Gra dla 6-8 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Gra dla 6-8 osób

Post autor: japanczyk »

Hej,

Ostatnio zajarałem się planszówkami i takie mam pytanie - poszukuje gry, która pozwoliłaby głębiej wciągnąć kilka osób w planszowy świat. Czasem spotykamy się w 3-4 pary i zastanawiam się czy jest coś fajnego w tym klimacie.

Posiadam DixIt, Tajniaków, Taboo czy Munchkin - to raczej oczywiste wybory.

Zastanawiam się nad kolejnymi grami do kolekcji i pytanie tutaj do was - co proponujecie.
Trochę pogooglałem i rzuciły mi sie w oczy poniższe:
- Decrypto (porównywane do Tajniaków)
- Dochodzenie
- Horror w Arkham?
- Secret Hitler

Obecnie wspieram też na Kickstarterze Human Punishment - ciekaw jestem czy ktoś miał styczność i może coś powiedzieć?
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 11:07 przez japanczyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rav4
Posty: 61
Rejestracja: 14 lut 2017, 12:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: rav4 »

Ja wciągałem znajomych poprzez Splendor i Ticket to Ride i byli zadowoleni :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: japanczyk »

rav4 pisze: 08 lut 2019, 10:58 Ja wciągałem znajomych poprzez Splendor i Ticket to Ride i byli zadowoleni :)
Obie mam i ogrywaliśmy, ale szukam czegoś jako gateway do bardziej interesujących produkcji, bo mi w szafie leżą takie Lord of Hellas, Troyes czy Klub utracjuszy odłogiem, a jak się spotykamy w 6 osób to ani w pociągi, ani Splendor czy nawet Smallworlda nie zagramy, bo ktoś będzie wykluczony :P A jednak DixIt czy Tajniacy no... nie prezentuja wystarczajaco jak dla mnie planszówkowego potencjału ;-)

Miałem też Talismana, ale sprzedałem, bo też była niechęć do gry - raz, że rozgrywka trwa wieki, a dwa, że jest kompletnie losowa.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: Blue »

Decrypto
Fasolki z dodatkiem(bo podstawka jest do 5, z dodatkiem jest do 7)
Sabotażysta
7 cudów świata(z dodatkiem do 8 )
Mamy szpiega 1&2

Generalnie mało jest gier nieimprezowych na takie ilości graczy.
Awatar użytkownika
rav4
Posty: 61
Rejestracja: 14 lut 2017, 12:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: rav4 »

japanczyk pisze: 08 lut 2019, 11:07
rav4 pisze: 08 lut 2019, 10:58 Ja wciągałem znajomych poprzez Splendor i Ticket to Ride i byli zadowoleni :)
Obie mam i ogrywaliśmy, ale szukam czegoś jako gateway do bardziej interesujących produkcji, bo mi w szafie leżą takie Lord of Hellas, Troyes czy Klub utracjuszy odłogiem, a jak się spotykamy w 6 osób to ani w pociągi, ani Splendor czy nawet Smallworlda nie zagramy, bo ktoś będzie wykluczony :P A jednak DixIt czy Tajniacy no... nie prezentuja wystarczajaco jak dla mnie planszówkowego potencjału ;-)

Miałem też Talismana, ale sprzedałem, bo też była niechęć do gry - raz, że rozgrywka trwa wieki, a dwa, że jest kompletnie losowa.
Racja. Widząc cyferki automatycznie dopowiedziałem sobie, że chodzi o 3-4 osoby. Na takie ilości to dorzucę od siebie Cytadelę i dam +1 do Decrypto (choć tak jak piszesz nie jest to jednak planszówka)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: KurikDeVolay »

Cytadela na więcej niż 4-5 się piekielnie dłuży, zwłaszcza kiedy każdy już ogarnie jak grać. A szkoda, bo to bardzo fajna gra...
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: ShapooBah »

Avalon/ Resistance?

Gry są chyba od 5 osób i całkiem dobrze radziły sobie w mojej studenckiej grupie gdzie faktycznie osób było 6+.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: pasza_sadyka »

Z cięższych, asymetrycznych tytułów to Vast i Root.
Awatar użytkownika
kodzio21
Posty: 14
Rejestracja: 10 mar 2018, 09:08
Lokalizacja: Gorlice

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: kodzio21 »

Możesz jeszcze jako euro Kawernę wyciągnąć, tam bodajże do 7-8 graczy jest. Horror w Arkham jak najbardziej, ale czas oczekiwania na swoją turę w przypadku kilku walk z potworami innych graczy może trochę zabić grę, ale też jak najbardziej polecam ;) Możesz też w Grę o Tron planszową spróbować :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: kwiatosz »

Na 3 pary Ticket to ride: Asia smiga. Cash n guns podstawka dziala do 7, nie wiem czy da sie na 8 z dodatkiem. 7 cudów z dodatkiem dobija do 8 osob? Moje podejscie generalnie jest takie, ze na 6 osob dziala Viticulture na przyklad, a na 8 to juz zdecydowanie lepiej na dwie 4 sie podzielic, bo wtedy wszyscy graja sensowne gry (sensowne w rozumieniu nieimprezowe, co nie oznacza, ze nie lubie imprazowych).
Na dwie czworki jedni jada Stone Age, drudzy Catan (tak, nadal lubie) albo Lords of Waterdeep I wszyscy zadowoleni, takie sa moje doswiadczenia.
Horror w Arkham odradzam, bo to nie jest tak wprost angazujace jak zwykle gatewaye (jak wlasnie Stone Age czy Catan), plus z tego co pamietam, to tam sa wyjatki jakies, wiecej zasad. Do zarazania najlepiej stosowac gre, ktora rozumie sie po 1-2 kolejkach i mozna cos zaplanowac, musisz dac ludziom poczucie sprawstwa.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: mauserem »

Weźcie sobie w Cytadelę zagrajcie - daje radę aż do 8 osób - bardzo zgrabny gateway
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: Kilson »

Z takich "grubszych" gier na 8 osób nie bardzo kojarzę, ale na 6 osób to Battlestar Galactica.
Podstawka chodzi idealnie na 5 osób, a max gra się na 6. Nie wiem jak z dodatkami, ale te są ogólnie chyba słabo dostępne.

Sabotażysta jest super w 6-8 osób, ale to jest też lekka gierka.
Colt Express - też lekkie, ale fajnie się gra w 6 osób.
Zombicide (dowolna część) - masa figurek i przyjemna rzeźnia trupów dla 6 osób

Generalnie ciężkie gry na 8 osób raczej zabiłby downtime. Arkham Horror nie grałem w takim składzie, ale nawet bym nie próbował.
Cyel
Posty: 2554
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1409 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: Cyel »

Age of Discovery na 6 osób śmiga pięknie, jest łatwe do ogarnięcia dla każdego, ale trzeba się nakombinować by wygrać. Trochę drogo na pierwszy rzut oka, ale zrzutka w tyle osób powinna być bezbolesna a gra jest śliczna i mądra i bardzo regrywalna :)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: Xardas123 »

Sabotażysta jak najbardziej godny polecenia;) Ja nim wkręciłem kilka osób w planszówki.
Na 8 osób można grać oczywiście w Spartakusa z dodatkami i będzie ciekawie;) aczkolwiek będzie to rozgrywka powyżej 3h.
Mam jeszcze nie ograne, czekające w kolejce shadows over Camelot ono jest na 3-7 osób, również z motywem zdrajcy tak jak wspominany battlestar .
Ewentualnie GOT z dodatkiem.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: Miszon »

Do 7 osób to oczywiście się narzuca 7 Cudów Świata.
Na 4-6 (im więcej tym lepiej) Colt Express.

Z nowych rzeczy, na nieograniczoną liczbę osób taka gra o urządzaniu osiedla, gdzie ołóweczkiem sobie zapisujemy wyniki, w pudełku jest 99 karteczek i dlatego teoretycznie na 99 osób ;) .
NIestety nie pamiętam tytułu i nie wiem, czy już wyszła po polsku.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: japanczyk »

Miszon pisze: 08 lut 2019, 13:13 Do 7 osób to oczywiście się narzuca 7 Cudów Świata.
Na 4-6 (im więcej tym lepiej) Colt Express.

Z nowych rzeczy, na nieograniczoną liczbę osób taka gra o urządzaniu osiedla, gdzie ołóweczkiem sobie zapisujemy wyniki, w pudełku jest 99 karteczek i dlatego teoretycznie na 99 osób ;) .
NIestety nie pamiętam tytułu i nie wiem, czy już wyszła po polsku.
Jeszcze nie wyszła chyba, widziałem dzisiaj w przedsprzedaży - "Welcome to..."

Widzę, że sugestii całkiem sporo - będę się musiał przyjżeć tytułom, które się powtarzaja przede wszystkim, no i tym które mnie osobiscie przekonują :D
Dawajcie dalej jeśli macie jakieś pomysł

BSG jest chyba raczej nie do dostania w normalnej cenie, więc z takimi krukami białymi to ciężko będzie :D
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: AnimusAleonis »

+1 dla
Resistance
Decrypto (lepsze od Tajniaków moim zdaniem)
Sabotażysta

I jeśli masz możliwość złapania to zdecydowanie Captain Sonar, po prostu..... torpeda! ;) :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: japanczyk »

AnimusAleonis pisze: 08 lut 2019, 19:24 I jeśli masz możliwość złapania to zdecydowanie Captain Sonar, po prostu..... torpeda! ;) :lol:
No tym Sonarem to mnie zaintrygowałeś

Na razie mam na radarze:
Decrypto
Dochodzenie
Resistance
Shadows over Camelot

7 Cudów Świata chyba kolega ma to się ogarnie i zobaczy :D
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: AnimusAleonis »

japanczyk pisze: 08 lut 2019, 19:40 No tym Sonarem to mnie zaintrygowałeś
Jest to moim zdaniem jedna z najlepszych gier na większą grupę, oczywiście nie jest to "ciężka" gra, ale ilość zabawy, ilość momentów które będziecie dni później wspominać jest nie do przecenienia. Z opisu sama gra może wydawać się za prosta, a niektóre pozycje (jak np obsługa radaru, czy mechanik) mała ciekawe: nic bardziej błędnego! Każdy się wkręca w swoją rolę, musicie razem pracować, będziecie się spierać kto lepiej obsługuje radar... po prostu czysta przyjemność i zabawa :D

I jest to gra grupowa która nie bazuje na 'zdrajcy' w grupie którego trzeba znaleźć, i te gry są fajne ale często męczące albo zrażające dla niektórych graczy, którzy na przykład nie lubią, albo nie umieją kłamać. I nie ma w niej negatywnej interakcji na zasadzie że komuś świnię się podkłada, co też wielu zraża, a raczej ma się poczucie prawdziwej rywalizacji drużynowej.

Wiem że w Polsce nie jest super dostępna, ale jeśli grywacie w większej grupie, jest to moim zdaniem tytuł najbardziej warty miejsca w kolekcji. Polecam :)
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 20:16 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: p_olo86 »

Na 6 osób polecam Obecność.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Gra dla 6-8 osób

Post autor: Scamander »

Ja tylko potwierdzę że Decrypto jest genialne i będzie chodzić równie świetnIe na 4,6 jak i 8 osób.

Dochodzenie już mam ale grałem tylko raz i ciężko mi rzetelnie ocenić, zapowiada się dobrze. Gambit bardzo chwalił tytuł.
ODPOWIEDZ