Jakie gry dla najczęściej 2-3 osób, momentami 4-5, dla raczej początkujących

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
polsyn24
Posty: 32
Rejestracja: 30 mar 2019, 09:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Jakie gry dla najczęściej 2-3 osób, momentami 4-5, dla raczej początkujących

Post autor: polsyn24 »

Witam wszystkich bardzo serdecznie, jest to mój pierwszy post i proszę o wyrozumiałość. Od niedawna złapałem zaszczepkę na gry planszowe i powoli wsiąkam w społeczność. Wcześniej nie miałem styku z pełnoprawnymi tytułami, dopiero ostatnio w pracy trochę pograliśmy w kilka tytułów i się wkręciłem (w pracy mam prawdziwych fanatyków), te tytuły to m.in:
-The Resistance: Avalon,
-Tajniacy,
-Coup,
Z moich innych doświadczeń to gry raczej imprezowe, typu Czarne Historie, Takie życie czy Dobble. Tak więc jak widzicie moje doświadczenia są póki co znikome. Byłbym wdzięczny Wam pasjonatom za pomoc w doborze odpowiednich gier.
-Przejdźmy do tego z kim będę grał. Przede wszystkim raczej wąskie grono, myślę, że najczęściej będę grał z moją dziewczyną, która jest na podobny poziomie wtajemniczenia co ja. Trochę rzadziej będzie to większe grono, 3 os. też dosyć często, ale czasami do 4-5 raczej początkujących graczy może maksymalnie się zdarzyć. Także gra musi być przygotowana i mocno grywalna na 2 osoby, ale też gry dla 3-5 osób chciałbym mieć w kolekcji,
-Co do samych gier to preferuję jak najlepiej oceniane gry i dosyć popularne,
-Cena - powiedzmy do ~150 zł za sztukę,
-Co do typów to raczej dowolne, ale prosiłbym o zarówno kooperacje dla 2 i więcej osób, ale też ekonomiczne , przygodowe czy strategiczne też mogą być, więc tutaj raczej dowolnie, ale osobiście lubię pomyśleć i też poluję na gry typu: Detektyw i Sherlock Holmes: Detektyw Doradczy,
-Klimat nie musi być nie wiadomo jaki,
-Preferuję gry dłuższe, partie powyżej 30 min mile widziane, bez górnej granicy,
-Regrywalność musi być wysoka (nie chce odkładać gry po kilku partiach, albo odsprzedawać - wyjątek gry powyżej wymienione gry detektywistyczne),

Poczytałem trochę i zrobiłem research, zainteresowały mnie następujące tytuły:
-7 Cudów Świata: Pojedynek
-Pandemic
-Zamki Burgundii
-Terraformacja Marsa
-Patchwork
-Robinsone Cruzoe

Dwie pierwsze gry raczej pewne, że kupię. Co o tych powyższych tytułach sądzicie? Jakie wersje tych gier najlepiej kupić?

Mam jeszcze pytania do to tego gdzie kupować planszówki, aby były jak najtańsze. Gdzie Wy kupujecie? Czy przez internet i szukajka typu ceneo i tam gdzie najtaniej? Czy może jest jakaś jedna strona gdzie gry można dorwać najtaniej? Czy może jak chce kupić dany tytuł to najlepiej czekać na promocje na ten tytuł? A może kupujecie używane? Dodam, że jestem z Warszawy.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Jakie gry dla najczęściej 2-3 osób, momentami 4-5, dla raczej początkujących

Post autor: KurikDeVolay »

Z koopoów podobnych do pandemii, Dead Men Tell No Tales, moim zdaniem lepszy zamiennik, 2-5 graczy, w każdym składzie grywalny, klimat piratów rządzi
Z koopów dla mniejszej ilości graczy Aeons End, to mistrzostwo świata, dla dwóch graczy pojedynek z bossem+obrona miasta w deckbuildingowym klimacie. Miazga!
Patchwork to jedna z moich ulubionych gier, ale jeśli chcesz być bardziej uniwersalny kup ogródek za 3 dyszki. Działa i dla 2 i dla 4 osób.
Robinsona odpuść na... Jakiś czas, to może być zbyt trudny tytuł na początek.
Terraformacja Marsa... Poczekaj. Ograj sobie Na skrzydłach, albo Everdell które wychodzi w tym roku. To też tableau buildery, ale bardziej rodzinne i przyjazne początkującym. Pierwszy tytuł wróci do normalnych cen koło wakacji, drugi może być dobrym prezentem na święta.
Z gier sprawiających masę frajdy spoza listy, polecam Brzdęk! Ogrom zabawy, świetne podbieranie sobie przedmiotów, podziemia, trochę złośliwości.
Zamki Burgundii mają doczekać się wersji deluxe, poczekałbym, a 7 Cudów: Pojedynek to tytuł stricte na 2 osoby. Świetny, jedna z lepszych gier pojedynkowych moim zdaniem, ale w 3-5 osób nie pogracie. Dla Ciebie i Dziewczyny pewnie podejdzie, bo jest prosty i przyjemnie zmusza do kombinowania.
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Jakie gry dla najczęściej 2-3 osób, momentami 4-5, dla raczej początkujących

Post autor: Cyel »

Terraformacja Marsa
Concordia
Agricola
Cyklady

Wszystkie niezbyt skomplikowane ale ciekawe. Na tyle, że nawet jak nabierzecie doświadczenia, to powinny nadal pozostawać ciekawe. Wszystkie z wyjątkiem Agricoli od 2 do 5 osób (Agricola wymaga dodatku, lub starszej wersji, obecnie sprzedawana jest na 4). Wszystkie dostępne w rozsądnej cenie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Jakie gry dla najczęściej 2-3 osób, momentami 4-5, dla raczej początkujących

Post autor: anna26 »

Polecam jeszcze azul
+ Dla zamków Burgundii super gra
Może jeszcze 51 stan master set
I pandemie chyba podstawowa bo w razie czego są dodatki
+ Cyklady raczej od 3
Obecność jeszcze fajnie hula od2 do 6
MadejZO
Posty: 76
Rejestracja: 22 wrz 2018, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Jakie gry dla najczęściej 2-3 osób, momentami 4-5, dla raczej początkujących

Post autor: MadejZO »

Ja zaczynałem od Carcasonne Big Box. Do 150 zł spokojnie sie znajdzie. 2-6 osób, bardzo proste. Gram do dziś i bardzo lubię. Robinosn super gra, ale już skomplikowana. Pandemic na początek będzie lepsze.
polsyn24
Posty: 32
Rejestracja: 30 mar 2019, 09:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Jakie gry dla najczęściej 2-3 osób, momentami 4-5, dla raczej początkujących

Post autor: polsyn24 »

Po zastanowieniu na pierwszy ogień pójdzie
- 7 CŚ:P,
- 51 stanów: master set,
obydwie wyglądają zacnie, bardzo dobre oceny, 7 cudów na 2os będzie, a 51 stanów na 2-4 ładnie siada z tego co widzę. W dalszej kolejności pewnie Pandemic, Robinsone i Zamki. Teraz pytanie gdzie mam te gry zakupić, poleci ktoś coś?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Jakie gry dla najczęściej 2-3 osób, momentami 4-5, dla raczej początkujących

Post autor: Nidav »

polsyn24 pisze: 30 mar 2019, 13:02 Teraz pytanie gdzie mam te gry zakupić, poleci ktoś coś?
Polecam stronę http://i-szop.pl - jest to porównywarka sklepów z grami planszowymi. Ciekawą też praktyką jest kupowanie w sklepach z programami lojalnościowymi, vide aleplanszowki.pl albo 3trolle.pl i wiele innych. Możesz też zobaczyć w dziale o sklepach listę osób z rabatami i poprosić o pomoc w realizacji, żeby mieć o parę procent niższą cenę ;)
ODPOWIEDZ