Gra z gatunku roll&write

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Gra z gatunku roll&write

Post autor: Lion86 »

Portal zapowiedział na ten rok osadników w wersji roll&write. Już nie mogę się doczekać, choć tak po prawdzie nie miałem jeszcze okazji grać w tego typu gry:) Jakie inne ciekawe gry w tym trybie wam przypadły do gustu, co polecicie?
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: HUBertPL »

Ja uwielbiam grę Winnica. Jest to dla mnie rewelka, ideał tego gatunku - nie znam jednak nikogo innego kto podzielałby moje zdanie :)
Grywam solo, czasem z córką - reszta współgraczy nie lubi, a część mówi że nie rozumie koncepcji gry (co mnie dziwi najbardziej).

Niemniej - polecam !
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: crazygandalf »

Ganz Schon Clever
Dice Stars
Bukiet
Kości obfitości

W tej kolejności. :)
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: Chaaber »

Dla mnie absolutnym hitem w tej kategorii jest Welcome to... będzie wydane przez Rebel w tym roku po polsku. Winnica jest niezły przykładem, bardzo lekkim, trzeba o tym pamiętać. Do tego nominowany w zeszłym roku do Kennerspiel Ganz Schon Clever. Całkiem okej są kości obfitości od Board and Dice.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: Curiosity »

Lion86 pisze: 19 lut 2019, 10:12 roll&write
Co to jest?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: Scamander »

Grałem tylko w Ganz Schon Clever i jest świetny. Sporo kombinowania jak na grę losową, przyjemne uczucie gdy siada nam combos idący od jenego bonusu do kolejnego.

Idzie samemu wydrukować z plików na BGG, zalaminować, dokupić kości i grać.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 210
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: doczek »

Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: rastula »

Curiosity pisze: 19 lut 2019, 10:54
Lion86 pisze: 19 lut 2019, 10:12 roll&write
Co to jest?
gry gdzie rzucasz kostkami i zakreślasz / rysujesz wyniki w bloczku...

Ja polecę dwie starsze ale wyróżniające się pozycje:


Saint Malo
Roll Through the Ages: The Bronze Age
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: crazygandalf »

Swoją drogą na FB koleś z zagranicy chwali się swoją kolekcją Roll & Write. A ludzie mu podpowiadają, czego jeszcze nie ma. Można zobaczyć więcej tytułów:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... permPage=1
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: Lion86 »

Super, dziękuję wszystkim za pomoc. Welcom to w przedsprzedaży już zamówione. Myślę że na tym się nie skończy;)
Awatar użytkownika
Consolamentum
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 83 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: Consolamentum »

Foxgames w planach na ten rok ma wydanie Railroad Ink. Będzie w sklepach pod nazwą Kolejowy Szlak. Ile z tego satysfakcji nie wiem, ale warto obserwować.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: kdsz »

Z czystym sumieniem polecam grę Print&Play "30 Rails". Wystarczą dwie kostki K6 w różnych kolorach i wydruk jednego arkusza A4 (na gracza) z BGG. Autor mocno rozwija ten projekt dodając nowe warianty rozgrywki. Potwierdzam również pozytywne opinie o "Winnicy" i "Ganz schön Clever". Trochę niżej oceniam "Bukiet" i "Welcome to DinoWorld", ale nie na tyle, by odmówić partyjki.
Generalnie gatunek R&W całkiem mi podszedł i na pewno będę chciał sprawdzić polskie edycje "Welcome to..." i "Railroad ink".
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: Lion86 »

Dokładnie to chodzi o to, że losujesz zasoby (szeroko rozumiane) i zapisujesz na specjalnej karcie wyniki. Losowanie może odbywać się za pomocą kości (przeważnie) ale równie dobrze mogą to być karty czy żetony.
rastula pisze: 19 lut 2019, 12:55
Curiosity pisze: 19 lut 2019, 10:54
Lion86 pisze: 19 lut 2019, 10:12 roll&write
Co to jest?
gry gdzie rzucasz kostkami i zakreślasz / rysujesz wyniki w bloczku...

Ja polecę dwie starsze ale wyróżniające się pozycje:


Saint Malo
Roll Through the Ages: The Bronze Age
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: Coen »

doczek pisze: 19 lut 2019, 12:49 Jest też kolejna wersja https://boardgamegeek.com/boardgame/269210/twice-clever
kdsz pisze: 20 lut 2019, 08:24 Z czystym sumieniem polecam grę Print&Play "30 Rails". Wystarczą dwie kostki K6 w różnych kolorach i wydruk jednego arkusza A4 (na gracza) z BGG. Autor mocno rozwija ten projekt dodając nowe warianty rozgrywki. Potwierdzam również pozytywne opinie o "Winnicy" i "Ganz schön Clever". Trochę niżej oceniam "Bukiet" i "Welcome to DinoWorld", ale nie na tyle, by odmówić partyjki.
Generalnie gatunek R&W całkiem mi podszedł i na pewno będę chciał sprawdzić polskie edycje "Welcome to..." i "Railroad ink".
Dzięki za namiary :)
Wczoraj z dzieciakami zagrałem w Ganz schön Clever. Potem spróbowałem sam. Fajna, mała gierka, a sporo kombinowania.
Z ciekawością spróbuję kolejną wersję i te 30 Rails też muszę. Czekam na Railroad Ink, także ta kolejowa niech będzie przedsmakiem ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: E2MD »

Też zaczynam zagłębiać ten temat. Zacząłem od SteamRollers i to było rozczarowanie które mnie odrzuciło na rok od tego typu gier.
Później dostałem Winnicę i to było olśnienie - gra jest na może 10 rozgrywek bo robi się za bardzo optymalizacyjna i rzeczywiście jest w miarę lekka ale jest ŚWIETNA.
Nie dawno doszło do mnie z Kickstartera "On Tour" i po kilku rozgrywkach chcę następnych co jest bardzo dobrym znakiem.
Czekam na Welcome to...
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: Coen »

Jeszcze jedna gra mi się przypomniała, grałem w nią z dzieciakami przed paru laty i wtedy nam się podobała :)
Dziesięciobój od Reinera Knizi
https://boardgamegeek.com/boardgame/695 ... -decathlon
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
jarekw
Posty: 48
Rejestracja: 20 mar 2012, 09:13
Lokalizacja: Wrzesiny
Has thanked: 48 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: jarekw »

Raging Bulls - świetna gra. Dodana jest nawet krótka kampania. Warto spróbować.
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: monika5593 »

Coen pisze: 20 lut 2019, 13:04 Wczoraj z dzieciakami zagrałem w Ganz schön Clever. Potem spróbowałem sam. Fajna, mała gierka, a sporo kombinowania.
Ta gra jest strasznie wciągająca! Zagrałam online w przeglądarce żeby sprawdzić czy warta zakupu i utknełam na kilkanaście ( a może kilkadziesiąt? ;) ) rozgrywek. Dużo kombinowania, i ta radość, gdy odpali się jakieś kombo z bonusów :D. No i walka, żeby mieć coraz wyższy wynik. Jak na razie udało mi się dojść do 215. Jak tylko G3 wyda w PL to na pewno kupię :).

Dziś sprawdziłam też wersję Doppelt so clever (bardziej różowe pudełko). Ta sama gierka tylko inne zasady punktacji z pól. Trudniejsze, wydaje mi się, że ciężej zrobić tam wyższe wyniki punktowe niż w pierwszej części. Równie fajna, jak najbardziej polecam.

Z tego typu gier chyba praktycznie bez echa przeszły Zamki Burgundii (The Castles of Burgundy: The Dice Game) - moim zdaniem bardzo fajna, oddająca feeling z gry matki. Sporo kombinowania, rózne bonusy i możliwości panowania nad losowością. W pudełku 4 różne warianty mapki, wariant wieloosobowy i tryb solo. Idealna do pociągu czy na jakiś piknik, gdy w zwykłe zamki nie ma szans zagrać.

No i ostatnia nowość rebela - Welcome to... - bardzo fajna, kolorowa i przejrzysta, proste zasady, a świetnie się gra, dużo kombinowania. Tutaj nie ma kości, są karty. Fajnie to działa, kilka wariantów, dużo dodatków, nie powinna się szybko znudzić :).
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: Pisarka »

kościane Zamki Burgundii - szalenie wciągające, trudno się oderwać
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 490 times
Been thanked: 238 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: j_g »

Swego czasu oglądałem, jak Rahdzio kreślił we Fleet: The Dice Game. Na pierwszy rzut oka - jest nad czym kombinować. Widzę, że pan wyżej, z fb, ma to w kolekcji. Jest tryb solo, z automatem.
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra z gatunku roll&write

Post autor: dawid »

Również polecam Ganz Schon Clever.

Właśnie wróciliśmy z miesięcznego górskiego trekkingu. Z racji, że gra nic nie waży towarzyszyła nam przez cały czas. Codziennie graliśmy po kilka partii i nadal nam się nie znudziło.
ODPOWIEDZ