Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Post autor: Grellenort »

Cześć i czołem!
To moje pierwsze zapytanie w tym dziale, więc postaram się drobiazgowo wyjaśnić o co chodzi.
Poszukuję cywilizacyjnej gry w tematach fantasy. Przez grę cywilizacyjną rozumiem taką, która porusza WSZYSTKIE aspekty prowadzenia imperium, od gospodarki, przez politykę i technologię, po wojskowość. Gry sci-fi w typie 4x mają dość bogatą reprezentację, natomiast fantasy szukałem, szperałem i w tych poszukiwaniach poległem, stąd prośba o pomoc - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.
Żeby nie było, mam też pewne konkretne wymagania:
- dostępność: na co mi świadomość istnienia gry, której nie mogę kupić, lub za której unikatowy egzemplarz musiałbym zastawić samochód...
- mnogość różnorodnych frakcji: to jest cecha, którą zawsze cenię w grach najbardziej. Im więcej tym lepiej, im bardziej różnorodne, tym... jeszcze lepiej. :-P
- temat: w miarę możliwości klasyczne fantasy, dziwne wynalazki od biedy ujdą, jednak nie ma to jak stary, dobry krasnolud czy inny ork.
- czas rozgrywki: dobrze by było się w sześciu godzinach zamknąć. Superkrótkim "czteryiksom" nie ufam, bo zwykle są wydmuszkami tego, czym powinien być reprezentant tego gatunku.
- dodatki/wykonanie: moja pięta achillesowa... Po prostu lubię gdy na stole jest dużo ładnych rzeczy. Mój portfel mniej, co prowadzi do...
- ceny: taki TI4 kosztuje, Eksodus: Proxima Centauri też, więc fantastyczna wersja tychże na pewno nie byłaby w cenie Happy Meal'a w macu. No ale za epickość się płaci, więc jeśli nie teraz, to może z biegiem czasu się uskłada.
To teraz co wykluczam, co rozważam i dlaczego:
- Heroes of Land, Air and Sea: oczywisty wybór i jedyny znany mi tytuł, który wypełnia choć część z powyższych założeń. Na plus wykonanie, rasy i elegancja zasad, na minus nudna mapa i brak dyplomacji i technologii. To jednak bardziej taki Heroes III na planszy niż 4X. Jednak to obecnie jedyna gra którą rozważam (częściowo z braku alternatyw).
- Runewars: również nie jest to reprezentant gatunku, w dodatku zupełnie mnie ten tytuł nie porwał i omijam go raczej szerokim łukiem (kwestia gustu).
- Terra Mystica: również nie ten gatunek... Jednak grę mam i lubię, ze względu na mnogość frakcji do wyboru.
- przeróżne Area Control w typie strategii fantasy (Cyklady, Kemet, Rising Sun, Blood Rage, itp. ,itd.): wszystko to są naprawdę wyśmienite tytuły, jednak - powtarzając się do znudzenia - to nie są fantastyczne "civki"...
Z góry dziękuję za pomoc i propozycje. Mam nadzieję, że ktoś coś wie o jakiejś grze, która wyszła, lub wyjdzie w niedalekiej przyszłości :)
PS jako karciarz dopuszczam gry karciane, jednak jako stwór mocno socjalny, nie jestem zainteresowany stricte dwuosobówkami ;)
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Post autor: dziobanes »

Cześć,

Też się nad tym zastanawiałem, jest niby sporo ciekawych strategii fantasy , takich jak Battalia, Lords of Hellas , Runewars, czy Hyperborea, ale nie ma takiej z prawdziwego zdarzenia 4x fantasy. Marzy mi się coś jak Clash of Cultures fantasy albo Star Trek: Ascendancy. Poza tym moim zdaniem nie ma też wielu ciekawych przygodowych gier fantasy (nie mówię o grach typu DC) . Bo tak na prawdę jest Runebound , ale tam nie ma eksploracji, poza żetonami. Przydałoby się coś a'la Xia , gdzie zaczynasz ze swojego kafelka , możesz iść eksplorować gdzie chcesz i robić co chcesz, walczyć , rozwijać swoją postać itp. Każda rozgrywka byłaby inna , ostatnio trochę przestały mnie kręcić wszystkie "story-driven" gry, wolałbym już totalną swobodę. Pozdrawiam
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Post autor: KonradT »

Na BGG polecają dwie gry jako civ fantasy: Deus i Hyperborea.
Sam żadnej nie mogę polecić ale możesz przeszukać BGG po kategoriach:
https://www.boardgamegeek.com/geeksearc ... &B1=Submit
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Post autor: Gizmoo »

Hyperborea jest świetna, ale to w żadnym razie nie jest 4X. To euro z area control, którego główną mechaniką jest bag building. Jest tu oczywiście budowanie armii, jest konfrontacja, jest rozwój technologiczny (rozwój worka :lol: ), ale nie jest to w żadnym razie gra cywilizacyjna. Świetny produkt, ale raczej nie o taki typ rozgrywki chodzi założycielowi wątku.

Sam nic polecić nie mogę, bo długo szukałem i nic takiego nie znalazłem. Istnieje więc duża szansa, że nic takiego (jeszcze) nie ma, bo szukałem bardzo dogłębnie. Marzy mi się Heroes of Might & Magic na planszy, ale ten, który powstał... Zdecydowanie warto ominąć szerszym łukiem. ;)
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Post autor: Trawus »

Gizmoo pisze: 21 kwie 2019, 00:22 Marzy mi się Heroes of Might & Magic na planszy, ale ten, który powstał... Zdecydowanie warto ominąć szerszym łukiem. ;)
Mage Knight ;)

Co do fantasy 4x to niestety nic chyba takiego nie ma.
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Post autor: dziobanes »

Mage Knight nijak ma się do 4x. :D klimat Herosów trochę jest, ale fanom już bardziej poleciłbym Battalię i Runewarsa . A wracając do tematu, znalazłem takie coś jak Magic Realm https://www.boardgamegeek.com/boardgame/22/magic-realm . Gra jest stara i niestety właśnie praktycznie niedostępna, ale mechaniczne wydaje się być ciekawa i bardzo rozbudowana
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Post autor: Grellenort »

Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Hyperboreę znam - po pierwszej rozgrywce uznałem ją za jedną z najgorszych gier area control, jednak z każdą kolejną partią moja sympatia do niej powoli rosła. Jednak zgadzam się, że nie jest to gra 4x. Deus to bardzo ciekawe, strategiczne euro, jednak grą cywilizacyjną również nie jest.
O Magic Realm też kiedyś czytałem; gra pochodzi z czasów, gdy nie istniało coś takiego jak zbyt długa i skomplikowana planszówka. Ciekawe, czy ewentualna druga edycja takiego sandboxa mogłaby ukraść część zwolenników Mage Knight'owi.
Czyżby więc stworzenie cywilizacyjnej gry fantasy było w jakiś sposób nieopłacalne? Space opery i gry o tematyce historycznej mają po kilka głośnych tytułów w tym gatunku, gatunek fantasy zaś jest konsekwentnie omijany przez projektantów. Inna sprawa, że gry 4x nigdy nie były zbyt licznie reprezentowane w porównaniu z np. przygodówkami. Może więc nadzieja w crowdfundingu?
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Post autor: dziobanes »

Jeszcze jeden tytuł : Laruna : Age of Kingdoms , nadchodzi z KS'a. Lekkie opóźnienie, ma być pod koniec Sierpnia/Wrzesień. Jak tylko dorwę w swoje ręce to nie omieszkam opisać wrażeń :D .
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Pełnoprawnie cywilizacyjna gra fantasy?

Post autor: Grellenort »

dziobanes pisze: 22 kwie 2019, 00:43 Jeszcze jeden tytuł : Laruna : Age of Kingdoms , nadchodzi z KS'a. Lekkie opóźnienie, ma być pod koniec Sierpnia/Wrzesień.
No no, wygląda to ciekawie. Poczekam na pierwsze recenzje na większych kanałach i wezmę pod rozwagę :)
ODPOWIEDZ