Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Horror w arkham 3ed vs eldritch horror

Horror w arkham 3ed
16
43%
Eldritch horror
21
57%
 
Liczba głosów: 37

thestaszek
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2018, 13:39
Has thanked: 2 times

Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: thestaszek »

Witam
Nie mogę się zdecydować którą grę zakupić. Doradźcie.

Byłaby to pierwsza styczność z mitologia cthulhu. Nie boimy sie skomplikowania zasad. Nasze ulubione gry to zombicide i robinson. W przypadku eldritcha czy sama podstawka wystarcza czy niezbędne sa dodatki?( nie chcę odrazu inwestowac 2k pln w jedna grę bo sama podstawka kuleje). I czy nie ma problemow z dostępnością dodatków? Czy w arkham 4 scenariusze to nie za mało i czy jest zabawa przechodząc je kolejny raz wiedząc co będzie? Czy jest klepanie tego samego czy zawsze scenariusz rozegra się inaczej i chodzi mi o coś wiecej niż wybranie innej postaci lub losowe rozmieszczenie żetonów zagłady np.

Dzięki za rady. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: Bartoszeg02 »

Jeżeli najważniejsza jest dla Ciebie żywotność gry to wybierz eldritch - moim zdaniem siłą HwA3 jest klimat w który wprowadzają graczy scenariusze ale tak jak to jest z książką, najsilniejsze emocje wywołuje za pierwszym razem. HwA3 będzie wymagał dokupienia dodatków bo przechodzenie jeszcze raz tego samego nie daje już takiej satysfakcji.
EH - podstawka do zabawy wystarczy (aczkolwiek warto się zaopatrzyć szybko w pierwszy dodatek gdyż mam wrażenie że podstawka została specjalnie okrojona i wszystko to co wycięto wrzucoino właśnie do tego dodatku) ale emocje i fun z gry (w mojej opinii) jest jednak mniejszy... za to regrywalność sporo większa :)

Decyzja należy do Ciebie
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: jakmis83 »

Bartoszeg02 pisze: 25 mar 2019, 07:28 EH - podstawka do zabawy wystarczy (aczkolwiek warto się zaopatrzyć szybko w pierwszy dodatek gdyż mam wrażenie że podstawka została specjalnie okrojona i wszystko to co wycięto wrzucoino właśnie do tego dodatku) ale emocje i fun z gry (w mojej opinii) jest jednak mniejszy... za to regrywalność sporo większa :)
To nie są wrażenia, to są fakty :)
Dodatek do Eldritcha Zaginiona Wiedza jest niezbędny. Dodatek ten jest wycięty z podstawki.
I taki zestaw powinien starczyć Ci na wiele rozgrywek. Z tej pary wybrałbym Eldritcha. A jak Ci się spodoba, możesz sobie kiedyś dokupić któryś z dodatków, ale nie jest to już konieczne jak z Zaginioną Wiedzą.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
thestaszek
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2018, 13:39
Has thanked: 2 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: thestaszek »

Jeśli chodzi o Eldritch lepiej odrazu wystartować z dodatkiem czy najpierw zagrać w podstawkę i później dokupic dodatek?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: Yuri »

thestaszek pisze: 25 mar 2019, 10:43 Jeśli chodzi o Eldritch lepiej odrazu wystartować z dodatkiem czy najpierw zagrać w podstawkę i później dokupic dodatek?
Post wyżej:
Dodatek do Eldritcha Zaginiona Wiedza jest niezbędny. Dodatek ten jest wycięty z podstawki.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Darkstorm
Posty: 849
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 207 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: Darkstorm »

Jeśli chodzi o EH to uważam, że warto mieć małe dodatki, które zapewnią właściwie nieskończoną regrywalność.
Co prawda nie grałem w AH 3ed ale jeśli tam osią napędową jest scenariusz, w którym ważna jest fabuła to z regrywalnością może być gorzej.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: Yuri »

Do "Eldritcha..." wręcz niezbędne są "Zapomniana Wiedza" o której koledzy już napisali i wg. mnie "Tajemnicze Ruiny". tutaj co dodaje ten dodatek:
http://mlodygiercownik.pl/2017/01/06/re ... cze-ruiny/

Sam zdecyduj czy nie chciałyś takiej mechaniki w grze, co ważne bez dodawania plansz i zajmowania nowego miejsca.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 316
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: xtomashx »

Też z żoną mamy taki dylemat. U nas dodatkowo dochodzi Posiadłość Szaleństwa 2 edycja jednak droga jest w porównaniu z dwoma wyżej wymienionymi więc raczej odpadnie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10898
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: japanczyk »

Z tego co czytam to posiadłość najlepsza z tych trzech
thestaszek
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2018, 13:39
Has thanked: 2 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: thestaszek »

Ja posiadłość odrzucilem ze wzgledu na aplikację. Chyba bliżej mi jednak do arkhamu ze wzgledu na historie scenariusze niz do eldritcha w ktorym z tego co wiem sa zwykle pojedyncze rozgrywki. Musze sie zastanowic .
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: Yuri »

Mam i to i to z wszystkimi co wyszło, więc pozwolę sobie skrobnac krociotka charakterystykę. Posiadłość to liniowa ( jedne scenariusze mniej, inne bardziej ) bardzo klimatyczna opowieść w klimacie HPLa, Eldritch to mix HPLa z Indiana Jonesem w bardziej sandboxowym wydaniu. Ja uwielbiam obie i gram namiętnie w każdą z nich w zależności od tego na co mamy ochotę. Niemniej zdaje sobie sprawę, że to zależy od indywidualnych preferencji...jednak jak wychowałes się na VHSach to Eldritcha pokochać powinieneś :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
thestaszek
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2018, 13:39
Has thanked: 2 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: thestaszek »

Ale jak to dokladnie wyglada w eldritchu? Wybieram na poczatku cel gry? Potwora ktorego musze pokonac czy jak to jest?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: Yuri »

Wybierasz Przedwiecznego, różnica się oni od siebie mocno. Do tego dochodzą zmienne z kart talii oczywiście, no i choćby Preludium ciagniete przed każdą gra. To ogromna jak dla mnie ilość zmiennych na grę, dodam że gram z wszystkimi dodatkami więc jest tych kart sporo
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: siekan »

Porównując core - zdecydowanie AH 3 edycja - świetny klimat, regrywalność spokojnie wystarczy na kilka ładnych partii, dodatkowo w porównaniu do Eldritcha będzie to wszystko bardziej spójne i dla mnie klimatyczniejsze

Porównując wszystko co wyszło - zdecydowanie Eldritch - mnogość kart, ilość różnych postaci i Przedwiecznych zdecydowanie wygrywa.
thestaszek
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2018, 13:39
Has thanked: 2 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: thestaszek »

Eldritch wydaje mi się mało dynamiczny, w turze można wykonać tylko 1 ruch do sąsiedniego pola ( nie majac biletow) więc przejście z jednego końca mapy na drugi musi trwać pół rozgrywki.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: czeczot »

AH3 ze względu na klimat! Małe miasteczko, noc i coś się dzieje. EH to bieganie po świecie i ciągniecie kart typu "aresztowali cię ... w Rzymie". Ale dlaczego aresztowali i dlaczego w Rzymie? Wszystko co się dzieje jest oderwane od miejsc i od siebie. W AH3 jak chcesz coś kupić to idziesz do dzielnicy gdzie sprzedają itd. W AH3 wszystko jest ... spójne do tego scenariusze. EH to taka bardziej euro gra :)

I taka mała sugestia jeżeli ktoś zachwala którąś z tych gier to niech napisze czy grał w tą drugą. Czasami odnoszę wrażenie że niektórzy polecają bo akurat to maja.
Żeby nie było: AH2 bez dodatków mam i na razie zostaje, EH miałem ze wszystkimi dodatkami i cały sprzedałem tu na forum, Posiadłość mam i gram, EH3 mam grałem i będę grał.
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: kremitto123 »

Tak jak przedmowcy ze wzgledu na klimat bralbym arkham. Znajomi maja oba tytuly i zdecydowanie czesciej wlasnie ta gra laduje na stole. Eldritch jest niby bardziej rozbudowany przez dodatki, ale generalnie jest taki nijaki.
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
Darkstorm
Posty: 849
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 207 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: Darkstorm »

thestaszek pisze: 27 mar 2019, 16:07 Eldritch wydaje mi się mało dynamiczny, w turze można wykonać tylko 1 ruch do sąsiedniego pola ( nie majac biletow) więc przejście z jednego końca mapy na drugi musi trwać pół rozgrywki.
Nieprawda :D Są połączenia między prawym końcem mapy a lewym i można je przebyć w ciągu 1 tury :D :D :D
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Horror w arkham 3 ed vs eldritch horror

Post autor: Goldberg »

Obie gry sa swietne, tutaj bardziej chodzi o $$$ - prozaiczne ale prawdziwe ...
Aby sensownie zacząć przygodę z EH trzeba wydać ok; 260zł (podstawka + zakazana), jesli chcesz naprawdę dobry feel z gry, dolicz ruiny i robi sie ok 345zl...
Podstawka do Horroru która daje naprawdę fajna zabawę to 205zl....
A co do gier w klimacie CoC...tutaj nie ma co wybierac, trzeba miec je wszystkie xD (ja już sie z tym pogodziłem) :)
ps; ceny podaje według mojego lokalnego sklepu
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
ODPOWIEDZ