Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
erapin
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2019, 18:59

Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: erapin »

Witam wszystkich!

Borykam się z dylematem jaką grę wybrać, aby wciągnąć w to kumpli ze studiów. Po obejrzeniu kilkudziesięciu recenzji zdecydowałem, że na takie spotkania 3-5 osobowe fajnie mieć w kolekcji jakieś euro. Z jednej strony klasyk czyli Zamki Burgundii a z drugiej dosyć świeża gra, która zgarnęła świetnie opinie - Terraformacja Marsa. Potrzebuje gry z takimi średnim progiem wejścia, ponieważ do tej pory w swojej kolekcji mam głównie Patchworka i Colt Express. Ograłem trochę te tytuły, a głównie Patchworka, ponieważ ciężko o skład 4+ do Colta. Fajnie jak by w takie euro dało się zagrać we dwie osoby (z dziewczyną). Przyznam szczerze, że klimatem chyba bardziej "ciekawa" jest Terraformacja - chodzi o to, żeby kumple podłapali. Proszę o pomoc, ewentualnie może inne tytuły?

P.S. Wsparłem Zdobywców Kosmosu więc też wkrótce dołączy do kolekcji. Uważam, że Zdobywcy są troszkę lżejsi niż tytułowe gry.
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: autopaga »

Według mnie osadnicy narodziny imperium fajnie siądą. Zamki są jak najbardziej spoko, ale grafika jest odpychająca jak chcesz kogoś przyciągać to zamki są mało reprezentacyjne i nie przypominają nowoczesnych planszówek z wyglądu. Proponuję coś co zrobi większy efekt wow.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: HUBertPL »

Zamki mają więcej mięsa i gra się ją szybko. Terraformacja jest również fajna, ale sporo dłuższa.
Kup obie.
Awatar użytkownika
rolv
Posty: 23
Rejestracja: 24 lip 2018, 20:25
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: rolv »

Z tych dwóch wybrałbym zdecydowanie Zamki, głównie ze względu na długość rozgrywki. Gdybyś brał pod uwagę inne tytuły i nie boisz się paradoksu wyboru, to może coś z tych:

- Troyes
- Great Western Trail (przy 4 może być trochę za długo)
- 51. Stan

Obczaj recenzje i zobacz, co bardziej by wam pasowało :) Na pewno łatwiej będzie znaleźć dobre euro dla 4 graczy, przy 5 mogą pojawić się problemy z wyborem i długością rozgrywki. Zamki z kolei chodzą dobrze przy każdej liczbie graczy.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: gregos »

Spomiędzy tytułowych gier zdecydowanie bardziej polecam Zamki Burgundii. Dla mnie Terraformacja Marsa jest zdecydowanie za długa do tego co oferuje (w zbliżonym czasie, przy pełnym składzie, wolę zagrać w Brassa albo w The Gallerist).
Jeśli chodzi o gry do 5 osób, to polecam: Concordia, Puerto Rico, Scythe lub Tzolk'in z dodatkiem.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: anna26 »

Też polecam zamki lub 51 stan ( bardziej klimatyczne) Terraformacja dla nowych graczy za długa
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: Deathhammer »

Jak wyżej. Zamki oferują znacznie lepszy stosunek decyzji do czasu gry. Partia nie zajmuje dużo czasu, a po grze ma się wrażenie, że naprawdę podejmowało się wartościowe wybory. Terraformacja może oczarować klimatem - wiem, bo sam się na nią rzuciłem z tego powodu - lecz w trakcie samej rozgrywki lekko to ulatuje; ponadto końcówka jest nieco nużąca. Myślę, że po przełamaniu początkowego średniego wrażenia(wygląd nie powala) Zamki okażą się znacznie bardziej "mięsiste" na dłuższą metę :)

Gdybyś chciał coś więcej poczytać na ich temat, polecam swoją recenzję: KLIK
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: Cyel »

A ja wyrażę odwrotną opinię. Jeśli gra ma przyciągnąć nowych, to potrzebny jest "cool factor", który od razu przyciągnie uwagę i zawładnie wyobraźnią. Zamki tego nie mają, a Terraformacja wprost przeciwnie (mechaniki tam są bardzo zgrabnie powiązane z tematem i dzięki temu intuicyjne).

Zupełnie nie przejmowałbym się czasem rozgrywki - dłuższy czas gry to cecha a nie wada i tak jak niektórym się spodoba, innym wprost przeciwnie (np dla mnie trochę szkoda czasu na "krótkie popierdółki", które się kończą zanim coś się w nich wydarzy a ktoś inny z kolei zasypia przy grze powyżej 2h). Zresztą Terraformacja wcale długa nie jest, spokojnie da się rozegrać ją w wieczór nawet w pełnym składzie i jeszcze zostanie czas na pogaduszki i coś małego "na dojebkę" dla chętnych ;)

Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest sugerowane wcześniej "kup obie" ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: gregos »

Cyel pisze: 03 mar 2019, 13:25 A ja wyrażę odwrotną opinię. Jeśli gra ma przyciągnąć nowych, to potrzebny jest "cool factor", który od razu przyciągnie uwagę i zawładnie wyobraźnią. Zamki tego nie mają, a Terraformacja wprost przeciwnie (mechaniki tam są bardzo zgrabnie powiązane z tematem i dzięki temu intuicyjne).
Jeśli chcesz kogoś wprowadzić w świat planszówek zaczynając od gry w ponad dwugodzinny pasjans, to powodzenia.
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: autopaga »

Według mnie terraformacja też się nie nadaje do wciągania nowych ludzi. Mnie ta gra kompletnie nie wciągnęła. Na początek fajna jest gra, w której masz 5 kart w ręce i z każdej możesz zrobić coś fajnego. W terraformacji miałem odwrotne uczucie, że musiałem się naszukać w kartach na ręce, aby znaleźć tą jedyną która daje jakikolwiek sens na ten moment. Nie wiem co ta gra robi w top10.
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: WieszKto »

Zamki Burgundii lądują najczęściej u mnie na stole. Rzeczywiście nie ma efektu wow jeśli chodzi o wykonanie ale rozgrywka jest emocjonująca zarówno dla starszych jak i młodszych graczy. Jeśli chcesz coś z figurkami i kartami może zerknij na Inis poza plastikiem i kartami dostaniesz jeszcze ciekawą planszę przyciągającą uwagę. Sama gra nie jest bardzo skomplikowana ale daje duże pole do kombinowania. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10805
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3331 times
Been thanked: 3189 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: japanczyk »

erapin pisze: 02 mar 2019, 19:06 Z jednej strony klasyk czyli Zamki Burgundii a z drugiej dosyć świeża gra, która zgarnęła świetnie opinie - Terraformacja Marsa. Potrzebuje gry z takimi średnim progiem wejścia, ponieważ do tej pory w swojej kolekcji mam głównie Patchworka i Colt Express. Ograłem trochę te tytuły, a głównie Patchworka, ponieważ ciężko o skład 4+ do Colta. Fajnie jak by w takie euro dało się zagrać we dwie osoby (z dziewczyną). Przyznam szczerze, że klimatem chyba bardziej "ciekawa" jest Terraformacja - chodzi o to, żeby kumple podłapali. Proszę o pomoc, ewentualnie może inne tytuły?
Jesli lubisz Patchwork to na 4 osoby masz ogródek, ten sam rodzaj gry IMHO nawet lepsza, a teraz dostępna za 30 zł

Terraformacja raczej nie jest grą która będzie wciągać ludzi w planszowki - na start, przynajmniej dla mnie inne lżejsze gry były lepsze.
Cool factor beziesz miał w grach figurkowych jak Blood Rage
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: AnimusAleonis »

Z tych dwóch zdecydowanie Zamki.

Jak już kilka osób wspomniało, Terraformacja zdecydowanie nie jest grą by wciągnąć nowe osoby w planszówki (ani pod względem mechaniki ani tym bardziej wyglądu/produkcji - nie rozumiem o co chodzi z wspominanym 'efektem wow' Terraformacji chyba że chodzi o 'wow, wydrukowałeś sobie tą grę w domu?' :lol:), a osobiście to wolałbym po nieheblowanej desce zjeżdżać niż w Terraformację grać :lol: ale to tylko moja opinia oczywiście, rozumiem że są fani tego tytułu, więc proponowałbym obejrzeć film z rozgrywki na youtube jednego z blogerów/recenzentów by zobaczyć czy coś takiego by Ci/Wam podeszło (np. tutaj znajdziesz rozgrywkę GameNight!)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
erapin
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2019, 18:59

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: erapin »

Dziękuję wszystkim za pomoc! Zagłębiłem się w temat jeszcze bardziej i podzielam Wasze opinie o długości rozgrywki w Terraformacje. Postawiłem na Osadników Narodziny Imperium. Pasuje mi, że gra dobrze skaluje się również na 2 os (będę mógł grać z dziewczyną), ma przystępne zasady, ale nie jest prymitywna i losowa. Wydaje mi się, że bardziej przyciąga wzrok niż Zamki Burgundii. Zdam relacje tutaj jak poszło mi zarażanie kumpli do planszówek! :D
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: autopaga »

Dobry wybór. Moja wskazówka, też zaczynałem od tej gry i przez kilka pierwszych partii umknęła mi jedna informacja. Z budynków z akcją jeżeli nie ma na nich napisane (Możesz wykonać 2 razy na rundę) to można wykonać taką akcję tylko 1 na rundę, czyli domyślnie z budynków z akcją korzysta się raz na rundę, a jak karta pozwala to dwa razy. Natomiast ja pierwsze partie grałem bez limitu jeżeli nie ma zdania powyżej.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 93 times
Been thanked: 42 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: Damon22 »

Ha ha. Miałem tak samo, jedna z pierwszych partii Japończykami i owoców w magazynie brakowało + perpetum mobile (bierzesz owoc, zamieniasz na 2, wymieniasz na...), siedziałem zszokowany: o co tu chodzi? :D
Jedna akcja, chyba, że napisane jest inaczej.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: Scamander »

To chyba jakiś standard bo u mnie też dwie pierwsze partie z takim błędem były zagrane.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: koczkodan »

zamki burgundi to chyba kiepski pomysl zeby wciagac nowych graczy z uwagi na kiepskie wykonanie.
terraformacja wizualnie prezentuje sie lepiej aczkolwiek nie wiem czy gra nie bedzie troche zbyt dluga jak na poczatek.
z tej dwojki wybralbym jednak terraformacje.

ewentualnie poszedlbym w kierunku 51 stanu albo osadnikow w zaleznosci od tego ktory klimat bardziej wam pasuje. mysle ze te gry nadadza sie do wciagania ludzi do grania ;)
mordajeza
Posty: 353
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 170 times
Been thanked: 240 times

Re: Terraformacja czy Zamki Burgundi?

Post autor: mordajeza »

Ja wprowadziłem już trochę nowych osób grą Scythe - jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Sprawdź :)
ODPOWIEDZ