Gra dla 1-4 osób.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mystarnos
Posty: 10
Rejestracja: 19 lut 2019, 17:19
Has thanked: 1 time

Gra dla 1-4 osób.

Post autor: Mystarnos »

Cześć wszystkim.
To mój 1 wątek na forum, choć doświadczenie w planszówkach jako takie posiadam.

Szukam GRY/GIER dla mnie solo aż do maks 5 graczy.
Chciałbym móc zagrać w coś samemu lub z żoną, żoną i szwagrem, żoną i znajomą parką, żoną i znajomą parką i szwagrem:D
(jak już skończycie się śmiać można czytać dalej:D)

Póki co top topów to dla mnie Cywilizacja Sida Meiera (planszowa jak i komputerowa) Przegrane setki godzin oczywiście z oboma dodatkami.
Niestety, jest to gra ciężka, czas rozgrywki jak i złożoność przerasta tolerancję mej drugiej połówki.

Ostatnio w wolnych chwilach zagrywamy się w 7 cudów świata. Jeden dodatek już mamy, planujemy zakup kolejnego.
Graliśmy w: Wsiąść do Pociągu Europa (żonie się spodobało); Azul, Splendor, Osadnicy z Catanu, ( nie przypadło do gustu);
Pożyczyłem nawet Robinsona ale po stwierdzeniu że instrukcja ma 34 strony gra upadła.

Mam jeszcze Osadnicy narodziny Imperium, grane kilka razy we dwoje, żonie też nie przypadło do gustu ale to może wynikać z tego że gra rozkwita przy 4 graczach.

Myślałem o jakimś budowaniu lub kooperacji.
Budżet to jakieś 150 PLNów, ale chciałbym sprawić sobie coś tak raz na kwartał.

Jestem z Katowic, mamy tutaj kilka lokali planszówkowych także zamierzamy się tam wybrać i sprawdzić wstępnie polecane przez Was tytuły.
Za pomoc z góry dziękuję:)
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: WieszKto »

U mnie sprawdzają się Zamki Burgundii zarówno z żoną jak i szwagrem i jego żoną. :) podobno można kupić wariant solo ale nie grałem. Za to 2 - 4 gracze dla mnie bajka.
Ze szwagrem gramy w Heroes of Normandie albo Magic the gathering :)
W 4 lubimy jeszcze Concordia z dodatkiem Salsa bardzo przyjemny sucharek.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: Scamander »

Mam jeszcze Osadnicy narodziny Imperium, grane kilka razy we dwoje, żonie też nie przypadło do gustu ale to może wynikać z tego że gra rozkwita przy 4 graczach.
Nie jest to prawdą, gra najlepiej chodzi na dwie osoby. Downtime i ogólny czas rozgrywki przy 4 graczach jest zbyt duży jak na tak lekki tytuł. Polecam jej dać szansę, pierwsze rozgrywki też nie zrobiły na mnie wrażenia ale każda kolejna była przyjemniejsza (kiedy zaczynamy rozumieć ekonomię i sposób budowania silniczka).
Chciałbym móc zagrać w coś samemu lub z żoną, żoną i szwagrem, żoną i znajomą parką, żoną i znajomą parką i szwagrem:D
Grając z żoną z inną parką to coś w stylu Tajniaków czy Decrypto zawsze chodzi świetnie. Bez względu na to czy grają czy nie mają pojęcia o grach.
Myślałem o jakimś budowaniu lub kooperacji.
Z coopów mogę polecić Aeon's End. Bardzo przyjemna gierka. Najlepiej chodzi solo i na dwie osoby. Wraz ze wzrostem liczby graczy rośnie poziom trudności gry ale ten możemy regulować na kilka sposobów.
Jestem z Katowic, mamy tutaj kilka lokali planszówkowych także zamierzamy się tam wybrać i sprawdzić wstępnie polecane przez Was tytuły. Za pomoc z góry dziękuję:)
Jak chcecie to mogę uderzyć do tego lokalu co wy i zagramy w AE, do Katowic nie mam daleko.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2019, 20:17 przez Scamander, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: trance-atlantic »

Tutaj jak byk pasuje jakaś kooperacja - może Pandemia (klasyczna bądź w jakimś jej późniejszym wcieleniu)? W 10 minut (dosłownie!) można zagrać w Fuse, aplikacja odmierza czas a wy układacie kości na kartach i próbujecie rozbrajać bomby. :)

Z grami euro może być problem, bo one rzadko są na 1 gracza - Rosenberga pomijam, bo jego tytuły są jednak dość mocno rozbudowane i o ile samemu być może nawet zechcesz w to się pobawić, to już na więcej osób może być to zbyt długie i nieco przytłaczające. Chociaż... teraz w promocji jest Szklany Szlak, cena spadła nawet do 80 zł, więc jest jakiś punkt zaczepienia. Warto poczytać i się nieco rozeznać, bowiem jest to chyba jego najszybsza (nie mylić z banalna) z jego "dużych" gier.

Wszystko zależy zresztą od waszych preferencji; nawet nie całej grupy, ale właśnie tego, w jakiej konfiguracji przyjdzie wam grać. Ze swoją lepszą połową mógłbyś wypróbować Patchworka, ale już na więcej osób w niego nie zagrasz. Lekkie, ale całkiem niegłupie jest Królestwo w Budowie, ale tu z kolei opcja solo nie wchodzi w grę.

Na wyprzedażach są teraz m.in. Kingdomino (prosta, aczkolwiek dość wciągająca układanka) czy Santiago de Cuba (sympatyczne euro w fajnym klimacie). Może dwie gry zamiast jednej? :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Mystarnos
Posty: 10
Rejestracja: 19 lut 2019, 17:19
Has thanked: 1 time

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: Mystarnos »

#1Zamki burgundii chodza mi po głowie. Concordia może być też ciekawa. Generalnie szwagier jest fanatykiem historycznym także takie klimaty mu spasują.

#2 Ciężko się będzie przebić przez zniechęcenie mojej żonki. Ale popróbujemy. Wybieramy się do Ludiversum tylko jeszcze terminu nie znam.

#3 Pandemia też jest w kręgu zainteresowań.

Dzięki za szybką reakcję.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: trance-atlantic »

Pandemia Upadek Rzymu w takim razie dla szwagra ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: Kin@a »

Ja polecam K2, zostały do niej wydane już dwa dodatki (że o minidodatku Lawina nie wspomnę).
Ma piękną oprawę graficzną, ciekawą tematykę.
Można łączyć go z inną samodzielną grą: Mount Everest (używać zamiennie planszy).
My zawszę tę grę zabieramy na ferie w góry.

Pandemię i Robinsona również mam i polecam. Chociaż u nas solo to się gra w gry logiczne.

Ostatnio nabyliśmy Zaginioną ekspedycję. Też jest do max pięciu osób.

Z niedostępnych już w PL wersji jest jeszcze Lewis i Clark.
Rozgwiazda
Posty: 1
Rejestracja: 08 sty 2020, 00:18

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: Rozgwiazda »

Witaj,

A myślałeś Mystarnos żeby zabawić się w realu??
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: jrz8888 »

Czyli nie za lekkie, nie za ciężkie.
Proponuję Concordię, opcja gry do 5 graczy. We dwoje również gra się przyjemnie, chociaż jest mniejsza rywalizacja, ale może dzięki tej grze żona poszerzy horyzonty na bardziej złożone gry.
Równie ciekawe, a nawet i ciekawsze, są Zamki Burgundii. Wszystkie kobiety ją uwielbiają.

A o Pandemii: Upadek Rzymu sam się zastanawiam. Jest to gra, która na chwilę obecną zajmuje pierwsze miejsce w gronie potencjalnych kandydatów, no ale niestety, mam postanowienie, że dopóki nie ogram paru nowych gier na półkach, to nie ma mowy o nowym zakupie :roll:
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: Bartoszeg02 »

Polecam Brzdęk!. Moja dziewczyna (mało planszowa) bardzo polubiła tę gierkę (duuuużo emocji przy ciągnięciu kostek z worka) i świetnie się bawiliśmy we 2 ale gra robi się tak na serio drapieżna przy 3-4 osobach :))) 2 to lajt (ale satysfakcjonujący!)

Z czego wiem z aplikacją można grać solo
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: Golfang »

Skoro lubisz Cywilizację od Sid'a, ale pierwsza jest wg was za ciężka - spróbujcie Nowy Początek... Mam pierwszą edycję Cywilki - i tez nie mam z kim grać! (kupiłem drugi dodatek - i nawet nie mam z kim go wypróbować). Za to Nowy Początek, jest trochę prostszy i szybszy wg mnie. Będzie wilk syty i owca cała :) Ty sobie pograsz w strategię, a Twoja żona może się przekona do tego typu gier.

Jeśli chodzi o koop to polecę wam dwie gry: Robinson Przygoda na Przeklętej Wyspie oraz Descent 2.
Robinson niby przygodowy ale wg mnie to strategia ścigania się z czasem obudowana w przygodę - bardzo ładnie obudowana i dlatego ją lubię. Czasem jednak już w połowie rozgrywki wiesz, że na 99% nie uda Ci się wykonać zadania - bo braknie Ci czasu :)
Descent to najlepszy Dungeon Crawler jakiego znam. Ma fantastycznie rozbudowany świat (mnóstwo dodatków - dzięki temu rozgrywek możesz mieć setki), ma opcję FULL COOP dla 4 graczy (dzięki aplikacji - polecam na tablecie albo bardzo dużym telefonie. Mój telefon za mały, a laptop 15" za dużo miejsca zajmuje na stole) oraz opcję SEMI COOP - gdzie jeden gracz wciela się w złe moce, a pozostali gracze w bohaterów (dzięki temu można grać w 5 osób).

Ktoś tutaj polecił Brzdęka, też mogę to zrobić. Kupiłem go dawno temu i leżał sporo w szafie. Grałem w niego z córcią w 2 osoby i jakoś "dupy nie urywał". Na wyjazd sylwestrowy zabrałem tę grę - postanowiłem jej dać jeszcze jedną szansę. Graliśmy tym razem w 4 osoby! i tak ta gra jest świetna ale wg mnie dopiero przy większej ilości graczy.

Na koniec dodam jeszcze kilka dobrych tytułów, które są bardzo dobre i wg mnie ładnie się skalują na 2/3/4 osoby:
1. Great Western Trail - bardzo, bardzo fajna gierka o pędzeniu bydła
2. Agricola - tylko jak coś to wersja dla graczy albo stara edycja (żebyś mógł grać od 2 do 4 osób). Możesz też spojrzeć na Kawernę, ponoć bardzo podobna - ale ja nie grałem w nią
3. The Godfather - co prawda grałem tylko 1 raz (u kumpla - bo to jego gra) i tylko w 2 osoby,. Jednak rozgrywka była super. Po przeczytaniu zasad uważam że świetnie się też będzie skalować na 3 czy 4 osoby, a mój znajomy to potwierdza bo grywa w nią często właśnie w 4 osoby
----------------
10% flamberg.com.pl
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Gra dla 1-4 osób.

Post autor: jrz8888 »

Bartoszeg02 pisze: 08 sty 2020, 07:45 Polecam Brzdęk!
Zapomniałem wymienić powyżej.
Popieram.
ODPOWIEDZ