Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: sirtepek »

Szacunek.
Czy warto kupić Hansa Teutonica za 60 zł? Wiem, że jest to czysta, sucha jak wiór strategia. Czy płci pięknej podoba się ta gra? Jak gra wygląda na 2 osoby? Przejrzałem kilka recenzji i mam sprzeczne opinie co do tej gry.

Pozdrawiam
wajwa
Posty: 2222
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 248 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: wajwa »

Warto. Gra jest ładnie wydana , ma fajne komponenty i unikalną mechanikę. Przez wiele lat bardzo chętnie zasiadałem do tej gry , aż odkryłem , że gra jest troszkę zepsuta ;-)
O szczegółach poczytaj najlepiej w wątku gry , była swego czasu na ten temat dyskusja , koledzy analizowali pewne sytuacje ;-)
Dlaczego zatem polecam ? Bo dojście do w/w wniosków jak wspomniałem zajęło mi parę lat ;-) zatem może i przed Tobą trochę grania …
Ponadto ważne z kim zasiadasz do gry. W moim przypadku współgraczami byli hardcore'owcy ze zrytymi beretami ;-) , uważam że grając w mniej doświadczonym gronie problemy , które były naszym udziałem być może nawet nie zaistnieją … No i ta cena. Sześć dych za Hansę Teutonikę ? Nie do pomyślenia przed wojną ;-)

Przy czym na dwie osoby to raczej bieda , gra najlepiej chodzi przy pełnej obsadzie.
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: Nidav »

Też stanąłem przed tym wyborem i uznałem, że jednak warto kupić. Taka cena za tak dobrze ocenianą grze - aż grzech nie spróbować. Jutro najprawdopodobniej pójdzie pierwszy raz w ruch, gdzie grane będzie przeze mnie, moją dziewczynę i znajomą parę - poza mną wszystkie trzy osoby są w planszówki całkiem nowi, bo nawet moja dziewczyna jeszcze w tym temacie raczkuje ;)

Niemniej jak po opiniach byłem średnio przekonany, tak przeczytanie instrukcji sprawiło, że całkiem się podjarałem. Gra wydaje się być ciekawą wariacją na temat area control, przy czym nie można wjechać w kogoś swoimi kostkami tak, żeby go zniszczyć i tyle - można kogoś zablokować, tutaj kogoś usnąć (na czym w sumie ta osoba zyska) i tak się przepychać na planszy. Brzmi fajnie, przy czym próg wejścia wydaje się całkiem niski, a decyzje mięsiste, także całkiem czekam na jutrzejszy wieczór, żeby zobaczyć to w praktyce ;)

I co do strategii wygrywającej - też to słyszałem, ale mam zamiar po prostu na początku gry zaznaczyć, że "ponoć bez tego ciężko wygrać" i wszyscy z równym poziomem wiedzy będą rywalizowali. Przy czym ta ukryta strategia wygrywająca jest nawet w instrukcji, w poradach do strategii ;) Zatem po prostu opening gry pewnie będzie zawsze całkiem podobny, acz nie identyczny, ale zobaczymy jak to wyjdzie.

Także jak dla mnie - za taką cenę warto wziąć. Nawet jak nie podejdzie, to promocja się kiedyś skończy i będzie można sprzedać za cenę kupna, a pieniążki zainwestować w kolejną grę :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Warto, szczególnie za tę cenę, ale wariant dwuosobowy jest taki sobie, po prostu trzeba obsługiwać dodatkowe kosteczki co oczywiście jest grywalne ale może być upierdliwe.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: sirtepek »

Dzięki za odpowiedzi, proszę jeszcze odpowiedzieć czy kobietom podoba się ta gra, bo jeśli nie to nie będę miał z kim grać 😃
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: seki »

Kobietom powinno się podobać ale tylko w czasie menstruacji i w przedziale wiekowym 31-39 lat.

Tak mi się wydaje. Ale generalnie ja nie znam kobiety, z którą będziesz grać więc nie jestem pewny.

A tak serio... nic nie wiemy o osobie, której ma się gra podobać więc naprawdę trudno wyrokować. Jedne lubią suche euro, inne gry pełne klimatu, jeszcze inne tylko gry imprezowe, a jeszcze inne same kooperacje. Szczerze to nie da się sklasyfikować gier na takie, które się kobiecie podobają lub nie.
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: sirtepek »

Pytam bo zastanawia mnie dlaczego kobiety bardzo lubią grać w Zamki Burgundii. Patchworka mogę zrozumieć, bo jest bardzo ładnie wykonany. Ale Zamki?!
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: najata »

Bo kobieta też człowiek? I każda może mieć swoje preferencje co do gier? Co to za pytanie w ogóle -.- A dlaczego mężczyznom podobają się Zamki Burgundii?
(Patchwork jest moim zdaniem brzydki jak siedem nieszczęść, ale mechanicznie jest w porządku. Taka spoko króciutka i sprawna dwuosobówka. Bardziej nawet chyba podobała się mężowi niż mnie.)

Natomiast aby choć trochę nawiązać do tematu: w Hansę nie grałam, za to gdyby była w kręgu moich zainteresowań, to za 60zł bym brała, bo to już żaden pieniądz.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: kropka75 »

sirtepek pisze: 09 mar 2019, 09:38 Pytam bo zastanawia mnie dlaczego kobiety bardzo lubią grać w Zamki Burgundii. Patchworka mogę zrozumieć, bo jest bardzo ładnie wykonany. Ale Zamki?!
Bo to bardzo dobra gra?

Nie wiem dlaczego grają w Patchworka. Nie mam, nie grałam, nie chcę.
Ale Zamki są bardzo dobre.

Hansa też niczego sobie. Kupiłam ze względu na cenę i nie żałuję.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: AnimusAleonis »

sirtepek pisze: 08 mar 2019, 06:32 ...Wiem, że jest to czysta, sucha jak wiór strategia. Czy płci pięknej podoba się ta gra? Jak gra wygląda na 2 osoby?
.....
Pytam bo zastanawia mnie dlaczego kobiety bardzo lubią grać w Zamki Burgundii. Patchworka mogę zrozumieć, bo jest bardzo ładnie wykonany. Ale Zamki?!
Kurcze... trochę za bardzo zgeneralizowane pytanie...
Czy spodoba się każdej osobie płci piękniejszej nie mam pojęcia, podejrzewam że nie, tak jak Patchwork nie pasuje każdej osobie, czy to kobiecie czy mężczyźnie.

Jak sam wiesz jest to rasowy przykład 'euro-suchara', byłoby bardziej pomocne byś powiedział w jakie gry ta osoba, z którą planujesz w Hanse grać, lubi?
Wnioskuje z Twojej wypowiedzi że lubi i Patchworka i Zamki, coś innego? Bo Zamki jakimś ameri-trash nie są ale to też nie taki rasowy suchar, mechanika w nich jest dość prosta i przystępna - znam osoby które lubią Zamki, a euro-sucharó nie lubią, tz. Zamki są taką granicą bólu dla nich :lol:
Daj więcej info to będzie można więcej podpowiedzieć.
sirtepek pisze: 08 mar 2019, 06:32 ... Czy warto kupić Hansa Teutonica za 60 zł?
Ale tak czy siak, abstrahując powyższe, to tak, za te 60 zdecydowanie warto kupić. Nawet jak się nie spodoba czy nie podejdzie nie będziesz miał myślę problemu ze sprzedażą robiąc jakiś upust za 'używanie'.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: warlock »

Uwielbiam tę grę, ale na dwie osoby jest słaba straszliwie, jeśli masz grać tylko 1v1 to odradzam - mało która gra tak traci przy minimalnej liczbie graczy.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: AnimusAleonis »

warlock pisze: 26 mar 2019, 09:36 Uwielbiam tę grę, ale na dwie osoby jest słaba straszliwie, jeśli masz grać tylko 1v1 to odradzam - mało która gra tak traci przy minimalnej liczbie graczy.
Kompletnie zapomniałem o tym pytaniu kolegi.

To podpisuje się pod tym co pisze warlock: może nie aż tak skrajnie, ale Hansa traci na dwie osoby. Jeśli wyłącznie będziecie grali w dwie osoby to są lepsze tytuły, tylko może nie w tej cenie :P ale szczerze to bym wolał dopłacić nawet drugie 60 i kupić coś bardziej przyjemnego na dwójkę*, niż grać z Hanse tylko w dwie osoby.
Ale to tak nie zmienia czy dla twej partnerki taki euro-suchar w ogóle by się podobał nie zależnie w ile osób.

*EDIT:
By wyprzedzić potencjalne pytanie, takie euro które dobrze na dwójkę chodzą, i powinieneś w około 120 się zmieścić (a już na pewno jeśli z drugiej ręki kupisz, nawet nówkę):
Keyflower
Agricola
Troyes - lepszy na 3 ale w 2 też bardzo przyjemnie
Pola Arle - na muve jest chyba teraz rozszerzenie za jakieś śmieszne 20 pln teraz

To oczywiście takie subiektywne propozycje na 2 osoby, i nie sprawdzałem cen do złotówki, ale polecam powyższe nad Hansą jeśli nie jesteś pewny czy Hansa podejdzie i jeśli głównie w dwójkę będziecie grać :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1275
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 358 times
Been thanked: 213 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: ShapooBah »

sirtepek pisze: 08 mar 2019, 06:32 Czy płci pięknej podoba się ta gra?
Moja piękniejsza połówka mówi, że nie! Stanowczo bardziej Munchkin jej (płci) odpowiada, bo negatywna interakcja jest super.

Seksistowska generalizacja, jaką zastosowałeś w tym poście powoduje u mnie ból trzustki.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: Blue »

Gdyby seksistowska generalizacja nie miała sensu nie istniałoby pojęcie "targetowania produktów" ze względu na płeć. Jak rozumiem kolega pyta, bo się dziewczyna wpisuje jakiś popularny archetyp kobiety-graczki, gdzie to facet jest tym ciągnącym i tyle. Co nie znaczy, że każda się wpisuje, ale pojawia się często temat że to faceci mają mniej(rzadziej) "problemów" z negatywną interakcją, brzydszą grą itp. itd. a jak chce swoją kobietę zachęcić, to byle czego na stół nie wyciągnie.

Zaginione miasta - paru znajomych facetów gra głównie dlatego że ich kobieta lubi, sami nie przepadają, żadnej kobiety jeszcze nie spotkałem której by ta gra nie podeszła(ale na pewno się jakaś znajdzie, jestem tego w 100% pewny). Oczywiście mam za mało danych, żeby taki trend wyznaczyć jednoznacznie, ale jeżeli mam polecić szybką karciankę do grania z dziewczyną na start to ZM polecę, ale jako starter dla dwóch kumpli już nie bardzo. Jestem seksistowski od stóp do głów!
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: sirtepek »

Drodzy użytkownicy,
Powoli zaczyna robić się offtop z tematu. Nie miałem na celu obrazy płci pięknej, a Wy zaczęliście przyczepiać tu łatki seksistowskie.
Nie chciałem generalizować kobiet. Gram w gry głównie z dziewczynami 23 i 13 lat. One nie lubią brzydkich gier (Hansa Teutonica jest tak uważana nawet przeze mnie).
Zamki Burgundii, Patchwork, Grand Austria Hotel, Osadnicy Narodziny Imperium, 7 cudów świata - te gry uwielbiają. Dlaczego? Bo są BARDZO ŁADNE i mają świetną mechanikę (niektórym Zamki się podobają). Nie wyciągnę na stół gry o klimatach kosmicznych, postapo bo takie nie sprawdzają się w gronie dziewczyn, dla których liczy się wygląd gry, a dopiero później mechanika.
Proszę moderatorów o zamknięcie tego tematu, a użytkowników o nie udzielanie się na tematy niezwiązane z grą.
Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: AnimusAleonis »

sirtepek pisze: 26 mar 2019, 13:33 Drodzy użytkownicy,
Powoli zaczyna robić się offtop z tematu. Nie miałem na celu obrazy płci pięknej, a Wy zaczęliście przyczepiać tu łatki seksistowskie.
Nie chciałem generalizować kobiet. Gram w gry głównie z dziewczynami 23 i 13 lat. One nie lubią brzydkich gier (Hansa Teutonica jest tak uważana nawet przeze mnie).
Zamki Burgundii, Patchwork, Grand Austria Hotel, Osadnicy Narodziny Imperium, 7 cudów świata - te gry uwielbiają. Dlaczego? Bo są BARDZO ŁADNE i mają świetną mechanikę (niektórym Zamki się podobają). Nie wyciągnę na stół gry o klimatach kosmicznych, postapo bo takie nie sprawdzają się w gronie dziewczyn, dla których liczy się wygląd gry, a dopiero później mechanika.
Proszę moderatorów o zamknięcie tego tematu, a użytkowników o nie udzielanie się na tematy niezwiązane z grą.
Dziękuję i pozdrawiam.
W takiej sytuacji zdecydowanie nie polecam Hansy.

Lepiej weź jedną z gier którą proponowałem wcześniej, za nie o wiele większe pieniądze:
Keyflower
Agricola
Troyes - lepszy na 3 ale w 2 też bardzo przyjemnie
Pola Arle - na muve jest chyba teraz rozszerzenie za jakieś śmieszne 20 pln teraz

Myślę że lepiej się sprawdzą na 2 - 3 osób, i lepiej będą przyjęte pod kątem wyglądu i mechaniki.

Dobrego grania :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: sirtepek »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Nie biorę Hansy.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Hansa Teutonica - opinie o grze. Czy warto?

Post autor: ArnhemHorror »

ShapooBah pisze: 26 mar 2019, 12:31
sirtepek pisze: 08 mar 2019, 06:32 Czy płci pięknej podoba się ta gra?
Moja piękniejsza połówka mówi, że nie! Stanowczo bardziej Munchkin jej (płci) odpowiada, bo negatywna interakcja jest super.
Tak jakby w Hansie nie było negatywnej interakcji ;)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
ODPOWIEDZ