Great Western Trail czy Concordia.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Great Western Trail czy Concordia?

Czas głosowania minął 13 lut 2019, 12:43

Great Western Trail
7
50%
Concordia
2
14%
Tzolkin
3
21%
Inna ( proszę o komentarz)
2
14%
 
Liczba głosów: 14

BerQu
Posty: 18
Rejestracja: 05 lut 2019, 08:08
Has thanked: 9 times

Great Western Trail czy Concordia.

Post autor: BerQu »

Witam, tak jak w temacie. Mam dylemat ,którą grę kupić. Obie nam się podobają.
Będzie to jedna z naszych pierwszych euro gier , nie licząc Agricoli ,która nam się podoba,ale brakuje jej "tego czegoś".
Głównie będą to rozgrywki 2 osobowe, rzadziej 3/4.
Z góry dziękuję za podpowiedzi .
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 12:06 przez BerQu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Great Western Trail czy Concordia.

Post autor: AnimusAleonis »

Biorąc pod uwagę Twoje wytyczne, to chyba bym powiedział Concordia bo lepiej chodzi na 2 osoby, choć ogólnie w więcej graczy jest lepsza. Great Weastern Trail jest super na 3+ ale na dwie dla nas sporo tracił, robiła się z niego dość inna gra. Bo ogólnie to z tych dwóch u nas w grupie raczej GWT bierze górę.

Ale na głównie 2 osoby są lepsze euro myślę. Oczywiście klasyk Zamki Burgundii jako trochę lżejszy tytuł, pewnie wiele osób by wymieniło Keyflower, Tzolk'in jest też bardzo fajny i na 2 osoby chodzi bardzo ładnie, albo coś bardziej ambitnego to np Poprzez Wieki (BGG) albo gry Lacerdy jak Kanban czy Vinhos, w tematyce Vinhos ale nie tak ciężki jest Viticulture który u nas jest ulubieńcem. Ale tutaj już wybór zależy od waszych preferencji, i budżetu :D, ale jeśli głównie na 2 osoby to raczej bym wziął jedną z tych powyżej niż Cocnordie czy GWT.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
BerQu
Posty: 18
Rejestracja: 05 lut 2019, 08:08
Has thanked: 9 times

Re: Great Western Trail czy Concordia.

Post autor: BerQu »

AnimusAleonis pisze: 06 lut 2019, 19:15 Biorąc pod uwagę Twoje wytyczne, to chyba bym powiedział Concordia bo lepiej chodzi na 2 osoby, choć ogólnie w więcej graczy jest lepsza. Great Weastern Trail jest super na 3+ ale na dwie dla nas sporo tracił, robiła się z niego dość inna gra. Bo ogólnie to z tych dwóch u nas w grupie raczej GWT bierze górę.

Ale na głównie 2 osoby są lepsze euro myślę. Oczywiście klasyk Zamki Burgundii jako trochę lżejszy tytuł, pewnie wiele osób by wymieniło Keyflower, Tzolk'in jest też bardzo fajny i na 2 osoby chodzi bardzo ładnie, albo coś bardziej ambitnego to np Poprzez Wieki (BGG) albo gry Lacerdy jak Kanban czy Vinhos, w tematyce Vinhos ale nie tak ciężki jest Viticulture który u nas jest ulubieńcem. Ale tutaj już wybór zależy od waszych preferencji, i budżetu :D, ale jeśli głównie na 2 osoby to raczej bym wziął jedną z tych powyżej niż Cocnordie czy GWT.
Dzięki śliczne za odpowiedź. Z chęcią rozpatrzymy wymienione pozycje, może akurat coś nam się spodoba :)
BerQu
Posty: 18
Rejestracja: 05 lut 2019, 08:08
Has thanked: 9 times

Re: Great Western Trail czy Concordia.

Post autor: BerQu »

Do ankiety dochodzi Tzolkin , dzięki AnimusAleonis :)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Great Western Trail czy Concordia.

Post autor: Jareks1985 »

Anachrony lub Orlean + handel i intryga
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Great Western Trail czy Concordia.

Post autor: Fojtu »

Ja za to żeby dorzucić kontrargument to powiem, że Concordia jest znacznie gorsza na 2 niż GWT. Na 2 osoby kompletnie odpada Ci motyw "współpracy" w Concordii bo robi się z tego gra o sumie zerowej.

GWT na 2 osoby nie zmienia się jakoś drastycznie w stosunku do gry na 3 , nie wiem skąd ten wniosek. Sam grałem sporo razy na 2 osoby i jest przyjemna i szybka, szczególnie przy wprawionych graczach.

Kanban na 2 osoby wg mnie jest beznadziejny, ta gra zdecydowanie lśni na 3-4 osoby, więc osobiście odradzam.

W takich przedziałach dobrze chodzi też Terraformacja Marsa, bardzo popularny tytuł, szczególnie że jest relatywnie prosty w zasadach ale posiada sporą głębię miejscami z racji ilości kart. Ja osobiście nie przepadam ze względu na losowość doboru kart.

Co do Tzolkina - to dość ciężki tytuł (szczególnie jak się chce grać dobrze), nie wiem czy nadaje się na jedno z pierwszych euro.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Great Western Trail czy Concordia.

Post autor: seki »

Potwierdzam słowa przedmówcy GWT na 2 osoby jest bardzo dobry i nie różni się znacząco od partii na więcej osób. Wg użytkowników bgg jest lepsza na 2 osoby niż na 4. Czego nie da się powiedzieć o Concordii, która na 2 osoby jest najsłabiej oceniana.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Great Western Trail czy Concordia.

Post autor: KamradziejTomal »

Możesz doprecyzować co wam "nie pykło" w Agricoli? Po prawdę powiedziawszy to Tzolk'in mimo że różny od Agri ma sporo podobnych elementów (workerzy, żywienie workerów, ciułanie surowców na rozbudowę). Jak dla mnie Agricola jest ciekawsza od Tzolk'ina ale wiadomo kwestia gustów :)

Nie wiem czy nie ciekawsze były by inne "włoskie" euraski takie jak Marco Polo, czy Lorenzo Il Magnifico gdzie workerzy są reprezentowaniu przez kostki k6 więc dochodzi fajny twist związany z liczbą oczek przełożoną na siłę danej akcji. Pozbawione też są żywienia robotników, którego niektórzy gracze nie za bardzo lubią.

I tak na marginesie GWT na dwie osoby jest w porządku, wszystko działa jak należy, najwyżej mniejszy nacisk jest na aspekt wyścigu i inne budynki są bardziej/mniej użyteczne.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
BerQu
Posty: 18
Rejestracja: 05 lut 2019, 08:08
Has thanked: 9 times

Re: Great Western Trail czy Concordia.

Post autor: BerQu »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Zdecydowaliśmy się na GWT, dzięki odpowiedzią i obejrzeniu kilki filmików na yt stwierdziliśmy , że to ewidentnie gra dla nas:)
Jeżeli chodzi o Concordie gra nadal nam sie podoba, pewnie będzie to nasz kolejny zakup.
Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz wielkie dzięki :)
Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ