Dodatki do Marco Polo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 23 times
Been thanked: 4 times

Dodatki do Marco Polo

Post autor: Lion86 »

Witam, potrzebuję porady co do dodatków do gry Marco Polo. Jest sens kupować najpierw dwa małe (The new characters i The secret path) czy od razu brać się za duży (Venice Agents).
Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Dodatki do Marco Polo

Post autor: KamradziejTomal »

Najwięcej frajdy chyba dają dodatkowe postacie. Nie zmieniają za bardzo fundamentów gry (jedna mini mechanika) a dodają sporo fajowych postaci. Generalnie must have.

Agenci Wenecji są też bardzo fajni ale wyraźnie czuć że balans się zmienił i gra stała się luźniejsza (mi to akurat odpowiada). Nie każdemu to musi odpowiadać.

Tajemne ścieźki to trochę taka sztuka dla sztuki. Sama mechanika brzmi ciekawiej na papierze niż w rzeczywistości. Polecam tylko totalnym maniakom tej gry. :)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Dodatki do Marco Polo

Post autor: seki »

Dużego dodatku nie mam ale małe mam i dokładnie tak samo bym je opisał jak mój przedmówca, który zjadł zęby na Marco Polo. I chyba nieco zmienił zdanie o tajemnych ścieżkach? Bo jeśli dobrze pamiętam początkowo byłeś z nich bardziej zadowolony w przeciwieństwie ode mnie.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Dodatki do Marco Polo

Post autor: KamradziejTomal »

Trudno mi powiedzieć. Generalnie nie jest to złe ale mechanizm sekretnych ścieżek jest tak bardzo marginalny że nawet dołączając go w momencie rozkładania gry może nigdy nie zostać użyty do czegokolwiek. Jak już się dostaje karty ścieżek (od postaci, czy z małego miasta) to nie jest to znowu takie złe ale gdybym miał wybierać to wolałbym pewny przychód w postaci surowców/pieniędzy/wielbłądów lub pewny mechanizm na którym mogę opierać swoją taktykę czy strategię. Może gdyby zawsze była możliwość dociągu +1 karty ścieżek więcej i zostawienie sobie jednej?

W każdym razie o ile ciesze się że mam dodatek i mam MOŻLIWOŚĆ grania ze ścieżkami to komuś kto dopiero zaczyna się bawić z MP odradzam jego zakup na korzyść znakomitego dodatku z dodatkowymi postaciami + podarkami. Podarki są nieco mniej doklejoną mechaniką w stosunku do ścieżek.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Dodatki do Marco Polo

Post autor: autopaga »

Podejdę do tematu kreatywnie i zaproponuję jako dodatek... pulsar 2849. Grałem tylko raz w zeszłym tygodniu, ale po pierwszej rozgrywce bardzo przypomina mi marco polo i sam nie wiem czy mi go nie zastąpi. Motyw wędrówki jest, kości są, poszerzanie palety akcji wraz z upływem gry, wypełnianie kontraktów, kolonizowanie planet zamiast stawiania domków, ale premie za to też są, dodatkowe kości i manipulatory również. Polecam się przyjrzeć, w dobrej cenie jest, pewnie w podobnej co dodatek do marco polo.

Największe różnice to wspólna pula kości i bardziej dynamiczne poruszanie się po planszy i jest ciut więcej rzeczy do roboty niż w marco polo. Mechanika dobierania kości ze wspólnej puli w połączeniu z torami kolejności i doboru architektów to majstersztyk według mnie, który świetnie automatycznie balansuje wyrzucone kości.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Dodatki do Marco Polo

Post autor: norkbes »

https://www.boardgamegeek.com/article/31471210#31471210

Fanowski zestaw postaci. Nie grałem ale wygląda ok.
ODPOWIEDZ