Jaki materiał/playmata na stół?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: autopaga »

Nie wiem czy ktoś poruszał ten temat, chciałbym kupić odpowiedni materiał do rozkładania pod planszówkę na stół (gamingowy obrus generalnie), mam duży stół ze świetnym oświetleniem, ale niestety nie dam rady przerobić go na gamingowy, dlatego chciałbym zainwestować w materiał do rozkładania przed grą lub jakiś rodzaj playmaty. No i właśnie w co lepiej pójść pleymatę 1mx1m czy jakiś gruby materiał? Chciałbym aby dało się to czyścić, było idealnie gładkie bez prasowania i żeby się nie podwijało. Czy taka playmata na cały stół się sprawdza? A jeżeli tak to jaki kolor uważacie za odpowiedni? Czarny, szary, zielony podobno oczy najmniej męczy słyszałem.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: AnimusAleonis »

Proponuje materiał a la podkładka pod myszkę: nie jest drogi, jest trochę miękki ale nie za miękki, nie gniecie się, szybko go zwiniesz/rozłożysz.
Akurat jestem na komórce i nie mam linków, ale są firmy które zrobią takie maty na zamówienie. Gugl na pewno coś wyrzuci, ale jeśli nie to jutro podam kilka linków.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: autopaga »

Masz na myśli coś innego niż playmatę do grania?
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: E2MD »

Sukno konferencyjne sprawdza się bardzo dobrze.
Spokojnie znajdziesz w google sklep blisko siebie - podjedź i pomacaj :D
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: Curiosity »

https://playmaty.pl
Odradzam maty winylowe, neopren jak najbardziej.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
crowmw
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2019, 10:09

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: crowmw »

Myślicie, że gdyby kupić i obszyć tkaninę meblową/obiciową to dało by radę?
Są względnie tanie i jest ogromny wybór, pierwszy z brzegu przykład: https://goo.gl/nwe3hx

Może poleci ktoś jakiś obrus pod planszówki?
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: ariser »

Curiosity pisze: 08 lut 2019, 09:54 https://playmaty.pl
Odradzam maty winylowe, neopren jak najbardziej.
Szlag. Dlaczego? Niedawno sobie zamówiłem winyla pod Xię. Jeszcze leży nieodfoliowany, bo dzisiaj pierwsza partia.

Edit: jednak zamówiłem latex, pomyłka. :D
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 10:58 przez ariser, łącznie zmieniany 1 raz.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: KurikDeVolay »

Nie polecam niczego cienkiego, będzie się źle podnosiło komponenty. Też składniam się do sukna, albo na bogato - playmaty. Jak masz chęci, możesz też poszukać 2 mat do ćwiczeń, ale to musisz sam pomacać. Jak nie są zbyt miękkie, to gra się w sam raz, a na bank pokryją cały stół, bo zwykle mają 200/180 x 60. ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: Curiosity »

Moim pierwszym podkładem pod planszówki był kawał polaru (przytną w sklepie na wymiar). Nawet spoko się sprawdza, bo materiał nie jest gładki i łatwo się pierze. No i jest to niskobudżetowe rozwiązanie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: Curiosity »

ariser pisze: 08 lut 2019, 10:51
Curiosity pisze: 08 lut 2019, 09:54 https://playmaty.pl
Odradzam maty winylowe, neopren jak najbardziej.
Szlag. Dlaczego? Niedawno sobie zamówiłem winyla pod Xię. Jeszcze leży nieodfoliowany, bo dzisiaj pierwsza partia.
Po pierwsze grubość. One są strasznie cienkie. Zrolowane, lubią się odkształcić i potrzeba kilkunastu minut, żeby się wyprostowały.
Po drugie, one są dość nietrwałe. Zobacz, jakie rysy zostawiły podstawki figurek po kilku rozgrywkach.
Spoiler:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: ariser »

Curiosity pisze: 08 lut 2019, 10:56
ariser pisze: 08 lut 2019, 10:51
Curiosity pisze: 08 lut 2019, 09:54 https://playmaty.pl
Odradzam maty winylowe, neopren jak najbardziej.
Szlag. Dlaczego? Niedawno sobie zamówiłem winyla pod Xię. Jeszcze leży nieodfoliowany, bo dzisiaj pierwsza partia.
Po pierwsze grubość. One są strasznie cienkie. Zrolowane, lubią się odkształcić i potrzeba kilkunastu minut, żeby się wyprostowały.
Po drugie, one są dość nietrwałe. Zobacz, jakie rysy zostawiły podstawki figurek po kilku rozgrywkach.
Spoiler:
Kurde zdążyłeś odpowiedzieć zanim wyedytowalem, jednak wziąłem lateksową. ;) Jakoś nie ufam, jak coś jest najtańsze. Ale dzięki za odpowiedź, myślę że się też koledze przyda.

A sam mogę polecić z playmaty maty gumowe. Mam do Eclipse i zero zużycia po 20+ partiach, do tego świetnie wyglądają i przyjemnie tłumią kości.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: autopaga »

Kusi mnie neoprenowa do scytha, ale grać na niej w co innego to średnio.
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: awawa »

Mam kilka gumowych, te są bardzo przyjemne w dotyku i rozkładają się idealnie płasko choć są bardzo drogie. Kiedyś playmaty robiły je na grubszym materiale 3mm (wytrzymalsza ale bardzo ciężka), teraz są 2mm. Do kompletu mam te cienkie lateksowe, ich wielką zaletą jest to że można na każdej stronie wydrukować inny wybrany przez siebie podkład. Dzięki czemu mam w zasadzie komplet na każdą okazję. Nie trzymają się stołu tak jak te gumowane ale nie ma tragedii, jest to na tyle znikomy problem że nie zwracam na niego uwagi podczas gry. W dotyku coś jak podłogowe PCV ;)
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: rastula »

zacznijmy od wielkości ...


jeśli 90x90 starczy to może być neopren ( gumowa) teraz są maty chyba w 3t czarne w tym wymiarze, fajne są też maty typu starfield do x winga ...tylko delikatne gwaizdki


ogólnie to jeden kolor czy delikatny motyw to raczej zaleta, bo mata jest uniwersalna...


na większy stół dobrze też sprawdza się materiał obiciowy na meble , ma lekko grubą strukturę, niezłą gładkość - dla mnie cena/ jakość najlepsze rozwiązanie

kupiłem na metry taki i u kolegi z powodzeniem gramy na tym od roku...


https://allegro.pl/oferta/tkanina-alkan ... 4f69ac7020
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: autopaga »

Fajnie wygląda ten materiał, mam dwa pytania, wymaga obszycia rantu czy się nie strzępi? A dwa jak ze śliskością tego materiału? Karty siedzą na miejscu.

3t miałeś na myśli 3trolle.pl? Tam nie ma takiej maty.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: rastula »

nie sprawdzałem dostępności, ale chodzi o takie towary

https://3trolle.pl/5140-ultimate-guard- ... results=84
https://3trolle.pl/7346-ultimate-guard- ... results=86
https://3trolle.pl/7348-ultimate-guard- ... results=86


co do płótna

Ja nie obszywałem , nic mi się nie ślizgało ...ale to są doznania indywidualne.
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: Marionator5000 »

Dość długo szukałem jakiejś fajnej podkładki na stół, najlepsza jaką bym chciał to taka jak podkładka pod mysz. Mam taką Gigabyte i jest od spodu z jakiejś gumy z wzorem, przez co się nie przesuwa, w środku jest jakaś średnio twarda pianka/gąbka i na wierzchu dość gruby matowy materiał nie do zajechania.
Niestety maty na playmaty dla mnie są za drogie (wymiar jaki chciałem to ponad 200 zł), więc szukałem i znalazłem tkaninę piankę neopren.
Kupiłem tą tutaj: https://allegro.pl/oferta/tkanina-piank ... 7562309913
Za około 90 zł mamy 120 x 100 cm, grubość 3mm. Nie jest idealna, ale po kilkunastu grach jestem bardzo zadowolony. Materiał z góry i dołu jest matowy i bardzo cienki, coś jak na rajstopy albo legginsy może. Materiał jest ten sam z dwóch stron i myślałem, że będzie problem z przesuwaniem się maty na stole ale tak nie jest, może przez to, że wymiar jest dość duży. Fajnie tłumi kości, dobrze zbiera się karty i żetony ze stołu. Za tą cenę wystawiam takie dobre 8/10 i ogólnie polecam
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: autopaga »

Grasz kartami w koszulkach? Nie haczą o tą cienką powłokę?
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: Marionator5000 »

Tak, karty w koszulkach. Jak na razie nic nie zahacza o materiał. Jest to taki materiał o bardzo ścisłym splocie więc karty i koszulki nie wchodzą w niego. Dodatkowo jest dobrze sklejony z pianką/gumą w środku. Jak próbowałam do odkleić to się pianka/guma rozwarstwiała a materiał nadal był przyklejony.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: autopaga »

Finalnie zamówiłem, 3 różne materiały tapicerskie, potestuje i opiszę swoje wrażenia.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: autopaga »

Moje wrażenia, z pierwszym materiałem kompletnie nie trafiłem. Drugi jest średni, bo się gniecie i ślizga od spodu. Natomiast trzeci to strzał w 10, zasadniczo spełnia chyba wszystkie kryteria, nazywa się R5-07:
https://allegro.pl/oferta/r5-07-tkanina ... 7584289797
Obrazek
Obrazek

Jest przemiły w dotyku, bardzo gruby, nie robią się na nim zagniecenia, nie roluje się podczas grania na stole, przy zbieraniu kart czy innych czynnościach. Karty podnosi się rewelacyjnie, zarówno te w koszulkach jak i bez, ma bardzo mały poślizg, więc to co się położy to nie ma prawa się ruszyć, karty i plansze są dużo bardziej śliskie, o koszulkach nie wspominając. Materiał od spodu też jest dobry, nie ślizga się nadmiernie.

Do przymocowania na stałe też jak najbardziej polecam. Jest tylko jeden kolor dostępny, ale wydaje mi się że jest idealny do planszówek pod kątek kolorystycznym, nie męczy oczu nie rzuca się w oczy podczas grania, wszystko widać, przez ziarnostość niebieskich nitek, nie widać na nim każdego paproszka i nie jest aż taki ciemny. Nie widać też na materiale palcowania, czyli tego czy był dotykany "z włosem czy pod włos".

Co istotne zasadniczo nie siepie się obcięta krawędź sam z siebie, ale jeżeli bardzo się pomęczy paznokciem krawędź w jednym miejscu to zacznie, więc dla świętego spokoju i tak obszyję krawędzie, bo nie wiem jak bez tego zniesie ten materiał próbę czasu. Ma on też drugi materiał pod spodem, więc możliwe jest też rozwarstwienie jeżeli nie obszyje się rantów. Kupiłem go 6m/1,4m, ponieważ firma która to sprzedaje ma tylko jedną belkę bo gdzieś tam znaleźli i może się już nie pojawić. A tak to zrobię kilka rozmiarów pod różne stołu.

Ostatnia sprawa tego materiału nie można prać w pralce. Dlaczego to nie wiem, ale wrzucę kawałek odpadu i zobaczę co się stanie. Więc czyszczenie wchodzi w grę w takiej formie jak mebli tapicerowanych. Ma to jednak dużą zaletę, przy graniu z osobami mało zaznajomionymi z planszówkowym savoir-vivrem, łatwo wytłumaczyć (a nawet osoby same z siebie orientują się) że picie i brudzące jedzenie na drugi koniec stołu albo drugi stół.

Taka trochę oczywista informacja, materiał samemu trzeba dociąć z każdej strony. Idzie to zrobić zwykłymi dużymi nożyczkami, aczkolwiek namalowanie prostopadłych linii nie jest łatwe, do rysowania po nim użyłem białego markera permanentnego. Materiał jest delikatnie rozciągliwy, co nie ułatwia idealnego wycięcia.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: Blue »

Po materiałach rysuje się... mydłem :)... Jaka jest grubość tego materiału? I czy się "trzyma" stołu?
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: autopaga »

Wiem że rysuje się mydłem, ale jakoś miałem marker pod ręką i też działa. Jest gruby mięsisty, gramatura na stronie się nie zgadza, bo jest dużo cięższy od dwóch pozostałych, które kupiłem, a według gramatury powinny być cięższe. Dzwoniłem do sprzedawcy w tej sprawie i tamte na pewno mają dobre gramatury a tej granat kupił gdzieś przy okazji jednorazowo i nie miał danych producenta. Przy normalnym graniu nie jeździ po stole. Nie czuje żadnego dyskomfortu podczas gry, a w końcu mogę normalnie brać karty ze stołu, a zawsze mam z tym problem żeby je podważyć paznokciem jak leżą bezpośrednio na stole.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: najata »

A że tak zapytam - które dwie tkaniny to były te nieudane? Ta, co kompletnie się nie nadaje, i ta druga, co się ślizga?
Bo zastanawiam się, czy R5 to jest generalny model a 07 - odmiana, czy może raczej całość kodu jest w miarę unikatowa i po takim R5-07 nie ma co oceniać R5-23 (bodajże) o podobnym opisie... :)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jaki materiał/playmata na stół?

Post autor: autopaga »

Ta była taka sobie, bo miała zagniecenia, i trochę cienka i śliska od spodu, ale miła w dotyku:
https://allegro.pl/oferta/tkanina-hc-ma ... 7523598046

A ta kompletna porażka, niemiła śliska, cienka itp:
https://allegro.pl/oferta/tkanina-etna- ... 7568205856
ODPOWIEDZ