Gra o rozwijaniu miasta w stylu takich klasyków jak 'Zeus pan olimpu' czy 'Cezar III'

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Gra o rozwijaniu miasta w stylu takich klasyków jak 'Zeus pan olimpu' czy 'Cezar III'

Post autor: Bartoszeg02 »

Cześć!
Ostatnio trochę uzależniłem się od nabywania nowych gier (kto by pomyślał że człowiek tak bardzo może pokochać ten moment otwierania nowego pudełka i wypychania żetonów?!) więc i tematów w tym dziale trochę założyłem :)
Zależy mi teraz na kupieniu gry która oddawała by w jak największym stopniu klimat takich klasyków gier na pc jak 'Zeus pan olimpu' czy 'Cezar III'. Może (ale nie musi) występować aspekt militarny. Przede wszystkim chodzi mi o to żeby człowiek czuł że rozwija jakieś miasto - taki trochę symulator.

Poradzicie coś ciekawego :) ?
Pozdrawiam
Bartosz
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Gra o rozwijaniu miasta w stylu takich klasyków jak 'Zeus pan olimpu' czy 'Cezar III'

Post autor: Grellenort »

Na pewno warto wymienić rodzimych Osadników: Narodziny Imperium, choć to bardziej seria Settlers przychodzi przy nich na myśl. Bardzo dobrą grą o budowaniu miast jest Suburbia, choć tematycznie to czasy współczesne, a nie historyczne.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Gra o rozwijaniu miasta w stylu takich klasyków jak 'Zeus pan olimpu' czy 'Cezar III'

Post autor: Nidav »

Obawiam się, że może być z tym problemem. Sam zagrywałem się swego czasu w Zeusa i w moim mniemaniu największy i najlepszy aspekt tej gry to równomierne balansowanie rozwoju całego miasta, by nic się złego nie wydarzyło, by zadbać o odpowiednie wskaźniki (bezrobocie itp.) i odpowiednio przestrzennie wykorzystać mapę. Próba przełożenia tego na planszówkę mogłaby stworzyć wielkiego potworka, w którym w każdym momencie należałoby uważać na odpowiednie wskaźniki, bo jednak takie gry zależnościami stoją.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to klasyczna Cywilizacja: Poprzez Wieki. Masz tam co prawda cywilizację, a nie miasto, ale budujesz poszczególne budynki, które musisz obsadzić ludźmi, by w ogóle przynosiły jakiś zysk. Należy zadbać o szczęście swojej populacji, bo inaczej się zbuntują itp. Niemniej nie ma tam aspektu przestrzennego, więc nie dołożysz sobie budynku na planszę, który musi być powiązany z tym i z tym i z tym, żeby funkcjonał dobrze - zwyczajnie położysz kartę na swojej planszetcę i tyle ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gra o rozwijaniu miasta w stylu takich klasyków jak 'Zeus pan olimpu' czy 'Cezar III'

Post autor: detrytusek »

Rzuć okiem na The Capitals. Nie mylić z Capitals.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Gra o rozwijaniu miasta w stylu takich klasyków jak 'Zeus pan olimpu' czy 'Cezar III'

Post autor: Bartoszeg02 »

Dzięki serdecznie! Wiedziałem że coś podrzucicie! Zaraz zabieram się za zgłębianie tematów :)
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Gra o rozwijaniu miasta w stylu takich klasyków jak 'Zeus pan olimpu' czy 'Cezar III'

Post autor: ArnhemHorror »

Chociaż nie jest w żadnym wypadku symulator, to Peleponnes z dodatkami oddaje trochę klimat rozwijania miast (ściślej: greckich państw-miast), a zwłaszcza przygotowywania się na nadchodzące katastrofy.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
ODPOWIEDZ