Nowy tytuł do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

Cześć

Z racji nadchodzących urodzin(każdy pretekst jest dobry), postanowiłem kupić jakąś bardzo dobrą grę.
I tutaj poproszę Was o radę. Co to ma być?
Najlepiej, żeby tytuł chodził od 1 osoby, ale musi też dobrze chodzić na 2 - 4 osoby.
Nie ma znaczenia czy jest to euro czy ameritrash, jednakże nie interesują mnie typowe karcianki.
Gra musi posiadać wysoką regrywalność.
Cena: do ok 300 zł.
Na pewno z orbity odpadają tytuły, które mam w kolekcji oraz takie, które kiedyś były na półce(m.in. Kawerna, Mage Knight, Scythe, Terraformacja, Posiadłość Szaleństwa, Arkham, Eldritch, TWOM, Detektyw...).
Rozważam takie tytuły jak: Lords of Hellas, Na Skrzydłach, Zombicide Czarna Plaga, Projekt Gaja, Anachrony, Uczta dla Odyna. Zastanawiam się też nad przeproszeniem się z Agricolą.

Uprzejmie proszę o porady, jak macie jakieś swoje propozycje, chętnie rozważę.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2019, 08:17 przez jakmis83, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: Nidav »

Z wymienionych tytułów w większość nie grałem, ale i tak będę polecał Projekt Gaję. Dobrze chodzi w każdym składzie osobowym, a wariant solo to najlepszy, jaki widziałem - przy większość gier solo mogę zagrać co najwyżej dla lepszego ogarnięcia zasad, a w tym wypadku nawet zdarzyło mi się ostatnio rozłożyć grę i zagrać samemu, bo Automa Factory bardzo dali radę. Regrywalność jest wysoka, bo i 14 frakcji, masa możliwości, różne żetony punktowania, modularna plansza... No, szybko się nie znudzi na pewno. Niezmiennie jeden z najlepszych tworów planszówkowych, jakie dane mi było w swoim życiu poznać.

A z Agricolą zdecydowanie warto się przeprosić ;)
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: Pieter1989 »

Nie napiszę, co bym wybrał, ale czego bym NIE wybrał z listy. Mianowicie Uczta dla Odyna.
Gra robi wrażenie (moim zdaniem) i jest serio ciekawa, ale wg mnie jednak zbyt wiele tego wszystkiego tam jest. Uważam, że autor przesadził i jednak ma lepsze swoje twory.
Wiadomo, że im więcej elementów, tym przygotowanie rozgrywki dłuższe, ale dla mnie było to zbyt męczące. Fajnie, że są pojemniki, które pomagają znacząco, ale robota przed i po rozgrywce może zniechęcić dość konkretnie, zwłaszcza do rozgrywki 1osobowej.
Tak jak napisałem, gra serio jest fajna, ale moim zdaniem zbyt wiele wszystkiego:)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: Blue »

Od mega luźnego prostego ameri Zombicide do gier, które uchodzą za jedne z najcięższych pozycji euro. Rozstrzał mega :). Kompletnie nie wiem jak to ugryźć, za szerokie to spektrum.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

Blue pisze: 21 mar 2019, 20:31 Od mega luźnego prostego ameri Zombicide do gier, które uchodzą za jedne z najcięższych pozycji euro. Rozstrzał mega :). Kompletnie nie wiem jak to ugryźć, za szerokie to spektrum.
Przyznaję, rozpiętość jest przerażająca. Ale już wiem, że odpada Na Skrzydłach, Anachrony i Uczta dla Odyna, wobec tego zostało trochę mniej tytułów.
Może teraz będziesz mógł mi podpowiedzieć? :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
BialyGrubyKotel
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2019, 14:52

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: BialyGrubyKotel »

Z ciekawości, dlaczego odrzuciłeś Anachrony? Widzę, że mamy bardzo podobny gust. Poza Ucztą dla Odyna, gry, które podałeś też znajdują się na mojej whishliście, z czego Anachrony i LoH najwyżej :D
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

BialyGrubyKotel pisze: 22 mar 2019, 12:26 Z ciekawości, dlaczego odrzuciłeś Anachrony? Widzę, że mamy bardzo podobny gust. Poza Ucztą dla Odyna, gry, które podałeś też znajdują się na mojej whishliście, z czego Anachrony i LoH najwyżej :D
Metodą eliminacji. Nie można mieć wszystkiego.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

Jako że przed podjęciem decyzji zawsze czytam i oglądam recenzje z kilku źródeł, na chwilę obecną po weryfikacji zostały 3 tytuły:
Lords of Hellas
Zombicide Czarna Plaga
Anachrony(jednak)

Która z powyższych gier najbardziej spełnia wymagania podane przeze mnie w pierwszym poście?
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

Blue pisze: 21 mar 2019, 20:31 Od mega luźnego prostego ameri Zombicide do gier, które uchodzą za jedne z najcięższych pozycji euro. Rozstrzał mega :). Kompletnie nie wiem jak to ugryźć, za szerokie to spektrum.
Po przemyśleniach nie do końca się z Tobą zgadzam.
Tytuły, które podałem są przykładami gier, których zakup rozważam.
Jednakże najważniejsze są kryteria poszukiwań.
Jeżeli więc orientujesz się, jakie tytuły mogą mnie zainteresować, daj proszę znać :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: autopaga »

Caverna fajnie chodzi od 1 do nawet 7 osób. Nie ma lepszego sposobu na regrywalność niż kupić 2 gry po 150zł zamiast 1 za 300zł.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

autopaga pisze: 25 mar 2019, 11:47 Caverna fajnie chodzi od 1 do nawet 7 osób. Nie ma lepszego sposobu na regrywalność niż kupić 2 gry po 150zł zamiast 1 za 300zł.
Całkowicie się z Tobą zgadzam.
Problem polega na tym, że mam pomysł na droższą grę, a na dwie tańsze mimo, ze to rozważam, nie mam pomysłu.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: autopaga »

Caverna + Teotihuacan = 300zł. Teo też hula od 1 do 4.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

autopaga pisze: 25 mar 2019, 16:16 Caverna + Teotihuacan = 300zł. Teo też hula od 1 do 4.
No tak, zapomniałem dopisać, że Kawernę miałem, ale to było duże rozczarowanie.
Agricola jest jednak lepsza.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: gregos »

Do rozważenia dorzucę jeszcze Spirit Island.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

gregos pisze: 26 mar 2019, 14:30 Do rozważenia dorzucę jeszcze Spirit Island.
Świetnie, zapoznam się, może to tego szukam :)
Dzięki :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

gregos pisze: 26 mar 2019, 14:30 Do rozważenia dorzucę jeszcze Spirit Island.
Nawet bym wziął, gdyby tylko ta gra była w naszym języku...
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: gregos »

jakmis83 pisze: 27 mar 2019, 14:53
gregos pisze: 26 mar 2019, 14:30 Do rozważenia dorzucę jeszcze Spirit Island.
Nawet bym wziął, gdyby tylko ta gra była w naszym języku...
Rozumiem, niestety nie podawałeś w wymaganiach konieczności polskiej wersji językowej.
W sumie tego tekstu nie jest tak wiele i nie jest on skomplikowany (można ewentualnie zrobić sobie jakieś spolszczenie, nawet w formie zwykłej kartki A4 z tekstem przetłumaczonym przez translatora).
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

gregos pisze: 27 mar 2019, 15:40 Rozumiem, niestety nie podawałeś w wymaganiach konieczności polskiej wersji językowej.
W sumie tego tekstu nie jest tak wiele i nie jest on skomplikowany (można ewentualnie zrobić sobie jakieś spolszczenie, nawet w formie zwykłej kartki A4 z tekstem przetłumaczonym przez translatora).
Masz rację, nie podałem, gdyż założyłem, że kwestia językowa jest najmniej istotna.
Powiedzmy, że polska wersja językowa jest mile widziana.
Ale dzięki za sugestię, gra trafia pod mocną obserwację :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 991 times
Been thanked: 433 times

Re: Nowy tytuł do kolekcji

Post autor: KurikDeVolay »

Gra jest tak dobra, że prędzej czy później będzie miała rodzime wydanie, dołączyłeś do klubu trzymających kciuki za polskich wydawców. ;)
ODPOWIEDZ