Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: aaxxee »

Witam, może ktoś się pokusi o porównanie tych dwóch gier. Nie chodzi mi o samą mechanikę gry, ale raczej o ogólnie przyjęty klimat rozgrywki i rywalizację dwóch graczy. Czy są podobne, czy może warto mieć obydwie.
Caelremon
Posty: 26
Rejestracja: 07 mar 2017, 12:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: Caelremon »

Moim skromnym zdaniem spokojnie można mieć w kolekcji obie, różnią się od siebie dość konkretnie.
Zimna wojna (przynajmniej po pierwszych kilku rozgrywkach, jak się ją już pozna) to są takie szachy na planszy, dużo myślenia i optymalizacji ruchów. Trzeba patrzeć co robi przeciwnik i adaptować strategię na bieżąco. Ta gra zdecydowanie zyskuje z każdą kolejną partią, w miarę jak odkrywa się kolejne powiązania i możliwości. Minusem na pewno jest że trzeba mieć przeciwnika na podobnym poziomie, bo nowicjusz nie ma szans z doświadczonym graczem. Klimatycznie na pewno odwzorowuje czasy zimnej wojny... ale to jest klimat który trzeba lubić, dla wielu może się wydawać po prostu "sucha"
SW Rebelia jest z kolei bardziej przygodowa w klimacie, walki, strzelanie itp (co nie znaczy że nie wymaga myślenia). Jest też bardziej asymetryczna – każdą ze stron gra się zupełnie inaczej: z jednej strony militarna potęga Imperium z drugiej rebeliancka partyzantka😊 jak dla mnie Rebelia tez dużo traci jeśli ktoś nie jest fanem SW, Zimna wojna nie zależy aż tak mocno od klimatu.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zimna Wojna- klimat jest tylko te żetoniki i przewrót/wywieranie presji/wpływ + kostka jest to trochę archaiczne.
SW Rebelia- w mojej ocenie bardziej klimatyczna i epicka gra, tu nie ma ciągłej wymiany żetoników z jednych na drugie tylko masz prawdziwe jednostki.
Zimna Wojna to taka bardziej Giełda Papierów Wartościowych a SW Rebelia zabawka dla dużych chłopców :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: jakmis83 »

Zgodzę się z przedmówcą, że obie gry są tak różne od siebie, że w kolekcji mogą być obie.

Zadaj sobie pytanie, jaki klimat Tobie najbardziej odpowiada.
Alternatywą dla Star Wars - Rebelii jest świetna Wojna o Pierścień i te tytuły można ze sobą porównać.
Zimna Wojna natomiast jest typową grą wojenną z tekturowymi żetonami.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: Atamán »

Nie wszystko co ma żetony i jest wydawane przez GMT jest grą wojenną. :wink:

Oba tytuły to bardzo dobre, ciekawe, regrywalne gry dwuosobowe. Obie są długie i obie zyskują dużo w kolejnych partiach, gdy wszyscy gracze znają już karty występujące w grze. :) Jak będziesz miał czas i współgracza / współgraczy do obydwu tytułów i w obydwa wejdziesz równie mocno, to wg mnie spokojnie możesz brać obie gry. Jeśli nie, to wybierz jedną, ale ja bym głównie sugerował się fabułą i estetyką wykonania.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: aaxxee »

Niedoprecyzowałem. Posiadam Rebelie i zastanawiam się nad ZW. Rebelię traktujemy w sumie jak grę wojenną z klimatem. Okres ZW również mnie interesuje tylko czy warto mieć dwie dwuosobowe gry wojenne? Na to pytanie już dostalem odpowiedź. Wojenne używam tu trochę na wyrost.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: Indar »

Zimna Wojna nie jest grą wojenną! Są czołgi na żetonach i kartach - słowo wojna występuje często, ale to wszystko.
To różne gry których nie da się porównać, ale mają jedną cechę wspólną - obie są rewelacyjne.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: jakmis83 »

Indar pisze: 29 kwie 2019, 08:35 Zimna Wojna nie jest grą wojenną! Są czołgi na żetonach i kartach - słowo wojna występuje często, ale to wszystko.
To różne gry których nie da się porównać, ale mają jedną cechę wspólną - obie są rewelacyjne.
Z tego co słyszałem, to jednak jest gra wojenna a na bgg jest sklasyfikowana właśnie jako wargame.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: Indar »

Grą wojenną to są raczej "Ścieżki Chwały", "Here i Stand" itd - gdzie fizycznie walczą ze sobą oddziały przedstawione na żetonach. Tu tego nie ma.
To kwestia nazewnictwa, ale w porównaniu tych obu wojenna jest raczej Rebelia.
Pizmak01
Posty: 35
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:15
Lokalizacja: Gorzów
Been thanked: 9 times

Re: Zimna Wojna - SW. Rebelia.

Post autor: Pizmak01 »

Posiadam obie, lubię zarówno SW jak i okres zimnej wojny i w tym wypadku obie gry klimatem pasują jak najbardziej.
Nie zastanawiałbym się jeśli klimat odpowiada i brał obie. Mechaniki w obu spoko chociaż w Rebelii przyda się dodatek natomiast osobiście uważam ZW/TS za mniej losową grę (w tym sensie, że losowość w niej jest jakby bardziej kontrolowana - ciężko mi to opisać, ale chodzi o powtarzalność kart itp.)
ODPOWIEDZ