobre euro w granicach 200zł

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

Nie spodziewałem się takiego odzewu i teraz mam tylko jeszcze większa zagwozdkę :D
@Paskudnik Dzięki za szczegółowe rozpisanie wad i zalet poszczególnych gier. Tak rozbudowane opinie zawsze się przydadzą.

Ogólnie zdaję sobie sprawę, że ile ludzi, tyle opinii. Trzeba wyciągnąć z tego jakąś "średnią", przepuścić przez filtr własnego gustu i liczyć, ze się wybrało słusznie. Niestety nie ma możliwości ogrania wszystkich tytułów i przekonania się na własnej skórze z czym to się je. Można próbować szukać tytułów nieco podobnych mechanicznie, a nóż coś się trafi.

Za GWT przemawia cena... o ile nie byłoby jakichś problemów, to na muve wziąłbym ją za ok 100zł, czyli bardzo tanio , no i mimo wszystko wciąż jest to gra z samej czołówki rankingu. Dodatkowo nawet w tym temacie poleca mi ją kilka osób. Wiem też, że praktycznie zawsze grałbym w nią w 4-ro osobowym składzie, ostatecznie 3, więc skalowanie na mniejsza liczbę graczy mnie nie dotyczy.

Co do Viticulture, to też czołówka rankingów. Liczba graczy 1-6 jak pisałem w pierwszym poście, to tylko dodatkowy plus. Do tego stylistyka i klimat bardziej mi pasuje (jakoś nigdy nie byłem fanem westernów i dzikiego zachodu). Cenowo wychodzi słabiej, bo podstawka sama w sobie poniżej tych magicznych 200zł, ale jeśli faktycznie wydaje się bez dodatku mocno okrojona z treści, to nagle staje się 3 razy droższa od GWT.
No i jeśli faktycznie jest "easy to learn, hard to master" to też dodatkowy plus.

Na szczęście sam zakup nie jest niczym pilnym, więc mogę spokojnie posłuchać jeszcze kilku "głosów rozsądku" i wybrać mądrzej za co wszystkim bardzo dziękuję :D
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: 13thSON »

Na 4 osoby wybrałbym Terra Mystica.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: rastula »

Viticulture też (oczywiście) mam , z dodatkami. Zalety gry wymieniono, przystępność , tematyczność, wykonanie...trochę mniej wspomniano o wadach , szczególnie losowym dochodzeniu kart ( wiadomo , można sobie radzić, nawet wprowadzać home rule, ale dla początkującego gracza, to może wcale takie oczywiste łatwe nie być)... "problem" polega na tym , że za pełnoprawny zestaw Viticulture + Tuscany można mieć 3 naprawdę dobre euro , choćby GWR, Mombasę i coś tam ;)...np. W Roku Smoka czy zamki Burgundii - a budując kolekcję, dobrze jest na początku postawić na różnorodność ... przynajmniej takie jest moje zdanie. Ale to oczywiście jest też kwestia preferencji, bo jedni lubią rotować rozgrywki a inni tłuc w grę raz za razem. Powiedziałbym , że poruszamy się tu w zakresie gier bardzo dobrych ( abstrahując od listy BGG, która jest, jaka jest) i osobiste preferencje estetyczne/tematyczne są tu ważne... ja należę do typu omnigracza - i generalnie częściej lubię gry niż nie...
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: gregos »

Spójrz jeszcze na Bruxelles 1893, Pan Lodowego Ogrodu oraz Trickerion.
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

13thSON pisze: 05 lut 2019, 14:10 Na 4 osoby wybrałbym Terra Mystica.
Terra Mystica ma już kolega, więc ona i Gaja raczej odpadają, ale dzięki 😁
Spójrz jeszcze na Bruxelles 1893, Pan Lodowego Ogrodu oraz Trickerion.
PLO mam i wstyd mi, że jeszcze go nie ograłem. Taka wstydliwa pozycja na mojej liście 😉 Chociaż jest to chyba bardziej hybryda gatunkowa. O reszcie poczytam, chociaż Bruxelles obiło mi się już o uszy.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: gregos »

No to koniecznie odpakuj i zagraj w PLO (w tej grze w ogóle nie ma losowości).
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

gregos pisze: 05 lut 2019, 19:10 No to koniecznie odpakuj i zagraj w PLO (w tej grze w ogóle nie ma losowości).
PLO trafi na stół przy najbliższej okazji. Już przestudiowałem zasady, jeszcze trzeba będzie powtórzyć jakiś gameplay i można grać. Na pierwszy rzut oka gra nie wydaje się trudna przez zasady, a właśnie przez brak losowości i konieczność dokładnego planowania swoich ruchów.

Z podanych przez was gier padło póki co na GWT. Wyszło w sumie tanio, więc w razie "rozczarowania" będzie można sprzedać/wymienić bez większej straty, a pozostała planowaną sumę, albo dołożę do czegoś większego, ale uzupełnię dodatki do posiadanych już tytułów.

Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc, porady i opinie, no i w sumie temat można póki co zamknąć :)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Grellenort »

Wszystkie tytuły nad którymi się zastanawiasz są super. Wymieniłeś Projekt Gaja jako pierwszą grę i rzeczywiście będzie to najlepszy wybór :) Do rekomendacji dorzuciłbym jeszcze Concordię; grę może mniej złożoną, ale za to bardzo "elegancką" mechanicznie i z łatwym progiem wejścia dla nowicjuszy w świecie eurogier.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Gatherey »

Grellenort pisze: 06 lut 2019, 10:31 Wszystkie tytuły nad którymi się zastanawiasz są super. Wymieniłeś Projekt Gaja jako pierwszą grę i rzeczywiście będzie to najlepszy wybór :) Do rekomendacji dorzuciłbym jeszcze Concordię; grę może mniej złożoną, ale za to bardzo "elegancką" mechanicznie i z łatwym progiem wejścia dla nowicjuszy w świecie eurogier.
Śledzę wątek i jak sie mniej wiecej zgadzam ze wszystkim (chociaż GWT oceniam na takie sobie, zawsze zagram, ale bez szału) to tak z Concordią się zgodzić nie mogę. Zagrałem kilka gier na 2 osoby i był takie nudne, że nie mam ochoty do tego wracać. Spoko, jest wysoko w rankingach, często jest polecana, ale gra jest jakaś... dziwna. Jak nawet w GWT albo PG mam jakieś poczucie dążenia do celu (celów), tak tam nic się nie dzieje :D
Awatar użytkownika
nilfheim
Posty: 72
Rejestracja: 27 wrz 2006, 16:05

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: nilfheim »

Ulvlar pisze: 04 lut 2019, 10:20 Przede wszystkim dziękuję za ilość i szybkość odpowiedzi. Nie spodziewałem sie tego ^^
AnimusAleonis pisze: 04 lut 2019, 07:53 Zależy jak ograna/doświadczona jest twoja grupa, bo wszystkie tytuły nad którymi się zastanawiasz są dobre.
Jakbym sam miał wybierać coś to bym wziął na dobry początek Great Western Trail, jest to fajny tytuł, nie łatwy ale też ma dużą różnorodność opcji i tematyki więc bardziej wciągający, no i ma sporo rozszerzeń (jak na euro) które dodają do gry i zwiększają regrywalność/świeżość tytułu.
Jak ograna... Nie jest to na pewno początek przygody. Może nie wszystkie są typowo "suchymi sucharami", ale dają już jakieś pojęcie o gatunku: Terraformacja, keyflower, projekt manhattan, gugong, terra mystica, ale też cywilizacja i feudum, chociaż do tego ostatniego musimy jeszcze przysiąść na dłużej.
Gaję chyba odpuszczę przez fakt, że kolega ma właśnie terrę mystica, której jeśli dobrze rozumiem Gaja jest rozwinięciem. Nad GWT myślę od dłuższego czasu, a cena i opinię zachęcają.
AnimusAleonis pisze: 04 lut 2019, 08:40 Też możesz rozważyć Kanban: Driver's Edition, zdecydowanie lepsza alternatywa do Co2, i niedawno pokazał się dodruk w bodajże cienie koło 260, więc jeśli poprosisz kogoś kto ma rabat to pewnie do tak do ~225 zbijesz cenę.
Kanban widziałem i po wstępnym przejrzeniu instrukcji wygląda, to wszystko super :D W sumie chciałbym mieć chociaż jedną grę Lacerdy w kolekcji i dlatego pytałem właśnie o CO2, bo pierwszą edycje da się znaleźć w okolicach 170zł nową. Może nawet taniej gdyby poszukać, ale skoro piszecie, ze Kanban jakościowo lepszy, to może faktycznie warto dopłacić. Niestety Vinhos i Lisboa poza obecnymi limitami :P
jakmis83 pisze: 04 lut 2019, 09:30 Ja bym się zastanowił na Brassem.
Nad brassem się poważnie zastanawiam, ale premiera polska dopiero w czerwcu i na tej edycji wolałbym się skupić.
Ja osobiście bym polecał Projekt Gaja,
jeśli jednak CO2 cię interesuje to mam na sprzedaż egzemplarz 2 razy grany przeze mnie, za 130zł 1 edycja - mi akurat średnio podeszło, choć znajomi sami sugerowali drugą grę....
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobre euro w granicach 200zł

Post autor: Ulvlar »

W takich wątkach, aż prosi się o ankietę i solidny notatnik do zapisywania ciekawych propozycji :D
Póki co czekam na GWT i zobaczę jak mi podejdzie, a w konsekwencji, albo będę ją chciał wymienić, albo brnąc dalej w temat euro i ten temat ponownie bardzo mi się przyda i chętnie poczytam jeszcze różnych opinii ^^
ODPOWIEDZ